Neuralgija sukelianti nugaros skausma

Neuralgija: skausmingas nervų sistemos sutrikimas ir jo gydymas

Neuralgija - tai sudėtinga būklė, pasižyminti nervų skausmu, kurio valdymas yra didelis iššūkis šių dienų neurologijos ir skausmo mokslo srityse. Šiame straipsnyje pasigilinsime į neuralgijos subtilybes, nagrinėjant jos priežastis, diagnostikos metodus ir gydymo galimybes.

Kas yra neuralgija?

Žodis "neuralgija" yra kilęs iš dviejų žodžių: "neuro" reiškianti nervą ir "algia", reiškianti skausmą. Tai apibūdina ūmų, deginantį arba dūriantį skausmą palei nervą arba jo kanalą. Šis skausmas dažnai yra lėtinis ir gali kisti savo intensyvumu. Neuralgija nėra viena liga, o simptomas, rodantis įvairias nervų sistemos pažeidimo būkles ir gali sukelti problemas įvairiose kūno vietose, tiek pvz. riešuose ar sąnariuose, tiek nugaroje, pvz. nervinį nugaros skausmą.

Neuralgijos simptomai

Neuralginis skausmas pasižymi aštriu, šaudančiu ar deginančiu pojūčiu, kuris seka palei nervo eigą. Jis gali atsirasti staiga ir būti labai intensyvus, kartais smarkiai netoleruotinas. Skirtingai nuo kitų skausmo tipų, neuralginis skausmas dažnai pasireiškia be aiškios priežasties ir gali būti sukeltas net ir nedidelio dirginimo, pavyzdžiui, veidą liečiant šaltam orui ar net atvirkščiai - nuo švelnaus prisilietimo. Skausmas gali būti periodiškas, su aktyviaisiais ir ramybės periodais, arba nuolatinis, su skausmo bangomis, kurios sustiprėja tam tikru laikotarpiu.

Neuralgijos priežastys

Neuralgijos priežastys yra daugialypės, dažnai susijusios su nervų pluošto pažeidimu ar dirginimu. Biologiškai, jos dažnai kyla iš nervų pažeidimo ar įvairių degeneracijų, dažnai susijusių su ligomis, pavyzdžiui, diabetu, arba infekcijomis, tokios kaip pūslelinė. Aplinkos veiksniai, tokie kaip stresas arba toksinų poveikis, taip pat gali turėti įtakos neuralgijos atsiradimui.

Dažniausiai pasitaikantys etiologijos veiksniai:

 • Nervų Suspaudimas ar Dirginimas: Būklės, tokios kaip stuburo diskų išvaržos ar kaulų ataugos, gali suspausti nervus, sukeliant neuralgiją.
 • Infekcijos: Tam tikros virusinės infekcijos, pavyzdžiui, pūslelinė, gali sukelti poherpinę neuralgiją, dažną nervų skausmo formą.
 • Diabetas: Diabetinė neuropatija yra neuralgijos forma, kurią sukelia aukštas cukraus kiekis kraujyje, pažeidžiantis nervus.
 • Trauma: Fizinis nervų pažeidimas gali sukelti neuralgiją.
 • Neurologiniai Sutrikimai: Tokios ligos kaip sklerozė gali paveikti nervų funkciją, sukeliant neuralginį skausmą.
 • Autoimuninės Ligos: Sąlygos, tokios kaip lupus liga arba reumatoidinis artritas, gali sukelti nervų uždegimą ir skausmą.
 • Stresas: Nors tiesioginė streso ir neuralgijos sąsaja nėra visiškai aiški, yra įrodymų, kad ilgalaikis stresas gali pakenkti nervų sistemai ir padidinti skausmo jautrumą. Stresas veikia imuninę sistemą ir gali sukelti uždegiminius procesus, kurie gali pažeisti nervus.
 • Toksinių Medžiagų Poveikis: Tam tikri toksinai, pavyzdžiui, sunkieji metalai arba cheminės medžiagos, gali sukelti nervų pažeidimą ir neuralgiją.

Supratimas apie šias priežastis yra svarbus tikslingam neuralgijos gydymui ir valdymui.

Neuralgijos diagnozei naudojamas magnetinio rezonanso tyrimas

Neuralgijos diagnostika

Diagnozuoti neuralgiją gali būti sudėtinga dėl jos panašumo į kitus skausmo tipus. Kompleksinis požiūris yra būtinas ir turetų apimti:

 • Medicininę Istoriją ir Fizinį Patikrinimą: Išsami paciento ligų istorija ir fizinis patikrinimas skausmo charakteristikos įvertinimui yra pagrindiniai pirminės diagnostikos veiksniai.
 • Neurologinis Tyrimas: Nervų funkcijos vertinimui ir nustatymui.
 • Kraujo Tyrimai: Potencialių šalutinių sąlygų, tokių kaip diabetas ar infekcijos, nustatymui.
 • Vaizdiniai Tyrimai: MRT arba KT gali padėti vizualizuoti nervų suspaudimą ar pažeidimą.
 • Nervų Srovės Tyrimai ir Elektromiografija (EMG): Šie tyrimai matuoja nervų ir raumenų elektros aktyvumą.
 • Nervų Blokada: Anestetikų injekcija šalia nervo gali padėti patvirtinti diagnozę, jei ji laikinai palengvina skausmą.

Neuralgijos gydymas

Neuralgijos gydymas apima derinį iš vaistų, terapijų ir kartais chirurgijos.

Vaistai neuralgijai gydyti

 • Antikonvulsantai: Vaistai, tokie kaip gabapentinas arba karbamazepinas, naudojami nervų membranoms stabilizuoti.
 • Antidepresantai: Tam tikri antidepresantai gali keisti skausmo suvokimą ir palengvinti skausmus.
 • Skausmo Malšinimas: Gali būti naudojami įprasti arba receptiniai skausmo malšinimo medikamentai simptomų palengvinimui.
 • Lokalizuoti Gydymo Būdai: Lidokaino pleistrai arba kapsaicino kremas gali būti tepami tiesiai ant skausmingos srities.

Kitos neuralgijos gydymo priemonės

 • Kineziterapija: Padeda sustiprinti raumenis, pagerinti netaisyklingą laikyseną ir sumažinti nervų spaudimą.
 • Psichoterapija: Kognityvinė-elgesio terapija gali padėti valdyti lėtinio skausmo psichologinį poveikį.
 • Neuralgija ir masažas: Masažas gali būti naudingas neuralgijos gydymo būdas, padedantis sumažinti skausmą, raumenų įtampą ir pagerinti bendrą savijautą. Vis dėlto, svarbu atsižvelgti į neuralgijos tipą, skausmo vietą ir masažo techniką, kad būtų išvengta simptomų pablogėjimo.

Alternatyvūs gydymo būdai:

 • Akupunktūra: Gali padėti malšinti skausmą, stimuliuojant nervus ir raumenis.
 • Bio-grįžtamojo ryšio metodikos: Moko kontroliuoti tam tikrus kūno atsakus, siekiant sumažinti skausmą.

Chirurginės Intervencijos:

Gyvenimas su neuralgija

Gyvenimas su neuralgija reikalauja supratimo apie būklę ir stiprios palaikymo sistemos sukūrimo. Tai apima ir švietimą apie ligą, ir psichologinę pagalbą, siekiant susidoroti su lėtinio skausmo psichosocialiniais iššūkiais.

Neuralgijos prevencija

Laiku įgyvendinti gyvensenos pokyčiai ir aktyvios prevencijos priemonės gali atlikti lemiamą vaidmenį užkertant kelią neuralgijai arba mažinant jos sunkumo laipsnį. Tai apima sveiką mitybą, reguliarų fizinį aktyvumą ir streso valdymą.

Mitybos ir fizinio krūvio vaidmuo

Mitybos ir fizinio krūvio poveikis neuralgijos valdymui yra svarbus viso gydymo strategijų aspektas. Subalansuota mityba, praturtinta uždegimą mažinančiomis medžiagomis, ir reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti kontroliuoti kai kuriuos neuralgijos simptomus ir pagerinti bendrą sveikatos būklę.

Fizinis aktyvumas, ypač kineziterapijos pratimai, yra ypač svarbūs neuralgijos valdymui. Tinkamai parinkti pratimai gali padėti stiprinti raumenis, gerinti laikyseną ir sumažinti nervų įtampą. Tai padeda sumažinti skausmo jausmą ir užkirsti kelią tolesniam nervų pažeidimui.

Kineziterapijos specialistų atliekamas individualus vertinimas ir asmeninių pratimų planų sudarymas yra būtinas norint užtikrinti, kad paciento poreikiai būtų tinkamai adresuoti. Reguliarūs pratimai, atliekami pagal specialisto nurodymus, gali padėti sumažinti skausmą, padidinti judrumą ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Svarbu pabrėžti, kad kiekvieno paciento poreikiai yra individualūs, todėl būtina, kad gydymo planas būtų pritaikytas asmeniškai, atsižvelgiant į paciento būklę, simptomų sunkumą ir gyvenimo būdą.

Kineziterapijos pratimai

Kiek laiko trunka neuralgija?

Neuralgijos, arba nervų skausmo, trukmė gali ženkliai skirtis priklausomai nuo jos formos ir priežasties.

Ūminė neuralgija paprastai trunka iki kelių savaičių ir yra susijusi su konkrečiu pažeidimu, pvz., nugaros nervų suspaudimu. Tačiau lėtinės neuralgijos formos, kaip antai poherpinė, trigeminalinė ar diabetinė neuralgija, gali tęstis nuo kelių mėnesių iki kelerių metų.

Trigeminalinė neuralgija dažnai pasireiškia epizodais, kai kiekvienas skausmo epizodas gali trukti nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, tačiau pati liga gali atsinaujinti ir tęstis dešimtmečius.

Sėdimojo nervo neuralgija taip pat pasižymi pasikartojančiais ūmiais skausmo epizodais, kurie trunka vidutiniškai apie 2 min, tačiau liga dažnai progresuoja ir tampa lėtine.

Diabetinės neuropatijos sukeltas skausmas paprastai tampa nuolatinis, jei negydomas. Nervų regeneracija yra ribota, todėl neuralgija dėl nervo pažeidimo ar suspaustų nervų gali tapti negrįžtama, jei pažeidimas nėra visiškai pašalinamas.

Nervų skausmo trukmė priklauso ir nuo gydymo sekmės. Tinkamai parinkus vaistus, kineziterapijos procedūras ar chirurginį gydymą, galima ženkliai sumažinti skausmą. Visgi kai kurioms neuralgijos formoms būdingas atkrytis net ir gydant. Individuali reakcija į gydymą, lėtinės ligos, nervo pažeidimo laipsnis lemia tai, kiek greit neuralgijos simptomai bus suvaldyti.

Neuralgija ir sportas - ar galima?

Neuralgija gali smarkiai paveikti asmens gebėjimą sportuoti ir užsiimti fizine veikla. Priklausomai nuo pažeistos kūno srities ir skausmo stiprumo, sportas gali būti labai stiprus ar net nepakeliamas. Vis dėlto, tam tikrais atvejais adaptuota fizinė veikla gali būti naudinga neuralgijos gydymo dalis.

Problemos, su kuriomis dažniausiai susiduria sportininkai, sergantys neuralgija:

 • Skausmas: stiprus, aštrus ar deginantis skausmas gali trukdyti atlikti tam tikrus judesius ar pratimus.
 • Sumažėjęs lankstumas: skausmas gali riboti judesių amplitudę ir lankstumą.
 • Raumenų silpnumas: ilgalaikis skausmas gali sukelti raumenų silpnumą ar net atrofiją dėl sumažėjusio aktyvumo.
 • Psichologiniai iššūkiai: lėtinis skausmas gali sukelti stresą, nerimą ir depresiją, kurie gali pabloginti sportinę veiklą.

Kaip sportas gali padėti sergant neuralgija:

 • Skausmo malšinimas: reguliari, švelni fizinė veikla gali padėti sumažinti skausmą, pagerinant kraujotaką ir atpalaiduojant raumenis.
 • Lankstumo didinimas: tempimo pratimai gali padėti išlaikyti lankstumą ir sumažinti atsiradusią raumenų įtampą.
 • Raumenų stiprinimas: adaptuoti jėgos pratimai gali padėti išlaikyti raumenų masę ir jėgą, sumažinant skausmo poveikį.
 • Psichologinė nauda: fizinis aktyvumas gali pagerinti nuotaiką, sumažinti stresą ir nerimą, kurie dažnai lydi lėtinį skausmą.

Trišakio nervo neuralgija

Tai dažniausias ir geriausiai žinomas neuralgijos tipas, pasireiškiantis stipriu, aštriu skausmu veido srityje. Trišakio nervo neuralgija pažeidžia trišakį nervą, kuris yra atsakingas už veido odos ir raumenų jautrumą. Skausmas dažniausiai būna jaučiamas vienoje veido pusėje, aplink akį, žandikaulį, lūpas ar kaktą. Priepuoliai gali būti staigūs, trunkantys nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, ir dažnai provokuojami lengvo veido srities dirginimo, pavyzdžiui, valantis dantis, skutantis ar valgant. Tai gali būti itin varginanti būklė, ženkliai paveikianti sergančiųjų gyvenimo kokybę.

Trišakio nervo neuralgija yra lėtinė, pasikartojanti vienos pusės veido skausmo liga, kurią sukelia trišakio nervo (V nervas), inervuojančio veido sritį, pažeidimas ar susispaudimas.

Tikslios trišakio nervo neuralgijos priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad svarbų vaidmenį vaidina nerve veikiantys spaudimo, uždegimo ir degeneraciniai procesai, taip pat galimi virusinės kilmės faktoriai.

Ši diagnozė būna nustatoma remiantis klinikiniais požymiais ir galvos smegenų vaizdiniais tyrimais. Gydymui skiriami antikonvulsantai, tricikliai antidepresantai, botulino toksinas. Sunkesniais atvejais gali būti taikomos neurochirurginės intervencijos – nervo dekompresija, rizotomija ar termokoaguliacija.

Sėdimojo nervo neuralgija

Sėdimojo nervo neuralgija, dar vadinama išalgija, yra viena iš dažniausių apatinės nugaros dalies ir kojos skausmo priežasčių.

Ji atsiranda dėl sėdimojo nervo (nervus ischiadicus), inervuojančio apatinę kūno dalį, pažeidimo ar užspaudimo. Dažniausiai tai nutinka dėl tarpslankstelinių diskų išvaržų, stuburo stenozės, naviko spaudimo ar traumos.

Pagrindiniai simptomai - skausmas, dilgčiojimas, tirpimas, silpnumas ir jautrumo sutrikimai vienoje ar abiejose kojose, atitinkančiose sėdimojo nervo inervavimo zoną. Skausmas gali būti nuolatinis, progresuojantis arba pasireikšti ūmiais, pakartotiniais priepuoliais.

Diagnozė nustatoma remiantis klinikiniais požymiais, MRT ir EMG tyrimais. Gydymui taikoma konservatyvi terapija, kineziterapija, skausmą malšinantys vaistai. Esant nuolatiniam stipriam skausmui, gali būti taikomos intervencinės procedūros kaip epidurinės injekcijos ar nervų blokados. Sunkiais atvejais atliekama neurochirurginė operacija. Laiku pradėtas individualizuotas gydymas pagerina neuralgijos baigtis ir leidžia išvengti komplikacijų.

Pokostinė neuralgija 

Tai būklė, kuomet skausmas atsiranda po juosiančiosios pūslelinės (Herpes zoster) infekcijos. Herpes zoster virusas pažeidžia juntamuosius nervus, sukeldamas skausmingą išbėrimą ir pūslelinę vienoje kūno pusėje. Nors ūminiai simptomai greitai praeina, kai kuriems pacientams išsivysto lėtinė pokostinė neuralgija, pasireiškianti nuolatiniu deginančiu, dilgčiojančiu ar maudžiančiu skausmu pažeistoje srityje. Skausmas gali būti ypač intensyvus, paveikti kasdienę veiklą ar net miego kokybę.

Okcipitalinė neuralgija 

Tai rečiau pasitaikantis neuralgijos tipas, pažeidžiantis pakauškaulio (occipital) nervus. Šie nervai perduoda jautrumą iš galvos odos užpakalinės dalies į galvos smegenis. Okcipitalinė neuralgija pasireiškia stipriu, pulsuojančiu skausmu pakaušio srityje, kuris gali plisti į viršugalvį, kaklo sritį ar už ausų. Skausmą gali lydėti galvos odos jautrumas, sustingimas ar dilgčiojimas. Priepuoliai dažnai būna išprovokuojami suspaudžiant ar paliečiant pažeistą sritį. Okcipitalinė neuralgija gali būti ypač sekinanti ir jau smarkiai apribojanti kasdienę veiklą.

Glosofaringinė neuralgija 

Tai labai reta, bet itin varginanti neuralgijos forma, pažeidžianti liežuvio ryklės (glossopharyngeal) nervą. Šis nervas yra atsakingas už jautrumą ryklėje, liežuvio šaknyje ir vidurinėje ausyje. Glosofaringinės neuralgijos skausmas pasireiškia aštriais, dažnai nepakeliamais dūriais ryklės srityje, liežuvio šaknies srityje ir ausyje. Priepuoliai gali būti provokuojami rijimo, čiaudėjimo, kosėjimo ar kalbėjimo. Kai kuriais atvejais skausmas gali būti toks stiprus, kad pacientai netgi pradeda vengti valgyti ar gerti, bijodami sukelti naują skausmo priepuolį.

Dažniausiai užduodami klausimai

 • Kokia yra pagrindinė neuralgijos priežastis? Neuralgija dažniausiai yra sukeliama kokio nors nervų pažeidimo, kuris gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, įskaitant ligas, infekcijas arba išorinės aplinkos poveikį.
 • Kiek laiko trunka neuralgija? Neuralgijos trukmė gali labai skirtis priklausomai nuo jos tipo, priežasties ir paciento būklės. Kai kuriais atvejais neuralgija gali būti laikina ir praeiti savaime per kelias dienas ar savaites, tačiau dažnai ji tampa lėtine būkle, trunkančia mėnesius ar net metus.
 • Ką daryti jei kankina neuralginiai krūtinės skausmai? Jei jus vargina neuralginiai krūtinės skausmai, rekomenduojama kuo greičiau kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta tiksli skausmo priežastis ir paskirtas tinkamas gydymas. Kol laukiate vizito pas gydytoją, galite pabandyti šiuos būdus skausmui palengvinti - vartokite nereceptinius skausmą malšinančius vaistus, atsipalaiduokite ir stenkitės išvengti streso, kuris gali sustiprinti skausmo pojūtį, pritaikykite šilumą pažeistai sričiai, atlikite lengvus tempimo pratimus ar pasivaikščiojimus, užtikrinkite tinkamą laikyseną sėdint ar stovint, kad sumažintumėte įtampą krūtinės srityje.
 • Ar gyvenimo būdo pokyčiai gali užkirsti kelią neuralgijos atsiradimui? Nors tai nėra garantuotas prevencijos metodas, sveiki gyvenimo būdo pasirinkimai gali sumažinti neuralgijos riziką ar sunkumą.
 • Ar yra naujų neuralgijos gydymo būdų? Nuolat vykstantys tyrimai ir technologinė pažanga nuolat atskleidžia naujas gydymo galimybes, tačiau tai užtrunka ir šiuo metu patvirtintų naujų, inovatyvių terapijos metodų nėra.
 • Kaip neuralgija veikia psichologinę sveikatą? Gyvenimas su neuralgija gali turėti reikšmingų psichologinių poveikių, todėl psicho-emocinės sveikatos palaikymas yra labai svarbus.
 • Ar neuralgija yra labiau paplitusi tarp tam tikrų demografinių grupių? Pasaulinė statistika rodo paplitimo skirtumus, dažnai įtakojamus veiksnių, pavyzdžiui, amžiaus, gyvenimo būdo ir pagrindinių sveikatos būklių, tačiau galutinai neišskiria vienos ar kitos grupės asmenų.
Grįžti į tinklaraštį

Ar jus kankina neuralgijos skausmai nugaroje?

Kreipkitės į mūsų kineziterapeutus jau šiandien ir atsikratykite tų kamuojančių nugaros skausmų.

Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: