Kirksnies skausmas

Kirkšnies Skausmas: Viskas, Ką Jums Reikia Žinoti

Kirkšnies skausmas yra dažna problema, su kuria susiduria daugelis žmonių savo gyvenime. Tai nemalonus pojūtis, atsirandantis kirkšnies srityje, kur koja jungiasi su dubens kaulu. Šis regionas yra sudėtingas anatominis darinys, sudarytas iš daugybės sausgyslių, raumenų, nervų ir kitų svarbių struktūrų. Dėl šios priežasties kirkšnies skausmo priežastys gali būti labai įvairios, o pats skausmas gali pasireikšti skirtingu intensyvumu ir trukme. Svarbu atkreipti dėmesį į šį simptomą ir laiku nustatyti jo priežastį, kad būtų galima paskirti tinkamą gydymą ir išvengti rimtesnių komplikacijų.

Kur Yra Kirkšnis?

Kur yra kirksnis?

Kirkšnis yra kūno sritis, apatinėje pilvo dalyje, jungianti ją su šlaunimis. Tai yra kūno lenkimo vieta, esanti tarp šlaunies ir dubens. Anatomiškai kirkšnies sritis apima keletą svarbių struktūrų:

 • Kaulai:
   • Gaktikaulis (os pubis) - priekinė dubens kaulo dalis;
   • Klubakaulis (os ilium) - viršutinė dubens kaulo dalis;
   • Šlaunikaulis (femur) - šlaunies kaulas.
 • Raumenys:
   • Tiesiamieji šlaunies raumenys (m. quadriceps femoris);
   • Lenkiamieji šlaunies raumenys (m. iliopsoas, m. pectineus);
   • Pritraukiamieji šlaunies raumenys (m. adductor longus, brevis, magnus);
   • Pilvo raumenys (m. obliquus externus abdominis, m. rectus abdominis).
 • Sausgyslės ir raiščiai:
   • Kirkšnies raištis (ligamentum inguinale);
   • Gaktos-šlaunies raištis (ligamentum pubofemorale);
   • Gaktos gumburo raištis (ligamentum pubicum).
 • Kraujagyslės:
   • Šlauninė arterija (arteria femoralis);
   • Šlauninė vena (vena femoralis);
   • Kirkšninės kraujagyslės (vasa epigastrica inferiora).
 • Nervai:
   • Šlauninis nervas (nervus femoralis);
   • Gaktinis nervas (nervus obturatorius);
   • Kirkšninis nervas (nervus ilioinguinalis).
 • Limfmazgiai:
   • Paviršiniai kirkšnies limfmazgiai;
   • Gilieji kirkšnies limfmazgiai.
 • Kitos struktūros:
  • Kirkšnies kanalas (canalis inguinalis);
  • Kirkšnies sritis (regio inguinalis);
  • Kirkšnies raukšlė (sulcus inguinalis).

Kirkšnies Skausmo Atsiradimo Priežastys

 • Raumenų ir sausgyslių patempimai: Dažniausia kirkšnies skausmo priežastis yra raumenų ar sausgyslių patempimai, atsirandantys dėl staigių judesių, neįprastos fizinės veiklos ar netaisyklingos laikysenos.
 • Kirkšnies išvarža: Tai būklė, kai pilvo ertmės turinys (dažniausiai žarnyno dalis) išsiveržia per susilpnėjusią pilvo sieną kirkšnies srityje, sukeldamas skausmą ir diskomfortą.
 • Osteoartritas: Kirkšnies sąnario osteoartritas gali sukelti lėtinį skausmą, sustingimą ir sumažėjusį judrumą.
 • Uždegiminės sąlygos: Įvairios uždegiminės būklės, tokios kaip bursitas, tendinitas ar psoas sindromas, gali sukelti kirkšnies skausmą.
 • Nervų pažeidimai: Kirkšnies srityje esančių nervų, pavyzdžiui, šlauninio ar gaktinio nervų, pažeidimai gali sukelti skausmą ir jutimo sutrikimus.
 • Nugaros problemos: Stuburo pažeidimai, ypač juosmens srityje, gali sukelti skausmą, plintantį į kirkšnies sritį.
 • Kitos priežastys: Retos, bet galimos kirkšnies skausmo priežastys apima šlaunikaulio galvos nekrozę, kirkšnies sąnario infekcijas, navikus ar nelaimingus atsitikimus.

Kirkšnies skausmas gali būti sukeltas įvairiausių veiksnių, tokių kaip fizinis krūvis, traumos, infekcijos, įgimtos anatominės ypatybės ar lėtinės sveikatos problemos.

Sportinė veikla, ypač apimanti staigius judesius ir didelį fizinį krūvį, vis dėl to yra viena dažniausių kirkšnies skausmo priežasčių. Tokiose sporto šakose kaip futbolas, krepšinis ar lengvoji atletika, atletas gali patirti ūmų skausmą dėl kirkšnies srities raumenų ar sausgyslių patempimo ar net plyšimo. Tačiau net ir nesportuojantiems asmenims gresia kirkšnies skausmas dėl galimai netaisyklingos laikysenos, per didelio fizinio krūvio darbe ar buityje.

Lėtinis kirkšnies skausmas gali būti nuolatinis gyvenimo palydovas žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, sąnarių uždegimu (artritu) ar turintiems išvaržą. Kirkšnies išvarža, kai pilvo ertmės turinys išsiveržia per susilpnėjusią pilvo sieną, yra tikrai neretai pasitaikanti kirkšnies skausmo priežastis vyrams. Moterims kirkšnies skausmas dažnai pasireiškia nėštumo metu ar po gimdymo dėl hormoninių pokyčių ir padidėjusio fizinio krūvio dubens sričiai.

Kirkšnies skausmas taip pat gali plisti į kitas kūno dalis, pavyzdžiui, kojas, sėdmenis ar nugarą, priklausomai nuo pažeistos struktūros ir skausmo priežasties. Pavyzdžiui, uždegimo paveiktų kirkšnies srities nervų sukeltas skausmas gali spinduliuoti išilgai šlaunies iki pat kelio ar net žemiau. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į skausmo pobūdį, lokalizaciją ir kitus simptomus, kurie gali padėti nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti tinkamą gydymą.

Kirkšnies Skausmo Simptomai

Kirkšnies skausmo simptomai gali skirtis priklausomai nuo skausmo priežasties. Dažniausiai pasitaikantys simptomai būna tokie:

 • Skausmas kirkšnies priekyje ar šone, kuris gali plisti į šlaunį, sėdmenis ar nugarą.
 • Sustingimas ir sumažėjęs judrumas.
 • Skausmo intensyvėjimas fizinio krūvio metu ar po jo.
 • Jautrumas ar patinimas kirkšnies srityje.
 • Raumenų silpnumas ar traukimas.

Kirkšnies Skausmas Moterims 

Kirksnies skausmas moterims

Moterys dažnai susiduria su kirkšnies skausmu dėl unikalių priežasčių, susijusių su jų reprodukcine sveikata. Ginekologinės problemos, tokios kaip endometriozė, kiaušidžių cistos ar dubens uždegiminė liga, gali sukelti skausmą kirkšnies srityje. Be to, hormoniniai pokyčiai menstruacijų, nėštumo ar menopauzės metu taip pat gali prisidėti prie kirkšnies skausmo atsiradimo.

Kirkšnies Skausmas Nėštumo Pradžioje 

Nėštumo pradžioje moterys gali patirti kirkšnies skausmą dėl hormoninių pokyčių, ypač progesterono lygio padidėjimo. Šis hormonas atpalaiduoja raiščius ir sausgysles, ruošiant kūną gimdymui, tačiau tai taip pat gali sukelti kirkšnies srities diskomfortą. Pykinimas ir vėmimas, dažni ankstyvojo nėštumo simptomai, taip pat gali sukelti įtampą pilvo ir kirkšnies srityje.

Kirkšnies Skausmas Nėštumo Metu 

Nėštumo metu moterys dažnai patiria kirkšnies skausmus dėl hormoninių pokyčių ir didėjančio pilvo svorio. Progresuojant nėštumui, besivystantis vaisius daro vis didesnį spaudimą dubens struktūroms, o tai gali lemti kirkšnies srities diskomfortą. Raiščių ir raumenų tempimas taip pat yra dažna kirkšnies skausmo priežastis nėščiosioms.

Kirkšnies Skausmas Nėštumo Pabaigoje 

Nėštumo pabaigoje kirkšnies skausmas dažnai sustiprėja dėl vaisiaus svorio ir dydžio. Augantis vaisius daro vis didesnį spaudimą dubens struktūroms sukeldamas kirkšnies srities skausmą ir diskomfortą. Braxton Hicks sąrėmiai, pasiruošimo gimdymui kontrakcijos, taip pat gali prisidėti prie kirkšnies skausmo nėštumo pabaigoje.

Kirkšnies Skausmas Po Gimdymo 

Po gimdymo moterys gali jausti kirkšnies skausmą dėl gimdymo metu patirtų traumų ar įvykusių hormoninių pokyčių. Dubens dugno raumenų silpnumas, epiziotomijos randai ar išvaržos gali sukelti diskomfortą kirkšnies srityje. Svarbu, kad moterys po gimdymo gautų tinkamą priežiūrą ir reabilitaciją, siekiant sumažinti kirkšnies skausmą ir pagerinti bendrą savijautą.

Kirkšnies Skausmas Vyrams

Kirksnies skausmas vyrams

Vyrai dažnai patiria kirkšnies skausmą dėl su sportu susijusių traumų, tokių kaip sausgyslių patempimai ar raumenų įtrūkimai. Kirkšnies išvarža, būklė, kai žarnyno dalis išsiveržia per susilpnėjusią pilvo sieną, taip pat yra dažna kirkšnies skausmo priežastis vyrams. Be to, prostatos problemos, lytiškai plintančios infekcijos ar netgi vėžys gali sukelti skausmą kirkšnies srityje.

Kirkšnies Skausmas Vaikui 

Vaikai gali patirti kirkšnies skausmą dėl įvairių priežasčių, įskaitant traumą, patemptą ar įtrūkusį raumenį, arba kirkšnies išvaržą. Augimo skausmai, dažni vaikystėje, taip pat gali pasireikšti kirkšnies srityje. Rečiau pasitaikančios priežastys, tokios kaip Legg-Calve-Perthes liga ar šlaunikaulio galvos epifiziolizė, taip pat gali sukelti kirkšnies skausmą vaikams. Tėvai turėtų atidžiai stebėti vaiko nusiskundimus ir kreiptis į gydytoją, jei skausmas išlieka ar stiprėja.

Specifinės Kirkšnies Skausmo Lokacijos

Kirkšnies Nervo Uždegimas 

Kirkšnies nervo uždegimas gali sukelti skausmą, dilgčiojimą ar tirpimą kirkšnies srityje. Ši būklė dažniausiai atsiranda dėl nervo suspaudimo ar dirginimo, kurį gali sukelti trauma, netaisyklinga laikysena ar užleistos ligos, tokios kaip diabetas. Gydymas paprastai apima kineziterapiją, skausmą malšinančius vaistus ir gyvenimo būdo pokyčius.

Kirkšnies Skausmas Pereinantis Į Koją 

Kirkšnies skausmas, plintantis į koją, gali būti susijęs su stuburo problemomis, tokiomis kaip tarpslankstelinio disko išvarža ar nervo šaknelių suspaudimas. Taip pat tai gali būti kirkšnies išvaržos, šlaunies nervų pažeidimo ar raumenų tempimo požymis. Svarbu nustatyti tikslią skausmo priežastį, kad būtų galima paskirti tinkamą gydymą.

Skausmas Kairėje Kirkšnyje 

Skausmas kairėje kirkšnies pusėje gali būti susijęs su įvairiomis priežastimis, įskaitant raumenų patempimus, išvaržą, virškinimo trakto problemas ar inkstų ligas. Moterims skausmas kairėje kirkšnyje taip pat gali būti susijęs su ginekologinėmis problemomis, tokiomis kaip endometriozė ar kiaušidžių cistos. 

Dešinės Kirkšnies Skausmas 

Dešinės kirkšnies skausmas gali būti sukeltas panašių priežasčių kaip ir kairės pusės skausmas, įskaitant raumenų patempimus, išvaržą ar virškinimo trakto problemas. Tačiau dešinės pusės skausmas taip pat gali būti susijęs su apendicitu ar tulžies pūslės problemomis. Jei skausmą lydi karščiavimas, pykinimas ar vėmimas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kirkšnies Limfmazgių Skausmas 

Kirkšnies limfmazgiai yra imunines sistemos dalis, padedanti kovoti su infekcijomis. Skausmingi, padidėję ar jautrūs limfmazgiai kirkšnies srityje gali būti infekcijos, tokios kaip limfadenopatija, požymis. Taip pat tai gali būti susiję su tam tikromis vėžio formomis, tokiomis kaip limfoma ar melanoma. 

Kirkšnies Sausgyslės Skausmas 

Kirkšnies sausgyslių skausmas dažnai pasireiškia sportininkams ar žmonėms, užsiimantiems fiziškai aktyvia veikla. Tai gali būti susiję su sausgyslių uždegimu (tendinitu) ar sausgyslių patempimu dėl per didelio krūvio ar netinkamos technikos. Gydymas paprastai apima poilsį, ledą, kompresija ir kineziterapiją. Kartais gali būti skiriami priešuždegiminiai vaistai ar atliekamos injekcijos, siekiant sumažinti skausmą ir uždegimą.

Kirkšnies Išvarža

Kirkšnies išvarža yra tokia būklė, kai pilvo ertmės turinys, dažniausiai žarnyno dalis, išsiveržia per susilpnėjusią pilvo sienos vietą kirkšnies srityje. Tai gali sukelti pastebimą iškilimą ir skausmą, ypač fizinio krūvio metu ar kosint. Kirkšnies išvarža dažniau pasitaiko vyrams nei moterims ir gali būti įgimta arba įgyta dėl pilvo raumenų silpnumo. Simptomų sunkumas gali svyruoti nuo lengvo diskomforto iki stipraus skausmo. Nors daugeliu atvejų kirkšnies išvarža nėra pavojinga gyvybei, ji gali sukelti komplikacijas, tokias kaip žarnų nepraeinamumas, jei išvarža tampa pasislinkusi ar įstrigusi.

Kirkšnies Skausmo Gydymas

Kirkšnies skausmo gydymas priklauso nuo skausmo priežasties ir sunkumo. Dažniausiai taikomi yra šie gydymo metodai:

 • Poilsis ir fizinės veiklos apribojimas: Svarbu leisti pažeistai sričiai pailsėti ir vengti veiklos, sukeliančios skausmą.
 • Šalčio ir šilumos terapija: Šaltis padeda sumažinti patinimą ir skausmą ūmiu laikotarpiu, o šiluma atpalaiduoja raumenis ir gerina kraujotaką.
 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo: Tokie vaistai kaip ibuprofenas ar naproksenas gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą.
 • Kineziterapija: Specialūs pratimai, skirti raumenims stiprinti ir lankstumui didinti, gali padėti atkurti kirkšnies funkcijas ir sumažinti skausmą.
 • Chirurginis gydymas: Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, esant kirkšnies išvaržai ar sunkiam osteoartritui, gali būti reikalinga ir chirurginė intervencija.

Prevencija

Nors ne visada įmanoma išvengti kirkšnies skausmo, tam tikros priemonės gali sumažinti jo atsiradimo riziką:

 • Reguliarus fizinis aktyvumas ir tinkama apšilimo rutina prieš treniruotes.
 • Taisyklinga laikysena ir ergonomiškos darbo sąlygos.
 • Antsvorio kontrolė, siekiant sumažinti apkrovą kirkšnies sąnariui.
 • Subalansuota mityba, užtikrinanti pakankamą maistinių medžiagų, tokių kaip kalcis ir vitaminas D, gausumą kaulų sveikatai palaikyti.
Grįžti į tinklaraštį

Kankina kirkšnies skausmas?

Nebekentėkite, registruokitės konsultacijai pas Roką Rožėną arba Indrę Kirklytę ir jie jums padės grįžti į įprastas gyvenimo vėžes.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: