Osteofitai

Osteofitai: kas tai ir kaip su jais gyventi?

Osteofitai - kas tai?

Osteofitai, taip pat žinomi kaip kaulų ataugos ar kauliniai išaugimai, yra kūno atsakas į lėtinį sąnarių uždegimą, traumą ar degeneracinius pokyčius. Šie išaugimai formuojasi prie kaulų kraštų ar sąnarių paviršių, dažniausiai stubure, klubų, kelių, ar pėdų sąnariuose. Osteofitų formavimasis yra laipsniškas procesas, vykstantis ilgą laiką dėl nuolatinio streso, spaudimo ar sąnario pažeidimo.

Pagrindinė osteofitų susidarymo priežastis yra kaulų ir sąnarių kremzlės dėvėjimasis bei plyšimas, atsirandantis dėl amžiaus, lėtinių sąnarių ligų, tokių kaip osteoartritas, ar pasikartojančių traumų. Kai kremzlė pažeidžiama, kaulai pradeda trintis vienas į kitą, sukeldami uždegimą ir skausmą. Norėdamas apsisaugoti ir stabilizuoti pažeistą sąnarį, organizmas pradeda formuoti naujo kaulo audinį pažeistose vietose. Taip susidaro kauliniai išaugimai – osteofitai.

Osteofitai gali sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo jų dydžio ir vietos. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra skausmas, sustingimas, sąnario judesių amplitudės sumažėjimas, patinimas ir raumenų silpnumas. Kartais osteofitai gali suspausti nervus ar nugaros smegenis, sukeldami tirpimą, dilgčiojimą ar net paralyžių. Vis dėlto, daugelis žmonių, turinčių nedidelius osteofitus, nejaučia jokių simptomų.

Nors osteofitai yra dažnas reiškinys vyresnio amžiaus žmonėms, jų formavimąsi galima sulėtinti ar net apskritai išvengti, reguliariai mankštinantis, palaikant sveiką kūno svorį, vengiant pasikartojančių sąnarių traumų ir laiku gydant lėtines sąnarių ligas. Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas gali padėti sumažinti osteofitų sukeliamus simptomus ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Osteofitų susidarymo priežastys

Osteofitų, arba kaulų ataugų, formavimasis yra sudėtingas procesas, kurį gali sukelti įvairios priežastys. Dažniausiai šie kauliniai išaugimai atsiranda dėl lėtinių sąnarių ligų, senėjimo, traumų ar kitų būklių, pažeidžiančių sąnarių vientisumą. 

 • Osteoartritas: Tai dažniausia osteofitų priežastis. Osteoartritas yra degeneracinė sąnarių liga, kuriai būdingas laipsniškas sąnario kremzlės nusidėvėjimas. Kremzlė yra elastingas audinys, dengiantis kaulų galus sąnariuose ir leidžiantis jiems sklandžiai judėti. Kai kremzlė dėvisi, kaulai pradeda trintis vienas į kitą, sukeldami uždegimą, skausmą ir osteofitų formavimąsi kaip kūno bandymą atkurti sąnario stabilumą.
 • Senėjimas: Su amžiumi natūraliai mažėja kremzlės storis ir elastingumas, o tai didina osteofitų susidarymo riziką. Be to, vyresnio amžiaus žmonės dažniau serga lėtinėmis sąnarių ligomis, tokiomis kaip osteoartritas, kas dar labiau skatina kaulų ataugų formavimąsi.
 • Sąnarių traumos: Ūmios traumos, tokios kaip sąnarių išnirimai, raiščių plyšimai ar kaulų lūžiai, gali sukelti sąnarių pažeidimus. Gydantis po traumos, organizmas gali pradėti formuoti papildomą kaulų audinį aplink pažeistą sąnarį, siekdamas jį stabilizuoti ir apsaugoti. Ilgainiui šie kauliniai išaugimai gali tapti osteofitais.
 • Lėtinės sąnarių ligos: Be osteoartrito, yra ir kitų lėtinių sąnarių ligų, galinčių prisidėti prie osteofitų vystymosi:
  • Reumatoidinis artritas: Tai autoimuninė liga, sukelianti lėtinį sąnarių uždegimą. Nors reumatoidinis artritas paprastai nesiejamas su pirminiu osteofitų formavimusi, lėtinis uždegimas gali pažeisti kremzlę ir kitus sąnarių audinius, o tai ilgainiui gali paskatinti kaulų ataugų susidarymą.
  • Ankilozinis spondilitas: Ši uždegiminė liga pirmiausiai pažeidžia stuburą, sukeldama slankstelių kaulėjimą ir osteofitų formavimąsi. Ji taip pat gali paveikti kitus sąnarius, tokius kaip klubai, pečiai ir keliai.
 • Genetiniai veiksniai: Tyrimai rodo, kad tam tikri genetiniai veiksniai gali padidinti žmogaus polinkį į osteofitų vystymąsi. Pavyzdžiui, specifiniai genų variantai, susiję su kremzlės metabolizmu ar kaulų formavimusi, gali padidinti osteofitų riziką.
 • Nutukimas: Antsvorio turintys ar nutukę žmonės patiria didesnę apkrovą sąnariams, ypač apatinėms galūnėms. Padidėjęs svoris ir spaudimas sąnariams gali paspartinti kremzlės dėvėjimąsi ir skatinti osteofitų formavimąsi.

Svarbu pažymėti, kad dažnai osteofitų vystymuisi įtakos turi kelių veiksnių derinys. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmogus, sergantis osteoartritu ir turintis antsvorio, gali turėti didesnę osteofitų formavimosi riziką nei tas, kuris turi tik vieną iš šių rizikos veiksnių.

Stuburo osteofitai

Osteofitai stubure

Osteofitai gali susiformuoti įvairiose kūno vietose, tačiau kai jie išsivysto stubure, pasireiškia tam tikros specifinės charakteristikos ir ypatumai, išskiriantys juos nuo osteofitų kitose srityse.

Osteofitai stubure paprastai formuojasi išilgai slankstelių kraštų arba tarpslankstelinių diskų pakraščiuose. Šie kauliniai išaugimai gali prisidėti prie stuburo kanalo susiaurėjimo – būklės, vadinamos spinaline stenoze, galinčios suspausti nervus ir sukelti tokius simptomus kaip skausmas, tirpimas, ar silpnumas rankose, ar kojose.

Dėl riboto tarpo stuburo kanale, osteofitai stubure turi didesnę tikimybę suspausti stuburo nervus. Šis nervų suspaudimas gali sukelti radikulopatinį skausmą (skausmą, sklindantį nervų takais), dilgčiojimą, tirpimą ar raumenų silpnumą galūnėse. Be to, stuburo osteofitai gali sukelti specifinius simptomus, susijusius su nervų kompresija, tokius kaip išalgija (skausmas, sklindantis koja žemyn), kaklinė radikulopatija (skausmas, sklindantis ranka žemyn) ar mielopatija (nugaros smegenų suspaudimas, lemiantis tokius simptomus kaip sunkumas vaikštant ar koordinacijos praradimas).

Osteofitai kakle

Kakliniai osteofitai, pasižymi specifinėmis charakteristikomis ir ypatumais, išskiriančiais juos nuo osteofitų kitose kūno vietose.

Kakliniai osteofitai yra išsidėstę kaklo regione, tiksliau – išilgai slankstelių kraštų kaklinėje stuburo dalyje. Šie kauliniai išaugimai gali potencialiai suspausti greta esančias struktūras, tokias kaip nervai, kraujagyslės ar stemplė.

Kakliniai osteofitai gali sukelti tokius simptomus kaip kaklo skausmas, sustingimas ir sumažėjusi judesių amplitudė. Kai kuriais atvejais jie gali sukelti radikulopatinius simptomus, įskaitant skausmą, tirpimą ar silpnumą, sklindantį į rankas ar plaštakas. Be to, dideli osteofitai kakle kartais gali apsunkinti rijimą ar kvėpavimą, jei jie suspaudžia stemplę, ar trachėją.

Dėl kaklinės stuburo dalies artumo nugaros smegenims ir nervų šaknelėms, aprūpinančioms viršutines kūno galūnes, kakliniai osteofitai turi didesnį potencialą suspausti nervus, sukeldami tokius simptomus kaip kaklinė radikulopatija (skausmas, sklindantis ranka žemyn) ar kaklinė mielopatija (nugaros smegenų suspaudimas).

Lyginant su osteofitais kitose kūno vietose, kakliniai osteofitai kelia unikalius iššūkius dėl jų potencialo paveikti kritines kaklo srities struktūras, įskaitant nervus, kraujagysles ir kvėpavimo takus. Tiksli diagnozė, simptomų valdymas ir, jei reikia, chirurginė intervencija yra labai svarbūs veiksmingam kaklinių osteofitų gydymui ir jų poveikio asmens gyvenimo kokybei bei kaklo funkcijos pažeidimų sumažinimui.

Osteofitai kulne

Osteofitai kulno srityje, dar yra žinomi kaip “kulno pentinai”, pasižymi skirtingomis charakteristikomis ir ypatumais, lygininant su tokiais dariniais stubure ar kakle.

Kulno osteofitai paprastai vystosi kulno kaulo apačioje arba kulno užpakalinėje dalyje, kur tvirtinasi Achilo sausgyslė. Šie kauliniai išaugimai gali sukelti skausmą ir diskomfortą, ypač atliekant tokias veiklas ar judesius, kai reikia remtis pilnu svoriu ant kulno ar pėdos.

Kulno osteofitai dažnai atsiranda dėl pasikartojančio įtempimo ar streso pėdai, arba esant tokioms būklėms kaip plantarinis fascitas ar Achilo tendinitas. Organizmas formuoja šiuos osteofitus kaip atsaką į tempimo ir traukimo jėgas, veikiančias kulno kaulą.

Kulno osteofitai gali sukelti tokius simptomus kaip aštrus skausmas kulne, ypač vaikštant ar ilgai stovint. Skausmas dažnai būna ryškiausias ryte arba po poilsio laikotarpių, kai plantarinis fascitas ar Achilo sausgyslė įsitempia.

Kulno osteofitai paprastai diagnozuojami derinant fizinį ištyrimą, vaizdinius tyrimus, tokius kaip rentgenografija, ir simptomų vertinimą. Rentgenogramose galima pamatyti jau susiformavusius, fizinius, kaulinius išaugimus kulne.

Lyginant su osteofitais kitose kūno vietose, kulno pentinai išsiskiria savo vieta ir sąsajomis su pėdų būklėmis, tokiomis kaip plantarinis fascitas ir Achilo tendinitas. Tiksli diagnozė, kryptingos gydymo strategijos ir gyvenimo būdo pokyčiai yra būtini efektyviam kulno pentinų valdymui ir pėdos funkcijos bei komforto gerinimui.

Kelio sąnario osteofitai

Kelio sąnario osteofitai paprastai vystosi kelio sąnario kaulų kraštuose, tokiuose kaip šlaunikaulis, blauzdikaulis ir girnelė. Šie kauliniai išaugimai gali sukelti skausmą, sustingimą ir sumažėjusią kelio judesių amplitudę.

Kelio osteofitai dažnai siejami su degeneracinėmis sąnarių ligomis, tokiomis kaip osteoartritas. Jie gali susiformuoti dėl kremzlės irimo kelio sąnaryje, o tai lemia organizmo bandymą stabilizuoti sąnarį, formuojant naujus kaulinius ataugimus. Jų vystymasis yra laipsniškas procesas, vykstantis per daugelį metų dėl lėtinio sąnario krūvio ar pažeidimo. Rizikos veiksniai apima vyresnį amžių, antsvorį, buvusias kelio traumas, genetinį polinkį į osteoartritą ir pasikartojančią sąnario apkrovą dėl tam tikrų darbų ar sporto.

Kelio sąnario osteofitai gali žymiai paveikti pacientų judėjimą ir kasdienę veiklą. Jie gali sukelti skausmą judant, patinimą ir sunkumą sulenkiant, ar ištiesiant paveiktą kelį. Jie taip pat kelia unikalius iššūkius dėl savo sąsajos su artritu, poveikio judrumui ir apribojamų galimybių pažeistam keliui išlaikyti visą kūno svorį. 

Svarbu pažymėti, kad nors osteofitai kelio sąnaryje gali sukelti reikšmingų simptomų, daugelis žmonių su nedideliais kauliniais išaugimais gali neturėti visiškai jokių simptomų. Reguliarus fizinis aktyvumas, svorio kontrolė ir sveika mityba gali padėti išlaikyti kelio sąnario sveikatą ir sulėtinti osteofitų progresavimą. Anksti pastebėjus simptomus ir pradėjus tinkamą gydymą, galima efektyviai suvaldyti šią būklę ir pagerinti kelio funkcijas bei gyvenimo kokybę.

Bendrieji osteofitų simptomai

 • Skausmas: Kaulų ataugos, susidarančios sąnariuose arba kaulų paviršiuje, gali daryti spaudimą aplinkiniams nervams, raumenims ir kitoms minkštosioms kūno dalims. Tai sukelia skausmą, diskomfortą arba ūmius skausmo priepuolius, kurie gali paaštrėti atliekant tam tikrus judesius arba po ilgalaikio nejudinimo. Skausmas gali būti lokalizuotas arba plisti, priklausomai nuo kaulų ataugų vietos ir specifinių nervų, kurie būna suspausti.
 • Judėjimo apribojimai: Kaulų ataugų buvimas sąnariuose gali pradėti trukdyti normaliam sąnario judesiui, dėl ko atsiranda standumo ir judėjimo apribojimai. Šis simptomas yra ypač pastebimas ryte arba po ilgesnio poilsio, kai sąnariai atrodo „užsirakinę“. Dėl šios priežasties pacientai gali patirti sunkumų atliekant kasdienes veiklas, pvz., vaikščiojant, lenkiantis arba lipant laiptais.
 • Uždegimas: Kaulų ataugos gali dirginti aplinkinius audinius, įskaitant sąnario kapsulę, sinoviją ir net artimiausius raumenis, sukeliant vietinį uždegimą. Dėl šio uždegimo gali pasireikšti patinimas, paraudimas ir vietinė šiluma, kartu su skausmu. Uždegiminė reakcija taip pat gali sukelti papildomų sąnario skysčių susidarymą, dėl ko sąnariai gali patinti ir dar labiau apriboti judėjimą.
 • Silpnumas: Sunkiais atvejais, kai kaulų ataugos yra jau didelės arba kai jų yra daug, jos gali ne tik apriboti sąnario judėjimą, bet ir susilpninti paveiktą kaulą ar sąnarį. Taip atsitinka dėl to, kad normalus kaulų ir sąnarių krūvis tampa netolygiai paskirstomas dėl atsiradusių neįprastų struktūrų augimo. Be to, ilgalaikis spaudimas raumenims ir nervams gali sumažinti jų funkcionalumą ir jėgą, sukeliant raumenų silpnumą ir atrofiją aplink paveiktą vietą.

Osteofitų diagnostika

Atsiradusių kaulų ataugų nustatymui naudojami įvairūs vaizdinio ištyrimo metodai. Rentgeno spinduliai leidžia įvertinti kaulų būklę ir yra efektyvūs nustatant didesnes kaulų ataugas. Kompiuterinė tomografija (KT) suteikia išsamų trimačių vaizdų, leidžiančių geriau įvertinti kaulų ataugų dydį ir tikslią lokalizaciją. Magnetinio rezonanso tomografija (MRT) yra labai jautri technika, galinti aptikti mažesnes kaulų ataugas ir įvertinti aplinkinių minkštųjų audinių būklę. Be to, ultragarsas gali būti naudojamas dinaminėms kaulų ataugų ir aplinkinių minkštųjų audinių sąlygoms patikrinti, ypač sąnarių srityse.

Osteofitu tyrimas

Osteofitų gydymas

Osteofitų gydymas priklauso nuo jų vietos, dydžio, sukeliamų simptomų sunkumo ir poveikio paciento kasdieniniam gyvenimui. Daugeliu atvejų gydymas pradedamas nuo konservatyvių metodų, o chirurginė intervencija svarstoma tik tada, kai kitos priemonės neduoda pageidaujamo rezultato.

Vienas pagrindinių konservatyvaus gydymo tikslų yra sumažinti skausmą ir uždegimą. Tam gali būti skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas, mažinantys patinimą ir skausmą. Acetaminofenas taip pat gali būti paskirtas vartoti ir skausmui malšinti. Kai kuriais atvejais gali būti paskirti receptiniai analgetikai stipresniam skausmui suvaldyti.

Be medikamentinio gydymo, svarbus vaidmuo tenka kineziterapijai. Kineziterapeutas gali parengti individualizuotą pratimų programą, skirtą pagerinti pažeistos srities judrumą, sustiprinti aplinkinius raumenis ir išlaikyti paveiktos kūno vietos stabilumą. Tempimo ir stiprinimo pratimai padeda sumažinti sąstingį, pagerinti kraujotaką ir apsaugoti nuo tolesnio sąnario pažeidimo. Karštis ar šaltis taip pat gali būti naudojami skausmui ir patinimui mažinti.

Tais atvejais, kai osteofitai yra susiję su antsvorio, ar nutukimo problemomis, svorio metimas tampa svarbiu gydymo komponentu. Sumažinus kūno svorį, sumažėja apkrova sąnariams, o tai padeda palengvinti simptomus ir sulėtina ligos progresavimą. Mitybos specialistas gali padėti sudaryti subalansuotą mitybos planą, užtikrinantį reikiamų maistinių medžiagų gavimą ir sveiką svorio mažėjimą.

Osteofitų šalinimas

Sunkiais osteofitų atvejais, kai konservatyvus gydymas neduoda laukiamų rezultatų ar kai kauliniai išaugimai sukelia rimtus neurologinius simptomus, gali būti svarstoma chirurginė intervencija. Chirurginis gydymas apima osteofitų pašalinimą, siekiant sumažinti spaudimą nervams ar nugaros smegenims, pagerinant sąnario judrumą ir sumažinant skausmą. Tačiau operacija visada yra susijusi su tam tikra rizika, todėl ji atliekama tik kruopščiai įvertinus paciento būklę ir atsižvelgiant į galimą naudą bei komplikacijas.

Po chirurginio ar konservatyvaus gydymo svarbi ilgalaikė priežiūra, apimanti reguliarų fizinį aktyvumą, kineziterapiją, sveiką mitybą ir tinkamą kūno mechanikos išlaikymą. Tai padeda išvengti osteofitų atsinaujinimo ir palaiko bendrą sąnarių sveikatą. Gydytojai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai visuomet dirba kartu, kad pasiūlytų individualizuotą gydymo planą, atitinkantį kiekvieno paciento poreikius ir tikslus.

Grįžti į tinklaraštį

Nedelskite. Pasirūpinkite savimi. Vėl gyvenkite be skausmo.

Registruokitės konsultacijai mūsų klinikoje ir jei kenčiante osteofitų sukeliamus sąnarių, nugaros ar kaklo skausmus - mes jums padėsime!
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: