Stuburo stenoze juosmens sritis

Stuburo Stenozė - Juosmens Sritis: Priežastys, Simptomai ir Gydymas

Stuburo stenozė - juosmens sritis

Stuburo stenozė juosmens srityje, dar vadinama "juosmeninės stuburo dalies stenozė," yra rimta medicininė būklė, kai susiaurėja stuburo kanalas apatinėje nugaros dalyje. Šis susiaurėjimas sukelia spaudimą stuburo smegenims ir iš stuburo išeinantiems nervams, kas lemia nemalonius ir skausmingus simptomus.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra nuolatinis ar protarpinis skausmas apatinėje nugaros dalyje, kuris gali plisti į sėdmenis, šlaunis ir blauzdas. Be skausmo, pacientai taip pat gali jausti galūnių tirpimą, dilgčiojimą ar silpnumą, ypatingai vaikštant ar stovint ilgesnį laiką. Sunkiais atvejais gali sutrikti netgi šlapinimosi, ar tuštinimosi funkcijos.

Juosmeninės stuburo dalies stenozė dažniausiai išsivysto dėl su amžiumi susijusių degeneracinių stuburo pokyčių. Dažniausi pokyčiai yra osteoartritas, sukeliantis sąnarių ir tarpslankstelinių diskų nusidėvėjimą, raiščių ir sausgyslių sustorėjimas bei sustingimas, taip pat kaulų ataugų (osteofitų) susidarymas. Visi šie pokyčiai pamažu siaurina stuburo kanalą ir sudaro spaudimą nerviniams audiniams.

Priežastys ir rizikos veiksniai

Stuburo stenozė ir juosmens sritis gali būti pažeistos dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai stenozė šioje vietoje išsivysto dėl su amžiumi susijusių degeneracinių stuburo pokyčių. Senstant, stuburo diskai pamažu praranda savo elastingumą, dėl ko jie suplonėja ir negali efektyviai atlaikyti kasdienių, įprastų stuburo apkrovų. Tokie pokyčiai padidina spaudimą ant sąnarių ir raiščių, sukeldami jų nusidėvėjimą ir sustorėjimą. Degeneraciniai procesai taip pat skatina kaulų ataugų (osteofitų) formavimąsi aplink sąnarius ir slankstelius. Visi šie veiksniai prisideda prie stuburo kanalo susiaurėjimo.

Be amžiaus įtakos, yra ir kitų faktorių, kurie gali padidinti stuburo stenozės riziką:

 • Įgimtos stuburo anomalijos: Retais atvejais žmonės gali gimti su iš dalies siauru stuburo kanalu ar kitomis stuburo raidos ydomis, kurios vėliau gyvenime padidina stenozės atsiradimo tikimybę.
 • Stuburo traumos: Stiprūs nugaros sutrenkimai ar lūžiai, pvz., patiriami autoavarijose ar sportuojant, gali pažeisti slankstelius ar kitas stuburo struktūras ir ilgainiui sukelti stenozę.
 • Navikai ar cistos: Nors retai, bet navikai ar cistos, augančios stuburo kanale ar šalia jo, gali suspausti nervus ir sukelti stenozės simptomus.
 • Paget'o liga: Ši kaulų liga sutrikdo normalų kaulų atsinaujinimo procesą, dėl ko kaulai tampa silpni, deformuoti ir linkę į lūžius. Paget'o ligos pažeisti slanksteliai gali deformuotis ir susiaurinti stuburo kanalą.
 • Genetinis polinkis: Manoma, kad tam tikri genetiniai veiksniai gali padidinti žmogaus polinkį į ankstyvas degeneracines stuburo ligas, įskaitant stenozę.
 • Osteoartritas: Lėtinė sąnarių liga, sukelianti kremzlės irimą ir kaulų pokyčius, yra viena dažniausių stenozės rizikos veiksnių.
 • Reumatoidinis artritas: Lėtinė uždegiminė sąnarių liga, galinti paveikti ir stuburo sąnarius bei raiščius, taip pat didina stenozės riziką.
 • Nutukimas ir mažas fizinis aktyvumas: Antsvorio ir fizinio pasyvumo derinys gali paspartinti stuburo degeneracijos procesus.

Stuburo stenozės juosmens srityje simptomai

Stuburo stenozės juosmens srityje simptomai gali pasireikšti palaipsniui ir laikui bėgant progresuoti, sukeldami vis didesnį diskomfortą ir funkcijų sutrikimus. Šie požymiai dažniausiai apima:

 • Nugaros skausmą: Vienas dažniausių simptomų yra nuolatinis ar protarpinis apatinės nugaros dalies skausmas. Skausmas paprastai būna bukas, spaudžiantis ar deginantis ir gali pablogėti fizinio krūvio metu ar pabaigoje dienos.
 • Skausmo plitimą į galūnes: Skausmas dažnai plinta iš nugaros į sėdmenis, šlaunis ir blauzdas, kartais net iki pėdų. Šis plintantis skausmas, dar vadinamas išialgija, atsiranda dėl nervinių šaknelių suspaudimo stuburo kanale.
 • Tirpimą ar dilgčiojimą: Pacientai neretai jaučia kojų ar pėdų tirpimą, dilgčiojimą ar "skruzdėlių bėgiojimo" pojūtį. Šie simptomai atsiranda dėl nervų suspaudimo ir gali būti ypač nemalonūs nakties metu.
 • Kojų silpnumą: Suspausti nervai gali sutrikdyti raumenų funkcijas, todėl pacientai gali jausti kojų silpnumą, sunkumą ar greitą nuovargį. Tai gali apsunkinti vaikščiojimą, lipimą laiptais ar atsistojimą iš sėdimos padėties.
 • Eisenos ir ištvermės pokyčius: Dėl skausmo ir silpnumo kojose pacientams gali būti sunku ilgesnį laiką vaikščioti ar stovėti. Jie gali pastebėti, kad tenka dažniau sustoti pailsėti ar ieškoti atramų. Sunkiais atvejais gali atsirasti šlubavimas ar kiti eisenos sutrikimai.
 • Pozicinio palengvėjimo fenomeną: Daugelis žmonių, sergančių stuburo stenoze, pastebi, kad pasilenkimas į priekį ar sėdėjimas palengvina skausmą ir kitus simptomus. Tai įvyksta dėl to, kad šios padėtys šiek tiek praplečia stuburo kanalą ir sumažina nervų suspaudimą. Dėl šios priežasties pacientams dažnai lengviau būna sėdėti ar vaikščioti pasilenkus, nei tiesiog ramiai stovėti tiesiai.
 • Sunkumus atlikti kasdienę veiklą: Laikui bėgant, progresuojantys simptomai gali vis labiau riboti žmogaus gebėjimą užsiimti įprasta veikla, tokia kaip namų ruoša, apsipirkimas ar mankštinimasis.
 • Retais atvejais - šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimus: Sunkiais stenozės atvejais, kai jau yra pažeidžiami patys nugaros smegenų nervai, kontroliuojantys šlapimo pūslės ar žarnyno funkcijas, gali sukelti šlapimo ar išmatų nelaikymą, dažną šlapinimąsi ar sunkumus pradedant ar sustabdant šlapinimąsi.
Stuburo stenoze juosmens srityje

Diagnostika ir gydymas

Stuburo stenozės juosmens srityje diagnozė visada turi būti pradedama nuo išsamios medicininės apklausos, kurios metu gydytojas išklauso paciento nusiskundimus, ligos istoriją ir įvertina bendrą sveikatos būklę. Po to atliekamas nuodugnus fizinis ištyrimas, dažnai apimantis ir neurologinį ištyrimą, siekiant nustatyti jutimų, raumenų jėgos, refleksų ir eisenos pokyčius.

Diagnozei patvirtinti ir stuburo pokyčių mastui įvertinti naudojami radiologiniai tyrimai. 

Gydymo strategijos yra parenkamos atsižvelgiant į simptomų sunkumą, paciento amžių, gretutines ligas ir kitus veiksnius. Pirmiausia rekomenduojamos konservatyvios priemonės, o jei jos neduoda rezultatų, svarstoma chirurginė intervencija. 

Gydymo galimybės apima:

 • Kineziterapiją: Viena svarbiausių konservatyvaus gydymo dalių yra kineziterapija, skirta raumenų stiprinimui, lankstumo didinimui ir skausmo mažinimui. Reguliarūs pratimai, pritaikyti individualiai pagal paciento poreikius ir galimybes, gali ženkliai pagerinti stuburo stabilumą, raumenų balansą ir bendrą fizinę funkciją. Kineziterapijos nauda apima:
  • Geresnį liemens ir nugaros raumenų tonusą, kas padeda palaikyti taisyklingą stuburo išlinkimą ir sumažina apkrovą sąnariams bei diskams.
  • Padidėjusį judrumą ir paslankumą, leidžiantį laisviau judėti ir mažiau jausti skausmą bei įtampą.
  • Pagerėjusį bendrą fizinį pajėgumą ir ištvermę, suteikiantį daugiau energijos kasdienei veiklai.
  • Sumažėjusį stresą ir pagerintą emocinę būseną dėl fizinio aktyvumo poveikio psichoemocinei pacientų nuotaikai.
  • Lėtesnę stuburo degeneracijos progresavimą dėl reguliaraus judesio ir apkrovos.
 • Medikamentinį gydymą: Vaistai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, raumenų relaksantai ir nuskausminamieji, gali padėti kontroliuoti skausmą ir uždegimą. Sunkesniais atvejais gali būti skiriami stipresni receptiniai vaistai, pavyzdžiui, opioidai ar gabapentinoidai neuropatiniam skausmui malšinti.
 • Epidūrines steroidų injekcijas: Į epidūrinį tarpą suleidžiami kortikosteroidai mažina nervų šaknelių ir aplinkinių audinių uždegimą. Tai gali suteikti ilgalaikį simptomų palengvėjimą, ypač jei injekcijos kartojamos reguliariais intervalais.
 • Chirurginį gydymą: Kai konservatyvios priemonės neduoda rezultatų arba stenozė yra jau labai ryški, gali būti rekomenduojama chirurginė intervencija. Dažniausiai atliekama dekompresinė laminektomija - operacija, kurios metu pašalinami kaulai ir raiščiai, spaudžiantys stuburo nervus. Kitos galimos operacijos apima foraminotomiją, diskektomiją ar spondilodezę. Svarbu paminėti, kad po operacijos reabilitacija ir kineziterapija yra būtina siekiant geriausių gydymo rezultatų.

Juosmens stenozės prognozė ir ligos valdymas

Stuburo stenozės juosmens srityje eiga ir ilgalaikė prognozė gali būti gana skirtingos, priklausomai nuo daugelio individualių veiksnių. Paciento amžius, gretutinės ligos, stenozės sunkumas, simptomų trukmė ir atsakas į gydymą - visi šie faktoriai veikia ligos eigą ir lūkesčius.

Daugeliu atvejų stuburo stenozė yra lėtinė ir progresuojanti būklė, reiškianti, kad jos sukelti simptomai laikui bėgant tik blogėja. Tačiau tinkamas ligos valdymas gali smarkiai sulėtinti progresavimą, sumažinti skausmą bei kitus negalavimus ir pagerinti bendrą pacientų gyvenimo kokybę.

Efektyvus stuburo stenozės valdymas apima kelių krypčių strategijas - gyvenimo būdo pokyčius, reguliarią kineziterapiją, medikamentinį gydymą ir, jei reikia, chirurginę intervenciją.

Vienas svarbiausių ilgalaikio valdymo aspektų yra paciento įsitraukimas ir rūpestis savo sveikata. Gyvenimo būdo pakeitimai, tokie kaip reguliarus fizinis aktyvumas, sveikos kūno masės palaikymas, sveika mityba ir streso mažinimas, gali turėti labai tinkamą poveikį stuburo sveikatai ir bendrai savijautai.

Individualiai pritaikyta kineziterapijos programa išlieka esminiu ligos suvaldymo komponentu. Reguliarūs pratimai, skirti nugaros ir pilvo raumenims stiprinti, lankstumui didinti ir skausmui mažinti, gali padėti išlaikyti stuburo stabilumą, pagerinti laikyseną ir sumažinti nervų spaudimą. Svarbu, kad pacientas nuosekliai laikytųsi pratimų programos ir vengtų veiklų, provokuojančių skausmą ar kitus simptomus.

Grįžti į tinklaraštį

Stuburo stenozė ir juosmens sritis

Skauda apatinę nugaros dalį? Galbūt jums susiformavo stenozė juosmens srityje? Kreipkitės į mūsų kineziterapeutus ir sužinokite, kaip sustiprinti savo kūną ir suvaldyti skausmus.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: