Kirksnies skausmas vyrams

Kirkšnies skausmas vyrams: priežastys, simptomai ir gydymo būdai

Kirkšnies skausmas yra dažna problema, su kuria susiduria nemažai vyrų. Kartais toks skausmas būna labai ūmus, tačiau kartais tampa ir lėtiniu, lokalizuotu arba plintančiu, maudžiančiu, deginančiu ar spaudžiančiu. Priklausomai nuo skausmo priežasties, jis gali atsirasti staiga arba palaipsniui, būti pastovus arba epizodiškas. 

Kas sukelia kirkšnies skausmą vyrams?

Kirkšnies skausmą vyrams gali sukelti įvairios priežastys:

 • Kirkšnies išvarža: tai dažniausia kirkšnies skausmo priežastis vyrams. Išvarža atsiranda, kai pilvo ertmės turinys (dažniausiai žarnyno kilpa) išsiveržia pro susilpnėjusią pilvo sieną kirkšnies srityje.
 • Kirkšnies limfmazgių uždegimas (limfadenitas): kirkšnies srityje esantys limfmazgiai gali padidėti ir tapti skausmingi dėl vietinės ar sisteminės infekcijos.
 • Sėklidžių ar prielipų uždegimas (orhitas ar epididimitas): šios būklės gali sukelti skausmą, plintantį į kirkšnies sritį.
 • Kirkšnies raumenų patempimai ar plyšimai: intensyvaus fizinio krūvio ar staigių judesių metu gali būti pažeidžiami kirkšnies srities raumenys.
 • Kirkšnies nervų pažeidimas ar uždegimas: kirkšnies srityje esantys nervai gali būti dirginami ar spaudžiami dėl tarpslankstelinio disko išvaržos, stuburo stenozės ar kitų priežasčių.
 • Šlaunikaulio galvos aseptinė nekrozė: sutrikusi kraujotaka šlaunikaulio galvoje gali sukelti kaulo audinio žūtį ir skausmą kirkšnies srityje.
 • Kirkšnies sąnario osteoartritas: sąnario kremzlės nusidėvėjimas gali sukelti uždegimą ir skausmą.

Kokie yra būtent vyrams kilusio kirkšnies skausmo simptomai?

Staiga kilusio kirkšnies skausmo simptomai gali būti labai įvairūs ir skirtis priklausomai nuo skausmą sukėlusios priežasties. Svarbu atkreipti dėmesį į skausmo pobūdį, lokalizaciją, intensyvumą ir trukmę, taip pat į lydimų simptomų buvimą. Pagrindiniai kirkšnies skausmo simptomai yra šie:

 • Skausmas kirkšnies srityje, kuris gali plisti į šlaunies viršutinę dalį, sėdmenis ar juosmenį. Skausmas yra pagrindinis kirkšnies problemų simptomas. Jis gali būti lokalizuotas vienoje ar abiejose kirkšnyse, priklausomai nuo priežasties. Skausmo pobūdis taip pat gali skirtis: jis gali būti bukas, aštrus, maudžiantis, spaudžiantis ar deginantis. Kai kuriais atvejais, ypač esant nervų pažeidimui, skausmas gali plisti į gretimas sritis, tokias kaip šlaunies viršutinė dalis, sėdmenys ar juosmuo. Skausmo intensyvumas gali varijuoti nuo lengvo diskomforto iki stipraus, nepakeliamo skausmo, trikdančio kasdienę veiklą.
 • Patinimas ar gumbas kirkšnies srityje (būdingas esant išvaržai). Esant kirkšnies išvaržai, kirkšnies srityje gali atsirasti matomas ar užčiuopiamas gumbas. Tai atsitinka, kai pilvo ertmės turinys, dažniausiai žarnyno dalis, išsiveržia pro susilpnėjusią pilvo sienos dalį. Gumbas gali būti neskausmingas arba skausmingas, minkštas arba kietas, įvairaus dydžio. Jis gali išnykti gulint ant nugaros ir vėl atsirasti stovint ar įtempiant pilvo raumenis. Kartais gumbas gali būti nematomas, tačiau užčiuopiamas gilesniuose pilvo sluoksniuose.
 • Skausmo stiprėjimas judesių metu, kosint ar keliant sunkius daiktus. Kirkšnies skausmas dažnai sustiprėja atliekant tam tikrus judesius ar veiklas. Pavyzdžiui, skausmas gali padidėti vaikštant, bėgiojant, lipant laiptais, sėdantis ar keliantis iš sėdimos padėties. Taip pat kosint, čiaudint ar keliant sunkius daiktus, ypač esant jau susidariusiai išvaržai ar raumenų pažeidimui. Šie veiksniai padidina pilvo ertmės slėgį ir gali sukelti diskomfortą pažeistoje srityje. Skausmo stiprėjimas fizinio krūvio metu gali riboti žmogaus judrumą ir pabloginti gyvenimo kokybę.
 • Deginantis, dilgčiojantis ar maudžiantis pojūtis (būdingas esant nervų pažeidimui). Kai kirkšnies skausmą sukelia nervų pažeidimas ar sudirginimas, skausmo pobūdis gali būti kitoks nei esant kitoms priežastims. Nervų skausmas dažnai apibūdinamas kaip deginantis, dilgčiojantis, elektros srovės pojūtis ar nemalonus maudimas. Jis gali būti lydimas tirpimo, dilgčiojimo ar silpnumo jausmo kirkšnies srityje ar šlaunyje. Nervų skausmas gali būti lėtinis ir sunkiai gydomas, reikalaujantis specializuoto gydymo, tokio kaip nuskausminamieji vaistai, kineziterapija ar net chirurginė intervencija.
 • Bendri infekcijos požymiai: karščiavimas, silpnumas, limfmazgių padidėjimas (būdingi esant uždegiminėms priežastims). Kai kirkšnies skausmą sukelia uždegiminės priežastys, tokios kaip limfmazgių, sėklidžių ar prielipų uždegimas, gali pasireikšti bendri infekcijos simptomai. Dažniausiai pasitaikantys požymiai yra karščiavimas, bendras silpnumas, nuovargis ir apetito stoka. Pažeisti limfmazgiai kirkšnies srityje gali padidėti, tapti skausmingi ir jautrūs lietimui. Kartais oda virš pažeistos srities gali parausti ir įkaisti. Šie simptomai rodo, kad organizmas kovoja su infekcija, ir gali padėti nustatyti uždegiminę kirkšnies skausmo priežastį.

Diagnostikos procesas kirkšnies skausmo vyrams atveju

Kirksnies skausmo vyrams diagnostika

Gydytojas, norėdamas diagnozuoti kirkšnies skausmą, pirmiausia atlieka išsamų paciento ištyrimą, apimantį anamnezės surinkimą, fizinį ištyrimą ir prireikus papildomus tyrimus.

 • Išsami anamnezė ir fizinis ištyrimas, įskaitant kirkšnies srities apžiūrą. Pirmiausia gydytojas surenka išsamią paciento ligos istoriją, klausinėdamas apie skausmo atsiradimo laiką, trukmę, pobūdį, intensyvumą ir veiksnius, kurie palengvina ar pasunkina skausmą. Taip pat svarbu sužinoti apie gretutines ligas, vartojamus vaistus, traumas ar buvusias chirurgines operacijas praeityje. Ši informacija padeda susiaurinti galimų diagnozių sąrašą. Toliau atliekamas fizinis ištyrimas, kurio metu gydytojas apžiūri ir apčiuopia kirkšnies sritį, vertindamas odos būklę, patinimą, paraudimą, lokalų jautrumą ar skausmingumą. Specialūs testai, tokie kaip Valsalvos manevrų ar kosulio testai, gali padėti nustatyti išvaržą. Taip pat tikrinamas kirkšnies sąnario judesių amplitudė ir stabilumas, sėklidžių bei kiaušidžių padėtis ir skausmingumas. Pilvo apčiuopimas gali atskleisti esantį pilvo sienos raumens įtempimą ar skausmingumą.
 • Laboratoriniai tyrimai (kraujo, šlapimo) infekcijai ar uždegimui patvirtinti. Jei yra įtariama infekcija ar kilęs uždegimas, gydytojas gali paskirti laboratorinius tyrimus. Bendrasis kraujo tyrimas gali parodyti padidėjusį leukocitų skaičių, nurodantį infekciją. C-reaktyvaus baltymo (CRB) ar eritrocitų nusėdimo greičio (ENG) padidėjimas rodo uždegiminį procesą organizme. Šlapimo tyrimas gali padėti nustatyti šlapimo takų infekciją, kuri kartais sukelia kirkšnies skausmą. Priklausomai nuo situacijos, gali būti atliekami ir specifiniai tyrimai. Pavyzdžiui, jei įtariamas sėklidžių ar prielipų uždegimas, atliekamas spermos tyrimas ar chlamidijų, gonorėjos testai. Prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas gali būti naudingas, jei įtariamas prostatos vėžys, kuris retais atvejais taip pat pasireiškia kirkšnies skausmu.
 • Vaizdiniai tyrimai (ultragarsinė, rentgeno, kompiuterinė tomografija, magnetinio rezonanso tomografija) išvaržai, sąnarių ar kaulų pažeidimams diagnozuoti. Vaizdiniai tyrimai yra itin svarbūs nustatant kirkšnies skausmo struktūrinę kilmę. Ultragarsiniai tyrimai yra neinvaziniai, nebrangūs ir lengvai prieinami, todėl dažnai naudojami kaip pirmo pasirinkimo metodas. Jie gali padėti nustatyti išvaržą, sėklidžių ar kiaušidžių patologiją, limfmazgių padidėjimą. Rentgenografija naudinga diagnozuojant kaulų pažeidimus, tokius kaip lūžiai, osteoartritas ar šlaunikaulio galvos aseptinė nekrozė. Tačiau minkštųjų audinių pažeidimams nustatyti rentgenografija yra mažiau jautri. Kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT) yra jautriausi metodai, galintys detaliai pavaizduoti tiek minkštuosius audinius, tiek kaulus. KT naudinga nustatant kaulų pažeidimus, navikus, abscesus ar fistules. MRT yra ypač vertinga diagnozuojant išvaržas, raiščių ar raumenų pažeidimus, tarpslankstelinio disko išvaržas, stuburo stenozę ar kitas nervų pažeidimo priežastis.

Kirkšnies skausmo vyrams gydymas

Kirkšnies skausmo gydymas pirmiausiai priklauso nuo skausmą sukėlusios priežasties ir turėtų būti individualizuotas, atsižvelgiant į paciento būklę. Jei skausmą sukėlė kirkšnies išvarža, nedidelė ir besimptomė išvarža gali būti stebima, tačiau didesnė ar simptominė išvarža paprastai gydoma jau tik chirurginiu būdu. Uždegiminės priežastys, tokios kaip limfadenitas, orhitas ar epididimitas, gydomos antibiotikais, priešuždegiminiais vaistais ir skausmą malšinančiais preparatais. Raumenų pažeidimai gydomi priešuždegiminiais vaistais, fiziniu krūviu ir reabilitacija, o nervų pažeidimai – priešuždegiminiais, skausmą malšinančiais vaistais, kineziterapija, o kartais gali prireikti ir chirurginio gydymo. Sąnarių ar kaulų pažeidimai gydomi priešuždegiminiais, skausmą malšinančiais vaistais, fizine terapija, o sunkiais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo. Be specifinio gydymo, priklausomai nuo priežasties, kineziterapija ir mankšta gali padėti stiprinti raumenis bei sausgysles ir mažinti skausmą. Skausmą malšinantys vaistai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, taip pat gali būti skiriami skausmo malšinimui. Gyvenimo būdo pokyčiai, įskaitant tinkamą kūno apšilimą prieš sportą ir svorio kontrolę, taip pat yra labai naudingi. Svarbu laiku diagnozuoti ir gydyti kirkšnies skausmą, kad būtų išvengta komplikacijų ir pagerėtų jūsų gyvenimo kokybė, todėl vyrai, patiriantys kirkšnies skausmus, turėtų nedelsiant kreiptis į specialistus, kurie atliks reikalingus tyrimus ir parinks tinkamiausią gydymo planą.

Grįžti į tinklaraštį

Laikas išsigydyti tą kirkšnies skausmą!

Kreipkitės į mūsų kineziterapeutus ir jie padės atsistatyti ir pamiršti tuos kankinančius kirkšnies skausmus jau šiandien.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: