Endometrioze ir nugaros skausmas

Paslėptas Priešas: Endometriozė ir Nugaros Skausmas

Kas yra endometriozė?

Endometriozės apibrėžimas

Endometriozė – tai patologinė būklė, kurios metu endometriumo audinys, kuris normaliai turėtų būti tik gimdos endometriumo sluoksnyje, randamas ir auga už gimdos ertmės ribų. Šis audinys reaguoja į menstruacinį ciklą sukeldamas uždegiminę reakciją ir fibrotinių randų formavimąsi, taip pat gali būti susijęs su nevaisingumo ir lėtinių dubens skausmų problemomis.

Endometriozės atvejai klasifikuojami pagal lokalizaciją, įvairovę ir gylį. Dažniausios lokalizacijos yra kiaušidės (ovarinė endometriozė), dubens sienelės, gimdos serozinis paviršius, falopiniai vamzdeliai, taip pat ekstragenitalinės vietos, pvz., žarnynas ar šlapimo pūslė.

Statistika ir paplitimas

Endometriozė yra viena iš labiausiai paplitusių ginekologinių ligų. Statistikos duomenimis, ši liga paveikia maždaug 10-15% reprodukcinio amžiaus moterų, tačiau šie skaičiai gali būti žemesni nei realus paplitimas dėl diagnozės sudėtingumo ir vėlyvo jos nustatymo. Kai kurie tyrimai rodo, kad endometriozė gali būti nustatyta net iki 50% moterų, sergančių nevaisingumu.

Nors endometriozės priežastys visiškai nėra aiškios, yra kelios pagrindinės teorijos, įskaitant retrogradinį menstruacinį kraujo nutekėjimą, metaplaziją, imunologinius ir genetinius veiksnius. Endometriozė gali būti susijusi su padidėjusiu estrogeno lygiu ir imuninės sistemos sutrikimais, kurie neleidžia organizmui tinkamai atsikratyti nereikalingo audinio.

Endometriozės diagnozavimas dažnai vėluoja dėl simptomų panašumo į kitas ginekologines ar gastroenterologines ligas, pvz., įvairius sindromus ar uždegiminius procesus dubens srityje. Tiksliausias diagnozės nustatymo metodas šiuo metu yra laparoskopija ir biopsija. Taip pat naudojami ultragarsiniai ir magnetinio rezonanso tyrimai, tačiau jų specifiškumas ir jautrumas tiksliai diagnozei yra yra ribotas.

Endometriozės gydymas priklauso nuo simptomų sunkumo, noro turėti vaikų ir ligos stadijos. Jis gali apimti hormoninius preparatus, skausmo malšinimo vaistus, taip pat laparoskopinę chirurgiją arba radikalias chirurgines metodikas pažeistų audinių pašalinimui.

Endometriozės gydymo ir valdymo strategijos yra individualios ir priklauso nuo paciento simptomų, bendros sveikatos būklės ir gyvenimo būdo.

Endometrioze moters skausmas

Endometriozės simptomai

Endometriozės simptomų spektras yra gana platus ir gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra susiję su menstruacinio ciklo fazėmis ir apima dIsmenorėją (skausmingas menstruacijas), dubens skausmą, dIspareuniją (skausmingus lytinius santykius), taip pat nevaisingumą.

Bendrieji simptomai

Endometriozė gali sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo pažeistų audinių vietos ir masto. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra:

 • Dismenorėja: Skausmingos menstruacijos, kurias sukelia ekstrauterinio endometrioidinio audinio sukeltas uždegimas ir fibrozė.
 • Menoragija: Padidėjęs kraujavimas per menstruacijas.
 • Dispareunija: Skausmingi lytiniai santykiai, ypač gilaus įsiskverbimo metu, dėl endometrioidinių židinių dubens srityje.
 • Nevaisingumas: Endometriozė gali sutrikdyti ovuliaciją, kiaušintakio funkciją, taip pat sukelti anatominius pakeitimus, trukdančius nėštumo pradžiai.

Nugaros skausmas tarp menčių kaip simptomas

Endometriozė kartais gali sukelti nugaros skausmą, ypač tarp menčių, dėl retrocervikalinės endometriozės ar endometrioidinių židinių esančių tiesioginėje gimdos ir kryžkaulio anatominėje srityje. Šie skausmai gali būti cikliniai, atsirandantys arba stiprėjantys menstruacinio ciklo metu, ir gali būti susiję su dubens anatominiais pakeitimais ar nervų spaudimu.

Endometriozės priežastys

Endometriozės etiologija ir patogenezė iki šiol yra visiškai neišaiškinta, tačiau yra keletas teorijų, aiškinančių jos atsiradimą.

Mokslinės teorijos

 • Retrogradinio menstruacinio kraujo teorija: Viena iš dažniausiai minimų teorijų yra retrogradinis menstruacinis kraujavimas, kurio metu menstruacinis kraujas, turintis endometrio ląsteles, patenka į dubens ertmę per kiaušintakius. Šios ląstelės gali įsitvirtinti ir augti dubens organų paviršiuje.
 • Metaplazijos teorija: Kita teorija - metaplazija, teigianti, kad endometriozę sukelia periferinių audinių transformacija į endometrioidinius audinius dėl tam tikrų stimulių, pvz., uždegimo.
 • Imunologinė teorija: Imuninės sistemos sutrikimai gali leisti endometrioidiniams audiniams išgyventi ir augti netinkamose vietose.

Hormoniniai veiksniai

Endometriozės vystymąsis yra glaudžiai susijęs su hormonais, ypač estrogenais. Estrogenai skatina endometrioidinio audinio augimą ir dauginimąsi. Be to, endometriozės audiniai gali gaminti estrogenus autonomiškai, dėl ko sustiprėja estrogenų poveikis ir skatinamas endometrioidinio audinio augimas. Taip pat manoma, kad progesterono rezistencija gali turėti vaidmenį endometriozės patogenezėje.

Endometriozės gydymas ir valdymas apima kompleksinį požiūrį, atsižvelgiant į simptomus, ligos progresavimą ir paciento poreikius, įskaitant hormoninę terapiją, skausmo malšinimo strategijas ir chirurgines intervencijas.

Endometriozės diagnozavimas

Endometriozės diagnozavimas

Endometriozės diagnozavimas yra sudėtingas dėl įvairių simptomų ir jų panašumo į kitas ligas.

Tyrimo metodai

 • Ginekologinis tyrimas: Pradinis tyrimas apima anamnezę ir ginekologinį ištyrimą, kuris gali atskleisti dubens skausmo ar masės buvimą.
 • Ultragarso tyrimas: Transvaginalinis ultragarsas gali padėti aptikti endometriozės židinius, ypač kiaušidėse. Tačiau jo jautrumas ir specifiškumas yra riboti.
 • Magnetinio rezonanso tomografija (MRT): Naudinga įvertinant gilesnius endometriozės židinius ir tikslesniam audinių struktūrų įvertinimui.
 • Laparoskopija su biopsija: Aukso standarto tyrimas endometriozės diagnozavime. Laparoskopija leidžia tiesiogiai pamatyti endometriozės židinius ir atlikti audinių biopsiją histologiniam patvirtinimui.

 

Endometriozės gydymas ir valdymas

Endometriozės gydymas yra individualus ir priklauso nuo simptomų sunkumo, paciento amžiaus, nevaisingumo problemų ir ligos progresavimo.

Vaistų terapija

 • Hormoninė terapija: Apima kontraceptines tabletes, gestagenus, gonadotropinų atpalaiduojančių hormonų analogus (GnRH agonistai), kurių tikslas yra sumažinti estrogeno lygį ir slopinti endometriozės židinių augimą.
 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: Skirti malšinti skausmą ir uždegimą.

Chirurginės intervencijos

 • Konservatyvi chirurgija: Laparoskopinė endometriozės židinių pašalinimas ar ablacija, skirta skausmo simptomų mažinimui ir vaisingumo gerinimui.
 • Radikali chirurgija: Histerektomija su arba be kiaušidžių pašalinimo, dažniausiai skirta sunkioms endometriozės formoms arba kai kitos gydymo formos yra neveiksmingos.

Nugaros skausmo ir endometriozės ryšys

Nugaros skausmas gali būti vienas iš endometriozės simptomų, ypač kai liga paveikia dubens struktūras.

Fiziologiniai paaiškinimai

 • Uždegiminė reakcija: Endometriozės židiniai gali sukelti uždegiminę reakciją, kuri dėl anatominių ryšių gali plisti į nugaros sritį.
 • Nervų pažeidimas: Endometriozės židiniai, ypač esantys prie kryžkaulio, gali daryti spaudimą ar pažeisti aplinkinius nervus, sukeldami nugaros skausmą.

Gydytojų rekomendacijos

Gydant nugaros skausmą, susijusį su endometrioze, svarbu integruotas požiūris, įskaitant skausmo malšinimą, hormoninę terapiją ir, jei reikia, chirurgines intervencijas. Taip pat svarbus yra reguliarus fizinių pratimų atlikimas, kineziterapija ir kitos nemedikamentinės skausmo valdymo strategijos.

Jei pastebėjote bet kurį iš minėtų simptomų, ypač jei susiduriate su nugaros skausmais, kurie gali būti susiję su endometrioze, rekomenduojame apsilankyti mūsų kineziterapijos klinikoje.

Mes siūlome profesionalią fizinę nugaros skausmo priežasčių nustatymo patikrą ir asmeniškai pritaikytą gydymo planą. Jūsų sveikata yra mūsų rūpestis, ir mes esame čia, kad padėtume jums grįžti į pilnavertį gyvenimą be skausmo. Nedelskite ir susisiekite su mumis jau šiandien.

Grįžti į tinklaraštį

Ar jums skauda nugarą dėl ginekologinių priežasčių?

Kreipkitės į mūsų kineziterapeutes, kurios ne tik patars, bet ir suteiks pagalbą palengvinant ar gydant atsiradusius nugaros skausmus.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: