Kaklo osteochondroze

Kaklo Osteochondrozė: Kas Tai Ir Kaip Su Tuo Gyventi?

Kaklo osteochondrozė - kas tai?

Kaklo osteochondrozė, arba cervikalinė osteochondrozė yra kaklo srities degeneracinė liga, pažeidžianti kaklo slankstelių ar sąnarių kremzlę ir kaulų audinius, dėl kurios pradeda formuotis osteofitai (kaulinės ataugos), gali susiaurėti stuburo kanalas ir kyla tolimesni būklės pablogėjimai, tokie kaip stuburo stenozė. Tai yra dažnai pasitaikanti raumenų ir skeleto sistemos būklė, kurios rizika didėja su amžiumi, taip pat ją gali lemti netinkama laikysena, antsvoris ar profesinės rizikos.

Degeneraciniai pokyčiai sąnariuose ir tarpslankstelinių diskų srityje vyksta dėl įvairių priežasčių, įskaitant:

 • Amžių - su metais kremzlė nusidėvi ir nyksta
 • Genetinę polinkį - kai kurie žmonės turi didesnį polinkį degeneraciniams pakitimams
 • Antsvorį - didesnė apkrova sąnariams ir diskams
 • Profesines rizikas - fizinis darbas, vibracijos, nuolatiniai judesiai
 • Netinkamą kūno mechaniką - bloga laikysena, per didelė apkrova

Šie pokyčiai gali sukelti kremzlės nykimą, sumažinti sąnarių judrumą, skausmą, uždegimą. Specifiškai, kaklo srities (cervikalinė) osteochondrozė atsiranda dėl tarpslankstelinių diskų pakitimų. Išsikišę diskai suspaudžia nervų šakneles ir kraujagysles ir gali sukelti:

 • Skausmą kaklo srityje
 • Galvos svaigimą
 • Rankų tirpimą, ar dilgčiojimą
 • Kaklo ir pečių sustingimą

Taip pat gali išsivystyti tarpslankstelinių diskų išvaržos, dar labiau suspaudžiančios nervus, taip sukeldamos stiprų skausmą, bei diskomfortą.

Osteochondrozė reikalauja kompleksinės priežiūros: medikamentinio gydymo skausmui malšinti, kineziterapijos judrumui gerinti, korekcinio gydymo stuburo iškrypimams taisyti. Laiku negydoma, ši liga gali smarkiai paveikti pacientų gyvenimo kokybę, apriboti judrumą ir netgi sukelti neįgalumą.

Kaklo osteochondrozės simptomai ir požymiai

Kaklo osteochondrozės simptomai gali būti įvairūs ir priklauso nuo to, kiek pažengusi yra liga. Visų pirma, pacientai dažniausiai skundžiasi kaklo skausmais. Šie skausmai gali būti nuolatiniai arba periodiškai atsirandantys, jų intensyvumas taip pat gali svyruoti – nuo lengvo diskomforto iki intensyvaus, aštraus pojūčio. Skausmas gali plisti į pečių zoną, atgal į nugarą ar netgi į viršutines galūnes. Dažnai skausmas padidėja ilgai išlaikant vieną poziciją, pvz., sėdint priešais kompiuterį, arba atliekant staigius galvos judesius.

Kiti dažniausiai pasitaikantys simptomai yra:

 • Galvos svaigimas - dėl sutrikusios kraujotakos kaklo slanksteliuose. Dažnai apibūdinamas kaip keistas nesaugumo jausmas, svyravimas ar trumpalaikis orientacijos praradimas, ypač keičiant galvos padėtį.
 • Rankų tirpimas, dilgčiojimas ar silpnumas - dėl nervų, einančių pro kaklo slankstelius, suspaudimo ar uždegimo. Gali plisti iš kaklo į rankas ar pirštus.
 • Raumenų įtampa ir kaklo standumas - ribojantys galvos judesius, ryškesni rytais ar po ilgo nejudrumo.
 • Ausų ūžesiai, spaudimas ausyse, galvos skausmai - dėl nervų šaknelių, inervuojančių ausis ir galvą, suspaudimo.
 • Kiti simptomai: regos sutrikimai, atminties problemos, emociniai sutrikimai - dėl nugaros smegenų ir nervų pažeidimo.

Kaklo osteochondroze ir galvos svaigimas

Kaklo osteochondrozė ir galvos svaigimas

Galvos svaigimas, susijęs su kaklo osteochondroze, yra būklė, kurios metu asmuo gali jausti aplinkos sukimosi, ar judėjimo įspūdį, nesaugumo ar nestabilumo pojūtį, kuris gali atsirasti staigiai ir daryti didelį poveikį kasdieniam paciento gyvenimui. Šis simptomas yra gana dažnas ir gali atsirasti dėl kelių priežasčių, susijusių būtent su kaklo osteochondroze.

Viena iš pagrindinių galvos svaigimo priežasčių yra nervų suspaudimas. Kaklo slanksteliai, ypač jų tarpslanksteliniai diskai ir sąnariai, dėl degeneracinių pokyčių, gali išsiplėsti ar poslinkio metu suspausti nervų šaknis, kurios išeina iš nugaros smegenų ir eina į galvos sritį. Suspaudus šias nervų šaknis, sutrinka nervinių signalų perdavimas, kas savo ruožtu sukelia galvos svaigimo jausmą.

Antra, galvos svaigimas gali būti susijęs su atsiradusiais kraujotakos sutrikimais. Degeneraciniai pokyčiai kaklo srityje, pavyzdžiui, arterijų aterosklerozė ar tarpslankstelinių diskų išvaržos, gali apriboti kraujo tekėjimą į smegenis. Kaklo slanksteliuose yra specialios kraujagyslės, vadinamos vertebralų arterijomis, kurios tiekia kraują į smegenų sritis, atsakingas už pusiausvyros jausmą. Jeigu šios arterijos yra suspaustos arba jų funkcija kitaip sutrikdoma, tai sumažina kraujo tekėjimą į atitinkamas smegenų dalis ir sukelia svaigimo pojūtį.

Taip pat svarbu paminėti, kad galvos svaigimas gali būti susijęs su kilusiu poziciniu paroksizminiu galvos svaigimu – būkle, kai smulkūs kalkių kristalai (otoconia) sukrenta į vidurinę sritį, ir tokiu būdu netinkamai veikdami sukelia stiprų galvos svaigimo jausmą. Nors ši būklė nėra tiesiogiai susijusi su kaklo osteochondroze, tačiau dėl osteochondrozės sukelto kaklo skausmo ir standumo, žmonės pradeda gerokai dažniau keisti galvos padėtį, kas savo ruožtu gali išprovokuoti šį gretutinį susirgimą.

Gydant galvos svaigimą, susijusį su kaklo osteochondroze, svarbu integruoti kelias terapijos formas. Pirmiausia, gali būti taikomas medikamentinis gydymas svaigimui malšinti. Taip pat kineziterapijos metu gali būti naudojami manualinės terapijos metodai, skirti atstatyti normalią kaklo slankstelių judesių amplitudę, sumažinti nervų šaknelių suspaudimą ir pagerinti kraujotaką. Be to, pacientai būna mokomi specialių pratimų, kurie padeda stiprinti kaklo raumenis, gerinti laikyseną ir stabilizuoti vestibiuliarinį aparatą, taip mažinant galvos svaigimo simptomus.

Kaklo osteochondrozė ir kraujo spaudimas

Kaklo osteochondrozės ryšys su kraujo spaudimu yra sudėtingas ir susijęs su kelias mechanizmais, dėl kurių ši sąlyga gali turėti įtakos arteriniam kraujo spaudimui. Nors šis ryšys nėra visiškai aiškus ir vienareikšmis, yra keletas teorijų, kurios paaiškina, kaip kaklo osteochondrozė gali daryti poveikį kraujospūdžiui.

Vienas iš galimų mechanizmų yra susijęs su baroreceptorinės funkcijos sutrikimu. Baroreceptoriai yra jutikliai nervų galūnių ląstelėse, esančiose kylant aukštyn kaklu, ypač karotidiniuose sinusuose ir aortos lanko srityse. Jie atsakingi už kraujospūdžio reguliavimą, reaguodami į kraujospūdžio pasikeitimus ir reguliuodami širdies ritmą bei kraujagyslių tonusą. Manoma, kad kaklo osteochondrozė gali sukelti mechaninį spaudimą šioms sritims, dėl ko gali sutrikti baroreceptorų funkcija, ir dėl to gali sutrikti normalus kraujospūdžio reguliavimas.

Kitas mechanizmas, per kurį kaklo osteochondrozė gali paveikti kraujospūdį, yra tiesioginis spaudimas kraujagyslėms, ypač vertebralinėms arterijoms. Šios arterijos tiekia kraują į smegenis ir smegenų dalis, kurios yra atsakingos už tinkamą kraujospūdžio sureguliavimą. Kaklo osteochondrozės sukelti degeneraciniai pokyčiai kaklo slanksteliuose, pavyzdžiui, tarpslankstelinių diskų išvaržos ar išaugę osteofitai, gali suspausti šias vertebralines arterijas, sumažinti kraujo tėkmę į smegenis ir taip įtakoti kraujospūdžio reguliavimą.

Be to, skausmas ir stresas, kuriuos sukelia kaklo osteochondrozė, taip pat gali turėti įtakos kraujospūdžiui. Skausmo sukeltas stresas gali sukelti simpatinės nervų sistemos aktyvumo padidėjimą, dėl kurio padidėja širdies susitraukimų dažnis ir kraujagyslių susiaurėjimas, taip padidinant kraujospūdį.

Nors tiesioginio ryšio tarp kaklo osteochondrozės ir aukšto kraujospūdžio tyrimai yra riboti, svarbu atpažinti ir gydyti abu sutrikimus. Pacientams, sergantiems kaklo osteochondroze ir turintiems aukštą kraujospūdį, rekomenduojama reguliariai tikrintis kraujospūdį, taikyti kompleksinį gydymą, kuris apimtų ne tik medikamentinį gydymą, bet ir kineziterapiją, masažą bei korekcines mankštas. Be to, svarbu atkreipti dėmesį į streso valdymo technikas ir tinkamą poilsio režimą, kad būtų sumažinta viso kūno įtampa ir pagerintas bendra paciento sveikatos būklė.

Kaklo osteochondrozės gydymas

Kaklo osteochondrozės gydymo tikslas – sumažinti skausmą, atstatyti normalią kaklo judėjimo amplitudę ir užkirsti kelią ligos progresavimui. Kiekvienas gydymo planas yra individualus ir priklauso nuo simptomų sunkumo, ligos stadijos bei paciento bendros sveikatos būklės.

Kaklo osteochondrozes gydymas

Medikamentinis osteochondrozės gydymas

Medikamentinis gydymas dažniausiai apima nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, kurie padeda numalšinti skausmą ir sumažinti uždegimą. Tai gali būti ibuprofenas, naproksenas ar kiti priešuždegiminiai vaistai. Svarbu vartoti šiuos vaistus pagal gydytojo nurodymus, nes ilgalaikis jų vartojimas gali sukelti įvairius šalutinius poveikius, pavyzdžiui, skrandžio ar žarnyno problemas.

Kartais, esant stipriam skausmui, gali būti paskirti stipresni skausmo malšintojai, pavyzdžiui, opioidai, bet jie skiriami tik labai ribotam laikui dėl priklausomybės ir kitų šalutinių poveikių rizikos. Taip pat gali būti skiriami raumenis atpalaiduojantys vaistai, siekiant sumažinti raumenų įtampą ir skausmą.

Kineziterapija

Kaklinės osteochondrozės būklės valdymo srityje, kineziterapija vaidina labai svarbų vaidmenį, teikdama daugybę terapinių galimybių be jokių invazinių procedūrų būtinybės. Toks multidisciplininis požiūris, įtraukiantis farmakologinius, kineziterapijos ir psichologinius metodus, leidžia pritaikyti gydymą kiekvienam pacientui individualiai, atsižvelgiant į jų specifinius poreikius ir klinikinio sindromo tipus: 

 • Tipas I (Kaklinė Radikulopatija)
 • Tipas II (Kaklinė Mielopatija)
 • Tipas III (Ašinės Sąnario Skausmas)

Kineziterapija įvairias procedūras, kurios padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis, pagerina kraujotaką ir sustiprinti gretutines struktūras. Pratimų programa apima kaklo tempimo ir stiprinimo pratimus, kaklo mankštą, elektroterapiją ir kt. Šios procedūros padeda veiksmingai sumažinti skausmą, uždegimą ir skatina natūralų pažeistų audinių gijimą.

Masažas yra dar vienas svarbus kineziterapijos elementas, kuris padeda sumažinti raumenų įtampą, pagerina kraujotaką ir skatina atsipalaidavimą. Profesionalus terapinis masažas gali būti labai efektyvus ūmaus kaklo skausmo atveju.

Kineziterapijos privalumai

Individualizuotos pratimų programos, kurias paskiria kvalifikuotas kineziterapeutas, yra labai specifinės ir atsižvelgia į kiekvieno paciento būklę ir simptomų sunkumą. Šios programos yra sukurtos stiprinti kaklo ir pečių juostos raumenis, gerinti laikyseną ir lankstumą, mažinti skausmą ir užkirsti kelią tolesnei kaklo kaulinių struktūrų degeneracijai. Pratimai, tokie kaip kaklo tempimo ir stiprinimo pratimai, yra ypač efektyvūs mažinant įtampą ir skausmą kaklo srityje.

Operacinis gydymas

Operacija yra skiriama tik esant sunkioms kaklo osteochondrozės formoms, kai yra išbandyti visi kiti gydymo metodai ir jie nepasiteisina. Chirurginė intervencija gali būti reikalinga, jei yra nustatytas jau pažengęs ir didelis nervų šaknelių ar kraujagyslių suspaudimas, kuris sukelia ženklų, stiprų skausmą, rankų, ar kojų silpnumą, ar kitus sunkius neurologinius simptomus. Operacijos metu gali būti pašalinami osteofitai, išvaržos ar kitos struktūros, kurios spaudžia nervus, ar kraujagysles.

Vaistai nuo kaklo osteochondrozės

Be nesteroidinių priešuždegiminių vaistų ir raumenis atpalaiduojančių vaistų, gali būti skiriami ir kiti preparatai, tokie kaip antidepresantai ar antikonvulsantai, kurie padeda kontroliuoti nervų skausmą. Kartais, esant stipriam uždegimui, gali būti skiriamos kortikosteroidų injekcijos tiesiai į skausmingą sritį ar šalia suspausto nervo.

Svarbu atminti, kad visi vaistai turi būti vartojami tik pagal gydytojo ar specialisto rekomendaciją ir stebėjimą.

Kaklo osteochondrozės pratimai

 • Kaklo tempimas. Sėdėkite ar stovėkite tiesiai, pečius laikykite atpalaidavę. Palenkite galvą į vieną pusę, bandydami ausį priglausti prie peties, kol pajausite tempimą kaklo šone. Palaikykite šią padėtį 15-30 sekundžių, tada lėtai grįžkite į pradinę padėtį ir pakartokite į kitą pusę. Šis pratimas padeda sumažinti įtampą kaklo raumenyse.

Kaklo osteochondrozes pratimas kaklo lenkimui

 • Kaklo lenkimai. Sėdėdami ar stovėdami, laikykite pečius atpalaiduotus ir lėtai linkite galvą į priekį, stengdamiesi pasiekti krūtinę su smakru. Palaikykite šią padėtį keletą sekundžių, tada grįžkite į pradinę padėtį. Tada lėtai nuleiskite galvą atgal, žiūrėdami į lubas. Šis pratimas padeda gerinti kaklo lankstumą.

Kaklo osteochondrozes pratimas lenkiant kakla i prieki

 • Pečių sukimas. Sėdėdami ar stovėdami, atpalaiduokite pečius ir lėtai sukinėkite juos dideliais ratas į priekį, o tada į atgal. Darykite po 10-15 sukimų kiekviena kryptimi. Šis pratimas padeda atpalaiduoti pečių ir kaklo raumenis.

Kaklo osteochondrozes pratimas sukant pecius

 • Kaklo rotacija. Sėdėkite ar stovėkite tiesiai, žiūrėkite į priekį. Lėtai pasukite galvą į vieną pusę, kol pajusite lengvą tempimą, bet ne skausmą. Laikykite šią padėtį keletą sekundžių, tada lėtai pasukite galvą į kitą pusę. Šis pratimas padeda gerinti kaklo lankstumą ir mažina įtampą.

Kaklo osteochondrozes pratimas sukant i kakla i sonus

Svarbu, kad visus pratimus atliktumėte lėtai ir atsargiai, vengiant staigių judesių ar per didelio tempimo, kurie gali pabloginti simptomus. Pradėkite nuo mažesnio pratimų kiekio ir palaipsniui didinkite jų intensyvumą, kai jūsų kaklo būklė gerės. Visada konsultuokitės su gydytoju ar kineziterapeutu prieš pradedant bet kokią naują mankštos ar pratimų programą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra cervikalinė kaklo osteochondrozė?

Cervikalinė kaklo osteochondrozė yra degeneracinė būklė, veikianti kaklo slankstelius ir tarpslankstelinius diskus. Tai sukelia kremzlių ir kaulų audinių nykimą bei struktūrinius pokyčius, dėl kurių gali atsirasti skausmas, standumas, galvos svaigimas ir kiti simptomai.

Ar kaklo osteochondrozė yra išgydoma?

Kaklo osteochondrozė yra lėtinė būklė, kuri paprastai tęsiasi visą gyvenimą. Nors visiškai išgydyti osteochondrozę sunku, simptomus galima kontroliuoti ir mažinti per atitinkamus gydymo būdus, tokius kaip medikamentai, kineziterapija, mankšta ir, retais atvejais, chirurgija.

Kaip gydyti kaklo osteochondrozę?

Kaklo osteochondrozei gydyti naudojamas kompleksinis požiūris, apimantis nesteroidinius vaistus nuo uždegimo, skausmo malšintojus,, raumenis atpalaiduojančius vaistus, kineziterapiją,, pratimus ir ergonominius patarimus. Sunkesniais atvejais gali būti reikalinga chirurginė intervencija.

Kiek laiko trunka kaklo osteochondrozės gydymas?

Gydymo trukmė priklauso nuo individualių paciento sąlygų, ligos sunkumo ir pasirinkto gydymo metodo. Kai kuriems pacientams pakanka kelių savaičių, kitiems reikalingi mėnesiai ar net metai, kad pasiektų reikšmingą pagerėjimą.

Kokie pratimai yra veiksmingiausi kaklo osteochondrozei gydyti?

Veiksmingiausi pratimai yra tie, kurie stiprina kaklo ir pečių juostos raumenis, gerina lankstumą ir laikyseną. Tai apima kaklo lenkimus, rotacijas, tempimus ir pečių sukimosi pratimus. Visada reikėtų pradėti nuo lengvų pratimų ir palaipsniui didinti jų intensyvumą.

Kaip išvengti kaklo osteochondrozės atsiradimo?

Kaklo osteochondrozės atsiradimo riziką galima sumažinti laikantis sveikos gyvensenos, išlaikant tinkamą laikyseną, reguliariai mankštinantis, išvengiant ilgalaikio statinio krūvio kaklui ir kontroliuojant savo kūno svorį.

Ar kaklo osteochondrozė gali sukelti galvos skausmus?

Taip, kaklo osteochondrozė gali sukelti galvos skausmus. Tai gali atsirasti dėl nervų suspaudimo, padidėjusios raumenų įtampos ar kraujotakos sutrikimų kaklo srityje, kurie gali lemti įvairių tipų galvos skausmus, įskaitant migreną ar įtampos tipo galvos skausmus.

Grįžti į tinklaraštį

Kankina kaklo osteochondrozė?

Registruokitės vizitui mūsų kineziterapijos klinikoje, kurioje ištirsime jūsų kaklo skausmų priežastis, sudarysime gydymo planą ir padėsime jums grįžti į normalų gyvenimo ritmą be skausmo.


Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: