Kaklo limfadenopatija

Kaklo Limfadenopatija: Kas Tai ir Kaip Gydyti?

Kaklo limfadenopatija, dar žinoma kaip cervikalinė limfadenopatija, yra būklė, kuomet limfmazgiai kaklo srityje išsipučia arba padidėja. Ši būklė yra viena iš dažniausiai pasitaikančių klinikinių diagnozių, susijusių su limfinės sistemos reakcija į įvairias patologijas. Įvairūs veiksniai gali sukelti tokį kaklo limfmazgių padidėjimą, įskaitant infekcines ligas, uždegimines reakcijas bei įvairias neoplazijas.

Kaklo limfmazgiai įprastai veikia kaip labai svarbus žmogaus imuninės sistemos filtravimo centras, kuris padeda apsisaugoti nuo patogenų, patekusių į organizmą per kvėpavimo takus arba burnos ertmę. Dėl šios priežasties, jų padidėjimas gali būti interpretuojamas kaip ankstyvas signalas apie prasidedančius uždegiminius procesus organizme, jau kilusią infekciją ar netgi signalizuoti apie onkologines ligas. Tad, kaklo limfadenopatijos atveju, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į patinimą, bet ir kitus susijusius simptomus, pavyzdžiui, karščiavimą, svorio kritimą ar naktinius prakaitavimus, kurie gali rodyti rimtesnes sveikatos būkles.

Kaklo limfadenopatijos atsiradimo priežastys

Atsižvelgiant į kaklo limfmazgių padidėjimo priežastis, galima išskirti, kad ši būklė gali būti tiek laikina ir gerybinė, tiek ir nuolatinė, reikalaujanti išsamesnio gydymo.

 • Infekcijos: Dažniausiai pasitaikančios infekcijos, kurios sukelia limfmazgių kakle patinimą, yra viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, tonzilitas (gerklės skausmas), dantų infekcijos, įskaitant periodontitą ir apicalinius abscesus, bei įvairios virusinės ligos, pavyzdžiui, Epstein-Barr viruso sukelta infekcinė mononukleozė, žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) ir citomegalovirusas. Šios infekcijos sukelia imuninės sistemos aktyvaciją ir limfmazgių padidėjimą, reaguojant į užsikrėtimą.
 • Uždegiminės būklės: Autoimuninės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, kuris paveikia sąnarius sukeldamas jų uždegimą ir skausmą, ir sisteminė raudonoji vilkligė, pažeidžianti daugelį organizmo sistemų, taip pat gali sukelti limfadenopatiją dėl nuolatinio organizmo imuninio atsako. Šie sutrikimai sukelia chronišką uždegimą, kuris veikia limfinę sistemą ir to pasekoje sukelia limfmazgių patinimą.
 • Neoplazijos: Onkologinės ligos, įskaitant limfomą - vėžį, kuris prasideda limfocituose, metastazavusį vėžį iš kitų kūno dalių, bei galvos ir kaklo vėžius, gali taip pat manifestuotis kaip padidėję limfmazgiai kakle. Šios būklės yra labai rimtos, nes jų egzistavimas gali reikšti prasidėjusį vėžio plitimą arba signalizuoti apie primityvų naviką pačioje limfinėje sistemoje. Metastazavęs vėžys limfmazgiuose dažniausiai reiškia, kad vėžys jau yra išplitęs iš pradinio susirgimo vietos.

Diagnozė

Klinikinis įvertinimas yra būtinas žingsnis siekiant tiksliai nustatyti kaklo limfadenopatijos priežastis ir reikalingą gydymo kursą. Šis procesas susideda iš kelių etapų:

 • Anamnezė ir fizinė apžiūra: Svarbu išsamiai surinkti informaciją apie paciento anamnezę, įskaitant praeities ligas, dabartinius simptomus ir veiksnius, kurie galėjo prisidėti prie šios būklės atsiradimo. Ypač svarbu yra užfiksuoti simptomų atsiradimo laiką, jų intensyvumą ir bet kokius pastebėtus jų modelius. Fizinės apžiūros metu, gydytojas atidžiai tikrina limfmazgius, įvertindamas jų dydį, formą, konsistenciją (minkšti, kietai elastingi, arba kieti), jautrumą palpacijai ir ar jie yra sukibę su aplinkinėmis struktūromis arba oda. Be to, tikrinama, ar limfmazgiai yra judrūs, ar fiksuoti.
 • Vaizdiniai tyrimai: Detalus limfmazgių ir aplinkinių audinių struktūrų įvertinimas yra atliekamas naudojant įvairias vaizdines diagnostikos priemones. Ultragarsas (sonografija) yra neinvazinis ir greitas būdas įvertinti limfmazgių struktūrą bei jų reakciją į gydymą. Kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso aytvaizdavimas (MRT) suteikia išsamesnį vaizdą, įskaitant limfmazgių dydį, formą ir jų santykį su aplinkiniais audiniais. Šie tyrimai gali padėti atskirti benigninius (gerybinius) procesus nuo potencialiai maligninių (piktybinių) masių.
 • Biopsija: Kai preliminarūs tyrimai rodo galimą vėžį ar kai būklės priežastis neaiški, gali būti rekomenduojama atlikti limfmazgių biopsiją. Ši procedūra leidžia gauti limfmazgio audinio mėginį, kuris išsamiai tiriamas laboratorijoje histologiniu ir citologiniu būdu. Biopsijos rezultatai gali padėti nustatyti limfadenopatijos etiologiją, įskaitant specifinius infekcinio ar autoimuninio proceso žymenis, ir yra labai svarbūs diagnozuojant limfomą ar kitus vėžio tipus.

Kaklo limfadenopatijos gydymas

Kaklo limfadenopatijos gydymas priklauso nuo pagrindinės būklės priežasties, todėl svarbu atlikti išsamų klinikinį įvertinimą, įskaitant anamnezę, fizinę apžiūrą, vaizdinius tyrimus ir, jei reikia, biopsiją. Štai keletas pagrindinių gydymo metodų pagal įvairias priežastis:

Infekcinės priežastys

 • Antibiotikų terapija: Jeigu limfadenopatija yra sukelta bakterinės infekcijos, pvz., streptokokinio tonzilito ar odontogeninės infekcijos, gali būti skirti antibiotikai.
 • Antivirusiniai vaistai: Virusinių infekcijų, pavyzdžiui, infekcinės mononukleozės atveju, gali būti rekomenduojami antivirusiniai vaistai, jei yra konkrečiai tam tikriems virusams skirti gydymo metodai.
 • Simptominis gydymas: Kartais, ypač virusinių infekcijų atvejais, gydymas yra skiriamas tik simptomų malšinimui, pvz., skausmo malšinimui ir karščiavimo mažinimui.

Uždegiminės būklės

 • Imunosupresantai ir priešuždegiminiai vaistai: Autoimuninių ligų, tokių kaip reumatoidinis artritas ar sisteminė raudonoji vilkligė, sukeliamos limfadenopatijos gydymui gali būti skirti imunosupresiniai vaistai ar kortikosteroidai.
 • Tiksliniai biologiniai vaistai: Kai kuriais atvejais, priklausomai nuo konkrečios autoimuninės būklės, gali būti naudojami tiksliniai biologiniai vaistai, kurie veikia specifinius imuninės sistemos komponentus.

Neoplazijos

 • Onkologinis gydymas: Limfomos, metastazavęs vėžys ar galvos bei kaklo vėžiai reikalauja individualiai pritaikyto onkologinio gydymo, kuris gali apimti chemoterapiją, radioterapiją, imunoterapiją ar chirurginę intervenciją.

Palaikomasis gydymas ir stebėjimas

 • Stebėjimas: Jeigu limfadenopatija yra nekenksminga ir savaime praeinanti, pvz., po lengvos virusinės infekcijos, gali būti pasirinktas atidus laukimas su reguliariu stebėjimu.
 • Skausmo malšinimas: Skausmingos limfadenopatijos atvejais gali būti rekomenduojami priešuždegiminiai vaistai arba kitos skausmą malšinančios priemonės.

Visais atvejais svarbu konsultuotis su sveikatos priežiūros specialistu dėl tinkamiausio gydymo plano. Gydymo strategija turėtų būti pritaikyta individualiai, atsižvelgiant į limfadenopatijos priežastį, paciento būklę ir galimas rizikas.

Grįžti į tinklaraštį

Kankina kaklo skausmai?

Mes galime jums padėti. Kreipkitės konsultacijai į mūsų kliniką jau šiandien!


Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: