Sedimojo nervo uzdegimas

Sėdimojo nervo uždegimas: simptomai, priežastys ir gydymas

Sėdimojo nervo uždegimas, dar žinomas kaip išialgija (lot. ischialgia), yra dažna ir varginanti būklė, sukelianti skausmą ir diskomfortą sėdmens, nugaros ir kojų srityse. Ši patologija reikšmingai paveikia sergančiųjų gyvenimo kokybę, sutrikdo kasdienę veiklą ir miegą.

Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime sėdimojo nervo uždegimo simptomus, priežastis ir gydymo galimybes. Ypatingą dėmesį skirsime specifinėms situacijoms, tokioms kaip nėštumas, bei apžvelgsime pacientų atsiliepimus ir patirtis. Taip pat pateiksime praktinių patarimų, pavyzdžiui, tinkamus pratimus ir vaistus, kurie gali padėti palengvinti būklės simptomus ir paspartinti gijimą.

Sėdimojo nervo uždegimo simptomai

Sėdimojo nervo uždegimo būklė pasireiškia stipriu neuralginio pobūdžio skausmu, kuris plinta iš juosmens srities per sėdmenis ir šlaunį iki blauzdos ir pėdos. Skausmas, pacientų dažnai yra apibūdinamas kaip aštrus, deginantis, plešiantis arba pulsuojantis ir gali būti lydimas nutirpimo, dilgčiojimo ar silpnumo jausmo paveiktoje galūnėje.

Išialgijos simptomai dažniausiai pasireiškia vienoje kūno pusėje, tačiau kartais gali paveikti ir abi kojas. Skausmo intensyvumas gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki nepakeliamo skausmo, kuris stipriai sutrikdo sergančiojo kasdieninę veiklą ir miego kokybę. Dažnai pastebima, kad simptomai sustiprėja po ilgo sėdėjimo, stovėjimo ar fizinio krūvio, o palengvėja gulint ar keičiant kūno poziciją.

Greta skausmo, sėdimojo nervo uždegimas gali sukelti ir neurologinius simptomus, tokius kaip kojų raumenų silpnumas, refleksų susilpnėjimas ar net visiškas išnykimas (pvz., Achilo refleksas), jautrumo pokyčius (hipoestezija ar parestezija). Sunkiais atvejais gali išsivystyti šlapimo ar išmatų nelaikymas dėl sfinkterių disfunkcijos.

Išialgijos klinikinis vaizdas gali būti panašus į kitas juosmens ar stuburo patologijas, todėl svarbu atlikti nuodugnų fizinį tyrimą ir instrumentinius tyrimus (MRT, KT, elektromiografiją), siekiant nustatyti tikslią diagnozę ir parinkti optimalų gydymą. Negydoma ar netinkamai gydoma išialgija gali tapti lėtine, varginančia liga.

Sėdimojo nervo užspaudimas

Sėdimojo nervo užspaudimas yra būklė, kai nervas būna suspaustas ar pažeistas tam tikrame taške išilgai jo kelio nuo stuburo iki pėdos. Dažniausiai užspaudimą sukelia tarpslankstelinių diskų išvarža (herniacija) juosmens srityje, ypač tarp L4-L5 ar L5-S1 slankstelių. Išvarža gali būti centrinė, šoninė ar foraminė, priklausomai nuo disko pulpinio branduolio protruzijos krypties.

Kitos galimos sėdimojo nervo užspaudimo priežastys apima degeneracinius pakitimus, tokius kaip lumbalinė spondilozė ar spondilolistezė, kai susiaurėja tarpslankstelinis tarpas ir spinalinis kanalas. Rečiau pasitaiko anatominės anomalijos, pavyzdžiui, kaulinės ataugos (osteofitai), potrauminiai pakitimai ar navikai, galintys suspausti patį nervą.

Užspausto sėdimojo nervo simptomai yra panašūs į uždegimo simptomus - skausmas, dilgčiojimas, tirpimas ir raumenų silpnumas. Tačiau, esant nervo užspaudimui, simptomai dažnai būna labiau lokalizuoti ir susiję su konkrečia nervo šaknele ar segmentu. Pavyzdžiui, L5 šaknelės pažeidimas gali sukelti skausmą ir jautrumo sutrikimus šlaunies išorinėje dalyje, blauzdos priekyje ir didžiojo kojos piršto srityje, o S1 šaknelės pažeidimas - simptomų pasireiškimą sėdmenims, užpakalinėje šlaunies dalyje ir pėdos išorėje.

Diagnozuojant sėdimojo nervo užspaudimą, be klinikinio ištyrimo, svarbus vaidmuo tenka neurovizualiniams tyrimams. Šie tyrimai leidžia nustatyti užspaudimo vietą, priežastį ir sunkumą. Elektrodiagnostiniai tyrimai, tokie kaip elektromiografija (EMG) ir nervo laidumo tyrimas, gali padėti įvertinti nervo funkcijos sutrikimo laipsnį ir lokalizaciją.

Gydant sėdimojo nervo užspaudimą, pirmiausia siekiama pašalinti ar sumažinti spaudimą nervui. Priklausomai nuo užspaudimo priežasties ir sunkumo, gali būti taikomas konservatyvus ar chirurginis gydymas. Konservatyvios priemonės apima skausmo malšinimą nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, fizioterapiją, kineziterapiją, manipuliacijas ir laikinai ribojamą fizinį aktyvumą. Jei konservatyvus gydymas neduoda teigiamų rezultatų arba atsiranda ryškus neurologinis deficitas, gali būti indikuotina chirurginė intervencija, pavyzdžiui, mikrodiskektomija ar dekompresija, siekiant pašalinti nervą spaudžiantį diską ar kitą struktūrą.

Kaip gydyti sėdimojo nervo uždegimą?

Sėdimojo nervo uždegimo gydymas yra kompleksinis ir apima įvairias farmakologines, nefarmakologines ir, kartais, chirurgines intervencijas. Gydymo tikslas - sumažinti skausmą ir uždegimą, pagerinti nervo funkciją ir apsaugoti nuo galimų komplikacijų ateityje.

Pirmiausia, svarbu imtis priemonių skausmui malšinti. Tam dažnai skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas, kurie mažina uždegimą ir skausmą. Stipresniam skausmui gydyti gali būti naudojami opioidiniai analgetikai, pavyzdžiui, tramadolis ar oksikodonas, tačiau juos reikėtų vartoti atsargiai dėl galimo šalutinio poveikio ir priklausomybės rizikos.

Antras svarbus gydymo komponentas yra kineziterapija ir reabilitacija. Specialūs pratimai, skirti nugaros ir kojų raumenims stiprinti bei lankstumui didinti, gali padėti sumažinti spaudimą sedimajam nervui ir pagerinti jo funkciją. Kineziterapeutas gali parinkti individualią pratimų programą, pritaikytą konkrečiam pacientui. Be to, ergonominės priemonės, tokios kaip tinkama sėdėjimo poza ir darbo vietos pritaikymas, gali padėti išvengti ilgalaikio spaudimo nervui.

Kartais, ypač ūminėje uždegimo fazėje, gali būti naudojamos papildomos priemonės, tokios kaip šalčio ar šilumos terapija, elektrostimuliacija (TENS) ar masažas. Jos padeda atpalaiduoti raumenis, skatina kraujotaką ir mažina uždegimą.

Sedimojo nervo uzdegimo gydymas

Sėdimojo nervo uždegimo gydymas

Jei konservatyvus gydymas neduoda teigiamų rezultatų per 6-8 savaites arba yra ryškus neurologinis deficitas (raumenų silpnumas, šlapimo ar išmatų nelaikymas), gali būti svarstoma chirurginė intervencija. Chirurginio gydymo tikslas - pašalinti nervą spaudžiančias struktūras, tokias kaip išvarža ar osteofitai, ir atstatyti nervo funkciją. Dažniausiai atliekamos procedūros yra mikrodiskektomija, laminektomija ar foraminotomija, priklausomai nuo pažeidimo vietos ir pobūdžio.

Svarbu pažymėti, kad efektyvus sėdimojo nervo uždegimo gydymas priklauso nuo tinkamos diagnozės ir individualaus požiūrio į kiekvieną pacientą. Gydytojas turi įvertinti uždegimo priežastį, simptomus, gretutines ligas ir paciento lūkesčius, kad galėtų parinkti optimalią gydymo strategiją. Daugeliu atvejų, ankstyva diagnostika ir savalaikis gydymas padeda išvengti komplikacijų ir ženkliai pagerina ateities prognozes.

Pratimai sėdimojo nervo uždegimui gydyti

Fiziniai pratimai padeda sumažinti skausmą, pagerinti lankstumą ir raumenų jėgą bei išvengti šios būklės pasikartojimo. Štai keletas pratimų pavyzdžių, kurie gali būti naudingi gydant užklupusią išialgiją:

 • Piriformio raumens tempimas: Atsigulkite ant nugaros, sulenkite kelius ir pėdas padėkite ant grindų. Dešinį kelį pritraukite prie krūtinės ir apkabinkite rankomis už šlaunies. Kairę koją laikykite ištiestą ant grindų. Švelniai tempkite dešinį kelį link kairės krūtinės pusės, kol pajusite tempimą dešiniame sėdmenyje. Palaikykite 30 sekundžių, tada atleiskite. Pakartokite 3-5 kartus kiekvienai pusei.
Sedimojo nervo uzdegimas pratimai
 • Keturpėsčias padėties pratimas: Atsiklaupkite ant keturių, rankas laikydami po pečiais, o kelius po klubais. Lėtai ištieskite vieną ranką į priekį ir priešingą koją atgal, kol abi bus lygiagrečios grindims. Įtempkite pilvo raumenis ir stenkitės išlaikyti nugarą tiesią. Palaikykite 5-10 sekundžių, tada grįžkite į pradinę padėtį. Pakartokite 10-15 kartų kiekvienai pusei.
Sedimojo nervo uzdegimo pratimai
 • Tilto pratimas: Atsigulkite ant nugaros, kojas sulenkite per kelius, pėdas padėkite ant grindų. Rankas laikykite išilgai kūno. Įtempkite sėdmenis ir lėtai kelkite dubenį nuo grindų, kol kūnas sudarys tiesią liniją nuo kelių iki pečių. Palaikykite 5-10 sekundžių, tada lėtai nuleiskite. Pakartokite 10-15 kartų.
Sedimojo nervo uzdegimo pratimas
 • Pritraukimai: Atsigulkite, nugara tiesiai. Lėtai pakelkite vieną koją, sulenkite per kelį ir užkelkite pėdą ant kitos kojos kelio. Tada traukite sulenktą koją link krūtinės, kol pajusite tempimą sėdmenyje ir apatinėje nugaros dalyje. Palaikykite 30 sekundžių, tada atleiskite. Pakartokite 3-5 kartus kiekvienai kojai.
Sedimojo nervo uzdegimo pratimas gydymui

Svarbu prisiminti, kad pratimai turi būti atliekami švelniai ir neskubant. Jei jaučiate stiprų skausmą ar diskomfortą, nutraukite pratimą ir pasitarkite su gydytoju ar kineziterapeutu. Taip pat rekomenduojama prieš pradedant bet kokią pratimų programą pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu, kad ji būtų pritaikyta individualiai pagal jūsų būklę ir poreikius.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas sukelia sėdimojo nervo uždegimą? 

Sėdimojo nervo uždegimą dažniausiai sukelia nervo suspaudimas ar dirginimas dėl įvairių priežasčių, tokių kaip:

 • Tarpslankstelinių diskų išvarža ar degeneracija
 • Spondilolistezė (slankstelių poslinkis)
 • Piriforminio sindromas (sėdmens srities raumenų įtempimas)
 • Trauma ar tiesioginis nervo pažeidimas
 • Navikai ar kitos erdvę užimančios masės
 • Metaboliniai sutrikimai (pvz., diabetinė neuropatija)

Kokie yra pirmieji sėdimojo nervo uždegimo požymiai? 

Pirmieji sėdimojo nervo uždegimo simptomai gali būti:

 • Aštrus, deginantis ar plešiantis skausmas sėdmens srityje, plintantis į koją
 • Skausmas, sustiprėjantis kosint, čiaudint ar sėdint
 • Dilgčiojimas, tirpimas ar silpnumo jausmas paveiktoje kojoje
 • Jautrumo sutrikimai (pvz., padidėjęs jautrumas ar nutirpimas)
 • Raumenų silpnumas ar sunkumas judinti koją

Kaip nustatyti, ar skausmas yra dėl sėdimojo nervo uždegimo? 

Diagnozuojant sėdimojo nervo uždegimą, svarbu:

 • Išsami paciento apklausa apie simptomų pobūdį, atsiradimą ir eigą
 • Fizinis ištyrimas, įskaitant neurologinį ištyrimą (refleksai, jautrumas, raumenų jėga)
 • Vaizdiniai tyrimai (MRT, KT), rodantys nervo suspaudimą ar kitus pokyčius
 • Elektrodiagnostiniai tyrimai (EMG), vertinantys nervo funkcijos sutrikimą
 • Specifiniai testai, tokie kaip "tiesios kojos kėlimo" testas (Lasegue testas)

Kokie pratimai yra efektyviausi sėdimojo nervo uždegimui gydyti? 

Efektyviausi pratimai sėdimojo nervo uždegimui gydyti apima:

 • Tempimo pratimus, skirtus atpalaiduoti įsitempusius raumenis (pvz., piriforminio raumenį)
 • Stiprinimo pratimus, padedančius stabilizuoti stuburą ir dubenį (pvz., tilto pratimas)
 • Judumo pratimus, gerinančius lankstumą ir mažinančius įtampą (pvz., keturpėsčia padėtis)
 • Aerobinius pratimus (pvz., ėjimas, plaukimas), skatinančius kraujotaką ir gijimą

Kada reikia kreiptis į gydytoją dėl sėdimojo nervo uždegimo? 

Į gydytoją reikėtų kreiptis, jei:

 • Skausmas yra stiprus, trikdo miegą ar kasdienę veiklą
 • Simptomai nepraeina per kelias savaites ar blogėja nepaisant namų gydymo
 • Atsiranda ryškus kojų silpnumas, raumenų atrofija ar šlapimo/išmatų nelaikymas
 • Kartu pasireiškia karščiavimas, svorio kritimas ar kiti neaiškūs simptomai
 • Esate vyresni nei 50 metų ir pirmą kartą patiriate tokius simptomus
Grįžti į tinklaraštį

Kankina sėdimojo nervo uždegimas?

Kineziterapija jums gali padėti. Registruokitės vizitui ir individualaus gydymo plano sudarymui jau šiandien.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: