Neuropatija

Viskas, Ką Reikia Žinoti Apie Neuropatiją: Simptomai, Tipai ir Gydymas

Kas yra neuropatija?

Neuropatija, dar vadinama periferinės nervų sistemos liga, yra sutrikimas, pažeidžiantis už galvos ir nugaros smegenų ribų esančius nervus. Ši liga pasireiškia nervų pažeidimu, kuris sukelia įvairius simptomus, priklausomai nuo paveiktų nervų tipo ir vietos organizme.

Periferinę nervų sistemą sudaro trys pagrindiniai nervų tipai:

 • Jutiminiai nervai: atsakingi už jutimų, tokių kaip prisilietimas, temperatūra, skausmas ir vibracija, perdavimą iš odos ir kitų organų į smegenis.
 • Motoriniai nervai: kontroliuoja raumenų judesius, perduodami signalus iš smegenų į raumenis.
 • Autonominiai nervai: reguliuoja nevalingus procesus, tokius kaip širdies susitraukimai, virškinimas, prakaitavimas ir šlapimo pūslės funkcija.

Neuropatijos simptomai gali apimti skausmą, dilgčiojimą, deginimo pojūtį, jautrumą, raumenų silpnumą, koordinacijos stoką, autonominės funkcijos sutrikimus (pvz., širdies ritmo pokyčius, virškinimo problemas, šlapimo pūslės disfunkciją) ir kt. Simptomai gali pasireikšti palaipsniui arba staiga, priklausomai nuo pagrindinės priežasties.

Neuropatija gali būti įgimta arba įgyta dėl įvairių priežasčių, įskaitant:

 • Cukrinis diabetas: dažniausia neuropatijos priežastis, atsirandanti dėl ilgalaikio aukšto cukraus kiekio kraujyje poveikio nervams.
 • Vitaminų trūkumas: ypač vitamino B12 stoka gali sukelti neuropatiją.
 • Autoimuninės ligos: tokios kaip reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė ar Guillain-Barré sindromas.
 • Infekcijos: tam tikros infekcijos, pavyzdžiui, juostinė pūslelinė, ŽIV, hepatitas C ir Laimo liga, gali pažeisti nervus.
 • Toksinų poveikis: alkoholis, sunkieji metalai ir kai kurie chemoterapiniai vaistai gali sukelti neuropatiją.
 • Paveldimumas: kai kurios retos paveldimos ligos, tokios kaip Charcot-Marie-Tooth liga, gali paveikti periferinius nervus.
 • Traumos ar suspaudimas: nervų pažeidimas dėl traumos ar ilgalaikio spaudimo.

Neuropatijos simptomai

Neuropatijos simptomai gali labai skirtis priklausomai nuo pažeistų nervų tipo ir vietos. Pacientai gali patirti įvairius jutimo, motorikos ir autonominių organizmo funkcijų sutrikimus, kurie gali reikšmingai paveikti jų kasdienį gyvenimą ir bendrą sveikatos būklę.

Neuropatija simptomai

Jutiminių nervų pažeidimo simptomai

 • Skausmas: deginantis, maudžiantis, duriantis ar elektros srovės pojūtis paveiktoje vietoje. Skausmas gali būti nuolatinis arba epizodinis, o jo intensyvumas - nuo lengvo iki nepakeliamo.
 • Parestezija: dilgčiojimo, badymo ar žvangėjimo pojūtis, dažnai pasireiškiantis galūnėse.
 • Hipestezija: sumažėjęs jautrumas prisilietimui, temperatūrai ar skausmui, sukeliantis tirpimo ar nejautros pojūtį.
 • Alodinija: perdėtas skausmas, atsirandantis dėl dirginimo, kuris paprastai nesukelia skausmo, pavyzdžiui, lengvas prisilietimas ar drabužių nešiojimas.

Motorinių nervų pažeidimo simptomai

 • Raumenų silpnumas: sunkumas judinti paveiktas galūnes ar atlikti įprastas užduotis, pavyzdžiui, vaikščioti, rašyti ar laikyti daiktus.
 • Raumenų atrofija: laipsniškas raumenų masės praradimas dėl nervų pažeidimo ir sumažėjusio raumenų naudojimo.
 • Fascikuliacijos: nevalingi raumenų trūkčiojimai ar susitraukimai po oda, matomi kaip smulkūs raumenų virpėjimai.
 • Koordinacijos ir pusiausvyros sutrikimai: sunkumas atlikti tikslius judesius ar išlaikyti pusiausvyrą dėl sutrikdyto raumenų valdymo.

Autonominių nervų pažeidimo simptomai

 • Ortostatinė hipotenzija: staigus kraujospūdžio kritimas atsistojus, sukeliantis galvos svaigimą ar apalpimą.
 • Virškinimo sutrikimai: pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas dėl nervų, kontroliuojančių žarnyno judesius, pažeidimo.
 • Šlapimo pūslės disfunkcija: sunkumas pradėti šlapintis, nepilnas šlapimo pūslės ištuštinimas ar šlapimo nelaikymas.
 • Lytinė disfunkcija: erekcijos sutrikimai vyrams ar lubrikacijos stoka moterims dėl nervų, reguliuojančių lytinius organus, pažeidimo.
 • Prakaitavimo pokyčiai: sumažėjęs ar padidėjęs prakaitavimas paveiktose kūno vietose.

Neuropatijos simptomai gali vystytis palaipsniui, o jų sunkumas - svyruoti bėgant laikui. Kai kurie pacientai gali patirti lengvus ar lokalizuotus simptomus, o kiti - sunkius ir plačiai paplitusius sutrikimus.

Pacientams, patiriantiems bet kurį iš šių simptomų, rekomenduojama kreiptis į gydytoją išsamiam įvertinimui ir diagnozei. Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas yra labai svarbūs siekiant sulėtinti ligos progresavimą, išvengti komplikacijų ir pagerinti gyvenimo kokybę ilguoju laikotarpiu.

Periferinė neuropatija

Periferinė neuropatija yra dažniausiai pasitaikanti neuropatijos forma, pažeidžianti nervus, esančius už galvos ir nugaros smegenų ribų (centrinės nervų sistemos). Šie nervai sudaro periferinę nervų sistemą, kuri perduoda informaciją tarp centrinės nervų sistemos (smegenų ir nugaros smegenų) ir viso kūno. Periferinė neuropatija dažniausiai pasireiškia galūnėse, ypač rankose ir kojose, tačiau gali paveikti ir kitas kūno dalis.

Skausmas yra vienas iš dažniausių periferinės neuropatijos simptomų. Jis gali pasireikšti kaip deginantis, maudžiantis, duriantis ar panašus į elektros šoką pojūtis paveiktose kūno vietose. Skausmas gali būti nuolatinis arba epizodinis ir skirtingo intensyvumo. Be skausmo, pacientai taip pat gali patirti jautrumo pokyčius, pavyzdžiui, sumažėjusį jautrumą prisilietimui, temperatūrai ar skausmui, sukeliantį tirpimo, dilgčiojimo ar nejautrumo pojūtį. Kartais gali pasireikšti ir padidėjęs jautrumas (hiperestezija). Raumenų silpnumas yra dar vienas dažnas simptomas, atsirandantis dėl nervų, kontroliuojančių raumenų judesius, pažeidimo. Pacientams gali būti sunku judinti paveiktas galūnes ar atlikti įprastas užduotis, pavyzdžiui, vaikščioti, pagriebti daiktus ar išlaikyti pusiausvyrą. Be to, periferinė neuropatija gali sukelti ir autonominės funkcijos sutrikimus, tokius kaip ortostatinę hipotenziją, virškinimo sutrikimus, šlapimo pūslės disfunkciją, lytinę disfunkciją ar prakaitavimo pokyčius dėl nervų, reguliuojančių nevalingus procesus, pažeidimo.

Periferinę neuropatiją sukelia įvairios priežastys. Dažniausia iš jų yra cukrinis diabetas, kurio metu ilgalaikis aukštas cukraus kiekis kraujyje pažeidžia nervus. Vitaminų, ypač vitamino B12, trūkumas taip pat gali prisidėti prie periferinės neuropatijos išsivystymo. Autoimuninės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė ar Guillain-Barré sindromas, taip pat gali paveikti periferinius nervus. Kai kurios infekcijos, pavyzdžiui, juostinė pūslelinė, ŽIV, hepatitas C ir Laimo liga, gali tiesiogiai ar netiesiogiai pažeisti nervus. Toksinų, tokių kaip alkoholis, sunkieji metalai ir kai kurie chemoterapiniai vaistai, poveikis taip pat gali sukelti periferinę neuropatiją. Retos genetinės ligos, pavyzdžiui, Charcot-Marie-Tooth liga, gali būti paveldimos periferinės neuropatijos priežastis. Galiausiai, traumos ar ilgalaikis nervų suspaudimas taip pat gali lemti jų pažeidimą.

Autonominė neuropatija

Autonominė neuropatija yra specifinė neuropatijos forma, pažeidžianti tik autonominės nervų sistemos nervus. Ši nervų sistema yra atsakinga už nevalingų kūno funkcijų, tokių kaip širdies ritmas, kraujospūdis, kvėpavimas, virškinimas, šlapinimasis ir lytinė funkcija, reguliavimą. Kai autonominiai nervai būna pažeidžiami, šios gyvybiškai svarbios funkcijos gali sutrikti, sukeldamos įvairius simptomus ir komplikacijas.

Vienas iš dažniausių autonominės neuropatijos simptomų yra įvairūs širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai. Pažeisti nervai gali sutrikdyti širdies ritmą, sukelti staigius kraujospūdžio pokyčius, ypač atsistojant (ortostatinė hipotenzija), ir padidinti širdies priepuolio ar insulto riziką. Pacientai gali patirti galvos svaigimą, alpimą, nuovargį ir sumažėjusį fizinį pajėgumą dėl šių hemodinaminių pokyčių.

Autonominė neuropatija taip pat gali paveikti virškinimo sistemą, sukeldama įvairius simptomus, tokius kaip pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Šie simptomai atsiranda dėl nervų, kontroliuojančių žarnyno judesius ir sekreciją, pažeidimo. Sunkiais atvejais gali išsivystyti gastroparezė - sutrikusi skrandžio peristaltika, dėl kurios maistas lėtai pašalinamas iš skrandžio.

Šlapimo pūslės ir lytinės funkcijos sutrikimai taip pat dažnai pasireiškia sergant autonomine neuropatija. Pažeisti nervai gali sutrikdyti šlapimo pūslės raumenų kontrolę, sukeliant sunkumų pradedant šlapintis, nepilną šlapimo pūslės ištuštinimą ar šlapimo nelaikymą. Vyrams gali pasireikšti erekcijos disfunkcija, o moterims - sumažėjusi lubrikacija ir lytinio susijaudinimo sutrikimai.

Kiti autonominės neuropatijos simptomai gali būti prakaitavimo pokyčiai (sumažėjęs ar padidėjęs prakaitavimas), įvairūs akių sutrikimai (pvz., sumažėjusi ašarų gamyba, pablogėjęs regėjimas tamsoje) ir termoreguliacijos problemos (kūno nesugebėjimas prisitaikyti prie temperatūros pokyčių).

Autonominė neuropatija gali būti įvairių ligų ir būklių, tokių kaip cukrinis diabetas, alkoholizmas, autoimuninės ligos, genetiniai sutrikimai ir tam tikrų vaistų vartojimas, pasekmė.

Periferine neuropatija

Neuropatija kojose

Neuropatija kojose taip pat yra ganėtinai dažna periferinės neuropatijos forma, pažeidžianti nervus, esančius apatinėse kūno galūnėse. Ši būklė sukelia įvairius nemalonius ir kartais skausmingus simptomus, kurie gali reikšmingai paveikti kasdienę gyvenimo kokybę ir funkcionavimą.

Vienas iš dažniausių kojų neuropatijos simptomų yra skausmas. Jis gali pasireikšti kaip deginantis, maudžiantis, duriantis ar elektros srovės pojūtis, dažnai prasidedantis nuo pėdų ar kojų pirštų ir plintantis į kitas kojų dalis. Skausmas gali būti nuolatinis arba epizodinis, o jo intensyvumas gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki nepakeliamo skausmo, trikdančio miegą ir kasdienę veiklą.

Be skausmo, pacientai taip pat gali patirti jautrumo pokyčius, pavyzdžiui, sumažėjusį jautrumą prisilietimui, temperatūrai ar skausmui. Dėl to kojos gali atrodyti nejautrios, sustingusios ar nemaloniai dilgčioti. Šie jautrumo pokyčiai gali padidinti sužalojimų ar nudegimų riziką, nes pacientai gali nepajusti žalos, padarytos jų kojoms.

Raumenų silpnumas ir koordinacijos stoka taip pat gali pasireikšti sergant kojų neuropatija. Pacientai gali pradėti sunkiai vaikščioti, laikyti pusiausvyrą ar atlikti smulkius judesius kojomis. Tai gali padidinti griuvimų ir susižalojimų riziką, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.

Kai kuriais atvejais kojų neuropatija gali sukelti kojų patinimą, ypač aplink kulkšnis, ar pėdas. Patinimas gali atsirasti dėl sutrikusios kraujotakos ar limfos drenažo.

Ilgainiui neišgydyta kojų neuropatija gali sukelti rimtų komplikacijų. Pacientams gali išsivystyti opos ar infekcijos dėl sumažėjusio jautrumo ir sutrikusio žaizdų gijimo procesų. Diabetinė pėda yra dažna komplikacija, atsirandanti dėl nervų pažeidimo ir prasto cukraus kiekio kraujyje kontroliavimo. Blogiausiu atveju, negydoma diabetinė pėda gali lemti dalies ar visos kojos amputaciją.

Dėl šių priežasčių labai svarbu anksti atpažinti kojų neuropatijos simptomus ir nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus dėl tinkamo gydymo paskyrimo.

Neuropatija po chemoterapijos

Chemoterapijos sukelta neuropatija yra labai rimta komplikacija, atsirandanti dėl tam tikrų vaistų poveikio, naudojamų vėžiui gydyti. Ši būklė pažeidžia periferinę nervų sistemą, sukeldama įvairius simptomus, galinčius reikšmingai paveikti pacientų gyvenimą ir gebėjimą atlikti kasdienes veiklas.

Chemoterapiniai vaistai, tokie kaip platinos preparatai (cisplatin, oksaliplatin), taksanai (paklitaksel, docetaksel), vinkalkaloidai (vinkristin, vinblastine) ir proteasomų inhibitoriai (bortezomib), yra dažniausiai susiję su šio šalutinio poveikio išsivystymu. Tokie vaistai gali tiesiogiai pažeisti nervų ląsteles arba sutrikdyti jų funkcijas, paveikdami nervų mitochondrijas, mikrotubules ar aksonų transporto mechanizmus.

Neuropatijos simptomai paprastai prasideda nuo pirštų galų ir kojų pirštų, vėliau plisdami į delnus, pėdas ir kitas galūnių dalis ir gali pasireikšti bet kuriuo chemoterapijos metu, tačiau dažniausiai jie atsiranda tik po kelių gydymo ciklų. Simptomų sunkumas paprastai priklauso nuo chemoterapijos dozės ir trukmės, taip pat nuo paciento individualių savybių, tokių kaip amžius, gretutinės ligos ar genetiniai veiksniai.

Siekiant sumažinti neuropatijos atsiradimo riziką ar sunkumą, gydytojai gali koreguoti chemoterapijos dozes, keisti vaistus ar taikyti nervus saugančių agentų terapijas, tokias kaip glutationas ar vitaminas E. 

Deja, kai kuriais atvejais neuropatijos simptomai gali išlikti net ir baigus chemoterapiją, tapti lėtiniais ir reikšmingai pabloginti pacientų gyvenimo kokybę. Todėl taip svarbu atidžiai stebėti pacientus dėl tokių simptomų atsiradimo, laiku pradėti gydymą ir pritaikyti visas įmanomas reabilitacijos priemones, siekiant sumažinti ilgalaikį neigiamą poveikį

Alkoholinė neuropatija

Alkoholinė neuropatija yra tokia periferinės neuropatijos forma, kuri atsiranda dėl ilgalaikio ir gausaus alkoholio vartojimo. Ši būklė pažeidžia nervų sistemos dalis, esančias už galvos ir nugaros smegenų ribų, dažniausiai paveikdama galūnes. Alkoholinė neuropatija gali sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo pažeistų nervų tipo ir sunkumo laipsnio.

Alkoholis gali paveikti nervų sistemą keliais būdais:

 • Tiesioginis toksiškumas: etanolis ir jo metabolitas acetaldehidas gali tiesiogiai pažeisti nervų ląsteles, suardydami jų membranas ir sutrikdydami nervų signalų perdavimą.
 • Maistinių medžiagų trūkumas: piktnaudžiavimas alkoholiu dažnai siejamas su prasta mityba ir maistinių medžiagų, ypač B grupės vitaminų (tiamino, niacino, folio rūgšties ir vitamino B12), trūkumu. Šios maistinės medžiagos yra būtinos normaliai nervų sistemos funkcijai ir jų stoka gali prisidėti prie neuropatijos vystymosi.
 • Kraujotakos sutrikimai: alkoholis gali pabloginti kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse, maitinančiose nervus, taip sukeldamas nervų pažeidimus dėl nepakankamo deguonies ir maistinių medžiagų tiekimo.

Alkoholinės neuropatijos gydymas yra ilgas procesas ir visiškas pasveikimas ne visada yra įmanomas. Tačiau anksti nutraukus alkoholio vartojimą ir pradėjus tinkamą gydymą, galima sustabdyti ligos progresavimą ir net pasiekti dalinį simptomų pagerėjimą.

Be medicininės priežiūros, svarbus vaidmuo tenka ir psichologinei bei socialinei paramai. Priklausomybės nuo alkoholio gydymas, dalyvavimas palaikymo grupėse ir šeimos bei draugų parama gali padėti pacientams sėkmingai kovoti su šia priklausomybe ir geriau susidoroti su neuropatijos keliamais iššūkiais.

Diabetinė neuropatija

Diabetinė neuropatija yra taip pat nereta ir sunki cukrinio diabeto komplikacija, pažeidžianti nervų sistemą. Ši būklė atsiranda dėl ilgalaikio aukšto gliukozės kiekio kraujyje (hiperglikemijos) poveikio nervų ląstelėms ir kraujagyslėms. Diabetinė neuropatija gali paveikti įvairias nervų sistemos dalis, tačiau dažniausiai pasireiškia kaip periferinė neuropatija, pažeidžianti kojų ir rankų nervus.

Diabetine neuropatija

Pagrindiniai diabetinės neuropatijos tipai yra:

 • Distalinė simetrinė polineuropatija: dažniausias tipas, pažeidžiantis kojų ir rankų nervus. Simptomai paprastai prasideda nuo pirštų galų ir plinta į kitas galūnių dalis.
 • Autonominė neuropatija: paveikia nervus, kontroliuojančius nesąmoningus kūno procesus, tokius kaip virškinimas, širdies ritmas, kraujospūdis ir šlapimo pūslės funkcija.
 • Proksimalinė neuropatija (diabetinė amiotrofija): pažeidžia klubų, šlaunų ir sėdmenų nervus, sukeldama skausmą, raumenų silpnumą ir atrofiją.
 • Fokalinė neuropatija: paveikia pavienius nervus arba nervų grupes, dažniausiai galvos, liemens, ar kojų srityse.

Diabetinės neuropatijos rizikos veiksniai apima ilgalaikę prastą glikemijos kontrolę, ilgesnę diabeto trukmę, vyresni amžių, rūkymą, aukštą kraujospūdį, dislipidemiją ir nutukimą.

Gydymas apima tiek priežastinį, tiek simptominį požiūrį. Pagrindinis tikslas yra pagerinti glikemijos kontrolę, siekiant sulėtinti ligos progresavimą. Skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip prieštraukuliniai (gabapentinas, pregabalinas) ar antidepresantai (duloksetinas, amitriptilinas), gali padėti valdyti skausmingus simptomus. Gydytojai taip pat gali skirti vaistus specifiniams autonominiams simptomams gydyti (pvz., midodriną ortostatinei hipotenzijai).

Nefarmakologinės priemonės, tokios kaip fiziniai pratimai, kojų priežiūra, mitybos korekcija ir streso valdymas, taip pat būna svarbios gydant diabetinę neuropatiją. Pacientai turėtų reguliariai tikrinti kojas dėl žaizdų ar infekcijų, dėvėti apsauginius batus ir vengti ilgalaikio spaudimo ar traumų.

Neuropatijos diagnostika

Neuropatijos diagnostika yra sudėtingas procesas, apimantis daugybę skirtingų metodų ir testų, kurių tikslas - nustatyti nervų pažeidimo faktą, jo sunkumą, tipą ir tikslią priežastį. Tikslus ir laiku atliktas diagnozavimas leidžia parinkti tinkamiausią gydymo strategiją ir užkirsti kelią tolesniam nervų pažeidimui bei komplikacijoms.

Pagrindiniai neuropatijos diagnostikos etapai yra:

 • Anamnezė ir simptomų vertinimas: gydytojas išsamiai išklauso paciento nusiskundimus, įvertina simptomų pobūdį, trukmę, intensyvumą ir paplitimą. Svarbu surinkti informaciją apie gretutines ligas, vaistų vartojimą, šeimos ligos istoriją ir žalingus įpročius, tokius kaip alkoholio vartojimas, ar rūkymas.
 • Fizinis ir neurologinis ištyrimas: gydytojas atlieka išsamų fizinį patikrinimą, įskaitant galūnių apžiūrą dėl trofikos pokyčių, žaizdų ar atrofijos. Neurologinis ištyrimas apima sausgyslių refleksų, raumenų jėgos, jutiminių funkcijų (prisilietimo, vibracijos, temperatūros ir skausmo jutimo), koordinacijos ir eisenos įvertinimą.
 • Nervų laidumo tyrimai ir elektromiografija: šie elektrodiagnostiniai testai padeda nustatyti nervų laidumo greitį, amplitudę ir raumenų atsaką į nervų stimuliaciją. Jie gali padėti diferencijuoti aksonų pažeidimą nuo mielino apvalkalo pažeidimo, nustatyti pažeidimo sunkumą ir lokalizaciją.
 • Laboratoriniai tyrimai: kraujo tyrimai gali padėti nustatyti neuropatijos priežastis, tokias kaip cukrinis diabetas, vitaminų trūkumas (ypač B12 ir folio rūgšties), skydliaukės disfunkcija, autoimuninės ligos ar tam tikros infekcijos (pvz., ŽIV, hepatitas C). Gali būti atliekami ir specifiniai testai, tokie kaip serumo baltymų elektroforezė ar genetiniai tyrimai.
 • Vaizdiniai tyrimai: magnetinio rezonanso tomografija (MRT) ar kompiuterinė tomografija (KT) gali būti naudojami nugaros smegenų ar nervų šaknelių pažeidimams nustatyti, ypač įtariant stuburo smegenų ligas, navikus ar kitas kompresines priežastis.
 • Biopsija: odos, raumenų ar nervų biopsija gali būti atliekama specifiniais atvejais, siekiant nustatyti tam tikras neuropatijos priežastis, tokias kaip vaskulitas, amiloidozė ar paveldimos neuropatijos.
 • Kiekybinis jutimų testavimas: šis specializuotas tyrimas naudoja kompiuterizuotą įrangą, kad kiekybiškai įvertintų paciento jautrumą temperatūrai, vibracijai ir skausmui ir gali būti naudingas diagnozuojant smulkių nervų skaidulų neuropatiją.
 • Autonominiai testai: jei įtariama autonominė neuropatija, gali būti atliekami specialūs testai širdies ritmo variabilumui, kraujospūdžio reguliavimui atsistojant, prakaitavimo funkcijai ir virškinimo sistemos motilumui įvertinti.

Neuropatijos diagnostika dažnai reikalauja glaudaus bendradarbiavimo tarp skirtingų sričių specialistų, įskaitant neurologus, endokrinologus, reumatologus ir genetikus. Subtilesni ar ankstyvesni neuropatijos atvejai gali būti sunkiau diagnozuojami, todėl kartais reikia pakartotinių ar papildomų tyrimų.

Diagnozavę neuropatiją ir nustačius jos priežastį, gydytojai parengia individualų gydymo planą, apimantį priežastinį gydymą (pvz., glikemijos kontrolę sergant diabetu), simptominį gydymą (pvz., skausmą malšinančius vaistus), mitybos korekcijas, kineziterapiją ir kitas intervencijas, siekiant pagerinti paciento funkcinę būklę ir gyvenimo kokybę.

Neuropatijos gydymas

Neuropatijos gydymas yra kompleksinis ir individualus procesas, priklausantis nuo nervų pažeidimo priežasties, tipo, sunkumo ir simptomų. Gydymo tikslai yra sumažinti simptomus, sulėtinti ligos progresavimą, išvengti komplikacijų ir pagerinti paciento funkcinę būklę bei gyvenimo kokybę. Gydymas paprastai apima kelių skirtingų metodų derinį, įskaitant medikamentinį gydymą, kineziterapiją, gyvenimo būdo pokyčius ir kitas intervencijas.

Priežasties gydymas

Pirmas žingsnis gydant neuropatiją yra nustatyti ir, jei įmanoma, pašalinti ar kontroliuoti pagrindinę priežastį. Pavyzdžiui, esant diabetinei neuropatijai, svarbu pasiekti optimalią glikemijos kontrolę. Jei neuropatija susijusi su vitaminų trūkumu, skiriami atitinkami maisto papildai. Autoimuninių ligų atveju gali būti naudojami imunosupresantai, ar imunomoduliatoriai.

Simptominis gydymas

 • Skausmo malšinimas: skausmą malšinantys vaistai yra svarbi gydymo dalis daugeliui pacientų. Dažniausiai naudojami preparatai yra prieštraukuliniai vaistai (gabapentinas, pregabalinas), antidepresantai (duloksetinas, amitriptilinas, nortriptilinas) ir vietiniai anestetikai (lidokaino pleistrai). Opioidiniai analgetikai gali būti skiriami sunkiais atvejais, tačiau itin atsargiai dėl galimo jų šalutinio poveikio rizikos.
 • Kiti simptomai: priklausomai nuo paveiktų nervų tipo, gali būti skiriami vaistai specifiniams simptomams gydyti, pavyzdžiui, midodrinas ortostatinei hipotenzijai, antiemetikai pykinimui ar laisvinamieji vaistai vidurių užkietėjimui.
 • Kineziterapija ir reabilitacija: fiziniai pratimai, kineziterapija ir ergoterapija gali padėti stiprinti raumenis, gerinti koordinaciją, išlaikyti judrumą ir prisitaikyti prie funkcinių apribojimų. Taikomi pratimai apima ištvermės, jėgos, pusiausvyros ir lankstumo lavinimą. Kineziterapeutai taip pat gali naudoti elektrostimuliaciją, masažą ar karščio/šalčio terapiją simptomams palengvinti.

Gyvenimo būdo pokyčiai

 • Mityba: subalansuota mityba, turtinga vitaminais (ypač B grupės), mineralais ir skaidulomis, gali padėti maitinti nervus ir skatinti jų regeneraciją. Specifiniais atvejais gali būti rekomenduojama sumažinti alkoholio, kofeino ar cukraus vartojimą.
 • Fizinis aktyvumas: reguliarūs, vidutinio intensyvumo aerobiniai pratimai gali pagerinti kraujotaką, sumažinti skausmą ir padidinti nervų funkciją. Svarbu pasirinkti tinkamą fizinio krūvio lygį, kad nebūtų pertempti pažeisti nervai.
 • Streso valdymas: stresas gali pabloginti neuropatijos simptomus, todėl rekomenduojamos streso mažinimo technikos, tokios kaip giluminis kvėpavimas, meditacija, ar joga.
 • Papildomos priemonės: Apsauginė avalynė ir įtvarai: tinkamai parinkti batai ar įtvarai gali apsaugoti nejautrias pėdas nuo spaudimo žaizdų ar traumų. 
 • Žaizdų ir infekcijų profilaktika: pacientai turėtų reguliariai tikrinti odą dėl įtrūkimų, žaizdų ar infekcijos požymių, ypač nejautriose vietose.
 • Psichologinė parama: neuropatija gali sukelti emocinį stresą, depresiją, ar nerimą, todėl svarbu užtikrinti tinkamą psichologinę pagalbą, įskaitant konsultacijas ar kognityvinę elgesio terapiją.

Neuropatijos gydymas reikalauja ilgalaikio įsipareigojimo ir glaudaus bendradarbiavimo tarp paciento ir sveikatos priežiūros komandos. Reguliarūs vizitai pas gydytojus yra būtini, siekiant stebėti ligos eigą, koreguoti gydymo planą ir laiku spręsti iškilusias problemas.

Svarbu pažymėti, kad nors neuropatijos gydymas gali pagerinti simptomus ir sulėtinti ligos progresavimą, tačiau ne visada yra manoma visiškai atkurti nervų funkciją. Todėl prevencija, ankstyva diagnostika ir savalaikis gydymas yra ypač svarbūs, siekiant užkirsti kelią nervų pažeidimui ir išvengti negrįžtamų komplikacijų.

Kineziterapija neuropatijos gydyme

Neuropatijos gydymas

Kineziterapija yra labai svarbi viso kompleksinio neuropatijos gydymo dalis, kurios tikslas - pagerinti pacientų fizinę funkciją, sumažinti ligos simptomus ir pagerinti bendrą jų gyvenimo kokybę. Ši terapijos forma apima specialiai pritaikytus pratimus, judesius ir kitas fizines intervencijas, skirtas raumenų stiprinimui, judesių amplitudės didinimui, koordinacijos gerinimui ir skausmo mažinimui.

Neuropatijos sukeltas nervų pažeidimas gali lemti raumenų silpnumą ir atrofiją. Specialiai parinkti jėgos pratimai padeda stiprinti raumenis, išlaikyti jų masę ir pagerinti bendrą fizinę funkciją. Dėl raumenų silpnumo ir skausmo pacientai dažnai vengia judėti, o tai gali sukelti sąnarių sustingimą ir kontraktūras. Tempimo ir lankstumą didinantys pratimai padeda išlaikyti judesių amplitudę ir sumažinti komplikacijų riziką.

Neuropatija gali sutrikdyti propriocepciją (kūno padėties suvokimą erdvėje) ir pusiausvyrą. Specialūs koordinacijos ir pusiausvyros pratimai padeda pacientams saugiau judėti ir sumažina griuvimų riziką. Tam tikri kineziterapijos metodai, tokie kaip tempimo pratimai, masažas ar minkštųjų audinių mobilizacija, gali padėti atpalaiduoti raumenis, pagerinti kraujotaką ir sumažinti neuropatinį skausmą. Reguliari fizinė veikla teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, kaulų tankį, nuotaiką ir bendrą savijautą. Tai ypač svarbu neuropatija sergantiems pacientams, kurie dažnai patiria fizinių ir emocinių sunkumų.

Kineziterapeutas, atsižvelgdamas į paciento individualius poreikius, ligos sunkumą ir bendrą sveikatos būklę, sukuria specialią pratimų programą. Dažniausiai naudojami kineziterapijos metodai apima raumenų stiprinimo pratimus, naudojant svorius, pasipriešinimo gumas ar kitas priemones, skirtas konkretiems raumenims ar raumenų grupėms stiprinti; ištvermės lavinimo pratimus, tokius kaip ėjimas, plaukimas ar važiavimas dviračiu, skirtus širdies ir kraujagyslių sistemos stiprinimui bei bendros ištvermės didinimui; tempimo pratimus - lėtus ir kontroliuojamus judesius, skirtus raumenų ir sausgyslių elastingumui didinti, sąnarių paslankumui gerinti ir raumenų įtampai mažinti.

Taip pat atliekami pusiausvyros ir koordinacijos pratimai, tokie kaip stovėjimas ant vienos kojos, vaikščiojimas siauroje linijoje ar naudojimasis pusiausvyros pagalvėlėmis, skirti propriocepcijai ir pusiausvyrai lavinti. Funkciniai pratimai imituoja kasdienės veiklos poreikius, tokius kaip atsisėdimas, atsistojimas, lipimas laiptais ar daiktų kėlimas, ir yra skirti pacientų funkcionalumui gerinti. Masažas ir minkštųjų audinių technikos, atliekamos rankomis, skirtos raumenims atpalaiduoti, kraujotakai gerinti ir skausmui malšinti.

Kineziterapijos užsiėmimai paprastai vyksta kelis kartus per savaitę, prižiūrint specialistui. Pacientai taip pat išmokinami pratimų, kuriuos gali saugiai atlikti patys namuose. Gydymo trukmė priklauso nuo kiekvieno paciento poreikių ir pažangos, tačiau dažniausiai trunka kelis mėnesius. Svarbu, kad kineziterapija būtų pritaikyta kiekvieno paciento galimybėms ir poreikiams, o pratimai atliekami palaipsniui didinant krūvį. Pernelyg intensyvūs ar netinkamai atlikti pratimai gali pabloginti simptomus ar sukelti sužalojimus.

Neuropatija sergantys pacientai taip pat turėtų būti atsargūs dėl sumažėjusio jautrumo ir padidėjusios sužalojimų rizikos. Kineziterapeutas turėtų išmokyti pacientus atpažinti pavojaus ženklus ir taikyti atitinkamas atsargumo priemones, tokias kaip tinkama avalynė ar įtvarai.

Neuropatija ir akupunktūra

Akupunktūra, senovės kinų medicina pagrįsta gydymo technika, gali būti naudojama kaip alternatyvus ar papildomas neuropatijos gydymo metodas. Šios procedūros metu plonos adatos yra įsmeigiamos į specifinius taškus kūne, siekiant stimuliuoti nervų sistemą, pagerinti kraujotaką ir skatinti organizmo natūralius gijimo procesus. Manoma, kad akupunktūra gali padėti sumažinti neuropatinį skausmą, dilgčiojimo ir tirpimo pojūčius bei pagerinti bendrą nervų funkcijos sutrikimų paveiktų sričių jautrumą. Nors moksliniai tyrimai dėl akupunktūros efektyvumo gydant neuropatiją vis dar yra riboti, kai kurie pacientai pastebi simptomų palengvėjimą ir gyvenimo kokybės pagerėjimą po gydymo seansų.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kas yra klajoklio nervo uždegimas?

Klajoklio nervo uždegimas yra reta, tačiau rimta būklė, kuri paveikia klajoklio nervą - svarbiausią parasimpatinės nervų sistemos dalį. Klajoklis nervas yra atsakingas už daugelio gyvybiškai svarbių vidaus organų, tokių kaip širdis, plaučiai ir virškinimo sistema, funkcijų reguliavimą.

Pagrindiniai klajoklio nervo uždegimo simptomai gali būti:

 • Virškinimo sutrikimai: pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas.
 • Kvėpavimo problemos: dusulys, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas.
 • Širdies ritmo pokyčiai: dažnas ar nereguliarus širdies plakimas, alpimas, svaigulys.
 • Balso ir rijimo sutrikimai: užkimęs balsas, sunku ryti.
 • Kiti simptomai: galvos skausmas, nuovargis, prakaitavimas.

Klajoklio nervo uždegimo priežastys gali būti įvairios, įskaitant infekcijas, autoimunines ligas, traumas ar navikus. Diagnozė nustatoma remiantis simptomais, neurologiniu ištyrimu ir papildomais tyrimais, tokiais kaip elektrodiagnostiniai testai ar vaizdiniai tyrimai.

Parestezija - kas tai?

Parestezija yra nejautrumo, dilgčiojimo, adatėlių badymo ar deginimo pojūtis odoje, neturint akivaizdžios priežasties. Dažniausiai ji pasireiškia galūnėse - rankose, kojose, pirštuose, tačiau gali paveikti ir kitas kūno dalis, tokias kaip veidas ar liemuo.

Parestezija gali būti laikina arba nuolatinė, priklausomai nuo jos priežasties. Dažniausios priežastys yra:

 • Nervų pažeidimas ar suspaudimas, pvz., esant išvaržai, tunelio sindromui ar diabetinei neuropatijai.
 • Kraujotakos sutrikimai, pvz., aterosklerozė ar Reino liga.
 • Medžiagų apykaitos sutrikimai, tokie kaip vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumas.
 • Centrinės nervų sistemos ligos, tokios kaip išsėtinė sklerozė ar insultas.
 • Vaistų šalutinis poveikis, ypač chemoterapijos metu.

Parestezijos paprastai nėra pavojingos gyvybei, tačiau ji gali būti varginanti ir trikdyti kasdienę veiklą. Jei parestezijos išlieka ilgą laiką ar yra lydimos kitų simptomų, tokių kaip raumenų silpnumas ar skausmas, būtina kreiptis į gydytoją. Gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties ir gali apimti vaistus, kineziterapiją ar gyvenimo būdo pokyčius.

Polineuropatija - kas tai?

Polineuropatija yra nervų sistemos sutrikimas, pažeidžiantis daugelį periferinių nervų visame kūne. Tai lėtinė būklė, kuri paprastai prasideda nuo kojų ir rankų pirštų, palaipsniui plisdama link liemens.

Dažniausi polineuropatijos simptomai:

 • Dilgčiojimas, tirpimas, ar deginimo pojūtis galūnėse.
 • Kojų ir rankų raumenų silpnumas bei skausmas.
 • Jautrumas lietimui ar skausmui.
 • Koordinacijos ir pusiausvyros sutrikimai.
 • Autonominės nervų sistemos sutrikimai, tokie kaip širdies ritmo pokyčiai, sumažėjęs prakaitavimas ar virškinimo problemos.

Polineuropatijos priežastys gali būti įvairios:

 • Cukrinis diabetas - dažniausia polineuropatijos priežastis.
 • Autoimuninės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas ar Gijeno-Barė sindromas.
 • Infekcijos, tokios kaip ŽIV, hepatitas C ar Laimo liga.
 • Toksinų poveikis, pvz., alkoholio vartojimas ar apsinuodijimas sunkiaisiais metalais.
 • Paveldimos genetinės ligos, tokios kaip Šarko-Mari-Tuto liga.

Polineuropatijos diagnozė nustatoma remiantis simptomais, neurologiniu ištyrimu ir papildomais tyrimais, tokiais kaip nervų laidumo tyrimai ar biopsijos. Gydymas priklauso nuo pagrindinės priežasties ir gali apimti priežasties šalinimą, simptomų kontrolę vaistais, kineziterapiją ir gyvenimo būdo pokyčius.

Kaip gydyti neuropatiją?

Neuropatijos gydymas priklauso nuo jos priežasties ir simptomų sunkumo. Pagrindinis gydymo tikslas yra sumažinti simptomus, sustabdyti ligos progresavimą ir pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Gydymo būdai gali apimti:

 • Priežasties šalinimą:
   • Cukrinio diabeto atveju - glikemijos kontrolė.
   • Autoimuninių ligų atveju - imunosupresiniai vaistai.
   • Infekcijų atveju - antibiotikai, ar antivirusiniai vaistai.
   • Toksinų poveikio atveju - vengti žalingų medžiagų.
 • Simptominį gydymą:
   • Skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip pregabalinas, gabapentinas ar tricikliai antidepresantai.
   • Vietiniai tepalai ar pleistrai su lidokainu ar kapsaicinu.
   • Kineziterapija, skirta raumenų jėgai ir lankstumui išlaikyti.
   • Ergoterapija, padedanti prisitaikyti prie kasdienių užduočių.
 • Alternatyvias gydymo formas:
   • Akupunktūra, kuri gali padėti sumažinti skausmą ir pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.
   • Masažas, padedantis atpalaiduoti raumenis ir pagerinti kraujotaką.
   • Meditacija ir streso valdymo technikos, siekiant sumažinti emocinį stresą.
 • Gyvenimo būdo pokyčius:
  • Sveiką ir subalansuotą mitybą, užtikrinančią pakankamą vitaminų ir mineralų kiekį.
  • Reguliarią fizinę veiklą, padedančią išlaikyti raumenų jėgą ir pagerinti kraujotaką.
  • Žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas, atsisakymą.
Grįžti į tinklaraštį

Ar jums diagnozuota neuropatija?

Kineziterapijos pagalba galime pagerinti jūsų fizines funkcijas ir sumažinti ligos simptomus, bei pagerinti bendrą gyvenimo kokybę. Registruokitės konsultacijai jau šiandien.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: