Gimdos kaklelio srities ir juosmens skausmas

Gimdos Kaklelio Srities ir Juosmens Skausmas: Kaip Juos Atskirti ir Gydyti

Gimdos kaklelio zonos skausmas yra nugaros skausmo reiškinys, su kuriuo susiduria daugelis moterų. Šiame straipsnyje aptarsime šio skausmo pobūdį, priežastis, diagnozavimo metodus, gydymo būdus, taip pat pateiksime patarimus, kaip šį skausmą sumažinti ir pagerinti savo gyvenimo kokybę.

Kas yra gimdos kaklelio zonos skausmas?

Anatomija ir fiziologija

Gimdos kaklelis, mediciniškai vadinamas cerviksu, yra struktūra, esanti tarp gimdos ir makšties. Jis veikia kaip kanalas, jungiantis šias dvi sritis. Gimdos kaklelio funkcijos apima menstruacinio kraujo išvedimą iš gimdos, spermos priėmimą į gimdą, taip pat svarbų vaidmenį nėštumo metu, išlaikant vaisių gimdoje ir ruošiantis gimdymui. Gimdos kaklelio struktūra yra sudėtinga - jį sudaro raumenų, jungiamojo audinio bei gleivinės sluoksniai, kurie gali reaguoti į įvairius išorės ir vidinius veiksnius.

Gimdos Kaklelio Sritis

Skausmo pobūdis

Gimdos kaklelio zonos skausmas gali pasireikšti įvairiomis formomis. Jis gali būti:

 • Ūmus skausmas: staigus, intensyvus skausmas, kuris paprastai yra trumpalaikis. Šis skausmo tipas dažnai siejamas su traumomis arba infekcijomis.
 • Lėtinis skausmas: ilgalaikis, dažnai mažesnio intensyvumo skausmas. Jis gali būti nuolatinis ar atsirasti periodiškai. Lėtinis skausmas dažnai siejamas su lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, hormoniniais pokyčiais arba struktūriniais gimdos kaklelio pakitimais.
 • Dilgčiojimas ar spaudimas: šie pojūčiai gali būti ne tokie intensyvūs kaip ūmus skausmas, bet gali sukelti diskomfortą arba nemalonius pojūčius.

Gimdos kaklelio skausmas gali būti lokalizuotas tiesiogiai gimdos kaklelio srityje, tačiau kartais gali plisti į aplinkines sritis, pavyzdžiui, į apatinę nugaros dalį, pilvo apačią ar šonus. Skausmo pobūdis ir lokalizacija gali suteikti svarbios informacijos gydytojams diagnozuojant ir planuojant tinkamą gydymą.

Priežastys

Dažniausios priežastys:

 • Uždegiminės ligos: Gimdos kaklelio uždegimas, mediciniškai vadinamas cervicitu, kylantis dėl patogeninių mikroorganizmų sukeltos infekcijos. Pavyzdžiui, Chlamydia trachomatis ir Neisseria gonorrhoeae yra bakterijos, sukeliančios uždegimą, kuris gali sukelti skausmą, išskyrimą ir diskomfortą.
 • Infekcijos: Bakterinės, virusinės, grybelinės ar parazitinės infekcijos gali sukelti gimdos kaklelio uždegimą ar pažeidimus. Pavyzdžiui, žmogaus papilomos virusas (ŽPV) gali sukelti gimdos kaklelio displaziją, kuri kartais pasireiškia skausmu.
 • Hormoniniai pokyčiai: Menstruacinio ciklo, nėštumo, menopauzės metu vykstantys hormonų svyravimai gali turėti įtakos gimdos kaklelio būklei. Pvz., estrogeno ir progesterono kiekio pokyčiai gali sukelti gimdos kaklelio audinių jautrumo pokyčius, dėl kurių gali atsirasti skausmas.
 • Traumos: Gimdos kaklelio traumos, kurios gali atsirasti dėl medicininių procedūrų (pvz., biopsijos, įsčių įdėjimo), lytinių santykių ar gimdymo, taip pat gali sukelti skausmą.

Retesnės priežastys:

 • Navikai: Gimdos kaklelio vėžys ar jo išankstinės būklės, pvz., cervikalinė intraepitelio neoplazija (CIN), gali sukelti skausmą. Neoplazijos gali būti invazinės, veikiančios gimdos kaklelio audinius ir sukeliančios skausmą bei kitus simptomus.
 • Endometriozė: Tai būklė, kurioje gimdos gleivinės audiniai (endometriumas) auga už gimdos ribų, irgi gali paveikti gimdos kaklelį. Šie ektopinės lokalizacijos audiniai reaguoja į menstruacinio ciklo hormonų pokyčius, sukeliant skausmą, ypač per menstruacijas.
 • Gimdos kaklelio stenozė: Tai yra būklė, kai gimdos kaklelis yra patologiskai siauras, dėl kurios gali atsirasti skausmas, ypač susijęs su menstruacinio kraujo srauto sutrikimais.
 • Dubens srities uždegiminės ligos: Tai yra infekcinio pobūdžio uždegimai, apimantys gimdą, kiaušides ir kiaušintakius. Nors PUL dažniausiai sukelia skausmą viršutinėje dubens srityje, jos taip pat gali plisti į gimdos kaklelį.
 • Radiacinė terapija: Pacientėms, kurios buvo gydomos radiacine terapija dėl gimdos kaklelio ar aplinkinių sričių vėžio, gali išsivystyti radiacinis cervicitas, sukeliantis skausmą ir kitus simptomus.

Gimdos Kaklelio Skausmo Diagnostika

Pirminė diagnozė:

Pirminės apžiūros metu gydytojas atlieka kruopštų anamnezės rinkimą, siekdamas sužinoti skausmo pobūdį, trukmę, intensyvumą, taip pat susijusius simptomus, pavyzdžiui, išskyrimus, kraujavimą, ciklo pokyčius. Taip pat atliekamas fizinis patikrinimas, įskaitant ginekologinę apžiūrą. Ginekologinės apžiūros metu gydytojas tiria makštį ir gimdos kaklelį naudodamas veidrodėlius, tai leidžia įvertinti gimdos kaklelio būklę, atskleisti erozijas, paraudimus ar kitus patologinius pakitimus. Taip pat gali būti atliekamas Papanicolaou (Pap) testas, kurio metu paimami gimdos kaklelio ląstelių mėginiai, siekiant nustatyti displaziją, uždegimą ar infekciją.

Gimdos Kaklelio Srities ir Juosmens Skausmo Diagnostika

Papildomi tyrimai:

Priklausomai nuo pirminės diagnozės rezultatų, gali būti nustatyti papildomi tyrimai:

 • Ultragarso tyrimas: Transvaginalinis arba pilvo ultragarsas leidžia vizualizuoti gimdą, kiaušides ir gimdos kaklelį, identifikuoti struktūrinius pakitimus, navikus ar kitus anomalijas.
 • Kraujo tyrimai: Bendrieji ir biocheminiai kraujo tyrimai gali padėti nustatyti uždegiminį procesą, hormonų disbalansą ar kitus sistemos sutrikimus. Pavyzdžiui, leukocitozė rodo uždegiminį procesą, o hormonų lygio pokyčiai gali atspindėti endokrininius sutrikimus.
 • Mikrobiologiniai tyrimai: Paimant mėginius iš gimdos kaklelio kanalo, galima atlikti bakteriologinius, virusologinius tyrimus, įskaitant ŽPV tyrimą, siekiant identifikuoti specifines infekcijas.
 • Kolposkopija: Tai yra procedūra, kurios metu naudojamas specialus mikroskopas (kolposkopas) gimdos kaklelio paviršiaus vizualizacijai didesniu padidinimu. Tai leidžia išsamiau ištirti patologines vietas, atpažinti displazijas, neoplazijas.
 • Biopsija: Kai nustatomos įtartinos sritys, gali būti atliekama biopsija – audinio mėginio paėmimas histologiniam tyrimui. Tai yra lemiamas tyrimas vėžio ar kitų patologinių būklių diagnostikai.
 • Magnetinio rezonanso tomografija (MRT): Naudojamas retais atvejais, siekiant detaliau ištirti gimdos kaklelio ir aplinkinių audinių struktūrą, ypač įtariant gilesnius patologinius procesus.

Gydymo metodai Juosmens Srities Skausmui

Konservatyvus gydymas:

 • Vaistų vartojimas: Tai gali apimti skausmą malšinančių vaistų, pavyzdžiui, nesteroidinių uždegimą slopinančių vaistų ar paracetamolio, vartojimą. Taip pat gali būti skiriami hormoniniai preparatai, ypač jei skausmas susijęs su hormoniniais pokyčiais, arba antibiotikai infekcinių priežasčių gydymui.
 • Kineziterapija: Kineziterapija yra viena iš svarbiausių nechirurginių gydymo būdų, skirtų gimdos kaklelio zonos skausmo mažinimui. Ji apima individualiai parinktas pratimų programas, kurios skirtos stiprinti dubens dugno raumenis, gerinti kraujotaką dubens srityje ir sumažinti įtampą. Dubens dugno stiprinimo pratimai, pavyzdžiui, Kėgelio pratimai, yra itin naudingi siekiant sumažinti skausmą ir gerinti gimdos kaklelio funkciją.
 • Fizioterapija: Fizioterapija gimdos kaklelio skausmo atveju gali apimti elektroterapiją, ultragarsinę terapiją, šilumos ar šalčio terapiją. Šie metodai padeda mažinti uždegimą, skausmą ir raumenų įtampą. Taip pat gali būti taikoma manualinė terapija, pvz., masažas, siekiant atpalaiduoti įtemptus raumenis ir pagerinti kraujotaką.

Kineziterapija Skirta Gimdos Kaklelio Srities ir Juosmens Skausmui Mažinti

Chirurginiai metodai:

Chirurginiai metodai yra svarstomi tuomet, kai konservatyvus gydymas nepakankamai efektyvus arba diagnozuojamos sunkios patologinės būklės. Chirurginės intervencijos gali apimti:

 • Konizacija: Tai procedūra, kurios metu pašalinama dalis gimdos kaklelio, dažniausiai atliekama gimdos kaklelio displazijos ar ankstyvosios stadijos vėžio atvejais.
 • Histerektomija: Tai chirurginis gimdos pašalinimas, kuris gali būti atliekamas esant sunkiam gimdos kaklelio vėžiui ar kitoms rimtoms patologijoms. Histerektomija gali būti pilna arba dalinė.
 • Lazerinė terapija ar krioterapija: Šie metodai gali būti taikomi tam tikrų tipų gimdos kaklelio patologijoms gydyti, pavyzdžiui, displazijai ar neoplazijoms.

Svarbu pabrėžti, kad gydymo metodų pasirinkimas priklauso nuo individualios pacientės būklės, skausmo priežasties ir intensyvumo. Visada rekomenduojama kreiptis į kompetentingą gydytoją, kuris galėtų įvertinti būklę ir pasiūlyti tinkamiausią gydymo strategiją.

Prevencija ir savikontrolė

 • Reguliari sveikatos patikra: Periodinis ginekologinis patikrinimas yra būtinas siekiant anksti nustatyti galimas patologijas, kurios gali sukelti gimdos kaklelio zonos skausmą. Pap testas, kolposkopija ir kiti diagnostikos metodai padeda aptikti displazijas, uždegimus ar infekcijas ankstyvose stadijose.
 • Subalansuota mityba: Mityba, turtinga vitaminų, mineralų ir antioksidantų, yra svarbi organizmo uždegiminio atsako mažinimui. Omega-3 riebiosios rūgštys, esančios žuvyje ir linų sėmenyse, taip pat magnis ir B grupės vitaminai, esantys žaliose lapinėse daržovėse ir grūduose, gali padėti mažinti uždegimą ir skausmą.
 • Tinkamas fizinis aktyvumas: Reguliarus fizinis aktyvumas padeda palaikyti optimalų kūno svorį, gerina kraujotaką, stiprina raumenis ir mažina stresą. Tai ypač svarbu moterims, kurių gimdos kaklelio skausmas siejamas su per dideliu kūno svoriu arba hormoniniais pokyčiais. Svarbu tinkamai parinkti pratimus ir stiprinti specifines, problemines kūno dalis. Tai geriausia aptarti su savo kineziterapeutu ar kineziterapijos klinikoje.

Kasdieniai pratimai

 • Dubens dugno stiprinimo pratimai: Kėgelio pratimai yra labai efektyvūs stiprinant dubens dugno raumenis. Stiprūs dubens dugno raumenys padeda palaikyti sveiką gimdos kaklelio funkciją ir gali padėti sumažinti skausmą.
 • Pilvo raumenų stiprinimas: Pilvo preso pratimai padeda stiprinti pilvo raumenis, kurie yra svarbūs dubens sveikatai. Stiprūs pilvo raumenys padeda palaikyti teisingą laikyseną ir mažina dubens organų apkrovą.
 • Joga ir pilatesas: Šios treniruočių formos padeda gerinti lankstumą, stiprinti raumenis ir mažinti stresą. Joga ir pilateso pratimai, skirti dubens sričiai, gali padėti mažinti įtampą gimdos kaklelio srityje ir taip sumažinti skausmą.
 • Atsipalaidavimo ir kvėpavimo technikos: Kvėpavimo pratimai ir atsipalaidavimo metodai, pavyzdžiui, gilus kvėpavimas ar meditacija, taip pat gali padėti sumažinti stresą ir įtampą, kurie yra svarbūs veiksniai valdant skausmą.

Į šiuos prevencinius patarimus ir kasdienius pratimus reikėtų žiūrėti kaip į dalį bendros sveikatos priežiūros rutinos. Tačiau prieš pradedant bet kokį naują treniruočių režimą, ypač jei yra sveikatos problemų, rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar kineziterapeutu.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie yra pagrindiniai gimdos kaklelio zonos skausmo simptomai?

Pagrindiniai gimdos kaklelio zonos skausmo simptomai gali būti įvairūs ir priklausyti nuo skausmo priežasties. Tai apima:

 • Lokalizuotas arba plintantis skausmas: Skirtingo intensyvumo skausmas, kuris gali plisti į apatinę pilvo dalį ar nugarą.
 • Diskomfortas lytinių santykių metu: Dėl gimdos kaklelio pažeidimo ar uždegimo gali atsirasti skausmas ar diskomfortas lytinių santykių metu.
 • Nereguliarus kraujavimas: Tai gali būti tarpinių kraujavimų ar neįprasto kraujavimo po lytinių santykių pasireiškimas.
 • Išskyros: Keičiantis išskyrų spalvai, kvapui ar kiekiui, gali būti uždegimo ar infekcijos požymiai.
 • Skausmingos menstruacijos: Dėl įvairių gimdos kaklelio problemų gali atsirasti skausmingos menstruacijos arba dismenorėja.

Kaip galima namuose palengvinti gimdos kaklelio skausmą?

Namuose galima imtis keleto veiksmų gimdos kaklelio skausmui palengvinti:

 • Šilumos taikymas: Šiluminės pagalvėlės ar šiltos vonios gali padėti atpalaiduoti raumenis ir sumažinti skausmą.
 • Kineziterapiniai pratimai: Dubens dugno stiprinimo pratimai, pavyzdžiui, Kėgelio pratimai, gali padėti stiprinti dubens raumenis ir sumažinti skausmą.
 • Pakankamas poilsis ir streso valdymas: Geras poilsis ir streso mažinimo technikos, pvz., kvėpavimo pratimai ar meditacija , gali padėti valdyti skausmą.
 • Tinkama mityba: Subalansuota mityba, turtinga antioksidantais ir uždegimą mažinančiomis medžiagomis, gali padėti sumažinti organizmo uždegiminį atsaką.

Ar gimdos kaklelio zonos skausmas gali būti susijęs su vėžiu?

Gimdos kaklelio zonos skausmas gali būti vienas iš simptomų, susijusių su gimdos kaklelio vėžiu, ypač jei jis lydimas kitų požymių, pvz., nereguliaraus kraujavimo, išskyrų pokyčių . Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad dauguma gimdos kaklelio skausmų nėra susiję su vėžiu. Vis dėlto, esant bet kokiems nerimą keliantiems simptomams, būtina kreiptis į gydytoją.

Kokie prevenciniai veiksmai gali padėti išvengti šio skausmo?

Prevencija yra svarbi skausmo mažinimo strategijos dalis:

 • Reguliari ginekologinė patikra: Tai padeda anksti nustatyti bet kokias patologijas.
 • Sveika gyvensena: Subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir pakankamas poilsis padeda palaikyti gerą bendrą sveikatą.
 • Kineziterapija ir mankšta: Stiprinant dubens dugno raumenis ir palaikant tinkamą laikyseną, galima sumažinti skausmo riziką.
 • Saugūs lytiniai santykiai: Tai sumažina infekcinių ligų, kurios gali sukelti uždegimą ir skausmą, riziką.

Ar šis skausmas turi įtakos nėštumui?

Gimdos kaklelio skausmas gali turėti įtakos nėštumui, ypač jei jis susijęs su uždegiminėmis ligomis ar infekcijomis. Tokios būklės gali turėti poveikį gimdos kaklelio gebėjimui išlaikyti nėštumą, taip pat gali padidėti persileidimo ar priešlaikinio gimdymo rizika. Todėl svarbu, kad nėštumo metu būtų atliekamas reguliarus sveikatos tikrinimas ir, esant reikalui, tinkamas gydymas.

Jei susiduriate su gimdos kaklelio srities skausmu ar kitais juosmens skausmais, specialistė kineziterapeutė Indrė Kirklytė yra čia, kad jums padėtų. Turėdama didelę patirtį ir specializaciją įvairiose dubens dugno disfunkcijose, Indrė teikia individualizuotas ir kruopščias kineziterapinio gydymo programas, atsižvelgdama į kiekvieno paciento unikalius poreikius.

 

Grįžti į tinklaraštį

Ar jus kankina juosmens srities skausmas?

Tai dažna problema kuri kyla iš gimdos kaklelio srities skausmo. Registruokitės vizitui mūsų kineziterapijos klinikoje ir mūsų kineziterapeutės jums padės!
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: