Leidziami vaistai nuo nugaros skausmo

Leidžiami vaistai nuo nugaros skausmo: kaip jie veikia ir kada juos rinktis

Šiuolaikinėje medicinoje pripažįstama, kad efektyvus nugaros skausmo valdymas reikalauja integruoto požiūrio, įtraukiant farmakoterapiją, fizinę terapiją ir, esant būtinybei, chirurginę intervenciją. Gydymas leidžiamais vaistais yra būtinas norint greitai sumažinti nugaros skausmą ir uždegimą, taip suteikiant galimybę atlikti fizinės terapijos kursą ir grįžti prie įprastos, kasdienės veiklos.

Leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo pasirinkimas priklauso nuo skausmo etiologijos, intensyvumo ir paciento sveikatos būklės, kitų ligų ir vartojamų vaistų. Šiuo atveju ypač svarbu remtis įrodymais grįstos medicinos principais ir naujausiais moksliniais tyrimais, bei kvalifikuoto specialisto - gydytojo arba vaistininko - nurodymais.

Leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo klasifikacija

Leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo klasifikacija remiasi farmakologine jų veikimo mechanizmų įvairove ir terapiniais tikslais. Ši klasifikacija atrodo taip:

 • Nesunkūs analgetikai – šios grupės vaistai, tokie kaip paracetamolis (acetaminofenas), veikia centrinės nervų sistemos lygmeniu, moduliuodami skausmo pojūčio suvokimą, neveikdami pačio uždegimo proceso. Paracetamolis yra rekomenduojamas kaip pirmo pasirinkimo vaistas nuo lengvo ar vidutinio intensyvumo nugaros skausmo dėl jo saugumo profilio ir prieinamumo, nepaisant to, kad vartojant dideles paracetamolio dozes kyla hepatotoksiškumo rizika.
 • Nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai – ibuprofenas, naproksenas, diklofenakas ir kiti šios grupės vaistai veikia slopindami ciklooksigenazės (COX) fermentus, atsakingus už prostaglandinų, mediatorių, skatinančių uždegimą, skausmą ir karščiavimą, sintezę. Dėl jų gebėjimo mažinti uždegimą ir skausmą, tokie vaistai yra plačiai taikomi nugaros skausmo, ypač susijusio su degeneraciniais sąnarių pokyčiais ir raumenų įtampa, gydymui. Svarbu atsižvelgti į galimą šalutinį poveikį, įskaitant gastrointestinį erozijų ir opų susidarymą, kardiovaskulinę riziką ir galimą inkstų funkcijos pablogėjimą.
 • Raumenis atpalaiduojantys vaistai (miorelaksantai), pavyzdžiui, metokarbamolis ar ciklobenzaprinas, skiriami esant raumenų spazmams, kurie dažnai lydi nugaros skausmus. Šie vaistai taip pat veikia centrinę nervų sistemą, mažindami raumenų tonusą ir taip mažindami skausmą bei diskomfortą. Raumenis atpalaiduojantys vaistai yra ypač naudingi staigaus nugaros skausmo atvejais, bet jų vartojimas turi būti ribotas dėl galimo šalutinio poveikio, įskaitant sedaciją ir galimą priklausomybę.
 • Stiprūs skausmą malšinantys vaistai (opioidai), tokie kaip tramadolis, oksikodonas ar morfinas, skiriami esant labai stipriam nugaros skausmui, kurį sunku kontroliuoti kitais vaistais. Opioidai veikia μ-opioidinius receptorius smegenyse ir nugaros smegenis, mažindami skausmo signalų perdavimą ir skausmo suvokimą. Dėl didelės priklausomybės ir organizmo tolerancijos formavimosi rizikos, jų vartojimas turi būti atidžiai stebimas ir ribojamas iki trumpiausio įmanomo laikotarpio.

Kiekvienos grupės vaistų pasirinkimas nugaros skausmui gydyti turi būti individualizuotas, atsižvelgiant į skausmo pobūdį, intensyvumą, paciento sveikatos būklę ir ankstesnį atsaką į gydymą. Svarbu integruoti farmakoterapiją su kitais gydymo metodais, tokiais kaip kineziterapija, ergonomika ir, esant būtinybei, psichologinė pagalba, siekiant holistinio požiūrio į nugaros skausmo valdymą.

Leidziamu vaistu buteliukas

Leidžiamų vaistų vartojimo indikacijos

Leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo pasirinkimas priklauso nuo skausmo priežasties, intensyvumo ir paciento sveikatos būklės. Svarbu konsultuotis su gydytoju, kad būtų parinktas tinkamiausias farmakologinis gydymo būdas.

Tinkamų leidžiamų vaistų parinkimas turėtų prasidėti nuo išsamios paciento sveikatos būklės analizės, nugaros skausmo priežasties nustatymo ir skausmo intensyvumo įvertinimo. Šis procesas reikalauja tarpdisciplininio požiūrio, įtraukiant ne tik bendrosios praktikos gydytojus, bet ir specialistus, tokius kaip neurologai, ortopedai ar reumatologai, atsižvelgiant į paciento simptomus ir diagnozę.

Nugaros skausmo priežastis yra lemiamas veiksnys, nustatant tinkamiausią leidžiamų vaistų terapiją. Pavyzdžiui, jeigu nugaros skausmas susijęs su raumenų ir skeleto sistemos sutrikimais, tokiais kaip stuburo degeneracinės ligos - osteochondrozė, spondiloartrozė, diskų protrūzija ar miofascialinis sindromas, gali būti rekomenduojami nesteroidiniai, priešuždegiminiai vaistai dėl jų priešuždegiminio poveikio. Neuropatinis skausmas, kurį sukelia nervų pažeidimas ar suspaudimas, kaip antai išalgija ar radikulopatija, gali reikalauti antikonvulsantų ar antidepresantų, kurie veikia centrinę nervų sistemą, moduliuodami skausmo signalus.

Nugaros skausmo intensyvumas yra dar vienas svarbus aspektas, lemiantis leidžiamų vaistų pasirinkimą. Lengvas ar vidutinis nugaros skausmas dažnai gali būti kontroliuojamas naudojant paracetamolį. Tačiau stiprus skausmas, kurio nepavyksta sukontroliuoti tokiais vaistais, gali pareikalauti stipresnių analgetikų, pavyzdžiui, opioidų, tačiau juos reikia skirti atsakingai dėl didelės priklausomybės ir šalutinio poveikio rizikos.

Paciento sveikatos būklė yra trečias esminis faktorius, kurį reikia atidžiai įvertinti renkantis šią terapiją. Pacientams, sergantiems kraujotakos sistemos ligomis, virškinimo trakto patologijomis ar inkstų bei kepenų funkcijos sutrikimais, gali būti kontraindikuoti tam tikri priešuždegiminiai leidžiami vaistai dėl jų šalutinio poveikio. Be to, senyvo amžiaus pacientams ar nėščioms moterims reikia individualizuoti vaistų pasirinkimą, kad būtų išvengta galimų rizikų ir šalutinių poveikių.

Leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo pavyzdžiai

Diclac injekcinis ar infuzinis tirpalas yra nesteroidinis uždegimą malšinantis vaistas, savo sudėtyje turintis veikliąją medžiagą diklofenaką. Šis leidžiamas vaistas yra skirtas skausmo ir uždegimo simptomams malšinti. Diklofenakas veikia slopindamas prostaglandinų sintezę, kurie yra nugaros skausmo ir uždegimo mediatoriai. Diclac būna injekcinis arba infuzinis, todėl jį galima švirkšti tiesiai į raumenis ar į veną, užtikrinant greitą veikimą. Jis dažniausiai naudojamas stipraus skausmo atvejais, įskaitant nugaros skausmą. Jo efektyvumas, stiprumas ir rekomenduojama vartojimo trukmė priklauso nuo individualaus paciento būklės ir gydytojo nurodymų.

Ketanov (Ketorolac) injekcinis tirpalas taip pat yra stiprus nesteroidinis uždegimą mažinantis vaistas, skiriamas trumpalaikiam stipraus skausmo, pvz., po operacijų, malšinimui. Vartojamas injekcijų pavidalu.

Dexketoprofen Kalceks injekcinis/infuzinis tirpalas veikia kaip greito veikimo nugaros skausmą malšinantis ir uždegimą mažinantis leidžiamas vaistas. Tinka ūmaus vidutinio sunkumo skausmui malšinti, vartojamas injekcijų, ar infuzijų būdu.

Alternatyvos nugaros skausmui, be leidžiamų vaistų

Alternatyvios gydymo priemonės ir svarbios gyvenimo būdo korekcijos yra holistinė nugaros skausmo valdymo dalis, siekiant bendro sveikatos gerinimo ir požiūrio į sveikatą pokyčio. Vienas iš pagrindinių tokių metodų yra kineziterapija, kuri, kartu su reguliaria mankšta ir svorio kontrole gali būti lemiamas komponentas ilgalaikėje nugaros skausmo prevencijoje ir gydyme.

Kineziterapijos nauda nugaros skausmo gydyme yra įrodyta daugybe mokslinių tyrimų. Kineziterapija - tai individualiai pritaikytų pratimų programa, skirta stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, gerinti lankstumą ir padidinti bendrą kūno stabilumą. Stiprūs, lankstūs raumenys yra pagrindiniai, siekiant palaikyti teisingą stuburo padėtį ir mažinti spaudimą stuburo diskams, taip mažinant diskų pažeidimų ir skausmo riziką.

Reguliarios mankštos nauda yra dvejopa: ji ne tik stiprina raumeninę ir kaulinę sistemas, bet ir gerina kraujotaką bei padeda išlaikyti optimalią kūno masę. Antsvoris yra vienas iš didelių rizikos veiksnių, del kurio kyla nugaros skausmai, nes didelis svoris smarkiai padidina spaudimą stuburo struktūrai. Tuo tarpu reguliariai atliekami pratimai ir mankšta padeda išvengti svorio didėjimo ir skatina metabolizmą, taip pat teigiamai veikia emocinę būseną, mažina stresą, kuris taip pat gali būti vienas iš nugaros skausmo veiksnių.

Masažas ir akupunktūra taip pat yra efektyvios alternatyvios gydymo priemonės, padedančios mažinti raumenų įtampą ir nugaros skausmą. Masažas skatina raumenų atsipalaidavimą ir gerina kraujotaką į skausmingas vietas, o akupunktūra, veikdama tam tikrus kūno taškus, gali padėti veikti skausmo pojūčius.

Kineziterapija nugaros skausmui gydyti

Dažniausiai užduodami klausimai apie leidžiamus vaistus nuo nugaros skausmo

Ar galima įsigyti leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo be recepto?

Paprastai, stipresni leidžiami vaistai nuo nugaros skausmo, įskaitant tuos, kurie skirti nervo blokadai ar stipriam skausmui malšinti, yra prieinami tik su gydytojo receptu. Tai yra dėl jų stipraus poveikio ir galimo šalutinio poveikio rizikos. Kiti, lengvesni vaistai, pavyzdžiui, nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai, gali būti prieinami be recepto, tačiau jie paprastai nėra skirti injekcijoms ir yra vartojami per burną arba kaip tepalai. Visada svarbu pasitarti su gydytoju ar vaistininku prieš pradedant bet kokį gydymą, ypač jei planuojama naudoti stiprius skausmą malšinančius vaistus.

Ar yra leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo, kurie veiktų kaip nervo blokada?

Taip, yra leidžiamų vaistų, kurie veikia kaip nervo blokada, gydant nugaros skausmą. Tai įprastai yra vietiniai anestetikai, pavyzdžiui, lidokainas, arba kortikosteroidai, kurie gali būti leidžiami tiesiai į nugaros skausmo sritį ar šalia konkrečių nervų, siekiant sumažinti skausmą ir uždegimą. Nervo blokados procedūra turėtų būti atliekama tik kvalifikuoto sveikatos priežiūros specialisto, kuris turi patirties atliekant tokio tipo procedūras, kad būtų užtikrintas saugumas ir veiksmingumas.

Kokie yra leidžiami vaistai nuo sėdimojo nervo uždegimo?

Sėdimojo nervo uždegimui (sciatica) gydyti dažnai naudojamos nervo blokados su kortikosteroidais ir vietiniais anestetikais. Šie vaistai gali būti leidžiami tiesiai į uždegimo sritį arba šalia sėdimojo nervo, siekiant sumažinti skausmą ir uždegimą. Kortikosteroidai mažina uždegiminę reakciją, o anestetikai laikinai blokuoja skausmo signalus. Šios injekcijos turėtų būti atliekamos tik po išsamaus gydytojo vertinimo ir diagnozavimo, ir paprastai jos yra viena iš kelių dalių integruoto gydymo plano, kurį sudaro kineziterapija, mankšta ir, esant reikalui, kitos medicininės procedūros.

Kokie yra dažniausi nugaros skausmo simptomai?

Nugaros skausmo simptomai gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki intensyvaus, nepakeliamo skausmo, kuris trukdo atlikti kasdienes veiklas. Dažniausiai pasitaikantys simptomai apima:

 • Ūmų arba lėtinį skausmą, lokalizuotą tam tikroje nugaros dalyje arba plintantį į kojas.
 • Raumenų įtampą arba spazmus nugaros srityje.
 • Skausmo padidėjimą atlikus tam tikrus judesius, pvz., lenkiantis, sukantis ar keliant svorius.
 • Judėjimo ribotumą arba standumą, ypač rytais.
 • Nusilpimą ar "šalčio" pojūtį kojose, jeigu skausmas susijęs su nervų suspaudimu.

Kaip ilgai galiu vartoti nesunkius, leidžiamus vaistus nuo nugaros skausmo?

Nesunkūs vaistai, kaip antai paracetamolis ar nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai, paprastai yra saugūs trumpalaikiam vartojimui. Dažniausiai rekomenduojama vartoti šiuos vaistus ne ilgiau kaip 1-2 savaites be gydytojo nurodymo. Ilgalaikis savarankiškas leidžiamų vaistų nuo skausmo vartojimas gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, virškinimo trakto problemas ar inkstų bei kepenų pažeidimus. Svarbu pasitarti su gydytoju ar vaistininku dėl individualaus gydymo plano.

Ar yra kokių nors natūralių būdų, kaip sumažinti kamuojantį nugaros skausmą?

Taip, egzistuoja keli natūralūs būdai nugaros skausmui mažinti, įskaitant:

 • Reguliari fizinė mankšta ir tempimo pratimai, skirti stiprinti nugaros ir pilvo raumenis.
 • Svorio kontrolė, siekiant sumažinti spaudimą nugaros raumenims ir kaulams.
 • Ergonomiškos darbo vietos įrengimas, siekiant išvengti netinkamos laikysenos darbe.
 • Masažas ir akupunktūra, padedantys atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir mažinti skausmą.
 • Šilti ar šalti kompresai, padedantys mažinti uždegimą ir skausmą.

Kada turėčiau kreiptis į gydytoją dėl leidžiamų vaistų nuo nugaros skausmo?

Kreiptis į gydytoją rekomenduojama, jei:

 • Nugaros skausmas trunka ilgiau nei kelias savaites.
 • Skausmas yra intensyvus arba pablogėja.
 • Pasireiškia kojų silpnumas, tirpimas ar nusilpimas.
 • Skausmą lydi karščiavimas, šaltkrėtis ar svorio kritimas.
 • Skausmas plinta į kojas, ypač žemiau kelių. Šie simptomai gali signalizuoti apie rimtesnes sveikatos būkles, kurios reikalauja profesionalaus įvertinimo ir gydymo.

Kaip galiu išvengti nugaros skausmų atsiradimo ateityje?

Nugaros skausmų prevencija apima kelias strategijas:

 • Palaikyti aktyvų gyvenimo būdą ir reguliariai mankštintis, stiprinant nugaros ir pilvo raumenis.
 • Laikytis teisingos laikysenos sėdint ir stovint.
 • Venkite kelti sunkius daiktus; visada lenkite kelius ir naudokite kojų, ne nugaros, jėgą.
 • Laikytis sveikos mitybos ir svorio kontrolės, kad sumažintumėte apkrovą nugaros struktūroms.
 • Rūpintis savo emocine sveikata ir mažinti streso lygį, nes stresas gali prisidėti prie raumenų įtampos.
Grįžti į tinklaraštį

Kankina nugaros skausmas ir nežinote ką daryti?

Pirmiausiai išbandykite kineziterapiją. Sustiprinkite kūną ir raumenis ir atsikratykite skausmo ilgam.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: