Rotatoriu manzetes plysimas - Funkcines Terapijos Centras

Rotatorių manžetės plyšimas: 4 raumenys, kurie užtikrina peties stabilumą

Peties sąnario skausmas yra viena dažniausių raumenų ir skeleto sistemos problemų, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės visame pasaulyje. Tarp įvairių peties sutrikimų rotatorių manžetės plyšimas užima ypatingą vietą dėl savo paplitimo, sudėtingumo ir reikšmingo poveikio pacientų gyvenimo kokybei. Šis pažeidimas, apimantis peties sąnarį stabilizuojančių raumenų grupės traumą, gali ženkliai apriboti judesių amplitudę, sukelti stiprų skausmą ir trukdyti kasdienėms veikloms – nuo paprasčiausių buities darbų iki profesinės veiklos ar mėgstamo sporto. Kokios yra rotatorių manžetės plyšimo priežastys ir rizikos veiksniai? Kokie būdingi simptomai lydi šią traumą ir kokios diagnostinės metodikos yra taikomos, bei koks efektyviausias gydymas galit būti taikomas – nuo konservatyvių metodų iki chirurginių intervencijų. 

Kas yra rotatorių manžetė?

Rotatorių manžetė – tai kompleksinė keturių raumenų ir jų sausgyslių grupė, sudaranti funkciškai svarbų struktūrinį junginį, kuris sujungia mentę su žastikauliu ir atlieka esminį vaidmenį peties sąnario biomechanikoje. Ši anatominė struktūra veikia kaip dinaminis stabilizatorius, užtikrinantis žastikaulio galvutės optimalią padėtį mentės sąnarinėje duobėje (glenoidinėje įduboje). Rotatorių manžetę sudaro šie keturi raumenys:

  • Antdyglinis (supraspinatus) – įsikuria mentės viršutinėje dalyje, virš mentės dygio, ir jo pagrindinė funkcija yra dalyvauti atliekant rankos atitraukimą nuo kūno (abdukciją). Šis raumuo dažniausiai pažeidžiamas iš visų rotatorių manžetės raumenų.
  • Podyglinis (infraspinatus) – išsidėsto mentės užpakalinėje dalyje, po mentės dygiu, ir atsakingas už išorinę žasto rotaciją. Jis taip pat padeda stabilizuoti peties sąnarį judesių metu.
  • Mažasis apvalusis (teres minor) – nedidelis, bet funkciškai svarbus raumuo, esantis šalia podyglinio raumens. Jis dalyvauja išorinėje žasto rotacijoje ir žastikaulio galvutės stabilizavime.
  • Pomentinis (subscapularis) – didžiausias iš rotatorių manžetės raumenų, užimantis vidinį mentės paviršių. Jis atsakingas už vidinę žasto rotaciją ir svarbus priekinio peties stabilumo palaikymui.

Šie raumenys, veikdami sinchroniškai, ne tik stabilizuoja peties sąnarį – labiausiai mobilų žmogaus kūno sąnarį, bet ir užtikrina koordinuotus, sklandžius įvairios amplitudės rankos judesius trimatėje erdvėje. Rotatorių manžetė leidžia atlikti tokius esminius judesius kaip rankos pakėlimas, sukimas, atitraukimas, pritraukimas ir lenkimas įvairiomis kryptimis, kas būtina kasdienėse veiklose, profesinėje aplinkoje ir sportuojant. Dėl savo sudėtingos struktūros ir nuolatinio krūvio, ši anatominis darinys ypač pažeidžiamas traumų, degeneracinių procesų ir pertemptojo naudojimo sindromų.

Rotatoriu manzetes plysimas - Funkcines Terapijos Centras

Rotatorių manžetės plyšimas: priežastys ir patogenezė

Rotatorių manžetės plyšimas – tai patologinė būklė, kai vienos ar kelių rotatorių manžetės raumenų sausgyslės patiria struktūrinį pažeidimą, pasireiškiantį dalinių skaidulų įtrūkimu (daliniu plyšimu) arba visiška sausgyslės kontinuumo disociacija (pilnu plyšimu). Šio tipo pažeidimai klasifikuojami pagal dydį, gylį, lokalizaciją ir mechanizmą, kas lemia gydymo taktiką ir prognozę. Rotatorių manžetės plyšimas gali įvykti dėl įvairių etiologinių veiksnių:

Trauminis mechanizmas:

  • Ūmi trauma – staigus pažeidimas dėl tiesioginio smūgio į petį, kritimo ant ištiestos ar atremtos rankos, staigaus tempimo ar sukamojo judesio
  • Didelės jėgos poveikiai – sunkaus svorio kėlimas, staigus pasipriešinimas rankos judesiui
  • Peties išnirimas – ypač pirmas išnirimas vyresniame amžiuje dažnai lydimas rotatorių manžetės struktūrų pažeidimo

Degeneraciniai procesai:

  • Amžiniaus pokyčiai – su amžiumi natūraliai vykstantis sausgyslių kolageno skaidulų reorganizavimasis, sumažėjęs vaskuliarizacijos laipsnis
  • Kraujotakos sutrikimai – hipovaskularinė "kritinė zona" antdyglinio raumens sausgyslėje, kur dažniausiai prasideda degeneraciniai pokyčiai
  • Kalcifikacija – kalcio druskų nusėdimas sausgyslėse, didinantis jų trapumą

Lėtinis perkrovimas:

  • Pasikartojantys judesiai virš galvos – būdingi tam tikriems sportams (plaukimas, tenisas, tinklinis, metimų rungtyse) ar profesijoms (statybininkai, dažytojai)
  • Mikrotraumos – nuolatinis mechaninis spaudimas ar trynimasis tarp petikaulio (akromiono) ir rotatorių manžetės sausgyslių
  • Raumenų disbalansas – priekinių ir užpakalinių peties raumenų jėgos ir lankstumo disproporcija

Anatominiai ir biomechariniai veiksniai:

  • Subakromialinis suspaudimo sindromas (impingement) – susiaurėjusi erdvė tarp žastikaulio galvutės ir petikaulio, vedanti prie nuolatinio mechaninio dirginimo
  • Petikaulio morfologija – kablio formos petikaulis (III tipo pagal Bigliani klasifikaciją) didina riziką
  • Glenoidinės įdubos anatomijos ypatumai ir mentės padėties pokyčiai

Kiti rizikos veiksniai:

  • Vyresnis amžius (>40 metų) – rizika didėja su kiekviena dekada
  • Metabolinės ligos – cukrinis diabetas, reumatoidinis artritas ir kitos jungiamojo audinio ligos
  • Genetiniai veiksniai – tam tikros kolageno struktūros ypatumai
  • Rūkymas – skatina degeneracinius procesus ir blogina kraujotaką

Rotatorių manžetės plyšimų klinikinis reikšmingumas skiriasi – nuo asimptominių (atsitiktinai randamų diagnostinių tyrimų metu) iki stipriai funkciją ribojančių pažeidimų. Be tinkamo gydymo, šie plyšimai turi tendenciją progresiškai didėti, kas gali sąlygoti antrinius patologinius pokyčius peties sąnaryje, įskaitant artropatijas ir raumenų atrofiją.

Kuo skiriasi manžetės plyšimas nuo sindromo?

Rotatorių manžetės plyšimas ir rotatorių manžetės sindromas yra susijusios, tačiau patogenezės ir struktūrinių pokyčių prasme fundamentaliai skirtingos peties sąnario patologijos. Rotatorių manžetės plyšimas apibūdina konkrečią anatominę patologiją – identifikuojamą sausgyslės vientisumo pažeidimą, pasireiškiantį daliniu ar pilnu skaidulų struktūros nutrūkimu. Šis pažeidimas vizualizuojamas diagnostiniais vaizdinimo metodais ir dažnai reikalauja specifinio gydymo, priklausomai nuo pažeidimo laipsnio. Plyšimo atveju galima aiškiai stebėti struktūrinius pokyčius – nuo mikroskopinių kolageno skaidulų pažeidimų iki visiškai nutrūkusios sausgyslės su atsiskyrusiais fragmentais.

Tuo tarpu rotatorių manžetės sindromas, dar žinomas kaip subakromialinio suspaudimo (impingement) sindromas ar peties ankštumo sindromas, yra kompleksinė būklė, pasireiškianti dėl nuolatinio mechaninio dirginimo, kai rotatorių manžetės sausgyslės, ypač antdyglinio raumens, yra suspaudžiamos subakromialinėje erdvėje tarp žastikaulio galvutės ir petikaulio (akromiono). Šis sindromas apibūdina funkcinio pobūdžio sutrikimą, kurio pagrindinis patogenetinis mechanizmas yra lėtinis uždegimas, edemiškas audinių paburkimas ir skausmingas peties judesių ribotumas.

Klinikine prasme šie sutrikimai dažnai persipina – ilgalaikis subakromialinis suspaudimas gali lemti progresuojančius degeneracinius sausgyslių pokyčius, vedančius prie jų susilpnėjimo ir galiausiai plyšimo. Inversiškai, esantis rotatorių manžetės plyšimas gali sutrikdyti normalią peties biomechaniką, sukeldamas antrinį suspaudimo sindromą. Diagnostikos požiūriu, sindromo nustatymui svarbūs provokaciniai testai (Neer, Hawkins), tuo tarpu plyšimo identifikavimui būtini instrumentiniai tyrimai (ultragarso tyrimas, MRT).

Gydymo taktikos taip pat skiriasi – rotatorių manžetės sindromas dažnai sėkmingai gydomas konservatyviais metodais (uždegimą mažinančiais vaistais, kineziterapija, kortikosteroidų injekcijomis), o didesnio laipsnio plyšimai, ypač pilni, neretai reikalauja chirurginės intervencijos optimaliai peties funkcijai atkurti. Abiejų patologijų profilaktika remiasi panašiais principais: tinkamu krūvio dozavimu, ergonomika ir peties raumenų pusiausvyros palaikymu.

Rotatoriu manzetes plysimas - Funkcines Terapijos Centras

Rotatorių manžetės sindromas

Rotatorių manžetės sindromas, arba subakromialinio suspaudimo sindromas, pasireiškia kompleksiniu simptomų rinkiniu, apimančiu skausmą peties priekinėje ir šoninėje dalyje. Šis skausmas tipiškai sustiprėja atliekant veiksmus, reikalaujančius rankos pakėlimo virš horizontalės (80-120° abdukcijos kampu), sukamųjų judesių ar darbų, susijusių su ilgalaikiu rankos laikymu pakeltoje padėtyje. Pacientai dažnai skundžiasi naktiniais skausmais, ypač gulint ant pažeistos pusės, bei ribotu funkcionalumu kasdienėse veiklose – plaukų šukavimo, objektų nuo aukštų lentynų paėmimo ar drabužių užtrauktukų užsegimo nugaroje sunkumais.

Patofiziologiškai šis sindromas vystosi stadijomis: pradinis uždegimas ir edema (I stadija), fibrozė ir tendinopatija (II stadija), ir galutinė stadija (III), pasireiškianti progresuojančia sausgyslių degeneracija, kalcifikaciniais pokyčiais ir galimu plyšimu. Nediagnozuotas ar netinkamai gydomas sindromas ne tik blogina paciento gyvenimo kokybę, bet ir gali sukelti negrįžtamus struktūrinius pažeidimus peties sąnaryje.

Kineziterapijos vaidmuo rotatorių manžetės pažeidimų gydyme

Kineziterapija šiuolaikinėje peties patologijų reabilitacijoje užima fundamentalią vietą ir reprezentuoja tikslinį, moksliniais įrodymais pagrįstą terapinį poveikį. Pažangios kineziterapijos programos, kuriamos atsižvelgiant į individualius paciento funkcinius poreikius ir biopsichosocialinį profilį, pasižymi etapiškumu ir progresija.

Ūminiame periode specializuoti kineziterapijos protokolai orientuojami į skausmo slopinimą ir uždegiminio proceso valdymą, naudojant kontroliuojamą judėjimą, manualines technikas ir tinkamą fizinių modalumų parinkimą. Šiame etape akcentuojama atraumatinė judesių amplitudė, išvengiant provokuojančių skausmą padėčių bei vengiant aktyvios peties elevacijos virš horizontalės. Greta taikomos neurorefleksoterapinės metodikos, tokios kaip proprioceptinė neuromuskulinė facilitacija (PNF), kuri stimuliuoja proprioreceptorius ir padeda moduliuoti skausmo percepciją centrinėje nervų sistemoje.

Antroji reabilitacijos fazė orientuota į progresyvų neuro-raumeninės kontrolės atkūrimą. Sisteminiai pratimai siekia aktyvuoti rotatorių manžetės raumenis fiziologiniu sekos principu, pirmiausia atkuriant mentės stabilizatorių sinchronizuotą veiklą, kas lemia optimalią žastikaulio galvutės padėtį glenoidinėje duobėje. Pasitelkiami funkciniai uždaros ir atviros kinematinės grandinės pratimai, kurie įtraukia ne tik izoliuotą peties sąnario darbą, bet ir integruoja liemens stabilizatorių bei apatinių galūnių koordinuotą veiklą.

Vėlyvoje reabilitacijos stadijoje diegiami specifiniai "iš centro į periferiją" principu grindžiami pratimai, fokusuojant dėmesį į propriocepcijos atkūrimą, ekscentrinį raumenų stiprinimą ir dinaminio stabilumo lavinimą besikeičiančiose aplinkos sąlygose. Ypatingas dėmesys skiriamas specifinių judesių, būdingų paciento profesinei ar sportinei veiklai, biomechanikos optimizavimui.

Mokslinės studijos patvirtina, kad struktūrizuotos 12-16 savaičių trukmės kineziterapijos programos ženkliai sumažina chirurginės intervencijos poreikį pacientams su subakromialinio skausmo sindromu ir net pacientams su daliniais rotatorių manžetės plyšimais, jei yra išsaugotas funkcinis peties stabilumas. Metaanalizių duomenimis, tinkama kineziterapija 75% atvejų leidžia pasiekti patenkinamą funkcinį rezultatą be chirurginio įsikišimo.

Kiek laiko gyja?

Rotatorių manžetės struktūrų gijimo procesas yra daugiaetapis biologinės regeneracijos fenomenas, kurio trukmė priklauso nuo daugelio faktorių – pažeidimo charakteristikos, paciento amžiaus ir bendros sveikatos būklės, metabolinio fono ir, žinoma, taikomo gydymo metodikos.

Konservatyvaus gydymo atvejais gijimo proceso trukmė yra individuali, tačiau galima išskirti kelis etapus: pirminis uždegiminis atsakas ir simptomų intensyvumo sumažėjimas paprastai stebimas per 2-4 savaites, tačiau tikras audinių remodeliavimas ir funkcinis peties atsigavimas trunka ženkliai ilgiau – nuo 3 iki 6 mėnesių. Pacientams vyresniems nei 50 metų, turintiems degeneracinės kilmės plyšimus, pilnas atsigavimas gali užtrukti iki metų, o kartais pasiekiama tik dalinė funkcinė kompensacija.

Pooperacinio periodo gijimo dinamika charakterizuojama išskirtiniais biologiniais etapais: pirminė uždegiminė fazė (0-7 dienos), proliferacinė fazė (7-21 diena) ir ilgalaikis remodeliacijos etapas. Chirurginiu būdu rekonstruotos sausgyslės biologinis inkorporavimas į kaulinį audį (vadinamas "sausgyslės-kaulo gijimas") trunka apie 6-8 savaites, todėl šiuo periodu taikomi griežti biomechaniniai apribojimai tempimo ir sukimo jėgoms. Ankstyva kontroliuojama mobilizacija, pradedama jau 1-2 dieną po operacijos, ženkliai pagerina ilgalaikius funkcinius rezultatus, lyginant su ilgalaikiu imobilizavimu.

Pilnas funkcinis atsigavimas po chirurginės rekonstrukcijos pasiekiamas po 4-6 mėnesių, tačiau tiksli tempimo, sustiprėjimo ir koordinacijos parametrų normalizacija gali trukti iki 12 mėnesių. Pacientams, kurių darbas reikalauja fizinio krūvio viršutinėms galūnėms, grįžimas į darbo rinką vidutiniškai užtrunka 3-4 mėnesius, tuo tarpu sportininkams, ypač kontaktinių ar išmetimo sporto šakų atstovams, pilnas grįžimas į sportinę veiklą gali užtrukti 6-9 mėnesius, laikantis laipsniškos progresijos protokolų.

Grįžti į tinklaraštį

Ar jums diagnozuotas rotatorių manžetės plyšimas?

Kreipkitės į mūsų kliniką ir mūsų kineziterapeutai tikrai jums padės.







Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: