Kryzkaulio skausmas

Kryžkaulio skausmas: nuo traumų iki degeneracinių sutrikimų

Kryžkaulio skausmas – dažnas ir varginantis negalavimas, su kuriuo susiduria daugybė žmonių, nepriklausomai nuo amžiaus ar jų gyvenimo būdo. Ši problema gali ženkliai paveikti kiekvieno gyvenimo kokybę, sutrikdyti kasdienę veiklą bei miegą. Nors kryžkaulio skausmas dažnai laikomas amžiaus ar persidirbimo požymiu, jis gali byloti ir apie rimtesnius sveikatos sutrikimus.

Šiame straipsnyje išsamiai apžvelgsime kryžkaulio anatomiją, padėsime geriau suprasti šio skausmo priežastis bei ypatumus. Ypatingą dėmesį skirsime kryžkaulio skausmui nėštumo metu, kuris yra itin dažnas, tačiau ne visuomet tinkamai suprantamas ir gydomas. Taip pat aptarsime sakroileitą – vieną dažniausių kryžkaulio skausmo priežasčių, nagrinėsime jo simptomus, diagnostikos metodus bei efektyviausius gydymo būdus.

Straipsnyje pateikiama informacija bus naudinga ne tik kenčiantiems nuo kryžkaulio skausmo, bet ir siekiantiems jo išvengti ar geriau suprasti savo artimųjų, susiduriančių su šia problema, poreikius. Ši informacija padės jums geriau pažinti savo kūną, laiku atpažinti rimtus simptomus ir pasirinkti tinkamiausią gydymo būdą, kad kryžkaulio skausmas netaptų kliūtimi visaverčiam ir aktyviam gyvenimui.

Kur yra kryžkaulis?

Kryžkaulis (lot. os sacrum) – tai kaulinio žmogaus skeleto dalis, priklausanti stuburo kaulų grupei ir esanti stuburo apatinėje dalyje. Šis kaulas pasižymi savita trikampio forma ir yra anatomiškai lokalizuotas tarp juosmens (lot. vertebrae lumbales) ir uodegikaulio (lot. os coccygis) sričių. Kryžkaulis susideda iš penkių kryžmeninių slankstelių (lot. vertebrae sacrales), kurie suauga į vientisą kaulinę struktūrą maždaug 25-30 kievieno žmogaus gyvenimo metais.

Kryžkaulis atlieka esminį vaidmenį dubens (lot. pelvis) srityje, kadangi jis jungiasi su kairiuoju ir dešiniuoju klubakauliais (lot. os ilium) per sakroileinius sąnarius (lot. articulatio sacroiliaca). Šie sąnariai yra amfiartrozinio tipo ir pasižymi ribotu judrumu, tačiau jie užtikrina stabilumą ir svorio paskirstymą tarp stuburo ir apatinių galūnių.

Be to, kryžkaulis tarnauja kaip prisitvirtinimo taškas įvairiems raiščiams ir raumenims. Pavyzdžiui, nugaros giliųjų raumenų grupė, tokia kaip daugiasluoksnis raumuo (lot. musculus multifidus) ir nugaros tiesiamasis raumuo (lot. musculus erector spinae), tvirtinasi prie kryžkaulio užpakalinių struktūrų ir atlieka svarbų vaidmenį palaikant stuburą bei užtikrinant jo stabilumą. Taip pat, dubens dugno raumenys, tokie kaip gaktikaulio-uodegikaulio raumuo (lot. musculus coccygeus) ir kryžkaulio-dyglių raištis (lot. ligamentum sacrospinale), prisitvirtina prie kryžkaulio ir padeda palaikyti dubens organų poziciją.

Kryžkaulio ertmėje (lot. canalis sacralis) yra ir kryžmeninių nervų rezginys (lot. plexus sacralis), kurį sudaro S1-S4 nugaros smegenų segmentų nervų šaknelės. Šis nervų rezginys inervuoja dubens organus, išorinius lytinius organus, bei dalį apatinių galūnių raumenų.

Anatominiu ir funkciniu požiūriu, kryžkaulis yra labai svarbi kaulinio skeleto dalis, esanti stuburo apatiniame segmente ir atliekanti esminį vaidmenį dubens srities bei viso kūno biomechanikoje.

Skauda kryžkaulį

Kryžkaulio skausmo atsiradimą gali lemti įvairūs veiksniai, tarp kurių dažniausiai pasitaiko traumos, degeneraciniai procesai, uždegiminės ligos ir net fiziologiniai pokyčiai, tokie kaip nėštumas.

Skauda kryzkauli

Traumos, tokios kaip kryžkaulio lūžiai ar išnirimai, gali įvykti dėl staigių ir stiprių išorinių poveikių, pavyzdžiui, autoįvykių ar kritimų metu. Degeneracinės stuburo ligos, tokios kaip osteoartritas ar degeneracinė disko liga, ilgainiui pažeidžia tarpslankstelinius diskus ir sąnarius, dėl ko atsiranda skausmas ir sustingimas kryžkaulio srityje. Uždegiminės ligos, tokios kaip ankilozinis spondilitas ar psoriazinis artritas, sukelia kryžkaulio ir sakroileinių sąnarių uždegimą, lemiantį skausmą ir sąstingį.

Nėštumo metu, dėl hormoninių pokyčių ir padidėjusio mechaninio krūvio dubens sričiai dažnai atsiranda kryžkaulio skausmas moterims. Progresuojant nėštumui, auganti gimda tempia dubens raiščius ir raumenis, o tai gali sukelti skausmą ir diskomfortą kryžkaulio srityje. Be to, hormono relaksino poveikis minkština raiščius ir sąnarius, dėl ko dubens sritis tampa mažiau stabili ir labiau pažeidžiama.

Kryžkaulio skausmo pobūdis gali būti labai įvairus – nuo silpno diskomforto iki stipraus, nepakeliamo skausmo, netgi ribojančio judesius. Skausmas gali plisti į sėdmenis, šlaunis ar net pėdas, primindamas trišakio nervo skausmą. Kartais skausmas gali būti lokalizuotas tik kryžkaulio ar dubens srityje, sustiprėdamas tik esant tam tikrose pozicijose ar atliekant specifinius judesius.

Kryžkaulio skausmas nėštumo metu

Vienas svarbiausių veiksnių, prisidedančių prie kryžkaulio skausmo atsiradimo nėštumo metu, yra hormoniniai pokyčiai. Nėštumo metu moters organizme padidėja hormono relaksino gamyba. Relaksinas yra peptidinis hormonas, kurio pagrindinė funkcija yra minkštinti ir atpalaiduoti dubens raiščius, bei sąnarius, ruošiantis gimdymui. Dėl šio hormono poveikio sakroileiniai sąnariai, jungiantys kryžkaulį su klubakauliais, tampa laisvesni ir mažiau stabilūs. Tai gali sukelti skausmą ir diskomfortą kryžkaulio srityje, ypač vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu.

Kitas svarbus veiksnys yra padidėjęs mechaninis krūvis dubens struktūroms. Augant vaisiui, didėja gimdos svoris ir tūris, o tai lemia dubens organų poslinkį į priekį ir žemyn. Dėl šių pokyčių keičiasi moters kūno svorio centras, o tai sukelia papildomą apkrovą kryžkauliui ir gretimoms struktūroms. Be to, dėl gimdos augimo tempiasi dubens dugno raumenys ir raiščiai, kas taip pat gali sukelti skausmą ir diskomfortą kryžkaulio srityje.

Kryžkaulio skausmas nėštumo metu gali pasireikšti skirtingai ir kai kuriais atvejais gali plisti į sėdmenis, šlaunis ar net kojas, imituodamas trišakio nervo dirginimo simptomus.

Siekiant sumažinti kryžkaulio skausmą nėštumo metu, svarbu laikytis tam tikrų prevencinių priemonių. Viena iš jų – reguliarūs pratimai, skirti stiprinti dubens dugno ir pilvo raumenis. Šie pratimai padeda stabilizuoti dubens sritį, sumažinti krūvį kryžkauliui ir palaikyti taisyklingą laikyseną. Taip pat rekomenduojama naudoti specialius nėščiosioms skirtus atraminius diržus, kurie padeda paskirstyti augančios gimdos svorį ir sumažinti krūvį dubens struktūroms.

Gydant kryžkaulio skausmą nėštumo metu, dažniausiai taikomos nefarmakologinės priemonės, tokios kaip kineziterapija, stuburo manipuliacijos, masažas ar akupunktūra. Prireikus, gydytojas gali rekomenduoti vartoti nėščiosioms saugius analgetikus ar priešuždegiminius vaistus. Tačiau prieš vartojant bet kokius vaistus nėštumo metu, būtina pasikonsultuoti su gydytoju.

Svarbu pažymėti, kad nors kryžkaulio skausmas nėštumo metu yra dažnas ir dažniausiai nėra pavojingas, kartais jis gali signalizuoti apie rimtesnes būkles, tokias kaip priešlaikinis gimdymas ar placentos atšokimas. Todėl, jei skausmas yra stiprus, netikėtai atsiradęs ar lydimas kitų nerimą keliančių simptomų, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kryžkaulio skausmo gydymas

Gydant kryžkaulio skausmą, svarbu atsižvelgti į tikslias jo priežastis, todėl pirmiausia reikia pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kuris gali nustatyti tinkamą diagnozę. Tačiau yra keletas bendrų metodų, kurie gali padėti suvaldyti ar sumažinti kryžkaulio skausmą:

Medikamentinis gydymas

 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas ar naproksenas, efektyviai mažina skausmą ir slopina uždegimą. Tačiau ilgalaikis jų vartojimas gali sukelti šalutinį poveikį, ypač virškinamajam traktui, todėl svarbu tiksliai laikytis gydytojo rekomendacijų.
 • Raumenų relaksantai taip pat gali būti skiriami, kai skausmą sukelia raumenų spazmai ar įtampa. Šie vaistai padeda atpalaiduoti raumenis ir sumažinti skausmą, tačiau gali sukelti mieguistumą, todėl reikia būti atsargiems vairuojant ar atliekant kitas veiklas, reikalaujančias budrumo.
 • Gliukokortikoidų injekcijos tiesiogiai į sakroileinius sąnarius ar aplinkinius minkštuosius audinius gali būti atliekamos, esant stipriam uždegimui ar ūmiam skausmui. Šios injekcijos greitai ir efektyviai slopina uždegimą bei malšina skausmą, tačiau dėl galimo šalutinio poveikio jos atliekamos ribotai.

Kineziterapija

Kineziterapija atlieka labai svarbų vaidmenį gydant kryžkaulio skausmą. Kvalifikuoti kineziterapeutai parenka individualias pratimų programas, skirtas:

 • Nugaros, pilvo ir dubens dugno raumenų stiprinimui. Šie pratimai padeda palaikyti taisyklingą laikyseną, stabilizuoti kryžkaulio sritį ir sumažinti apkrovą pažeistiems sąnariams.
 • Sąnarių paslankumo didinimui. Tempimo pratimai padidina raumenų ir raiščių elastingumą, gerina judesių amplitudę ir mažina įtampą kryžkaulio srityje.
 • Ergonomikos ir kūno mechanikos principų taikymui. Kineziterapeutai moko, kaip taisyklingai sėdėti, stovėti, pakelti svorius ar atlikti kasdienines veiklas, siekiant išvengti papildomos apkrovos kryžkauliui.

Manualinė terapija

 • Masažas padeda atpalaiduoti įtemptus ar spazmuojančius raumenis, pagerina vietinę kraujotaką ir limfotaką. Reguliarus masažas gali sumažinti skausmą, pagreitinti gijimo procesus ir pagerinti bendrą pacientų savijautą.
 • Chiropraktika, ar osteopatija naudojamos norint atkurti fiziologinį sąnarių judrumą, pašalinti funkcinius blokus ir sumažinti skausmą. Šių procedūrų metu atliekami specifiniai judesiai, siekiant koreguoti sąnarių padėtį ir pagerinti jų funkciją.

Fizioterapija

 • Šiluma ir šaltis yra plačiai naudojami metodai įvairaus tipo skausmui malšinti. Šaltis mažina patinimą, uždegimą ir skausmą ūmiu laikotarpiu, o šiluma atpalaiduoja raumenis, mažina raumenų spazmus ir gerina audinių aprūpinimą krauju lėtiniais atvejais. 

Pagalbinės priemonės

 • Ortopedinio pobūdžio įtvarai ar kineziterapinės juostos gali būti naudojamos siekiant stabilizuoti kryžkaulio ar kryžmeninio klubinio sąnario sritį. Šios priemonės padeda sumažinti apkrovą pažeistiems audiniams, apriboti skausmingus judesius ir gerina viso kūno propriorecepciją.

Papildomos priemonės

 • Akupunktūra yra tradicinė kinų medicinos praktika, kuri gali sumažinti skausmą ir uždegimą. Plonos adatos būna įleidžiamos į specifinius taškus ant kūno, siekiant atkurti energijos balansą ir paskatinti gijimą.
 • Streso valdymo technikos, tokios kaip meditacija, giluminis kvėpavimas ar progresyvių raumenų relaksacija, gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir psichologinį stresą, kuris gali sustiprinti kryžkaulio skausmo pojūtį.

Kryžkaulio skausmui gydyti dažnai naudojamas kompleksinis požiūris, apimantis kelis skirtingus metodus. Gydymo planas turėtų būti individualiai pritaikytas kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į skausmo priežastį, trukmę, intensyvumą ir gretutines sveikatos problemas. 

Kas yra sakroileitas?

Sakroileitas – tai uždegiminė būklė, pažeidžianti sakroileinius sąnarius, jungiančius kryžkaulį su klubakauliais. Ši patologija sukelia skausmą juosmens, kryžkaulio ir klubų srityse bei apriboja kai kurių žmogaus judesių amplitudę. Dažniausiai sakroileitas išsivysto sergant uždegiminėmis reumatinėmis ligomis, tokiomis kaip ankilozinis spondilitas, psoriazinis artritas ar reaktyvinis artritas, tačiau gali būti sukeltas ir traumų, infekcijų ar nėštumo metu vykstančių hormoninių pokyčių. 

Kryžkaulio sakroileitas

Tokia būtent kryžkaulio uždegiminė būklė pažeidžia sakroileinius sąnarius, esančius tarp kryžkaulio ir klubakaulių. Šie sąnariai yra svarbūs dubens žiedo stabilumui ir svorio paskirstymui tarp stuburo bei apatinių galūnių. Sakroileitas gali būti vienpusis (pažeidžiantis tik vieną sąnarį) arba abipusis (pažeidžiantis abu sąnarius), sukeliantis įvairaus intensyvumo skausmą juosmens, kryžkaulio ir klubų srityse.

Sakroileito etiologija gali būti labai įvairi. Dažniausiai ši būklė yra susijusi su uždegiminėmis reumatinėmis ligomis, tokiomis kaip ankilozinis spondilitas, psoriazinis artritas ar reaktyvinis artritas. Šių ligų metu imuninė sistema klaidingai atakuoja sveikus sąnarius, sukeldama uždegimą ir skausmą. Kitos galimos sakroileito priežastys yra traumos (ypač stiprūs smūgiai į kryžkaulio sritį), infekcinės ligos (tuberkuliozė, bruceliozė), metabolinės ligos (podagra, kalcio apykaitos sutrikimai) ar navikai.

Sakroileito simptomai gali pasireikšti ūmiai arba palaipsniui, priklausomai nuo etiologijos. Būdingiausias simptomas – skausmas apatinėje nugaros dalyje, kryžkaulio, sėdmenų, ar klubų srityse. Skausmas dažnai būna giluminis, buko pobūdžio, sustiprėjantis naktį ar po ilgalaikio sėdėjimo. Uždegiminės kilmės sakroileito atveju skausmas paprastai būna abipusis ir sustiprėja ramybėje, o palengvėja judant. Taip pat gali pasireikšti rytinis sąstingis, trunkantis ilgiau nei valandą. Palpuojant sakroileinius sąnarius ar atliekant specifinius provokacinius testus (pvz., Menellio testą), tai dažnai sukelia vietinį skausmą. Lėtinio sakroileito atveju gali matytis sąnario deformacija, atsirasti sumažėjusi judesių amplitudė, ar raumenų silpnumas.

Sakroileito diagnozė remiasi išsamia anamneze, fiziniu ištyrimu ir papildomais kitais diagnostiniais tyrimais. Svarbu nustatyti skausmo pobūdį, trukmę, lokalizaciją ir susijusius simptomus. Laboratoriniai tyrimai gali parodyti padidėjusį eritrocitų nusėdimo greitį (ENG) ar C-reaktyvinio baltymo (CRB) kiekį, rodančius prasidėjusį uždegiminį procesą. Rentgeno tyrimai pradinėse stadijose gali būti neinformatyvūs, tačiau vėliau gali rodyti sąnarių susiaurėjimą, erozijas ar ankilozę. Kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT) yra jautriausi metodai, galintys padėti anksti aptikti sakroileito požymius, tokius kaip kaulo edema, sinovitas ar kapsulės sustorėjimas.

Sakroileito gydymas

Sakroileito gydymas yra kompleksinis ir pirmiausia priklauso nuo kilusio uždegimo priežasties, ligos sunkumo bei paciento individualių savybių. Pagrindinis gydymo tikslas – sumažinti skausmą, slopinti uždegimą, išlaikyti ar pagerinti sąnarių funkciją bei užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.

Pirmiausia, gydytojai dažnai skiria nesteroidinių vaistų nuo uždegimo, tokių kaip ibuprofenas ar naproksenas. Šie vaistai efektyviai mažina skausmą ir uždegimą, tačiau ilgalaikis jų vartojimas gali sukelti šalutinių poveikių, ypač virškinamajam traktui. Sunkesniais atvejais gali būti skiriami gliukokortikoidai trumpais kursais sisteminiu būdu arba suleidžiant tiesiogiai į pažeistą sąnarį.

Esant sakroileitui, atsiradusiam dėl uždegiminių reumatinių ligų, tokių kaip ankilozinis spondilitas ar psoriazinis artritas, gali būti skiriami ligos eigą modifikuojantys antireumatiniai vaistai (LEM). Šie vaistai, tokie kaip metotreksatas ar sulfasalazinas, veikia imuninę sistemą, slopindami uždegimą ir sulėtindami ligos progresavimą. Sunkiais atvejais, kai LEM nepakankamai veiksmingi, gali būti skiriama biologinė terapija, pavyzdžiui, TNF-alfa inhibitoriai (adalimumabas, etanerceptas) ar interleukino inhibitoriai (sekukinumabas).

Kineziterapija atlieka kitą svarbų vaidmenį gydant sakroileitą. Kvalifikuoti kineziterapeutai parenka individualias pratimų programas, skirtas mažinti skausmą, didinti sąnarių paslankumą ir stiprinti nugaros bei dubens raumenis. Pratimai, tokie kaip tempimo, izometriniai ar McGill pratimai, padeda stabilizuoti kryžkaulio sritį ir sumažinti krūvį sakroileiniems sąnariams. Be to, kineziterapeutai gali taikyti įvairias fizioterapines procedūras, tokias kaip šiluma, šaltis, elektrostimuliacija ar ultragarso terapija, siekdami sumažinti uždegimą ir palengvinti simptomus pacientui.

Sakroileito gydymas

Be medikamentinio gydymo ir kineziterapijos, svarbūs ir gyvenimo būdo pokyčiai. Pacientai turėtų vengti ilgalaikio sėdėjimo, ar stovėjimo, koreguoti savo laikyseną, miegoti ant tinkamo čiužinio ir reguliariai mankštintis. Svorio kontrolė taip pat svarbi, siekiant sumažinti krūvį tenkantį pažeistiems sąnariams.

Retais atvejais, kai konservatyvus gydymas yra neveiksmingas ar liga progresuoja, gali prireikti netgi chirurginio gydymo. Chirurginės intervencijos, tokios kaip sąnario dekortikacija ar artroplastika, gali būti svarstomos esant sunkiai sąnarių destrukcijai ar jau stipriam, nevaldomam skausmui.

Grįžti į tinklaraštį

Skauda kryžkaulį?

Nesikankinkite daugiau, o pradėkite gydytis. Sudarysime individualų gydymo planą tik jums ir padėsime išspręsti šią problemą.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: