Cervikalgija

Cervikalgija: Priežastys, Simptomai ir Efektyvus Gydymas

Cervikalgija – terminas, galintis sukelti daug klausimų ir nesusipratimų. Tai dažnai pasitaikanti būklė, pasireiškianti kaklo skausmu ir diskomfortu. Nors cervikalgija gali būti itin nemaloni ir trikdanti kasdienę veiklą, dažniausiai tai nėra rimtos ligos požymis. 

Šiame straipsnyje detaliai aptarsime, kas yra cervikalgija, kokios jos priežastys ir simptomai. Taip pat nagrinėsime, kaip gydytojai ir diagnozuoja šią būklę ir kokius gydymo būdus paskiria kineziterapeutai. Pateiksime naudingų patarimų, kaip palengvinti cervikalgiją namuose, bei kokių prevencinių priemonių galima imtis, kad sumažintumėte skausmo atsiradimo riziką. 

Cervikalgija - kas tai?

Cervikalgija – tai terminas, medicinos praktikoje vartojamas apibūdinti skausmo pojūčiui kaklo srityje. Svarbu pabrėžti, kad cervikalgija nėra savarankiška liga, tai tik simptomas, signalizuojantis apie tam tikras sveikatos problemas. Šis terminas yra paplitęs tarp gydytojų, siekiant nurodyti skausmo buvimą kaklo srityje, kuris gali turėti daugybę priežasčių.

Cervikalgija dažniausiai yra susijusi su mechaniniais kaklo stuburo pažeidimais. Vienas iš labiausiai paplitusių cervikalgijos atsiradimo šaltinių yra stuburo diskų degeneracija. Tai būklė, kuomet dėl amžiaus ar kitų veiksnių, tarpslanksteliniai diskai, esantys tarp kaklo slankstelių, pradeda dėvėtis ir netekti savo elastingumo bei amortizacinių savybių. Tai sukelia slankstelių stabilumo praradimą, gali sukelti diskų išvaržas arba jų protrūkius, kurie savo ruožtu suspaudžia šalia esančius nervus ir sukelia skausmą.

Kitas dažnas cervikalgijos kaltininkas yra raumenų įtampa. Ilgas sėdėjimas priešais kompiuterio ekraną, netinkama laikysena, staigūs judesiai ar per didelis fizinis krūvis gali sukelti kaklo raumenų įsitempimą ir spazmus, dėl kurių atsiranda skausmas. Dėl to atsiradęs raumenų disbalansas – kai vieni kaklo raumenys yra pernelyg įtempti, o kiti – per silpni, taip pat gali prisidėti prie kaklo skausmo atsiradimo.

Psichologiniai veiksniai, tokie kaip stresas, nerimas ar depresija, gali sukelti arba sustiprinti raumenų įtampą kaklo srityje, taip prisidėdami prie būklės pablogėjimo.

Reikėtų pažymėti, kad cervikalgija gali atsirasti ir dėl rimtesnių sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui, infekcijų, vėžio ar reumatoidinio artrito. Todėl, jeigu skausmas kaklo srityje išlieka ilgiau nei kelias dienas, yra labai stiprus arba lydimas kitų simptomų, tokų kaip karščiavimas, galvos svaigimas ar galūnių tirpimas, būtina kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.

Cervikalgijos simptomai

Cervikalgija – tai ne vien tik skausmas kaklo srityje. Ši būklė gali pasireikšti įvairiais kitais simptomais, kurie priklauso nuo skausmo priežasties ir lokalizacijos. Medicinos praktikoje yra svarbu atidžiai išnagrinėti visus paciento simptomus, siekiant tinkamai diagnozuoti ir paskirti veiksmingą gydymą.

 • Skausmas kaklo srityje vis dėl to yra pagrindinis cervikalgijos simptomas. Jis gali būti ūminis arba lėtinis, spaudžiantis, deginantis arba maudžiantis. Skausmas gali būti lokalizuotas vienoje kaklo dalyje arba plisti į aplinkines sritis, pavyzdžiui, pečius, nugarą, ar galvą. Dažnai skausmas sustiprėja tam tikrose pozicijose arba atliekant judesius, pavyzdžiui, bandant pasukti galvą arba linkstant į priekį.
 • Tirpimas ir jautrumo praradimas – tai dar vieni dažnai pasitaikantys cervikalgijos simptomai. Jie paprastai jaučiami rankose ar pirštuose ir gali rodyti, kad kaklo srityje yra spaudžiami nervai. Tirpimas gali būti laikinas arba ilgalaikis, ir jis gali kisti nuo lengvo dilgčiojimo iki visiško jautrumo praradimo.
 • Silpnumas rankose – šis simptomas taip pat dažnai būna susijęs su nervų pažeidimu kaklo srityje. Pacientai gali pastebėti, kad jiems sunku atlikti kasdienes veiklas, pavyzdžiui, laikyti daiktus ar atlikti smulkius judesius. Silpnumas gali būti vienos ar abiejų rankų ir gali būti lydimas kitų nervų pažeidimo požymių, tokių kaip tirpimas ar jautrumo praradimas.
 • Galvos skausmai gali būti susiję su cervikalgija, ypač jei skausmas plinta nuo kaklo iki galvos. Tokie galvos skausmai dažnai jaučiami pakaušio srityje ir gali būti ūmūs arba spaudžiantys. Kartais jie gali būti klaidingai priskiriami kitoms galvos skausmo priežastims, pavyzdžiui, migrenai.
 • Judėjimo apribojimai kaklo srityje taip pat yra svarbus cervikalgijos simptomas. Pacientai gali pastebėti, kad jiems sunku pasukti galvą arba palenkti ją į šonus, o tai gali daryti didelę įtaką jų kasdieniniam gyvenimui ir veiklai.
 • Papildomi simptomai, tokie kaip raumenų įtampa, skambėjimas ar zvimbimas ausyse ar vertigo pojūtis, taip pat gali būti cervikalgijos palydovai, priklausomai nuo jos priežasties.

Atsižvelgiant į cervikalgijos simptomų įvairovę ir galimą rimtų sveikatos problemų buvimą, labai svarbu, kad asmenys, patiriantys bet kokius iš minėtų simptomų, kreiptųsi į sveikatos priežiūros specialistą. Tikslus simptomų įvertinimas ir tinkama diagnostika yra būtini veiksmingam gydymo planui sudaryti.

Kaklo cervikalgija

Cervikalgijos diagnostika

Pirmasis žingsnis diagnozuojant cervikalgiją yra detalus pokalbis su pacientu. Gydytojas dažniausiai užduoda klausimų apie skausmo pobūdį, vietą, stiprumą, spinduliavimą, trukmę bei galimus provokuojančius veiksnius. Svarbu išsiaiškinti, ar pacientas neseniai patyrė traumų, serga kitomis ligomis ar vartoja vaistus, kurie galėtų lemti kaklo skausmą.

Po to atliekamas kruopštus kaklo ir aplinkinių sričių apžiūrėjimas bei palpacija. Tikrinami kaklo judesiai, raumenų tonusas, jautrumas, refleksai. Nustatomi galimi funkcijų sutrikimai, deformacijos, patinimai. 

Remiantis surinktais duomenimis, gydytojas nusprendžia, kokie papildomi tyrimai reikalingi tiksliam kaklo būklės įvertinimui. Dažniausiai atliekama:

 • Rentgenograma, parodanti kaulų struktūrą, sąnarių būklę;
 • Kompiuterinė tomografija, leidžianti detaliai įvertinti kaulų vientisumą;
 • Magnetinio rezonanso tomografija, parodanti minkštųjų audinių, raumenų, nervų būklę;
 • Elektromiografija ir laidumo tyrimai nervų funkcijai nustatyti; 
 • Kraujo tyrimai uždegiminiams procesams aptikti.

Gauti tyrimų rezultatai leidžia gydytojui diagnozuoti konkrečią kaklo skausmo priežastį - disko išvaržą, nervų užspaudimą, degeneracines ligas, raumenų įtampą ir kt. Tada galima skirti tikslingą gydymą, kuris padėtų pašalinti skausmą ir atkurti normalią kaklo funkciją.

Cervikalgijos gydymas

Cervikalgijos gydymas priklauso nuo nustatytos skausmo priežasties, sunkumo ir paciento bendros sveikatos būklės. Gydymo tikslai yra sumažinti skausmą, atkurti normalią kaklo funkciją ir užkirsti kelią tolesniam sveikatos blogėjimui.

Konservatyvus cervikalgijos gydymas

Dažniausiai cervikalgija gydoma konservatyviais metodais, kurie neapima chirurginių įsikišimų:

 • Vaistai nuo skausmo ir uždegimo: Nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai, tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas, dažnai skiriami sumažinti skausmą ir uždegimą. Esant stipriam skausmui, gali būti skiriami ir stipresni skausmą malšinantys vaistai ar raumenis atpalaiduojantys preparatai.
 • Kineziterapija: Tai vienas iš pagrindinių cervikalgijos gydymo metodų. Kineziterapijos užsiėmimai gali apimti įvairias procedūras, pavyzdžiui, mankštas, pratimus, ultragarsą, elektroterapiją, šiltus ar šaltus kompresus. Be to, kineziterapeutas gali išmokyti pacientą atlikti specialius pratimus, kurie padeda stiprinti kaklo ir pečių juostos raumenis, gerina laikyseną ir padeda atkurti normalų kaklo judrumą.
 • Masažas: Masažo terapija gali padėti atpalaiduoti įsitempusius kaklo raumenis, pagerinti kraujotaką ir sumažinti skausmą. Tačiau svarbu, kad masažą atliktų kvalifikuotas specialistas.
 • Mankšta ir kaklo pratimai: Reguliarūs lengvi kaklo pratimai gali padėti išlaikyti raumenų stiprumą ir lankstumą, sumažinti skausmą ir užkirsti kelią tolesniam raumenų silpnėjimui.

Intervenciniai cervikalgijos gydymo metodai

Kai konservatyvūs gydymo metodai yra neveiksmingi, gali būti taikomi intervenciniai gydymo metodai:

 • Epidūrinės steroidų injekcijos: Tai procedūra, kurios metu į kaklo sritį yra įšvirkščiami steroidai, mažinantys uždegimą ir skausmus.
 • Nervų blokados: Tai procedūros, kurios atliekamos blokuojant konkrečius nervus, kurie perduoda skausmo signalus iš kaklo.
 • Chirurginis įsikišimas: Chirurgija yra svarstoma tik tada, kai visi kiti gydymo metodai nepasiteisina ir kai skausmą sukelia specifiniai anatominiai pokyčiai, pavyzdžiui, tarpslankstelinės diskų išvaržos ar slankstelių stabilumo problemos. Chirurginės intervencijos gali apimti diskų išvaržos pašalinimą, slankstelių stabilizavimą ar pažeistų slankstelių pašalinimą.

Alternatyvūs gydymo metodai

Kai kuriems pacientams gali padėti alternatyvūs gydymo metodai, pavyzdžiui, akupunktūra, chiropraktika ar osteopatija. Vis dėlto, prieš pradedant bet kokį alternatyvų gydymą, svarbu pasitarti su gydytoju.

Pratimai cervikalgijai

 • Kaklo tempimas į šonus. Sėdėkite ar stovėkite tiesiai, pečius laikykite atpalaidavę. Lėtai nuleiskite galvą į vieną pusę, bandydami ausį priglausti prie pečio, kol pajusite tempimą kaklo šone. Laikykite šią poziciją 15–30 sekundžių. Grįžkite į pradinę padėtį ir pakartokite tempimą kitoje pusėje. Atlikite 3–5 kartus kiekvienoje pusėje.
Kaklo tempimo i sonus pratimas
 • Kaklo lenkimas ir atlenkimas. Sėdėkite ar stovėkite tiesiai, pečius laikykite atpalaidavę. Lėtai nuleiskite galvą žemyn, bandydami smakrą priglausti prie krūtinės, kol pajusite tempimą kaklo gale. Laikykite šią poziciją 15–30 sekundžių. Tada lėtai atsilenkite galvą atgal, kol pajusite tempimą kaklo priekyje. Laikykite šią poziciją taip pat 15–30 sekundžių. Atlikite 3–5 kartus.
Kaklo lenkimo pratimas
 • Pečių kilnojimas ir nuleidimas. Sėdėkite ar stovėkite tiesiai. Lėtai pakelkite pečius aukštyn, tarsi norėtumėte juos priglausti prie ausų. Laikykite šią poziciją kelias sekundes, tada lėtai nuleiskite pečius atgal į pradinę padėtį. Atlikite 10–15 kartų.
Peciu kilnojimo pratimas
 • Pečių sukimas. Sėdėkite ar stovėkite tiesiai, pečius laikykite atpalaidavę. Darykite didelius apskritimus su pečiais į priekį 10 kartų, tada į atgal 10 kartų.
Peciu sukimo pratimas
Svarbu prisiminti:
Pratimus atlikite lėtai ir atsargiai, venkite staigių judesių ar per didelio tempimo. Jei kaklo skausmas stiprėja ar pratimai sukelia kitokių nepatogumų, nedelsiant nutraukite pratimus ir kreipkitės į gydytoją ar kineziterapeutą. Reguliarus šių pratimų atlikimas gali padėti sumažinti cervikalgijos simptomus ir pagerinti kaklo lankstumą bei stiprumą.

Dažniausiai užduodami klausimai

Ar cervikalgija - tai liga?

Cervikalgija nėra atskira liga, o simptomas, rodantis, kad yra kažkokia problema kaklo srityje. Dažniausios cervikalgijos priežastys yra kaklo raumenų įtampa, tarpslankstelinių diskų išvaržos, artritas, traumos. 

Kokie yra pagrindiniai cervikalgijos gydymo metodai?

Atsižvelgiant į konkrečią priežastį, gydymo būdai gali būti skiriami tokie: nesteroidiniai vaistai nuo skausmo ir uždegimo, kineziterapija, masažai, trakcija, kaklo įtvarai, rečiau – chirurginiai metodai. 

Kaip išvengti cervikalgijos atsiradimo?

Cervikalgijos galima išvengti laikantis tinkamos kaklo ir liemens laikysenos, vengiant staigių judesių, sunkios fizinės veiklos. Svarbu rūpintis tinkamu darbo vietos ergonomiškumu, daryti pertraukas, kai ilgai išbūnama vienoje padėtyje. Taip pat padeda reguliarūs tempimo pratimai, joga, plaukiojimas. 

Ar pratimai tikrai padeda mažinti cervikalgijos simptomus?

Pratimai, ypač sustiprinantys kaklo raumenis, išties padeda sumažinti cervikalgijos simptomus. Jie gerina kraujotaką, didina audinių elastingumą. Svarbiausia atlikti pratimus reguliariai, laikytis gydytojo ar kineziterapeuto rekomendacijų.

Kada reikia kreiptis į gydytoją dėl cervikalgijos?

Jei kaklo skausmas nepraeina savaitę ar daugiau, trukdo miegoti, yra labai stiprus, spinduliuoja į rankas, kyla temperatūra ar atsiranda kiti negalavimai – būtina kreiptis į gydytoją. Jis atliks išsamius tyrimus ir nustatys tikslią skausmo priežastį, paskirs reikiamą gydymą. Esant ūmiam skausmui, negalima delsti – reikia nedelsiant konsultuotis su gydytoju.

Grįžti į tinklaraštį

Ar jus kamuoja cervikalgija? Nedelskite, pasirūpinkite savimi!

Registruokitės mūsų kineziterapijos klinikoje konsuktacijai, pradėkite gydymą pačioje ligos pradžioje!Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: