Kaklo nervu sakneliu uzdegimas

Kaklo nervų šaknelių uždegimo priežastys ir simptomai

Kaklo nervų šaknelių uždegimas, medicininėje terminologijoje vadinamas cervikalinės radikulopatijos sindromu, yra būklė, kuomet dėl įvairių priežasčių uždegimas arba spaudimas veikia vieną ar kelias nervų šakneles, išeinančias iš kaklo slankstelių. Tai yra patologinė būklė, susijusi su kaklo stuburo slankstelių tarpslankstelinio disko išsikišimu, slankstelių suaugimu (spondiloze), stuburo kanalo susiaurėjimu (stenozė) ar uždegimu kilusiu nuo perpūtimo, kurie suspaudžia ar sudirgina iš stuburo išeinančias nervų šakneles. 

Ši būklė sukelia įvairius simptomus, gali būti skausminga ir neigiamai paveikti pacientų gyvenimo kokybę.

Kaklo nervų šaknelių uždegimo simptomai

Cervikalinės radikulopatijos simptomai gali labai skirtis priklausomai nuo konkrečiai pažeistos nervų šaknelės. Šie simptomai dažniausiai būna susiję su skausmo ir jutimo sutrikimais, tačiau gali paliesti ir motorines funkcijas.

Skirtingo intensyvumo skausmas kakle, plintantis į pečius, rankas, ar pirštus

Skausmas gali būti apibūdinamas kaip deginantis, šaudantis, aštrus arba spaudžiantis. Jis dažnai pasireiškia vienoje kaklo pusėje ir gali plisti žemyn, į ranką ar net iki pirštų galų. Skausmo intensyvumas gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki nepakeliamo skausmo. Skausmo plitimas įvairiomis kryptimis yra susijęs su pažeistos nervų šaknelės lokacija: pavyzdžiui, C6 nervų šaknelės pažeidimas gali sukelti skausmą, kuris plinta iki antrojo ir trečiojo pirštų, o C7 nervų šaknelės pažeidimas - iki trečiojo ir ketvirtojo pirštų.

Tirpimas, nejautra ar deginimo pojūtis rankose ar pirštuose

Šie simptomai atsiranda dėl nervų šaknelių dirginimo ar suspaudimo, kuris trukdo normaliam nervų impulsų perdavimui. Tirpimas paprastai apibūdinamas kaip “šąlantys” pirštai ar ranka, o nejautrą - kaip sumažėjusį ar apskritai dingusį pojūtį. Degimo pojūtis gali būti labai nemalonus ir dažnai lydimas kitų nepatogumų, tokių kaip šaltis ar karštis, net ir kai nėra išorinio temperatūros šaltinio.

Silpnumas rankose ar pirštuose, sunkumai laikant daiktus

Nervų šaknelės pažeidimai gali sutrikdyti motorinių signalų perdavimą iš smegenų į rankas, dėl ko gali atsirasti tam tikrų raumenų silpnumas. Šis silpnumas gali pasireikšti kaip sunkumas atliekant kasdienius, sąlyginai nesunkius veiksmus, pvz., laikant rašiklį, verčiant puslapius knygoje arba užsisegant sagas. Kai kuriems pacientams sunku išlaikyti daiktus rankose arba jie jaučia, kad rankos „nuslysta“ nuo daiktų net ir esant nedideliam svoriui ar pasipriešinimui.

Judesių apribojimai kakle, skausmingi judesiai

Dėl skausmo ir raumenų įtampos, susijusios su nervų šaknelių uždegimu, gali atsirasti kaklojudesių apribojimų. Pacientai gali pastebėti, kad jiems sunku pasukti galvą arba pasilenkti į šonus be skausmo. Šis judėjimo apribojimas gali sukelti papildomą stresą ir įtampą nugaros, pečių ir kaklo raumenyse, sukeldamas užburtą ratą, kur skausmas ir įtampa toliau tik didėja.

Kaklo nervu sakneliu uzdegimo diagnostika

Kaklo nervų šaknelių uždegimo diagnostika

Pirminė diagnostika apima fizinį patikrinimą - visapusišką paciento kaklo, pečių ir rankų apžiūrą, įskaitant jautrumo, jėgos ir refleksų testavimą. Gydytojas atlieka įvairius testus, siekdamas nustatyti tikslų skausmo šaltinį ir įvertinti nervų šaknelių funkciją.

Priklausomai nuo preliminariosios analizės rezultatų, gali būti reikalingi šie papildomi diagnostikos metodai:

 • Magnetinio rezonanso tomografija (MRT): Šis tyrimas yra ypač vertingas nustatant minkštųjų audinių, tokių kaip diskai, raiščiai ir nervai, būklę. MRT gali aptikti diskų išvaržas, nervų šaknelių suspaudimą ar kitas anomalijas, kurie gali sukelti kaklo nervų šaknelių uždegimą. Šis metodas yra neinvazinis ir neskausmingas, suteikiantis išsamų vaizdą apie kaklo srities anatomiją.
 • Kompiuterinė tomografija (KT): KT yra naudojama daugiausia kaulų struktūrų patikrinimui. Tai labai naudinga diagnozuojant slankstelių lūžius, sąnarių degeneraciją ar kitas kaulinius anomalijas. KT gali būti derinama kartu su mielografija – kontrastinės medžiagos įvedimu į stuburo kanalą, siekiant geriau įvertinti nervų šaknelių suspaudimą.
 • Elektromiografija (EMG) ir nervų laidumo tyrimai: Šie tyrimai naudojami nervų funkcijos įvertinimui. EMG įvertina raumenų reakciją į elektros stimuliaciją, padedant nustatyti, ar nervų pažeidimas sukėlė raumenų silpnumą. Nervų laidumo tyrimai išmatuoja, kaip greitai elektriniai signalai keliauja per nervus, padedant nustatyti nervų pažeidimo vietą ir laipsnį.

Nervų šaknelių uždegimo kakle gydymas

Kaklo nervų šaknelių uždegimo gydymas priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant uždegimo priežastį, simptomų sunkumą ir paciento bendrą sveikatos būklę.

 • Vaistų terapija: Ši terapija yra skirta mažinti skausmą, uždegimą ir raumenų spazmus. Nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai, tokie kaip Ibuprofenas, naproksenas ir ketoprofenas, mažina uždegimą ir skausmą be stiprių šalutinių poveikių. Svarbu vengti ilgalaikio šių vaistų vartojimo dėl galimų virškinimo trakto pažeidimų. Skausmą malšinantys vaistai - paracetamolis arba stipresni opioidiniai analgetikai - skiriami esant jau stipriam skausmui. Opioidų vartojimas turi būti ribotas ir kontroliuojamas dėl priklausomybės ir kitų šalutinių poveikių rizikos. Raumenis atpalaiduojantys vaistai pvz., ciklobenzaprinas, padeda sumažinti raumenų įtampą ir skausmą, tačiau gali sukelti nemažai šalutinių poveikių, pavyzdžiui, sedaciją ir burnos džiūvimą.
 • Kineziterapija: Individualiai pritaikytos pratimų programos padeda sustiprinti kaklo ir pečių juostos raumenis, gerina judesių amplitudę ir padeda užkirsti kelią būklės pasikartojimui. Pratimai apima raumenų stiprinimą, tempimą ir judesių koordinaciją. Kineziterapeutas taip pat gali patarti dėl laikysenos korekcijos ir ergonomikos darbo vietoje.
 • Manualinė terapija: Chiropraktikos ir osteopatijos procedūros gali padėti atkurti normalią judesių amplitudę ir sumažinti skausmą. Tai apima kaklo srities mobilizaciją, manipuliaciją ir kitas technikas, kurios padeda atpalaiduoti įtemptus raumenis, pagerinti sąnarių judesius ir sumažinti nervų šaknelių suspaudimą.
 • Injekcijos: Epidūrinės steroidų injekcijos, kuriose derinamas kortikosteroidas su anestetikais, gali būti įšvirkščiamos tiesiai į pažeistą nervų šaknies sritį. Šis metodas itin greitai sumažina uždegimą ir skausmą, tačiau jo poveikis paprastai yra laikinas.

Dažniausiai užduodami klausimai

Perpūtė kaklą: kaip gydytis?

Perpūtimo atveju rekomenduojama:

 • Laikyti kaklą šiltą, vengti skersvėjų ir staigių temperatūros pokyčių.
 • Naudoti šiltus kompresus ar šildymo pagalvėles, siekiant sumažinti skausmą ir raumenų įtampą.
 • Atlikti švelnius kaklo raumenų tempimo ir stiprinimo pratimus.
 • Vartoti skausmą malšinančius ir uždegimą mažinančius vaistus pagal poreikį.

Perputė kaklą - ar padės vaistai?

Taip, siekiant sumažinti skausmą ir uždegimą, gali būti naudojami:

 • Nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba naproksenas.
 • Skausmo malšintojai, pavyzdžiui, paracetamolis arba kodeinas.
 • Raumenis atpalaiduojantys vaistai esant stipriai raumenų įtampai.

Ka daryti, jei vaikui perpučia kaklą?

 • Užtikrinti, kad vaikas nesušaltų: šiltai aprengti, namuose naudoti šildymo pagalvėles.
 • Suteikti vaistus skausmui ir uždegimui mažinti, tačiau tik pasitarus su gydytoju dėl tinkamo dozavimo.
 • Skatinti vaiką atlikti švelnius kaklo pratimus, jei skausmas leidžia.
 • Jeigu simptomai išlieka, arba pablogėja, kreiptis į pediatrą arba šeimos gydytoją.
Grįžti į tinklaraštį

Perpūtė kaklą? Prasidėjo kaklo nervų šaknelių uždegimas?

Registruokitės konsultacijai mūsų kineziterapijos klinikoje ir pradėkite gydytis nedelsiant.


Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: