Raisciu patempimas

Raiščių patempimas: Priežastys, simptomai ir gydymas

Raiščių patempimas yra labai dažnai pasitaikanti trauma, ypač tarp sportininkų ir fiziškai aktyvių asmenų. Ši klinikinė būklė apibūdinama kaip raiščių, kurie yra gyvybiškai svarbūs jungiamieji audiniai tarp kaulų sąnariuose, ištempimas ar dalinis ar visiškas plyšimas. Raiščiai yra sudaryti iš tankaus fibrozinio jungiamojo audinio, kuris suteikia struktūrinį stabilumą ir riboja sąnarių judesius anatomiškai priimtinose ribose. Tačiau staigus ar nekontroliuojamas judesys, ypač kai sąnarys yra veikiamas jėgų, viršijančių normalius raiščių tamprumo limitus, gali sukelti šių audinių sužalojimą.

Raiščių patempimai dažniausiai įvyksta sporto ar fizinės veiklos metu, kai sąnariai patiria staigias, nenuspėjamas apkrovas. Dėl savo specifinės lokalizacijos ir biomechaninių savybių, raiščiai yra itin pažeidžiami tokio mechaninio streso metu. Priklausomai nuo patempimo sunkumo, gali būti pažeistos tik raiščių skaidulos ar raščiai gali netgi visiškai nutrūkti. Dėl šių struktūrinių pokyčių sutrinka sąnario stabilumas ir funkcija, o tai pasireiškia intensyviu skausmu, patinimu, sumažėjusiu judrumu ir nestabilumu.

Raiščių patempimų rizika didėja dėl įvairių veiksnių, tokių kaip nepakankamas apšilimas prieš fizinę veiklą, netinkama judesių technika, raumenų silpnumas ar disbalansas, anatominiai ypatumai ar anksčiau patirtos traumos. Taip pat įtakos gali turėti išoriniai faktoriai, tokie kaip netinkama avalynė ar sporto įranga, nelygūs ar slidūs paviršiai.

Raiščių patempimo simptomai

Raiščių patempimo simptomai gali skirtis priklausomai nuo pažeidimo sunkumo ir vietos, tačiau yra keletas bendrų požymių, kurie padeda atpažinti šią traumą.

Vienas iš pagrindinių simptomų yra staiga atsiradęs stiprus skausmas pažeistoje vietoje. Skausmas dažnai būna aštrus ir paaštrėja judinant sąnarį ar bandant atlikti specifinį judesį. Skirtingai nuo lengvesnio raumenų patempimo, raiščių pažeidimo sukeltas skausmas gali būti labai intensyvus ir trikdantis įprastinę veiklą.

Kartu su skausmu dažnai pasireiškia ir patinimas pažeistoje srityje. Tai yra natūrali organizmo reakcija į audinių pažeidimą, kai į traumos vietą plūsta skysčiai ir formuojasi edema. Patinimas gali būti lokalus arba apimti didesnę sąnario sritį, priklausomai nuo pažeidimo masto.

Poodinė kraujosruva arba hematoma taip pat yra dažnas raiščių patempimo požymis. Kraujagyslių pažeidimas lemia kraujo išsiliejimą į aplinkinius audinius, todėl oda aplink sąnarį gali tapti melsva, raudona ar gelsva. Hematoma gali išryškėti ne iš karto po traumos, o per kelias valandas ar net dienas.

Raiščių patempimas taip pat gali sukelti sąnario judėjimo sutrikimus. Dėl skausmo ir audinių pažeidimo gali būti sunku ar išvis neįmanoma atlikti įprastus judesius ar pilnai apkrauti sąnarį. Stipraus raiščių plyšimo atveju gali pasireikšti sąnario nestabilumas, kai kaulai nėra tvirtai fiksuojami ir pradeda judėti neįprastomis kryptimis.

Palyginus su raumenų patempimais, raiščių traumos pasižymi ilgesniu gijimo laikotarpiu ir didesne lėtinių komplikacijų rizika. Netinkamai gydomas raiščių pažeidimas gali lemti pasikartojančius sąnario išnirimus, lėtinį skausmą ar nestabilumą. Todėl svarbu laiku kreiptis į gydytoją ir laikytis reabilitacijos plano, siekiant užtikrinti visavertį sąnario funkcijos atsigavimą.

Kelio raiščių patempimas

Kelio raisciu patempimas

Kelio sąnarys yra vienas iš dažniausiai pažeidžiamų raiščių patempimo vietų. Šiame sąnaryje yra keletas svarbių raiščių, įskaitant priekinį ir užpakalinį kryžminius raiščius (PKR ir UKR), šoninius kolaterinius raiščius (VKR ir MKR) bei girnelės raiščius. Dėl savo anatominės padėties ir funkcijos, šie raiščiai patiria didelį mechaninį stresą ir yra itin pažeidžiami traumų metu. Ypač dažnai nukenčia priekinis kryžminis raištis, kurio pagrindinė funkcija yra riboti blauzdikaulio poslinkį į priekį. PKR patempimai ar plyšimai dažnai įvyksta sporto šakose, kuriose gausu staigių posūkių, sustojimų ir šuolių, pavyzdžiui, futbole, krepšinyje, slidinėjant. Šios traumos gali sukelti ūmų skausmą, patinimą ir sąnario nestabilumą, o ilgalaikėje perspektyvoje didina kelio osteoartrito ir pasikartojančių traumų riziką. Todėl svarbu imtis prevencinių priemonių, tokių kaip tinkama apšilimo rutina, raumenų stiprinimas ir taisyklinga judesių technika, siekiant sumažinti kelio raiščių patempimų tikimybę.

Kojos raiščių patempimas

Kojų raiščių patempimai dažniausiai pasitaiko čiurnos ir blauzdos srityse. Čiurnos raiščiai, ypač lateraliniai raiščiai, dažnai nukenčia netinkamai nusileidus po šuolio ar nikstelėjus koją į duobę. Blauzdos raiščiai, tokie kaip Achilo sausgyslė, gali būti patempiami staigiai padidėjus fiziniam krūviui ar atliekant pasikartojančius judesius. Bėgimo, šokinėjimo ar kitų intensyvių sportinių veiklų metu kojų raiščiai patiria didelį stresą, todėl svarbu palaipsniui didinti krūvį, naudoti tinkamą avalynę ir skirti pakankamai laiko poilsiui bei regeneracijai. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į skausmo signalus ir laiku kreiptis į specialistus, kad būtų išvengta rimtesnių pažeidimų ar iš to kylančių lėtinių problemų.

Peties raiščių patempimas

Peties raisciu patempimas

Peties sąnarys pasižymi didele savo judesių amplitude ir laisve, todėl jį stabilizuojantys raiščiai yra tokie svarbūs. Deja, dėl šios priežasties peties raiščiai taip pat yra itin pažeidžiami įvairių traumų metu. Dažniausiai pasitaikantys yra rotatorių manžetės raiščių patempimai, kurie gali įvykti staiga ar dėl ilgą laiką pasikartojančios pečių apkrovos. Metant, mušant ar kilnojant sunkius daiktus peties raiščiams tenka didelis krūvis, todėl netaisyklingi judesiai ar per didelis intensyvumas gali sukelti mikrotraumas ir uždegimą. Prevenciškai svarbu stiprinti aplinkinius raumenis, bei laikytis taisyklingos kūno mechanikos. Pajutus skausmą ar diskomfortą peties srityje, reikėtų sumažinti krūvį ir kreiptis į gydytoją ar kineziterapeutą, kad būtų įvertinta būklė ir parinktas tinkamiausias gydymo planas.

Stuburo raiščių patempimas

Stuburo raiščiai atlieka svarbų vaidmenį palaikant taisyklingą stuburo išlinkimą ir stabilizuojant viso kūno judesius. Tačiau netinkama laikysena, staigūs kūno pasisukimai ar traumos gali sukelti šių raiščių patempimus ar plyšimus. Dažniausiai pažeidžiami kaklo ir juosmens srities raiščiai, kas pasireiškia skausmu, sąstingiu ir sumažėjusiu judrumu. Lėtiniai stuburo raiščių patempimai gali lemti nugaros skausmų atsiradimą ir riboti kasdienę veiklą bei gyvenimo kokybę. Siekiant išvengti šių problemų, svarbu palaikyti taisyklingą laikyseną, reguliariai atlikti stuburo stiprinimo ir tempimo pratimus, o traumų atveju - laiku kreiptis į gydytoją ir laikytis paskirto gydymo plano.

Rankos raiščių patempimas

Rankos raisciu patempimas

Rankų raiščiai yra itin svarbūs smulkiajai motorikai ir kasdienėms veikloms. Sporto metu, ypač tokio kaip tenisas, rankinis ar gimnastika, šie raiščiai patiria didelę apkrovą ir gali būti lengvai pažeidžiami. Taip pat pasikartojantys darbiniai judesiai, tokie kaip rašymas klaviatūra ar kruopštus kokių nors detalių surinkimas, ilgainiui gali sukelti mikrotraumas raiščių audiniuose ir irgi lemti jų patempimus. Dažniausiai pažeidžiami nykščio, riešo ir pirštų raiščiai, kas pasireiškia skausmu, patinimu ir sumažėjusiu rankos funkcionalumu. Prevenciškai svarbu daryti pertraukas, atlikti tempimo pratimus ir naudoti ergonomines darbo priemones.

Alkūnės raiščių patempimas

Alkunes raisciu patempimas

Alkūnės sąnarys irgi yra dažniausiai pažeidžiamas specifinių sporto šakų metu, tokių kaip tenisas ar golfas, kuomet atliekami pasikartojantys judesiai su rakete ar lazdele. Šių judesių metu lateraliniai ir medialiniai alkūnės raiščiai patiria nuolatinę perkrovą, kas ilgainiui gali sukelti mikrotraumas, uždegimą ir skausmą. Taip vadinami "tenisininko alkūnės" ir "golfo žaidėjo alkūnės" sindromai yra labai dažnos problemos tarp šių sporto šakų entuziastų. Be to, alkūnės raiščiai gali būti pažeidžiami ir dėl tiesioginių traumų, pavyzdžiui nugriuvus. Gydymui svarbus pakankamas poilsis, kineziterapija, skausmo malšinimas, o kartais ir ortopedinės priemonės. Ilgalaikėje perspektyvoje būtina koreguoti judesių techniką ir stiprinti aplinkinius raumenis, kad būtų sumažinta apkrova tenkanti pažeistam alkūnės sąnariui.

Riešo raiščių patempimas

Riešo sąnarys yra sudėtingas junginys, apimantis dalį delnakaulio ir išorinę dilbio dalį. Šį sąnarį stabilizuoja keletas raiščių, kurie gali būti lengvai pažeidžiami kritimo metu, kai instinktyviai bandoma sušvelninti smūgį pasiremiant rankomis, kritimo metu. Ši trauma ypač dažna slidinėjant, čiuožiant ar užsiimant kitomis veiklomis, kuomet yra padidėjusi įvairių griuvimų rizika. Riešo raiščių patempimas pasireiškia skausmu, patinimu ir sumažėjusiu plaštakos judrumu. Priklausomai nuo pažeidimo sunkumo, gali prireikti imobilizacijos, kineziterapijos ar net chirurginės intervencijos. Siekiant sumažinti riešo traumų riziką, svarbu naudoti apsaugines priemones, tokias kaip riešų apsaugos, ir lavinti pusiausvyrą bei koordinaciją.

Plaštakos raiščių patempimas

Plaštakos raiščiai atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant delnakaulių stabilumą ir suteikiant galimybę atlikti smulkius bei tikslius judesius pirštais. Deja, šie raiščiai dažnai patiria perkrovas dėl monotoniškų ar didelės jėgos reikalaujančių darbų, tokių kaip kompiuterio klaviatūros naudojimas ar muzikos instrumentų grojimas. Nuolatinė įtampa ir pasikartojantys judesiai gali sukelti mikrotraumas plaštakos raiščių audiniuose, kas ilgainiui pasireiškia skausmu, patinimu ir sumažėjusiu plaštakos funkcionalumu. Gydymui vėlgi svarbus poilsis, kineziterapija ir ergonominių darbo priemonių naudojimas. Jei simptomai išlieka, gali būti paskirti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ar net taikoma visos plaštakos imobilizacija. Prevenciškai rekomenduojama reguliariai atlikti tempimo pratimus, daryti pertraukas ir keisti veiklas.

Čiurnos raiščių patempimas

Ciurnos raisciu patempimas

Čiurnos raiščių patempimas yra viena dažnesnių jau apatinių galūnių traumų, sudaranti net iki 40% visų sporto traumų. Dažniausiai nukenčia lateraliniai čiurnos raiščiai (priekinis talofibuliarinis ir užpakalinis talofibuliarinis), kurie pažeidžiami inversijos metu, kai pėda nenatūraliai būna pasukama į vidų. Tai gali įvykti netinkamai žengiant, užkliuvus už nelygaus paviršiaus ar staiga keičiant kryptį sporto metu. Čiurnos patempimas pasireiškia aštriu skausmu, greitai progresuojančiu patinimu ir mėlynės atsiradimu. Sunkesniais atvejais gali sutrikti gebėjimas remtis pažeista koja. Pirmoji pagalba apima RICE (poilsis, ledas, kompresija, pakėlimas) principą, o vėliau - kineziterapiją ir palaipsnį grįžimą prie fizinio aktyvumo. Siekiant išvengti pasikartojančių čiurnos patempimų, svarbu nešioti tinkamą avalynę, lavinti pusiausvyrą bei palaipsniui didinti krūvius.

Raiščių patempimo gydymas

Raiščių patempimo gydymo taktika priklauso nuo pažeidimo sunkumo ir jo vietos. Lengvesniais atvejais dažniausiai pakanka konservatyvių metodų, tokių kaip poilsis, šalčio aplikacijos, kompresinis tvarstymas ir galūnės pakėlimas. Šios priemonės padeda sumažinti patinimą, skausmą ir pagreitina gijimo procesą. Vidutinio sunkumo patempimams gali būti skiriama imobilizacija įtvarais ar langete, siekiant apriboti sąnario judesius ir užtikrinti tinkamą raiščių gijimą. Sunkių plyšimų atvejais ar nesant teigiamo atsako į konservatyvų gydymą, gali prireikti chirurginės intervencijos raiščiams atkurti. Po operacijos svarbi ilgalaikė reabilitacija, apimanti kineziterapiją, fizioterapiją, raumenų stiprinimą ir palaipsnį grįžimą prie įprastos veiklos.

Vaistai nuo raiščių patempimo

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo dažnai skiriami raiščių patempimo gydymui dėl savo priešuždegiminių ir analgetinių savybių. Dažniausiai naudojami preparatai yra ibuprofenas, naproksenas, diklofenakas ar celekoksibas. Šie vaistai slopina uždegimą skatinančių prostaglandinų gamybą, taip mažindami patinimą, paraudimą ir skausmą pažeistoje vietoje. Tačiau svarbu atsižvelgti į galimas šalutines reakcijas, ypač virškinimo trakto ar širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, todėl vaistus reikėtų vartoti tik gydytojo nurodymu. Kartais gali būti paskirti ir vietinio poveikio tepalai ar geliai, kurie tepami tiesiogiai ant pažeistos vietos, taip sumažinant sisteminį vaistų poveikį.

Tepalas nuo raiščių patempimo

Tepalas nuo raisciu patempimo

Vietiniai tepalai su priešuždegiminiais ar skausmą malšinančiais komponentais gali būti naudojami kaip papildoma priemonė raiščių patempimų gydymui. Dažniausiai naudojami tepalai su heparinu, dimentilsulfoksidu, arnika, ežiuole ar terpentinu. Šie preparatai gerina vietinę kraujotaką, mažina patinimą ir uždegimą bei malšina skausmą pažeistoje vietoje. Tepalus reikėtų tepti plonu sluoksniu ant odos, vengiant pažeistų odos vietų. Prieš naudojant būtina įsitikinti, kad nėra alergijos sudėtinėms medžiagoms. Visgi svarbu pabrėžti, kad vietiniai tepalai turėtų būti naudojami tik kaip pagalbinė priemonė, kartu su kitomis gydytojo rekomenduotomis terapinėmis strategijomis.

Liaudiškos priemonės nuo raiščių patempimo

Liaudies medicinoje nuo seno naudojamos įvairios priemonės raiščių patempimų gydymui. Dažniausiai pasitelkiami šalti kompresai, pagaminti iš ledo, sušaldytų daržovių ar specialių gelio paketų. Šaltis padeda sumažinti patinimą, uždegimą ir nuskausmina pažeistą vietą. Taip pat populiarūs įvairūs augaliniai preparatai, tokie kaip ramunėlių, medetkų, ežiuolės ar arnikos tepalai bei tinktūros. Šios priemonės pasižymi priešuždegiminėmis ir skausmą malšinančiomis savybėmis, tačiau jų veiksmingumas nėra pakankamai įrodytas moksliniais tyrimais. Nors liaudiškos priemonės gali būti naudojamos kaip papildomas gydymo būdas, visgi jos neturėtų pakeisti įrodymais pagrįsto medicininio gydymo. Prieš taikant bet kokias namų gynimo priemones, visada reikėtų pasitarti su gydytoju.

Kiek laiko gyja raiščių patempimas?

Raiščių patempimo gijimo laikas gali ženkliai skirtis priklausomai nuo pažeidimo sunkumo ir lokalizacijos. Lengvi patempimai dažniausiai išgyja per 2-4 savaites, taikant konservatyvius gydymo metodus, tokius kaip poilsis, šaltis, kompresija ir pakėlimas. Vidutinio sunkumo patempimams gali prireikti 4-8 savaičių, papildomai skiriant imobilizaciją įtvarais ar langete. Sunkūs raiščių plyšimai ar chirurginiu būdu gydomi atvejai gali pareikalauti 3-6 mėnesių ar ilgesnio reabilitacijos laikotarpio. 

Raiščių patempimas ir draudimas

Raiščių patempimų gydymas gali būti brangus, ypač jei prireikia chirurginės intervencijos ar ilgalaikės reabilitacijos. Todėl labai svarbu išsiaiškinti savo sveikatos draudimo sąlygas ir apimtį. Draudimo planai gali skirtis priklausomai nuo šalies, draudimo bendrovės ir pasirinktų opcijų. Dažniausiai bazinis sveikatos draudimas padengia būtinąsias medicinos paslaugas, tokias kaip gydytojo konsultacijos, vaistus ar rentgeno tyrimus. Tačiau sudėtingesni tyrimai, tokie kaip magnetinio rezonanso tomografija (MRT), ar specifinės reabilitacijos procedūros gali būti neįtrauktos. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į draudimo išmokas ir galimas išlaidas, kurias reikės padengti patiems. Visada rekomenduojama iš anksto pasitikrinti su savo draudimo teikėju ir išsiaiškinti visas konkrečias sąlygas, susijusias su raiščių patempimų gydymu.

Grįžti į tinklaraštį

Patempėte raiščius?

Reikalinga reabilitacija ir kineziterapija? Žemiau rasite mūsų klinikos kineziterapeutus, kurie specializuojasi būtent patemptų raiščių gydyme.

Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: