Strenu skausmas

Strėnų skausmo priežastys, rizikos ir gydymo metodikos

Kur yra strėnos?

Strėnos - tai ganėtinai sudėtinga anatominė žmogaus kūno struktūra, įsikūrusi apatinėje nugaros dalyje, ties juosmens slanksteliais. Ši sritis apima ne tik pačius slankstelius, bet ir gausybę juos supančių raumenų, raiščių bei sąnarių. Didžiosios raumenų grupės, tokios kaip daugiadalinis raumuo (lot. musculus multifidus) ir skersinis pilvo raumuo (lot. musculus transversus abdominis), atlieka itin svarbų vaidmenį palaikant kūno stabilumą ir kontroliuojant judesius. Tuo tarpu mažesnės raumenų grupės, įskaitant tarpskersinius raumenis (lot. musculi intertransversarii) ir tarpslankstelinius raumenis (lot. musculi interspinales), padeda užtikrinti precizišką juosmens srities judrumą. Be to, strėnų zonoje esantys juosmens ir šonkaulių kremzlių sąnariai suteikia stuburui reikiamą lankstumą ir apsaugo nuo per didelio judėjimo amplitudės. Visos šios sudedamosios dalys darniai sąveikauja tarpusavyje, sukurdamos anatomiškai unikalią ir funkcionalią strėnų komplekso struktūrą.

Skauda strėnas

Strėnų skausmas – tai nemalonus, varginantis ir neretai kasdienę veiklą smarkiai sutrikdantis simptomas, su kuriuo bent kartą gyvenime susiduria didelė dalis populiacijos. Ši problema gali pasireikšti įvairaus intensyvumo ir pobūdžio skausmu, pradedant nuo silpno diskomforto ir baigiant stipriu, diegiančiu ar net deginančiu skausmu. Nors dažniausiai strėnų skausmą sukelia fizinė perkrova, ilgalaikė stovima ar sėdima padėtis, tačiau kartais jis gali signalizuoti ir apie rimtesnes sveikatos problemas. Pavyzdžiui, degeneracinės diskų ligos, tokios kaip osteochondrozė ar slankstelių išvaržos, gali sukelti nuolatinį, lėtinį strėnų skausmą. Be to, traumos, raumenų įsitempimas ar netgi psichologiniai veiksniai, tokie kaip stresas ar depresija, taip pat gali prisidėti prie tokio simptomo atsiradimo. Todėl svarbu atkreipti dėmesį į strėnų skausmo trukmę, intensyvumą bei pobūdį ir laiku kreiptis pagalbos į sveikatos priežiūros specialistus, kurie padės nustatyti tikrąsias skausmo priežastis ir parinks tinkamiausią gydymo strategiją.

Strėnų skausmas pereinantis į koją

Strėnų skausmas, pereinantis į koją gali signalizuoti apie galimas rimtas stuburo patologijas. Šis skausmas dažniausiai prasideda apatinėje nugaros dalyje ir palaipsniui plinta išilgai vienos ar abiejų kojų, kartais net pasiekdamas pėdas, ar pirštus. Tokio pobūdžio skausmą neretai lydi ir kiti neurologiniai simptomai, tokie kaip dilgčiojimas, tirpimas ar raumenų silpnumas paveiktoje galūnėje. Dažniausiai šie nemalonūs pojūčiai atsiranda dėl nervinių šaknelių kompresijos, kurią sukelia tarpslankstelinių diskų išvaržos ar kitos degeneracinės stuburo ligos. Pavyzdžiui, disko išvaržai spaudžiant nugaros smegenų nervus, skausmas gali plisti iš strėnų į sėdmenis, šlaunį, blauzdą ar net pėdą, priklausomai nuo pažeisto nervo anatomijos. Svarbu paminėti, kad radikulopatija gali sukelti ne tik skausmą, bet ir motorinės funkcijos sutrikimus, todėl pacientai neretai skundžiasi sunkumu vaikštant, atsistojant ar atliekant kitus judesius. Norint tiksliai diagnozuoti šią būklę ir parinkti optimalų gydymo planą, būtina atlikti išsamų neurologinį ištyrimą bei vaizdinius tyrimus, tokius kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ar kompiuterinė tomografija (KT).

Strėnų ir pilvo skausmas

Strenu ir pilvo skausmas

Strėnų ir pilvo skausmai gali signalizuoti apie kompleksines vidaus organų patologijas, tad jų atsiradimas reikalauja kruopščios ir išsamios analizės ir medicininio įvertinimo. Tokie skausmai gali būti sukelti netgi urologinių sutrikimų, pavyzdžiui, susidariusių inkstų akmenų ar kilusių šlapimo takų uždegimų, kurie sukelia spinduliuojantį skausmą nuo apatinės nugaros dalies iki pilvo. Taip pat jie gali būti ginekologinių problemų požymiai, tokių kaip endometriozė arba dubens uždegiminių ligų simptomai, ir gali pasireikšti stipriais mėšlungiais ir skausmais tiek juosmens srityje, tiek pilvo apačioje.

Be to, šių skausmų atsiradimą gali lemti ir virškinimo sistemos sutrikimai, įskaitant susidariusias žarnyno obstrukcijas arba uždegimines žarnų ligas, tokias kaip Krono liga arba opinis kolitas. Klinikinis tokios skausmingos būklės vertinimas turėtų apimti išsamią anamnezę, fizinį patikrinimą ir, priklausomai nuo įtariamos diagnozės, atitinkamus diagnostinius tyrimus, pavyzdžiui, ultragarso tyrimą, kompiuterinę tomografiją arba magnetinio rezonanso vaizdavimą.

Skauda strėnas ir pilvo apačią

Pacientai, besiskundžiantys strėnų ir apatinės pilvo dalies skausmu, gali sirgti įvairiomis ligomis, apimančiomis skirtingas organų sistemas. Šie simptomai taip pat gali būti susiję su urologinėmis, ginekologinėmis, virškinimo trakto ar net sisteminėmis ligomis.

Vertinant urologines priežastis, reikėtų apsvarstyti tokias ligas kaip inkstų akmenligė, šlapimo takų infekcijos (ūminis pielonefritas, cistitas) ar net inkstų navikai. Šios patologijos gali pasireikšti ne tik strėnų, bet ir pilvo skausmu, šlapinimosi sutrikimais (dažnas, skausmingas šlapinimasis, kraujas šlapime).

Moterims strėnų ir pilvo skausmas gali būti susijęs su ginekologinėmis ligomis, tokiomis kaip kiaušidžių cistos, endometriozė, miomos ar kiaušintakių uždegimai. Be to, nėštumas (ypač ektopinis) irgi gali sukelti panašius simptomus. Todėl visada svarbu surinkti išsamią ginekologinę anamnezę ir atlikti reikiamus tyrimus (echoskopiją, hormonų tyrimus ir kt.).

Virškinimo trakto ligos, galinčios pasireikšti strėnų ir pilvo skausmu, apima divertikulitą, opinį kolitą, Krono ligą ar net storosios žarnos vėžį. Šios ligos dažnai sukelia ir kitų simptomų, tokių kaip viduriavimą, vidurių užkietėjimą, kraujavimą iš tiesiosios žarnos.

Galiausiai, strėnų ir pilvo skausmas gali būti susijęs ir su sisteminėmis ligomis, tokiomis kaip reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė (SRV) ar kitos autoimuninės ligos. Šiais atvejais pacientai dažnai skundžiasi ir kitų sąnarių skausmais, bendru silpnumu, karščiavimu.

Strėnų skausmas moterims

Strenų skausmas moterims gali signalizuoti apie įvairias specifines ginekologines būkles, kurios reikalauja detalaus medicininio dėmesio ir gydymo. Viena iš dažniausių tokių būklių yra endometriozė – liga, kurios metu endometriumo, t.y. gimdos gleivinės, ląstelės pradeda augti už gimdos ribų. Ši būklė gali sukelti stiprų skausmą, ypač per mėnesinių ciklą, ir šis skausmas gali plisti iki apatinės nugaros dalies ir juosmens srityje.

Strenu skausmas moterims

Kitas rimtas sutrikimas yra prasidėję dubens srities uždegiminiai procesai, įskaitant įvairias infekcijas, kurios gali paveikti reprodukcinius organus, tokius kaip gimda, kiaušintakiai ir kiaušidės. Šios uždegiminės ligos taip pat sukelia skausmą, kuris gali būti jaučiamas ir kaip stiprus juosmens srities skausmas, kartais netgi sukeliantis apatinės pilvo dalies diskomfortą.

Taip pat svarbu paminėti, kad kai kurios ginekologinės būklės, tokios kaip miomos ar gimdos prolapsas, irgi gali sukelti apatinės nugaros skausmus dėl anatominių pokyčių ar susidariusio spaudimo apatinėje pilvo dalyje. Dėl šių priežasčių, moterys, patiriančios nuolatinius ar periodinius strėnų skausmus, turėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų atlikti reikiami diagnostiniai tyrimai, siekiant nustatyti tikslią skausmo priežastį ir pradėti tinkamą gydymo kursą. Ankstyvas šių būklių nustatymas ir gydymas ne tik sumažina skausmą, bet ir gali apsaugoti moteris nuo ilgalaikių sveikatos problemų.

Strėnų skausmas prieš mėnesines

Strėnų skausmas prieš mėnesines yra kitas dažnas reiškinys, su kuriuo susiduria daugelis moterų. Šis nemalonus simptomas yra glaudžiai susijęs su hormoniniais pokyčiais kurie vyksta moters organizme menstruacinio ciklo metu. Prieš pat prasidedant mėnesinėms, kiaušidėse išsiskiria hormonai, vadinami prostaglandinais. Šie hormonai atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant gimdos gleivinės sluoksnio storėjimą ir jos atsiskyrimą menstruacijų metu. Tačiau prostaglandinai taip pat gali sukelti nevalingus raumenų susitraukimus, dėl kurių atsiranda strėnų ir apatinės nugaros dalies skausmas. Be to, padidėjęs prostaglandinų kiekis gali sukelti uždegimą, kuris prisideda prie diskomforto juosmens srityje. Skausmo intensyvumas gali svyruoti nuo lengvo maudimo iki stipraus, varginančio skausmo, kuris kartais pacienčių netgi būna lyginamas su gimdymo skausmais. Nors strėnų skausmas prieš mėnesines būna labai nemaloni patirtis, jis paprastai praeina po kelių dienų ir gali būti palengvinamas naudojant nuskausminamuosius vaistus, taikant šilumą ar masažuojant skaudamą vietą.

Strėnų skausmas mėnesinių metu

Strėnų skausmas mėnesinių metu yra simptomas, kuris dažniausiai būna susijęs su dismenorėja, būkle, kurios metu moterys patiria stiprų menstruacinį skausmą. Skausmas, lokalizuotas juosmens srityje, gali būti intensyvus ir netgi varginantis ilguoju laikotarpiu.

Dismenorėjos priežastis slypi gimdos susitraukimuose, kurie yra būtini normaliam menstruacinio kraujo išsiskyrimui. Tačiau kai kurioms moterims šie susitraukimai yra ypatingai stiprūs ir sukelia didelį diskomfortą. Susitraukimų intensyvumą stiprina prostaglandinai – tai hormonai, kurie skatina uždegimą ir yra gausiai išskiriami gimdoje menstruacijų metu. Prostaglandinų kiekio padidėjimas yra tiesiogiai susijęs su stipresniais gimdos susitraukimais ir didesniu skausmu.

Šis skausmas gali plisti ne tik į apatinę pilvo dalį, bet ir į apatinę nugaros sritį, sukeliant būdingą dismenorėjos simptomą – juosmens skausmą. Skausmo plitimas yra susijęs su nervų tinklo, inervuojančio gimdą ir juosmens sritį, sąveika, o skausmo pojūčio stiprumas gali skirtis priklausomai nuo individualių anatominių ir fiziologinių moters savybių.

Be to, hormonų, ypač estrogenų ir progesteronų, svyravimai menstruacinio ciklo metu taip pat gali daryti įtaką skausmo pojūčiui. Estrogenai yra žinomi dėl jų poveikio nervų sistemos jautrumui, o jų svyravimai gali padidinti skausmo jautrumą.

Dėl šių priežasčių, moterims, patiriančioms stiprų juosmens skausmą menstruacijų metu, rekomenduojama kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus. Gali būti siūlomi skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kurie mažina prostaglandinų sintezę, arba hormoniniai kontraceptikai, kurie stabilizuoja hormonų lygį. Be vaistų, skausmo malšinimui gali padėti ir kineziterapija, mankštos ar netgi atsipalaidavimo technikos, tokios kaip joga ar meditacija.

Strėnų skausmas - nėštumo požymis?

Strėnų skausmas nėštumo metu, ypač ankstyvosiose jo stadijose, ištinka nemažai moterų. Tai gali būti vienas pirmųjų požymių, signalizuojančių apie prasidėjusį nėštumą. Šis skausmas atsiranda dėl įvairių fiziologinių pokyčių moters organizme.

Viena pagrindinių strėnų skausmo priežasčių nėštumo metu yra hormoniniai pokyčiai. Nėštumo metu moters kūne padidėja hormono relaksino gamyba. Šis hormonas yra atsakingas už raiščių ir sąnarių elastingumo didinimą, ruošiantis gimdos padidėjimui. Deja, relaksinas taip pat gali sukelti nestabilumą dubens srityje, o tai lemia ir patį strėnų skausmo atsiradimą.

Be to, einant nėštumo laikui, moters kūno masės centras pasislenka šiek tiek į priekį dėl augančio vaisiaus. Norint išlaikyti pusiausvyrą, keičiasi stuburo išlinkiai, ypač juosmens lordozė (įlinkis į priekį). Šie kompensaciniai pokyčiai apkrauna nugaros raumenis ir raiščius, galimai sukeldami strėnų skausmą.

Strėnų skausmą nėštumo metu taip pat gali sukelti nuovargis, miego trūkumas, stresas ir nepatogios miego pozos. Nėštumo metu miegoti ant nugaros darosi vis sunkiau, todėl dažnai tenka rinktis neįprastas ir nepatogias miego pozas.

Svarbu paminėti, kad nors strėnų skausmas yra dažnas nėštumo simptomas, jis taip pat gali būti ir kitų sveikatos sutrikimų požymis. Pavyzdžiui, strėnų skausmas gali būti susijęs su kilusia šlapimo takų infekcija, inkstų akmenimis ar kitomis patologijomis. Todėl, jei strėnų skausmas yra stiprus, varginantis ar lydimas kitų simptomų, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Strėnų skausmo gydymas

Gydymo strategijos, skirtos juosmens skausmo malšinimui, yra integrali viso kaulų ir raumenų sistemos sutrikimų valdymo dalis. Priklausomai nuo skausmo priežasties, intensyvumo ir trukmės, specialistai gali siūlyti įvairius gydymo būdus:

Nuskausminamieji vaistai

 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: Šie vaistai mažina uždegimą ir skausmą blokuodami prostaglandinų gamybą. Dažniausiai skiriami būna ibuprofenas ar naproksenas.
 • Raumenis atpalaiduojantys vaistai: Naudojami raumenų spazmams gydyti, šie vaistai padeda sumažinti raumenų įtampą ir skausmą.
 • Opioidai: Skiriami tik esant labai stipriam skausmui ir tik trumpą laiką dėl priklausomybės ir šalutinių poveikių rizikos.
 • Analgetikai: Tokių kaip antidepresantai ar antikonvulsantai, naudojami nervų skausmui gydyti.

Kineziterapija

 • Individualizuotos mankštos programos: Siekiama stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, pagerinti judrumą ir sumažinti skausmo atkrytį.
 • Manualinė terapija: Apatinės nugaros mobilizacija ir manipuliacija gali padėti atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir pagerinti sąnarių judrumą.
 • Fizioterapija ir kineziterapija: Naudojami šalti/šilti kompresai, ultragarsas ar elektroterapija, siekiant sumažinti skausmą ir uždegimą.
Strenu skausmo gydymas kineziterapija

Mankšta

 • Taisyklingos laikysenos praktikavimas: Mokymas, kaip tinkamai sėdėti, stovėti ir judėti, siekiant sumažinti nugaros įtampą.
 • Tempimo pratimai: Padeda išlaikyti lankstumą ir mažina spaudimą nugaros struktūroms.
 • Stiprinamieji pratimai: Įtraukiant pilvo preso ir nugaros raumenis stiprinančius pratimus, kurie padeda stabilizuoti juosmens sritį.

Invazinės procedūros

 • Epidūrinės steroidų injekcijos: Steroidai įšvirkščiami tiesiai į epidūrinę erdvę, esančią aplink nervus, mažinant uždegimą ir skausmą.
 • Nervų blokados: Anestetikai ar steroidai gali būti naudojami konkrečių nervų, kurie perduoda skausmo signalus, blokavimui.
 • Minimaliai invazinės procedūros: Pavyzdžiui, nervų abliacija (naudojant šaltį ar šilumą nervų funkcijai nutraukti) ar diskų dekompresija.

Svarbiausi aspektai:

 • Individualizuotas gydymo planas: Būtina atsižvelgti į paciento sveikatos būklę, skausmo priežastis ir gyvenimo būdą.
 • Integruotas požiūris: Derinant medikamentinį gydymą, kineziterapiją ir mankštą, galima pasiekti geriausių rezultatų.
 • Paciento švietimas ir savipagalba: Informuoti pacientai, žinantys, kaip valdyti savo būklę, gali geriau kontroliuoti simptomus ir išvengti skausmo paūmėjimo.
 • Palaikymas ir reguliarus vertinimas: Reguliarus paciento būklės stebėjimas ir gydymo koregavimas, reaguojant į pasikeitusius simptomus ar gydymo reakcijas.

Vaistai nuo strėnų skausmo

Dažniausiai naudojami vaistai nuo strėnų skausmo yra nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Tokie vaistai, kaip kad ibuprofenas, naproksenas ar diklofenakas, veikia mažindami uždegimą ir skausmą. Jie slopina fermento ciklooksigenazės (COX) veiklą, taip sumažindami prostaglandinų gamybą. Prostaglandinai yra medžiagos, sukeliančios uždegimą ir skausmą. Sumažinus jų kiekį, palengvėja strėnų skausmas ir uždegimas. Tačiau ilgalaikis šių vaistų vartojimas gali sukelti šalutinį poveikį, tokį kaip skrandžio dirginimas ar padidėjusi širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Kita dažnai skiriamų vaistų grupė yra raumenis atpalaiduojantys vaistai, dar vadinami miorelaksantais. Šie vaistai, pavyzdžiui, metokarbamolis, tizanidinas ar ciklobenzaprinas, veikia centrinę nervų sistemą, sumažindami raumenų įtampą ir spazmus. Atpalaidavus įsitempusius raumenis, sumažėja strėnų skausmas ir diskomfortas. Miorelaksantai dažnai būna skiriami kartu su priešuždegiminiais vaistais, siekiant sustiprinti skausmą malšinantį poveikį.

Kai kuriais atvejais, ypač esant stipriam ar lėtiniam strėnų skausmui, gali būti skiriami opioidiniai analgetikai, tokie kaip kodeinas, morfinas ar oksikodonas. Šie vaistai veikia pačią centrinę nervų sistemą, blokuodami skausmo signalų perdavimą. Tačiau dėl didelės priklausomybės ir šalutinio poveikio rizikos, opioidai skiriami tik kraštutiniu atveju, kai kiti vaistai jau nepadeda.

Kartais gydytojai gali skirti ir vietinius vaistus, tokius kaip kremai, geliai ar pleistrai su priešuždegiminėmis medžiagomis ar kitais skausmą malšinančiais komponentais. Šie preparatai būna tepami tiesiogiai ant skaudamos vietos, suteikiant vietinį nuskausminantį efektą.

Svarbu paminėti, kad vaistai turėtų būti vartojami tik pasitarus su gydytoju ir laikantis nurodyto dozavimo bei vartojimo trukmės.

Dažniausiai užduodami klausimai

Maudžia strėnas - ką daryti?

Jei jus kamuoja strėnų skausmas, rekomenduojama:

 • Suteikti kūnui pakankamai poilsio, vengiant sunkių fizinių krūvių.
 • Taikyti šilumą arba šaltį skaudamoje vietoje po 15-20 min. kelis kartus per dieną.
 • Reguliariai atlikti tempimo, jėgos ir aerobinius pratimus nugaros ir pilvo raumenims stiprinti.
 • Išlaikyti taisyklingą kūno laikyseną sėdint, stovint ir vengti ilgalaikio sėdėjimo susikūprinus.
 • Vartoti nereceptinius nuskausminamuosius vaistus, tokius kaip ibuprofenas ar paracetamolis, laikantis nurodymų.
 • Valdyti stresą taikant atsipalaidavimo technikas (gilūs kvėpavimo pratimai, meditacija, joga).
 • Kreiptis į gydytoją, jei skausmas išlieka ilgiau nei kelias savaites, progresuoja ar yra ypač stiprus, arba jį lydi kiti simptomai.
 • Gydytojas, įvertinęs individualią situaciją, pasiūlys tinkamiausią gydymo planą.

Ką daryti, kai skauda strenas, o skausmas eina į kojas?

Jei strėnų skausmas plinta į kojas, rekomenduojama:

 • Nedelsiant kreiptis į gydytoją ar specialistą, nes tai gali būti rimtesnių problemų, tokių kaip tarpslankstelinio disko išvarža ar nervo šaknelių kompresija, požymis.
 • Iki apsilankymo pas gydytoją, taikyti poilsį, šaltį skaudamoje vietoje, vartoti nuskausminamuosius vaistus pagal poreikį.
 • Vengti veiklos, kuri sukelia skausmą, ir išlaikyti taisyklingą laikyseną.
 • Svarbu neatidėlioti vizito pas specialistą, kad būtų galima greitai nustatyti diagnozę ir pradėti tinkamą gydymą, išvengiant komplikacijų.

Kodėl skauda strėnas?

Strėnų skausmo priežastys gali būti įvairios:

 • Raumenų pertempimas ar nuovargis dėl fizinio krūvio ar netaisyklingos laikysenos.
 • Degeneracinės stuburo ligos, tokios kaip osteoartritas ar tarpslankstelinio disko išvarža.
 • Osteoporozė, sukelianti kaulų trapumą ir padidintą lūžių riziką.
 • Uždegiminės sąlygos, tokios kaip ankilozuojantis spondilitas ar reumatoidinis artritas.
 • Stuburo traumos ar lūžiai.
 • Kitos priežastys, tokios kaip inkstų ligos, ginekologinės problemos ar navikai.

Skauda strėnas nėštumo metu - kodėl?

Tai dažnas nėštumo simptomas dėl augančio pilvo svorio ir besikeičiančios laikysenos. Simptomus gali palengvinti reguliari mankšta, masažas, šiluma ir poilsis. Jei skausmas stiprus ar nepraeina, būtina konsultuotis su gydytoju.

Ar normalus yra strėnų skausmas nėštumo pradžioje?

Hormonų pokyčiai ir gimdos augimas gali pradėti spausti nugaros raumenis ir sąnarius. Svarbu palaikyti taisyklingą laikyseną, vengti sunkių svorių kėlimo ir reguliariai mankštintis. Jei skausmas intensyvus ar ilgalaikis, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Kodėl kamuoja strėnų skausmas nėštumo pabaigoje?

Didėjant nėštumo simptomams ir gimdai, skausmas gali sustiprėti dėl raumenų įtampos ir sąnarių perkrovos. Reguliarus tempimas, jogos pratimai, masažas ir šiluma gali padėti sumažinti skausmus. Stipraus ar ilgalaikio skausmo atveju būtina gydytojo konsultacija.

Grįžti į tinklaraštį

Vis dar kankina strėnų skausmas?

Kreipkitės pirminei konsultacijai į mūsų kineziterapeutus žemiau, kurie specializuojasi strėnų skausmo gydyme.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: