Stuburo lordoze

Lordozė – kada stuburo išlinkimas tampa problema?

Lordozė yra fiziologinis stuburo išlinkimas pirmyn juosmens ir kaklo srityse. Normali lordozė būdinga žmogaus stuburui, nes padeda išlaikyti tinkamą kūno laikyseną ir amortizuoja judesius bei apsaugo nuo traumų.

Tačiau per didelė ar netinkama lordozė gali sukelti įvairių sveikatos problemų:

 • Juosmeninė lordozė - padidėjusi juosmens lordozė gali spausti nervus ir sukelti nugaros skausmus, diskų išvaržas. Dažniausiai tokia būklė susijusi su silpnais pilvo raumenimis, sėdimu darbu, netinkama laikysena.
 • Kaklinė lordozė - padidėjusi kaklo lordozė gali spausti nervus, sukelti galvos skausmus, svaigulį, rankų tirpimą. Dažnai tokia būklė susijusi su ilgalaikiu darbu prie kompiuterio.

Lordozės gydymas priklauso nuo jos priežasčių ir gali apimti fizioterapiją, kineziterapiją, laikysenos korekciją, raumenų stiprinimo pratimus. Esant dideliems skausmams, galimos chirurginės intervencijos. Tinkamai koreguojant laikyseną ir stiprinant raumenis, dažnai galima išvengti lordozės progresavimo ir susijusių sveikatos sutrikimų.

Lordozės priežastys

 • Per didelis svorio kėlimas: Nuolatinis sunkių daiktų kėlimas ir nešiojimas gali sukelti staigų ar lėtinį juosmens slankstelių bei tarpslankstelinių diskų perkrovimą. Dėl ilgalaikės mechaninės apkrovos gali prasidėti degeneraciniai pokyčiai - diskų išvaržos, osteochondrozė, kurie iškraipo normalią stuburo biomechaniką. Tai savo ruožtu skatina kompensacinį stuburo išlinkimą į priekį - padidėjusią lordozę.
 • Nėštumas: Nėštumo metu, dėl augančios gimdos, didėjančio svorio bei hormoninių pokyčių, skatinančių raiščių ir sąnarių atsipalaidavimą, dažnai padidėja fiziologinė juosmens lordozė. Tai natūrali organizmo adaptacija, padedanti išlaikyti pusiausvyrą ir apsaugoti vaisių. Tačiau kai kurioms moterims po nėštumo išlieka padidėjusi lordozė, sukelianti diskomfortą ir skausmą.
 • Nutukimas: Didelis kūno masės indeksas reiškia nuolatinę didesnę apkrovą stuburui, ypač juosmeniniam segmentui. Tai skatina lėtinius degeneracinius pokyčius, raumenų silpnėjimą, kompensacinį stuburo išlinkimą į priekį - padidėjusią lordozę. Nutukimas taip pat susijęs su sisteminėmis uždegiminėmis reakcijomis, kurios gali pažeisti tarpslankstelinius diskus.
 • Sėdimas gyvenimo būdas: Ilgalaikis sėdėjimas netinkamoje pozoje sukelia raumenų pusiausvyros sutrikimus - priekinių pilvo raumenų įsitempimą ir nugaros raumenų silpnėjimą bei atrofiją. Tai iškreipia normalią stuburo biomechaniką, skatina lordozės didėjimą.
 • Raumenų disbalansas: Atskirų raumenų grupių jėgos ir elastingumo skirtumai gali tiesiogiai lemti pakitusią laikyseną ir stuburo išlinkimą. Pvz., per stiprūs ir sutrumpėję pilvo raumenys traukia dubenį į priekį, o silpni nugaros raumenys nebegali atsverti šios jėgos - todėl padidėja lordozė. Tikslingi tempimo pratimai ir raumenų pusiausvyros atstatymas gali pagerinti tokią stuburo biomechaniką.

Lordoze

Gydymo metodai

 • Kineziterapija yra pagrindinis ir moksliškai įrodytas lordozės gydymo būdas. Jos tikslas - sustiprinti nugaros ir pilvo raumenis, gerinti jų ištvermę, bei lankstumą, taip užtikrinant tinkamą stuburo paramą ir išlaikymą. Individualizuota kineziterapijos programa paprastai apima specialius raumenų stiprinimo ir tempimo pratimus, kvėpavimo technikas, masažą bei manualinę terapiją skausmingiems audiniams atpalaiduoti. Ypač efektyvūs yra stabilizacijos pratimai, kurie padeda treniruoti giliuosius stuburo raumenis. Svarbu, kad terapijos planą sudarytų kvalifikuotas specialistas - gydytojas reabilitologas ar kineziterapeutas. Jie įvertina paciento būklę, nustato tikslias problemos priežastis ir parenka individualizuotą, įrodymais grįstą pratimų kompleksą. Reguliari kineziterapija, derinama su taisyklingos laikysenos mokymu, padeda sumažinti skausmą, padidinti judrumą, atsikratyti raumenų disbalanso ir išlaikyti teigiamą poveikį ilgalaikėje perspektyvoje. Tai padeda išvengti lordozės progresavimo ir operacijos.
 • Reguliari specifinė mankšta yra būtina norint sumažinti lordozę, sustiprinti nugaros raumenis ir pagerinti laikyseną. Efektyviausi yra pratimai, skirti pritaikyti individualiai pagal paciento būklę, vadovaujantis kineziterapeuto ar fizioterapeuto rekomendacijomis. Tinkamos mankštos programos turėtų apimti tempimo pratimus, siekiant padidinti raumenų elastingumą, ypač nugaros ir kojų užpakalinės dalies raumenų. Stiprinamieji pratimai lavina giliuosius stuburo raumenis, gerina jų kontrolę ir padeda išlaikyti taisyklingą laikyseną. Ypatingą naudą gali suteikti pilateso ir jogos pratimai, nes juose didelis dėmesys skiriamas kvėpavimui, kūno suvokimui bei raumenų veiklos koordinavimui. Šios praktikos padeda gerinti laikyseną, raumenų pusiausvyrą ir lankstumą. Svarbu reguliariai atlikti paskirtus pratimus namuose, kad būtų pasiektas ilgalaikis teigiamas poveikis. Rekomenduojama mankštintis bent 3-4 kartus per savaitę po 30-40 minučių.
 • Svorio kontrolė yra labai svarbi valdant lordozės simptomus ir progresavimą. Antsvoris ar nutukimas smarkiai padidina mechaninę apkrovą stuburui, ypač juosmeninei daliai, todėl prisideda prie patologinės lordozės atsiradimo ir progresavimo. Subalansuota mityba, mažinanti bendrą kūno riebalų masę, ir reguliarus fizinis aktyvumas, stiprinantis raumenis bei gerinantis laikyseną, yra būtini siekiant kontroliuoti svorį esant lordozei. Rekomenduojama konsultuotis su dietologu dėl individualaus mitybos plano sudarymo ir svorio metimo programos. Taip pat svarbu vengti staigių svorio svyravimų. Lėtas ir nuoseklus lieknėjimas, derinant tai su kineziterapija ir mankšta, duoda geriausius rezultatus ir padeda išlaikyti pasiektą svorį ilgam. Tinkama mityba ir optimalus svoris yra vienas pagrindinių lordozės gydymo komponentų.
 • Jei lordozė yra susijusi su darbu prie kompiuterio ar kitokiu sėdimu darbu, labai svarbu tinkamai įrengti darbo vietą. Ergonomiški baldai, reguliuojama kėdė, pakeliami stalai ir kiti priedai padeda išlaikyti taisyklingą stuburo padėtį, sumažina spaudimą ir įtampą. Rekomenduojama kėdę ir stalą reguliuoti taip, kad sėdint kaklas būtų tiesus, pečiai atpalaiduoti, o alkūnės sulenktos stačiu kampu. Taip pat galima naudoti specialias atramas, kurios padeda išlaikyti taisyklingą sėdėjimo poziciją ir atpalaiduoja nugarą. Svarbu daryti reguliarias pertraukas, pajudėti, pasirąžyti. Tai padeda stiprinti raumenis ir išvengti ilgalaikio statinio krūvio. Ergonomiškos priemonės darbo vietoje sumažina lordozės simptomus ir riziką jai progresuoti.

Nors lordozės visiškai išgydyti neįmanoma, tinkamu gydymu galima sumažinti simptomus ir sustabdyti ligos progresavimą. Pagrindiniai gydymo būdai - kineziterapija, pratimai, svorio kontrolė, chirurginiai metodai sunkesniais atvejais.

Taip pat labai svarbi ankstyva profilaktika ir prevencija - tinkama mityba, fizinis aktyvumas, ergonomika. Laikantis gydytojų rekomendacijų ir rūpinantis savo stuburu, dauguma pacientų gali tikėtis normalaus funkcionavimo net ir turint lordozės diagnozę. Reguliarūs patikrinimai ir savikontrolė padeda užkirsti kelią būklės progresavimui.

Grįžti į tinklaraštį

Jums nustatyta stuburo lordozė?

Nesijaudinkit, mūsų kineziterapijos klinikos specialistai gali padėti atstatyti stuburą į vietą, sumažinti šalutinius poveikius ar net visiškai ją išgydyti!Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: