Ultragarsas

Ultragarso Tyrimas: Neinvazinis Diagnostikos Metodas

Ultragarso tyrimas šiuolaikinėje medicinoje atlieka itin svarbų vaidmenį diagnozuojant įvairias ligas ir būkles. Tai neinvazinis ir visiškai neskausmingas tyrimo metodas, suteikiantis gydytojams išsamius vaizdus apie vidinius organus, audinius ir skysčius ir todėl yra tapęs neatsiejama šiuolaikinės medicinos dalimi.

Ultragarso aparato veikimo principas

Ultragarso aparato veikimo principas grindžiamas echolokacijos metodu, kuris panašus į tą, kurį naudoja šikšnosparniai. Ši technologija leidžia mums "matyti" garso bangomis. Įprastai, ultragarso aparatas išsiunčia aukšto dažnio garso bangas (dažniai paprastai svyruoja nuo 2 iki 18 MHz), kurių žmogaus ausis nejaučiai. Šios bangos, pasiekusios kūno audinius, dalis jų atsispindi atgal į aparato jutiklį. Atsispindėjusių bangų laikas ir intensyvumas leidžia specializuotai programinei įrangai sukurti vaizdą, matomą ekrane, vadinamą sonograma.

Ultragarso aparato parametrai yra pagrindinis veiksnys, nulemiantis tyrimo tikslumą ir efektyvumą. Supratimas apie šiuos parametrus yra būtinas ne tik inžinieriams, kurie projektuoja ir tobulina ultragarso technologijas, bet ir medikams, kurie juos naudoja klinikinėje praktikoje.

Ultragarso tyrimas

Ultragarso aparato parametrai

Dažnis

Ultragarso dažnis, matuojamas megahercais (MHz), tiesiogiai veikia gylį, į kurį gali prasiskverbti garso bangos, ir vaizdo rezoliuciją. Aukšto dažnio (15-20 MHz) ultragarsas leidžia gauti itin aiškius vaizdus iš paviršinių struktūrų, pvz., odos, kraujagyslių, ir plonų audinių, bet jo prasiskverbimo gylis yra ribotas. Tai svarbu dermatologijoje, oftalmologijoje ir paviršinių kraujagyslių tyrimuose. Priešingai, žemo dažnio (2-5 MHz) ultragarsas skverbiasi giliau, leidžia ištirti pilvo organus, tokius kaip kepenys, inkstai ir nėštumo metu - vaisius, tačiau jo rezoliucija yra žemesnė.

Gylis

Gylis, į kurį gali prasiskverbti ultragarso bangos, yra tiesiogiai susijęs su naudojamu dažniu ir yra nulemtas ultragarso aparato techninių savybių. Gylis nustato, kurie organai ar audiniai bus tiriami. Technologijos, naudojamos gylį reguliuoti, leidžia gydytojui optimizuoti tyrimą atsižvelgiant į konkretaus paciento anatomiją ir diagnostikos užduotis.

Rezoliucija

Rezoliucija yra parametras, nurodantis, kiek detaliai aparatas gali pavaizduoti audinių struktūras. Ji priklauso nuo naudojamo dažnio: aukštesnis dažnis leidžia fiksuoti smulkesnes detales, bet mažesniu gyliu. Rezoliucija yra kritiškai svarbi diagnozuojant smulkius patologinius pakitimus, pavyzdžiui, navikus ar kraujagyslių anomalijas. Modernūs aparatai naudoja pažangias technologijas, pavyzdžiui, harmoninį vaizdavimą, kuris pagerina rezoliuciją net esant žemam dažniui.

Dinaminis diapazonas

Dinaminis diapazonas apibūdina aparato gebėjimą užfiksuoti ir skirti skirtingų intensyvumų atspindžius, kas leidžia atskirti skirtingus audinius vaizde. Didelis dinaminis diapazonas yra būtinas norint užtikrinti kontrastingą ir informatyvų vaizdą, kuris yra būtinas tiksliam diagnozavimui. Aparatai su dideliu dinaminiu diapazonu gali teikti aukštos kokybės vaizdus, kuriuose aiškiai matomos net smulkios struktūros skirtumai.

Ultragarso aparato privalumai

Pagrindiniai ultragarso tyrimo privalumai:

 • Neinvazinis ir neskausmingas tyrimo metodas, kurio metu nereikia pažeisti odos ar audinių. Tai ypač svarbu atliekant tyrimus nėštumo metu ar vaikams;
 • Galimybė gauti išsamius ir detalius minkštųjų audinių, kraujagyslių, vidaus organų bei vaisiaus anatomijos vaizdus. Ultragarsas suteikia informacijos apie audinių echogeniškumą, kraujotaką, organų funkciją;
 • Nėra kenksmingos jonizuojančiosios spinduliuotės, būdingos rentgeno ar KT tyrimams. Todėl ultragarsas yra visiškai saugus ir gali būti naudojamas pakartotiniams tyrimams atlikti.

Ultragarso aparato trūkumai

Galimi ultragarso tyrimo apribojimai:

 • Sunku ar neįmanoma įvertinti oru pripildytus organus, pavyzdžiui, plaučius. Taip pat kaulai blokuoja ultragarso bangų sklidimą, todėl ribotai matomi galvos smegenys;
 • Vaizdo kokybę ir diagnostinę vertę gali sumažinti paciento antsvoris, randai, žaizdos. Reikalingas geresnis akustinis kontaktas, kartais naudojami specialūs akustiniai langai;
 • Būtinas aukštos kvalifikacijos gydytojas ultragarsinės diagnostikos specialistas, gebantis teisingai atlikti tyrimą ir interpretuoti gautus vaizdus. Netinkamai atliktas tyrimas gali duoti klaidingus rezultatus.

Ultragarso tyrimo taikymo sritys

 • Širdies ir kraujagyslių sistema: Echokardiografija naudojama širdies kambarių, sienelių ir vožtuvų struktūrai bei funkcijai įvertinti. Doplerio ultragarsas leidžia įvertinti kraujo tekėjimą širdyje ir didžiosiose kraujagyslėse, padedant diagnozuoti širdies nepakankamumą, vožtuvų ligas ar kraujagyslių obstrukcijas.
 • Virškinimo sistema: Ultragarso tyrimas naudojamas kepenų, kasos, tulžies pūslės ir inkstų būklei įvertinti. Jis padeda nustatyti cistų, akmenų, navikų buvimą bei įvertinti organų dydį ir struktūrą.
 • Ginekologija ir urologija: Ultragarso tyrimai yra neįkainojami įvertinant gimdos, kiaušidžių bei prostatos būklę. Jie naudojami miomų, cistų ir kitų deformacijų nustatymui, taip pat vaisingumo tyrimams.
 • Minkštieji audiniai ir sąnariai: Sonografija suteikia galimybę įvertinti sąnarių, sausgyslių, raumenų ir kitų minkštųjų audinių struktūrą ir funkciją, yra ypač naudinga sporto medicinoje ir traumų diagnostikoje.

Nėštumo stebėjimas

Nėštumo metu ultragarsas yra nepakeičiamas įrankis vaisiaus būklės, augimo ir vystymosi stebėjimui.

Jis leidžia:

 • Nustatyti nėštumo trukmę: Ultragarso tyrimas padeda tiksliai nustatyti vaisiaus amžių, numatomą gimdymo datą.
 • Stebėti vaisiaus augimą: Reguliariai atliekami ultragarso tyrimai leidžia stebėti vaisiaus dydžio ir svorio pokyčius, užtikrinant sveiką augimą.
 • Nustatyti vaisiaus padėtį: Ultragarsas padeda nustatyti, ar vaisius yra tinkamoje gimdymui padėtyje.
 • Atpažinti nėštumo komplikacijas: Ankstyvas komplikacijų, pvz., preeklampsijos, placentos problemas arba ankstyvą persileidimo riziką, nustatymas yra gyvybiškai svarbus.

Medicininis ultragarsas taip pat naudojamas skystųjų formacijų, pvz., ascito (pilvo ertmės skysčio kaupimasis), nustatymui ir biopsijoms atlikti ir leidžia tiksliai nustatyti adatos įvedimo vietą.

Ultragarso aparatas

Ultragarso tyrimo procedūra

Pasiruošimas tyrimui

Tinkamas pasiruošimas yra labai svarbus norint gauti kokybiškus ir diagnostiškai vertingus ultragarso tyrimo rezultatus. Pasirengimas priklauso nuo tiriamos kūno dalies ir organų.

Pilvo organų ultragarsui:

 • Rekomenduojama nevalgyti ir negerti mažiausiai 6-8 valandas prieš tyrimą, kad sumažėtų dujų kiekis virškinamajame trakte. Tai leidžia išvengti pašalinių artefaktų vaizdų ir pagerina kepenų, tulžies pūslės, blužnies, kasos vizualizaciją, tyrimo metu.
 • Taip pat rekomenduojama vengti sunkiai virškinamo, dujų kaupianti maisto ir gazuotų gėrimų.

Inkstų ir šlapimo pūslės tyrimams:

 • Pacientas turėtų išgerti 500-700 ml skysčių per 30-60 min. prieš tyrimą ir sulaikyti šlapinimąsi, kad užtikrintų optimalų šlapimo pūslės pripildymą.
 • Pernelyg pilna šlapimo pūslė (>600 ml) gali apsunkinti vizualizaciją, todėl reikia sekti suvartoto skysčio kiekį.

Nėštumo ultragarsui specialaus pasiruošimo paprastai nereikia. Tačiau pilnesnė šlapimo pūslė ir tuščias žarnynas pagerina vaisiaus ir gimdos vaizdą.

Dažniausiai užduodami klausimai apie ultragarso tyrimą

Ar ultragarso tyrimas yra saugus?

Ultragarso tyrimas yra vienas iš saugiausių medicininių tyrimų. Jis nenaudoja jonizuojančiosios spinduliuotės, todėl gali būti saugiai taikomas nėščioms moterims, vaikams, ir atliekamas pakartotinai.

Kiek laiko trunka ultragarso tyrimas?

Ultragarso tyrimo trukmė gali svyruoti nuo kelių minučių iki pusvalandžio, priklausomai nuo tiriamos srities ir tyrimo tikslų.

Ar ultragarso metu jaučiamas diskomfortas?

Ultragarso tyrimas paprastai nesukelia jokio diskomforto. Tačiau kai kuriems pacientams gali būti šiek tiek nepatogu dėl pilnos šlapimo pūslės arba daviklio spaudimo tiriamai sričiai.

Ar ultragarso tyrimo rezultatai yra iškart žinomi?

Daugeliu atvejų gydytojas gali suteikti preliminarią informaciją iškart po tyrimo, tačiau išsamus tyrimo ataskaitos vertinimas ir galutinės išvados gali pareikalauti papildomo laiko.

Grįžti į tinklaraštį

Kankina skausmai, nors tyrimai nieko nerodo?

Sustiprinkite savo kūną kineziterapijos pagalba ir atsikratykite skausmų. Kreipkitės į mūsų kineziterapijos kliniką dabar!

Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: