Nugaros apacios skausmas

Nugaros Apačios Skausmas: Mokslinis Požiūris į Diagnostiką, Gydymą ir Prevenciją

Nugaros apačios skausmas, medicininiu terminu žinomas kaip "lumbalgija", yra vienas dažniausių raumenų-skeleto sistemos sutrikimų, su kuriuo susiduria tiek jauni, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 60-70% suaugusiųjų bent kartą gyvenime patiria nugaros skausmą. Šie skaičiai atspindi ne tik didžiulį paplitimą, gyvenimą su asmeniniu diskomfortu, bet ir didelę socioekonominę naštą. Šiame straipsnyje išnagrinėsime nugaros apačios skausmo priežastis, diagnostiką, gydymo strategijas ir prevencijos metodus, remdamiesi moksliniais tyrimais ir statistika.

Epidemiologija

Epidemiologinis Poveikis

 • Paplitimas: Prancūzijoje sveikatos priežiūros darbuotojų tarpe lėtinio nugaros apačios skausmo paplitimas svyruoja nuo 15 iki 45%. JAV suaugusiųjų, kuriems yra 20-69 metų, tokio pobūdžio nugaros skausmų paplitimas siekia 13.1%.
 • Auganti problema: Apatinės nugaros dalies skausmų atvejų skaičius pastarąjį dešimtmetį padvigubėjo ir toliau dramatiškai auga, ypač sparčiai senstančiose visuomenėse, nepriklausomai nuo lyties ar rasės.

Poveikis Sveikatai

 • Funkcinės Galimybės: Nugaros skausmai žymiai apriboja asmenų darbinę veiklą ir yra viena iš pagrindinių darbo praradimo priežasčių.
 • Ekonominė Našta: Tiesioginės išlaidos atsiranda dėl didelių sveikatos priežiūros išlaidų, o netiesioginės – dėl sumažėjusio produktyvumo ir galimai prarastų pajamų. Remiantis 2006 m. atliktų tyrimų duomenimis, išlaidos, kurias patiria sveikatos apsaugos sistema, dėl žmonių kenčiančių nuo apatinės dalies nugaros skausmo Jungtinėse Valstijose viršija 100 milijardų JAV dolerių per metus, iš kurių du trečdaliai yra dėl prarastų atlyginimų ir sumažėjusio produktyvumo.

Priežastys

Nugaros apačios skausmo priežastys yra įvairios ir dažniausiai susijusios su raumenų ir skeleto sistemos sutrikimais:
 • Muskuloskeletinės Priežastys: Raumenų įsitempimas, raiščių patempimai, tarpslankstelinių diskų išvarža ar prasidėjusi degeneracija.
 • Neurologinės Priežastys: Išalgija, kai skausmas plinta nuo nugaros apačios iki kojų, dėl nervų suspaudimo.
 • Darbo Sąlygos ir Gyvenimo Būdas: Ilgalaikis sėdėjimas, netinkama laikysena, nepakankamas fizinis aktyvumas.
 • Psichosocialiniai Veiksniai: Stresas, psichoemocinis nestabilumas, depresija gali tiesiogiai ar netiesiogiai turėti įtakos įvairių nugaros skausmų atsiradimui.

Diagnostika

Nugaros apačios skausmo diagnostika yra sudėtinga ir reikalauja atidumo ir pastangų. Tai prasideda nuo kruopštaus anamnezės rinkimo ir fizinio patikrinimo. Esminė diagnostikos dalis yra skausmo šaltinio nustatymas, nes šios būklės simptomai gali kilti iš įvairių anatominių šaltinių: nervų šaknelių, raumenų, sausgyslių struktūrų, kaulų, sąnarių, tarpšonkaulinių diskų, ar net organų pilvo ertmėje. Be to, simptomai gali atsirasti dėl pakitusio neurologinio skausmo išraiškos, sukeliančios neuropatinį nugaros apačios skausmą.

Nugaros skausmo apacioje diagnostika

Kompleksinis Klinikinis Sprendimų Priėmimas

Diagnostinės procedūros nugaros skausmo priežastims nustatyti gali užimti nemažai laiko ir pareikalauti sudėtingų klinikinių sprendimų priėmimo. Nepaisant to, skausmo šaltinio nustatymas yra būtinas norint pritaikyti tinkamas terapines priemones. Klinikinio vertinimo metu gydytojas privalo atsižvelgti į tai, kad nugaros apačios skausmas taip pat gali būti veikiamas psichologinių veiksnių, tokių kaip stresas, depresija ir/ar nerimas. Anamnezėje taip pat turėtų būti įtraukta medikamentų vartojimo istorija, išsamus sveikatos įvertinimas, darbo įpročiai ir psichosocialiniai veiksniai.

Vizualiniai Tyrimai

Vaizdiniai tyrimai, pvz., magnetinio rezonanso tomografija (MRT), turėtų būti atliekami tik esant neaiškiems klinikiniams elementams arba esant neurologiniams deficitams ar kitoms medicininės būklėms. Amerikos Radiologijos Koledžo rekomendacija yra neatlikti vaizdinių tyrimų nugaros apačios skausmo atvejais per pirmas 6 savaites, nebent būtų aiškiai nustatytos vadinamosios "raudonosios vėliavėlės", tokios kaip neseniai patirta reikšminga trauma arba trauma vyresniems nei 50 metų pacientams, svorio kritimas ar karščiavimas be žinomos priežasties, imuninės sistemos susilpnėjimas, anksčiau diagnozuotas vėžys, intraveninis vaistų ar kitų medžiagų vartojimas, ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas ar osteoporozė, būnant vyresniems nei 70 metų, ir progresuojantis ar trukdantis fokalinis neurologinis deficitas.

Naujausios metodikos teigia, kad susidūrus su pacientais kenčiančiais nuo nugaros apačios skausmų, gydytojas turėtų atidžiai diagnozuoti mechanizmus, kurie palaiko ūmų ir/ar lėtinį skausmą. Gydymas turi būti nukreiptas būtent į šiuos mechanizmus, taip išvengiant bendros klaidos diagnozuojant įprastą nugaros skausmą, dėl ko gali būti netinkamai gydoma ne konkreti būklė, o tik jos apibūdinimas. Kadangi lėtiniai nugaros skausmai gali turėti kelis skausmo šaltinius, būtina multidisciplininė diagnostika ir gydymas.

Nugaros Skausmo Apačioje Gydymas

Nugaros apačios skausmo gydymas priklauso nuo skausmo priežasties ir intensyvumo, o svarbi gydymo dalis yra kineziterapija ir fizinių pratimų programa. 

Nefarmakologinis Gydymas

 • Fizinė Terapija ir Fizinė Veikla: Svarbu atsižvelgti į paciento poreikius, pageidavimus ir gebėjimus, renkantis pratimų tipą. Kai kurie tyrimai pabrėžia lengvų pratimų naudą palaipsniui didinant jų sunkumą ir lygį, atsižvelgiant į paciento skausmo toleranciją. Aerobiniai pratimai, tokie kaip plaukimas, pilatesas, joga ir tai chi, yra dažnai rekomenduojami. Tyrimai rodo, kad joga gali pasiūlyti vidutinės trukmės pagerėjimą skausmo ir funkcijos atžvilgiu, palyginti su įprastais gydymo metodais.
 • Kineziterapija: Kineziterapija yra vienas svarbiausių gydymo būdų lėtiniam nugaros apačios skausmui ar pacientams, turintiems rizikos veiksnių, dėl kurių gali išsivystyti lėtinis skausmas. Masažai ir minkštųjų audinių mobilizacija yra rekomenduojami daugelyje gydymo metodikų, tačiau tik kaip daugiakomponentinio gydymo dalis. Transkutaninis elektrinis nervų stimuliavimas (TENS), manualinė terapija, McKenzie metodas.
 • Psichologija: Kognityvinė elgesio terapija yra rekomenduojama derinant kartu su fizine terapija, siekiant pagerinti skausmo lygius, taip pat siekiant pagerinti funkcinius rezultatus.

Gydymas Vaistais

 • Vaistai nuo Skausmo: Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo dažnai rekomenduojami kaip pirminis gydymas, taip pat silpni opioidai, kai įprastiniai prieš uždegiminiai vaistai yra neveiksmingi ar netoleruojami. Tačiau dėl antidepresantų, opioidų, antikonvulsantų ir raumenis atpalaiduojančių vaistų naudojimo būtina pasitarti su gydančiu specialistu.
 • Episurinės Injekcijos: Vaistų nuo nugaros skausmo injekcijos paprastai nerekomenduojamos pacientams, kenčiantiems nuo nervų šaknelių skausmo, tačiau gali būti veiksminga išeitis daugeliu kitų atvejų.

Nugaros skausmo apacioje gydymas vaistais

Prevencija

Nugaros apačios skausmo prevencija yra svarbi sveikatos priežiūros dalis, siekiant sumažinti šios būklės atsiradimo ir pasikartojimo riziką. Prevencijos strategijos apima kelias esmines sritis, įskaitant kineziterapiją, ergonomiką, psichologinę sveikatą ir gyvenimo būdo korekcijas.

Ergonomika ir Tinkama Laikysena

 • Ergonomikos Laikymasis: Tinkama laikysena ir ergonomiška darbo aplinka sumažina nugaros raumenų ir skeleto sistemų apkrovą. Tai apima teisingą kėdės aukščio, darbo stalo ir kompiuterio ekrano padėties sureguliavimą. Svarbu išmokti ir praktikuoti taisyklingą kūno padėtį sėdint, stovint ir keliant svorius.
 • Darbo Vietos Korekcija: Reguliariai keisti sėdimą ar stovimą padėtį, naudoti atramas kojoms ir nugarai, taip pat atlikti greitus pratimus nugarai, pertraukėlių metu, skirtus raumenų atpalaidavimui ir kraujotakos gerinimui.

Kineziterapija

 • Reguliarus Fizinis Aktyvumas: Nuolatinė fizinė veikla, tokia kaip vaikščiojimas, plaukimas ar dviračių sportas, yra rekomenduojama siekiant stiprinti nugaros ir pilvo raumenis, taip pat pagerinti bendrą kūno funkciją ir lankstumą.
 • Specializuoti Pratimai: Pratimai, skirti nugaros raumenų stiprinimui ir lankstumui, yra esminė nugaros apačios skausmų prevencijos dalis. Tai apima pratimus, kurie stiprina stuburo išlaikymą tinkamoje pozicijoje, pvz., pilvo preso pratimai.
 • Kineziterapijos Programos: Individualiai pritaikytos kineziterapijos programos, kurias sudaro pratimai, skirti konkrečių raumenų grupių stiprinimui ir stabilizavimui, gali efektyviai sumažinti skausmų riziką.

Nugaros skausmo apacioje gydymas kineziterapija

Gyvenimo Būdo Korekcija

 • Ilgalaikio Sėdėjimo Vengimas: Reguliariai daryti pertraukas, keltis ir judėti, ypač darbo metu, yra svarbu siekiant sumažinti ilgalaikio sėdėjimo sukeltą stuburo apkrovą.
 • Subalansuota Mityba ir Svorio Kontrolė: Sveika mityba ir normalus kūno svoris padeda išvengti papildomos apkrovos nugaros daliai.

Apibendrinant, nugaros apačios skausmų prevencija yra kompleksinis procesas, apimantis tinkamą laikyseną, reguliarų fizinį aktyvumą, psichologinės sveikatos priežiūrą ir gyvenimo būdo korekciją. Kineziterapija, kaip integrali fizinės sveikatos dalis, yra ypač svarbi siekiant stiprinti nugaros raumenis ir pagerinti bendrą kūno būklę, taip sumažinant tokių skausmų atsiradimo riziką.

Grįžti į tinklaraštį

Ar jums skauda nugarą apačioje?

Kineziterapija yra jūsų raktas į nugaros skausmų gydymą. Kreipkitės į mūsų kineziterapijos kliniką jau šiandien.Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: