Kaklo skausmas desineje puseje

Kaklo skausmas dešinėje pusėje: priežastys ir gydymas

Kaklo skausmas yra vienas iš dažniausių negalavimų, kylančių dėl įvairių priežasčių. Kai skausmas lokalizuojasi kaklo dešinėje pusėje, tai gali būti ženklas, rodantis specifinius sveikatos sutrikimus, ar ligas. 

Kaklo dešinės pusės skausmas gali kilti dėl kaklo raumenų įsitempimo, nervinių šaknelių suspaudimo, stuburo diskų išvaržų ar kitų stuburo struktūrų pažeidimų. Tačiau kartais jis gali signalizuoti ir apie rimtesnes ligas, pavyzdžiui, kaklo arterijų patologijas ar net širdies ligas. Dėl šios priežasties labai svarbu laiku atpažinti simptomus ir kreiptis į gydytoją, kad būtų galima nustatyti tikslią negalavimo priežastį.

Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime įvairias kaklo skausmo dešinėje pusėje priežastis, kokiais simptomais jos pasireiškia, kaip atliekama diagnostika ir kokios efektyvios gydymo strategijos yra taikomos kiekvienai būklei gydyti.

Kaklo skausmo dešinėje pusėje charakteristikos

Skausmo intensyvumas, trukmė ir pobūdis gali daug pasakyti apie jo priežastis. Kaklo skausmas dešinėje pusėje gali pasireikšti įvairiais būdais - jis gali būti aštrus, dilgčiojantis, traukiantis ar deginantis.

Aštrus, staigus skausmo pojūtis dažnai rodo ūmų pažeidimą, pavyzdžiui, raumens įsitempimą ar prispaudimą. Tuo tarpu lėtas, nuolatinis dilgčiojantis ar deginantis skausmas labiau būdingas lėtinėms būklėms, tokioms kaip osteochondrozė, stuburo diskų išvarža ar kaklo arterijų susiaurėjimas.

Skausmo trukmė taip pat svarbi diagnozuojant priežastį. Jei skausmas trunka kelias valandas ar dienas, jis gali būti susijęs su raumenų įsitempimu ar sumušimu. Tačiau jei skausmas užsitęsia savaites ar mėnesius ir nedingsta, labai tikėtina, kad glūdi daug gilesnė anatominė, ar sisteminė problema.

Be intensyvumo ir trukmės, svarbu atkreipti dėmesį ir į papildomus simptomus. Pavyzdžiui, jei skausmas spinduliuoja žemyn į petį, ranką ar nykštį, tai gali rodyti nervinių šaknelių suspaudimą. Jei pasireiškia galvos svaigimas, pykinimai ar regos sutrikimai, būtina kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes tai gali signalizuoti apie kraujotakos sutrikimus galvos smegenyse.

Taigi, skausmo pobūdis, intensyvumas, trukmė ir lydintys simptomai yra labai svarbūs rodikliai, padedantys nustatyti tikslią kaklo skausmo dešinėje pusėje priežastį ir laiku pritaikyti tinkamiausią gydymą.

Kaklo skausmo priežastys

Kaklo skausmas dešinėje pusėje gali kilti dėl įvairių priežasčių, susijusių su skeleto, raumenų, nervų sistemos sutrikimais ar uždegiminiais procesais.

  • Raumenų įtampa: Tai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių kaklo skausmo priežasčių. Raumenų įtampa gali atsirasti dėl netinkamos laikysenos, ilgalaikio sėdėjimo priešais kompiuterį, neteisingų miegojimo pozų ar netikėto, neteisingo kaklo judesio. Tai sukelia raumenų skaidulų mikrotraumas, dėl kurių atsiranda uždegimas ir skausmas.
  • Nervų suspaudimas: Kakle yra keletas nervų, kurie gali būti suspausti dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, dėl tarpslankstelinio disko išvaržos, spondilolistezės ar osteofitų (kaulinių ataugų) susiformavimo. Suspaudus šakninius nervus, skausmas gali plisti nuo kaklo iki rankos, sukeldamas tirpimą, dilgčiojimą ar silpnumą.
  • Artritas: Tai yra sąnarių uždegimas, kuris dažniausiai pažeidžia vyresnio amžiaus žmones, tačiau gali pasireikšti ir jaunesniems. Osteoartritas yra labiausiai paplitęs kaklo sąnarių degeneracinės būklės tipas, dėl kurio susidaro kaulinės ataugos ir sumažėja sąnarinio skysčio kiekis, sukeliantis skausmą ir judesių ribotumą.
  • Disko protrūkis (tarpslankstelinio disko išvarža): Tai atsitinka, kai tarpslankstelinio disko branduolys patenka į slankstelio kanalą, suspausdamas aplinkinius nervus. Tai sukelia stiprų skausmą, kuris gali išplisti iš kaklo į ranką. Disko protrūkis dažniausiai atsiranda dėl disko degeneracijos, dėl kurios jis tampa mažiau elastingas ir labiau linkęs į plyšimą.
  • Kitos skeleto-raumenų sistemos problemos: Be aukščiau išvardintų priežasčių, kaklo skausmą dešinėje pusėje gali sukelti įvairios kitos būklės, pavyzdžiui, fibromialgija, kuomet kankina viso kūno skausmas ir nuovargis, ar miofascialinis skausmo sindromas, pasireiškia padidėjusia raumenų įtampa ir skausmo mazgelių susidarymu. Taip pat, kaklo skausmą gali sukelti įvairios infekcijos, pvz., meningitas arba slankstelių tuberkuliozė, ir onkologinės ligos, pvz., kaklo srities vėžys.

Skausmo diagnostika

Diagnostinis procesas lokalizuoto kaklo skausmo vienoje pusėje atvejais yra sudėtingas ir reikalauja išsamios paciento medicininės istorijos analizės, fizinio patikrinimo ir, prireikus, papildomų tyrimų.

Anamnezė ir fizinis patikrinimas

Pradinis žingsnis diagnuozuojant kaklo skausmą dešinėje yra išsamus paciento anamnezės surinkimas. Gydytojas išklauso paciento skundus, klausdamas apie skausmo pradžią, pobūdį, intensyvumą, trukmę, kitus veiksnius, kurie skausmą sušvelnina ar paaštrina, bei bet kokius susijusius simptomus, pvz., rankų tirpimą, galvos svaigimą ar atsradusį judesių apribojimą. Taip pat bus tikrinama, ar yra buvę traumų, ankstesnių operacijų kaklo srityje ar kitų sveikatos sutrikimų, kurie galėtų prisidėti prie dabartinės būklės.

Fizinio patikrinimo metu gydytojas vertina kaklo struktūrų judrumą, raumenų stiprumą, jutimo funkcijas ir refleksus. Atliekami specifiniai testai, pvz., Spurlingo testas (kaklo lenkimas ir paspaudimas ant galvos viršaus, siekiant nustatyti galimai esantį nervų suspaudimą), ir įvertinamas slankstelių stabilumas. Taip pat tikrinama, ar nėra požymių, rodančių galimas rimtesnes priežastis, pvz., infekcijas ar neoplazmas.

Papildomi tyrimai

Priklausomai nuo pirminės apžiūros rezultatų, gali būti nurodyti papildomi tyrimai, kad būtų gauta daugiau informacijos apie kaklo būklę ir nustatyta tiksli skausmo priežastis:

Rentgeno tyrimas: Leidžia įvertinti kaulų struktūrą, nustatyti lūžius, sąnarių nusidėvėjimą ar kitus kaulinius pakitimus. Rentgenas yra pirminis tyrimas įtariant traumą ar artritą.

Magnetinio rezonanso tomografija (MRT): Suteikia išsamius minkštųjų audinių, įskaitant raumenis, raiščius, tarpslankstelinius diskus ir nervus, vaizdus. MRT yra ypač naudingas nustatant diskų išvaržas, nervų suspaudimą ar uždegiminius procesus.

Kompiuterinė tomografija (KT): Suteikia detalius kaulų ir kai kurių minkštųjų audinių vaizdus, leidžiančius nustatyti atsiradusiu skeleto problemas, pvz., kompleksinius lūžius ar sąnarių pakitimus.

Ultragarso tyrimas: Naudingas raumenų, raiščių ir kitų minkštųjų audinių patikrinimui. Nors retai naudojamas kaklo skausmui diagnozuoti, jis gali būti naudingas tam tikrų būklių, pavyzdžiui, susidariusių kaklo mazgelių ar cistų, įvertinimui.

Kaklo skausmo dešinėje gydymas

Kaklo skausmo desineje puseje gydymas

Konservatyvūs gydymo metodai

Dažniausiai gydymas pradedamas konservatyviais metodais, tokiais kaip nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, kineziterapija ir masažai. Vaistai padeda sumažinti uždegimą ir skausmą, tačiau neišsprendžia pamatinės problemos priežasties.

Kineziterapija yra vienas efektyviausių būdų gydant tokį lokalizuotą kaklo skausmą. Kvalifikuotas kineziterapeutas gali parinkti tinkamus pratimus, padedančius sustiprinti, atpalaiduoti ir pailginti kaklo raumenis. Specialūs judesių ir tempimo pratimai pagerina kaklo judrumą, lanksčiųjų audinių elastingumą ir sumažina spaudimą nervams. Be to, kineziterapeutas gali pritaikyti įvairias reabilitacines technikas, pavyzdžiui, mobilizaciją, masažą, elektros stimuliaciją ar kitus metodus, kurie padeda greičiau atsikratyti skausmo.

Viena iš didžiausių kineziterapijos privalumų yra tai, kad ji veikia pačią skausmo priežastį, o ne tik malšina simptomus. Reguliarūs kaklo raumenų stiprinimo pratimai padeda atkurti tinkamą jų tonusą, sumažina raumenų įtampą ir nervų suspaudimą. Tai ne tik palengvina skausmą, bet ir sumažina pakartotinio atkritimo riziką. Be to, kineziterapija pagerina stuburo judrumą, pusiausvyrą ir laikyseną, kas itin svarbu norint išvengti pakartotinio kaklo skausmo.

Medicininiai preparatai

Jei konservatyvūs metodai vis dėl to neduoda pageidaujamo rezultato, gali būti skiriami stipresni skausmą malšinantys vaistai, raumenų raminamieji ar nettgi kortikosteroidų injekcija į skaudamą vietą. Tačiau dėl galimų šalutinių poveikių, tokius preparatus reikėtų vartoti tik ribotą laiką ir tik gydytojo priežiūroje.

Chirurginis gydymas

Chirurginis įsikišimas paprastai yra paskutinė išeitis, taikoma esant jau atsiradus rimtiems struktūriniams pažeidimams, pavyzdžiui, didelėms stuburo diskų išvaržoms ar stuburo kanalo susiaurėjimui. Dažniausiai atliekamos diskektomijos, stabilizacinės operacijos ar dekompresija.

Skausmo prevencija ir gyvenimo būdo pokyčiai

Geriausias būdas išvengti kaklo skausmo yra taisyklinga laikysena, reguliari fizinė veikla ir ilgalaikės vienodos kaklo padėties išlaikymo vengimas. Reikėtų rinktis ergonomiškus baldus, daryti pertraukas nuo darbo kompiuterio ir atlikti kaklo raumenų tempimo pratimus. Taip pat svarbu mažinti stresą, nerūkyti ir palaikyti sveiką mitybą bei kūno svorį.

Fizinė veikla ir pratimai

Tinkama fizinė veikla bei kaklo stiprinimo ir lankstumo pratimai yra vieni efektyviausių kaklo skausmo prevencijos metodų. Judesių amplitudė ir stuburo mobilumas išlaikomas atliekant tokius pratimus kaip kaklo sukimai, lenkimai, tempimas. Taip pat naudingi bendrojo fizinio pajėgumo pratimai, tokie kaip plaukimas ar joga.

Ergonomika ir poilsis

Darbo vieta turėtų būtų pritaikyta pagal individualias ergonomines reikmes. Pvz. kompiuterio ekranas turi būti akių lygyje, pečiai ir žandikaulis atpalaiduoti. Ilgalaikis darbas prie kompiuterio turėtų būti stabdomas trumpomis pertraukėlėmis ir kaklo pratimais. Svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą tarp veiklos ir poilsio, vengiant per didelio fizinio ir protinio krūvio.

Grįžti į tinklaraštį

Skauda kaklą dešinėje pusėje?

Nesikankinkite, pradėkite gydymą su geriausiais mūsų kineziterapeutais jau šiandien.


Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: