Peties sausgysles plysimas - Funkcines Terapijos Centras

Peties sausgyslių pažeidimai: uždegimas, patempimas ir plyšimas – skirtumai ir gydymas

Peties sausgyslės plyšimas yra viena dažniausių ir skausmingiausių peties sąnario traumų, galinti iš esmės pakeisti žmogaus kasdienį gyvenimą ir funkcinį pajėgumą. Ši trauma dažniausiai pasireiškia staigiu, aštriu skausmu peties srityje, ribotu judesių diapazonu ir ženkliai sumažėjusia peties funkcija. Nors peties sausgyslės plyšimas gali įvykti bet kokio amžiaus žmonėms, statistika rodo, kad dažniausiai su šia problema susiduria vyresnio amžiaus asmenys, sportuojantys žmonės ir tie, kurių darbas reikalauja nuolatinių pasikartojančių rankų judesių virš galvos.

Kuo skiriasi peties sausgyslės uždegimas, patempimas ir plyšimas?

Sausgyslių uždegimas

  • Pažeidimas: Nėra struktūrinio pažeidimo
  • Priežastis: Lėtinė perkrova
  • Simptomai:
    • Vidutinis skausmas krūvio metu
    • Minimalus funkcijos sutrikimas
  • Gydymas: Konservatyvus (poilsis, vaistai, kineziterapija)

Sausgyslių patempimas

  • Pažeidimas: Dalinis struktūrinis pažeidimas
  • Priežastis: Staigus fizinis krūvis
  • Simptomai:
    • Ūmus skausmas
    • Ribotas judrumas
    • Nedidelis patinimas
  • Gydymas: Imobilizacija, priešuždegiminiai vaistai, laipsniška reabilitacija

Sausgyslių plyšimas

  • Pažeidimas: Visiškas struktūrinis pažeidimas
  • Priežastis: Trauma arba degeneracija
  • Simptomai:
    • Stiprus ūmus skausmas
    • Ryški disfunkcija
    • Palpuojamas defektas
    • Ekchimozė
  • Gydymas: Dažniausiai chirurginis

Peties Sausgyslės Uždegimas

Peties sausgyslių uždegimas (mediciniškai vadinamas tendinitu) – tai patologinė būklė, pasireiškianti rotatorių manžetės ar aplinkinių peties struktūrų sausgyslių uždegimine reakcija. Ši patologija dažniausiai išsivysto dėl pasikartojančių mikrotraumų ir ilgalaikės biomechaninės perkrovos, kuri ypač būdinga fiziškai aktyviems asmenims bei tiems, kurių profesinė veikla susijusi su pasikartojančiais peties judesiais. Pagrindiniai kliniškai identifikuojami simptomai – progresuojantis skausmas, pasireiškiantis ramybėje bei sustiprinamas aktyvių, ar pasyvių peties judesių metu, ribota peties sąnario amplitudė bei sumažėjęs funkcinis pajėgumas. Diagnostika remiasi išsamia anamneze, klinikiniu ištyrimu, o sudėtingesniais atvejais – radiologiniais tyrimais (ultragarsinis tyrimas, magnetinio rezonanso tomografija).

Gydymo strategija yra kompleksinė ir apima keletą pagrindinių elementų. Pirmiausia rekomenduojamas santykinis pažeistos struktūros poilsis, vengiant judesių, provokuojančių ar stiprinančių skausmą. Farmakoterapija dažniausiai susideda iš nesteroidinių priešuždegiminių vaistų, kurie efektyviai mažina uždegimą ir malšina skausmą. Lokalios šalčio aplikacijos (krioterapija) taip pat efektyviai mažina uždegiminę reakciją ir teigiamai veikia skausmo sureguliavimą. Reabilitacijos procese esminį vaidmenį atlieka individualizuota kineziterapijos programa, orientuota į peties sąnario biomechanikos korekciją, propriorecepcijos gerinimą bei laipsnišką sausgyslių apkrovos didinimą. Sunkesniais atvejais, nepasiduodančiais konservatyviam gydymui, gali būti svarstoma apie terapinius kortikosteroidų infiltratus ar, kraštutiniu atveju, chirurginę intervenciją. Labai svarbus yra paciento edukavimas apie tinkamą ergonomiką, judesių biomechaniką ir profilaktines priemones, padedančias išvengti pakartotinio sausgyslių uždegimo.

Peties sausgysles uzdegimas - Funkcines Terapijos Centras

Peties Sausgyslių Patempimas

Peties sausgyslių patempimas – tai toks trauminis pažeidimas, kuris pasireiškia sausgyslės struktūroje atsirandančiomis mikroskopinėmis plyšimo zonomis dėl to paties staigaus ar netinkamo biomechaninio krūvio. Šis patologinis procesas klasifikuojamas pagal pažeidimo laipsnį nuo I (minimalus pažeidimas) iki III (visiškas sausgyslės vientisumo pažeidimas). Etiologiškai, patempimai dažniausiai būna susiję su staigiais judesiais, per didele fizine apkrova, netaisyklingai atliktais manevrais ar traumomis. Kliniškai patempimas manifestuoja ūmiai atsiradusiu skausmu peties srityje, kuris sustiprėja judant ar palpuojant, ribota judesių amplitude bei funkciniu nepakankamumu. Kai kuriais atvejais galima stebėti lokalų patinimą ir ekchimozes.

Gydymo strategija priklauso nuo pažeidimo sunkumo ir apima keletą esminių komponentų. Pradiniame etape taikomas PRICE protokolas (apsauga, poilsis, šaltis, kompresija, elevacija), siekiant sumažinti uždegimą ir skausmą. Analgetikai ir nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai skiriami simptomų kontrolei, o sunkesniais atvejais gali būti naudojami trumpalaikiai opioidiniai preparatai. Imobilizacija ortopediniais įtvarais ar specialiomis peties juostomis rekomenduojama pažeidimo stabilizavimui ir antrinės žalos prevencijai. Reabilitacijos fazėje, kuri dažniausiai pradedama po 3-7 dienų, taikoma laipsniškai progresuojanti kineziterapija, įskaitant kruopščiai pariktus tempimo pratimus, propriorecepciją gerinančius užsiėmimus ir jėgos atkūrimo metodikas. Vėlyvajame gydymo etape akcentuojamas jau pačio peties biomechanikos atkūrimas, adaptaciniai pratimai bei profilaktinių strategijų mokymas. Sunkesniais atvejais, ypač esant mechaniniam nestabilumui ar visiškai nutrūkus sausgyslei, gali būti rekomenduojama chirurginė intervencija su paskesne specializuota reabilitacija.

Peties Sausgyslių Plyšimas

Peties sausgyslių plyšimas yra jau sunkios eigos trauminis pažeidimas, pasireiškiantis daliniu ar visiškų sausgyslės vientisimo praradimu. Pagal morfologinius kriterijus skiriami daliniai (I-II laipsnio) ir visiški (III laipsnio) plyšimai, kurie gali būti klasifikuojami pagal lokalizaciją (proksimaliniai, vidurinės dalies, distaliniai) ir etiologinę kilmę (ūminiai, degeneraciniai, kombinuoti). Dažniausiai pažeidžiamos rotatorių manžetės struktūros, ypač m. supraspinatus ir m. infraspinatus sausgyslės. Tokie plyšimai gali išsivystyti dėl staigaus trauminio poveikio (kritimas, smūgis, staigus judesys virš galvos) arba progresuojančio degeneracinio proceso fone po ilgalaikio, pastovaus šios vietos traumavimo. Kliniškai, plyšimui būdingas staigus, intensyvus skausmas, akivaizdus funkcinis deficitas, apčiuopiamas defektas sausgyslės projekcijoje, pabrėžtinas patinimas ir ekchimozė.

Gydymo strategija vėlgi priklauso nuo plyšimo dydžio, lokacijos, paciento amžiaus, funkcinių poreikių ir gretutinių ligų. Diferencijuojami konservatyvus ir operacinis gydymo metodai. Konservatyvus gydymas taikomas esant daliniams plyšimams ir apima skausmo malšinimą vaistais, vietines šalčio aplikacijas, priešuždegiminių preparatų skyrimą bei kontroliuojamą imobilizaciją. Vėliau progresuojama į specializuotą kineziterapijos programą, akcentuojant laipsnišką judrumą, raumenų jėgos atkūrimą ir biomechanikos korekciją. Operacinis gydymas indikuotinas esant tik visiškiem plyšimams, stambiems daliniams plyšimams su funkcijos sutrikimu ar nepasiekiant adekvataus pagerėjimo po konservatyvaus gydymo. Chirurginės intervencijos gali būti atviros arba artroskopinės, priklausomai nuo pažeidimo charakteristikos. Pooperacinė reabilitacija dažniausiai apima kruopščiai suplanuotą etapinę programą, trunkančią jau net 4-6 mėnesius. Gyjimo prognozė priklauso nuo pažeidimo sunkumo, laiko, praėjusio nuo traumos iki gydymo pradžios, paciento amžiaus ir gretutinių patologijų. Komplikacijų spektras apima lėtinį skausmą, funkcijos apribojimus, sąnario nestabilumą ir plyšimo recidyvą.

Peties Sausgyslės Operacija

Peties sausgyslės operacija indikuojama esant jau sunkiam peties sausgyslių pažeidimui, kai konservatyvios terapijos metodai nepasiekia adekvataus rezultato. Operacinis gydymas dažniausiai rekomenduojamas esant visiškiem plyšimams, stambiems daliniams plyšimams (> 50% sausgyslės skerspjūvio), plyšimams su žymiu funkcijos deficitu ar mechaninio nestabilumo požymiais, bei išliekančiam skausmui ir funkcijos sutrikimui po 3-6 mėnesių konservatyvaus gydymo. Pagrindinis operacijos tikslas – atkurti anatomiškai ir funkciškai pilnavertį peties sąnario mechanizmą. Chirurginės metodikos pasirinkimas gali būti artroskopinis ar atvira operacija. Artroskopinės technikos pasižymi mažesniu invazyvumu, geresniu kosmetiniu rezultatu ir trumpesniu hospitalizacijos periodu, tačiau yra techniškai sudėtingesnės ir ne visada tinkamos kompleksiniams pažeidimams. Atviros chirurginės prieigos užtikrina geresnį vizualizavimą ir prieigą prie pažeistų struktūrų, tačiau susijusios su didesne pooperacinių komplikacijų rizika.

Operacijos metu chirurgai taiko įvairius metodus: kartais susiuva pažeistą sausgyslę tiesiogiai, kitais atvejais naudoja paciento audinių ar donoro transplantus, arba prisiuva sausgyslę prie kaulo specialiais įtvarais, inkarais ar sraigtais. Po operacijos petys kurį laiką turi būti nejudinamas – nuo dviejų iki šešių savaičių, priklausomai nuo to, kokia procedūra buvo atlikta. Vėliau prasideda reabilitacija, kuri trunka nuo trijų iki devynių mėnesių ir vyksta trimis etapais: iš pradžių saugoma operuota vieta, vėliau pradedami stiprinimo pratimai, o galiausiai atkuriama peties funkcija.

Gydytojai vertina operacijos sėkmę pagal kelis kriterijus: kaip sumažėjo skausmas, kiek atsigavo peties judėjimas ir jėga, bei kaip pats pacientas jaučiasi. Paprastai operacijos būna sėkmingos 75-85% atvejų, tačiau rezultatai priklauso nuo sausgyslės pažeidimo sudėtingumo, chirurgo patirties, paciento amžiaus ir to, kaip kruopščiai vykdoma reabilitacija. Žinoma, pasitaiko ir komplikacijų – infekcijos (1-3% atvejų), pakartotiniai plyšimai (10-20%), randų susidarymas, peties sustingimas ar nervų pažeidimai. Ne visiems pacientams operacija tinka – jos nerekomenduojama atlikti, jei sausgyslės ar raumenys būna stipriai degeneravę, žmogus turi silpną imunitetą, aktyvią infekciją, arba tiesiog nesutinka su procedūra pats.

Reabilitacija po Peties Sausgyslės Operacijos

Reabilitacija po peties sausgyslės operacijos yra kritinis gydymo komponentas, kurį būtina pradėti optimaliu laiku – nei per anksti, nei per vėlai. Pacientams dažnai nepakankamai pabrėžiama reabilitacijos svarba, nors būtent ji lemia galutinį funkcinį rezultatą. 

Pirmajame etape, kuris trunka 1-4 savaites po operacijos, pagrindinis dėmesys skiriamas skausmo kontrolei, edemos mažinimui ir apsaugai nuo per didelės apkrovos. Šiuo metu kineziterapeutas dirba su pacientu, taikydamas pasyvius judesius, kurie padeda išvengti sąnario sukietėjimo, kartu nesukeliant įtampos operuotoms struktūroms. 

Viduriniame reabilitacijos etape (4-8 savaitės) pradedame aktyvius judesius su pagalba ir lengvus jėgos pratimus, laipsniškai didinant apkrovą pagal audinių gijimo dinamiką. Stebime paciento toleranciją, skausmo atsaką ir patogumą judesių metu – tai svarbūs rodikliai, padedantys dozuoti krūvį. 

Vėlyvajame etape (2-6 mėnesiai) akcentuojame progresuojančius stiprinimo pratimus, propriorecepciją gerinančias technikas ir funkcinius judesius, artimus kasdienėms paciento veikloms. 

Įvairūs tyrimai rodo, kad klientai, kurie nuosekliai laikosi reabilitacijos programos, pasiekia 92% priešoperacinės jėgos ir judesių amplitudės, lyginant su 68% tų, kurie nepakankamai laikosi rekomendacijų.

Pratimai Po Peties Sausgyslės Operacijos

Raumenų stiprinimas

Šie pratimai skirti stiprinti raumenis aplink peties sąnarį, kad atkurtumėte stabilumą ir funkciją.

  • Peties pakėlimas su svareliu: Sėdėdami arba stovėdami, laikykite lengvą svarelį rankoje ir lėtai kelkite ranką į priekį arba į šoną, kad sustiprintumėte peties raumenis.

  • Atspindintys peties judesiai: Atsistokite tiesiai ir lėtai judinkite ranką pirmyn, atgal ir į šonus, stiprindami peties raumenis.
Pratimai po peties sausgysles operacijos - Funkcines Terapijos Centras

Lankstumo pratimai

Šie pratimai padeda pagerinti peties sąnario lankstumą ir judrumą.

  • Peties pasukimas ratu: Stovėkite tiesiai, atsipalaiduokite ir atlikite ratus su pečiais tiek į priekį, tiek atgal, kad pagerintumėte sąnario lankstumą.
    Rankos pakėlimas už galvos: Lėtai pakelkite ranką virš galvos ir, jei įmanoma, bandykite ją nuleisti už nugaros, kad pagerintumėte judrumą ir lankstumą.
Pratimai po peties sausgysles operacijos - Funkcines Terapijos Centras

Mobilizacijos pratimai

Šie pratimai padeda atstatyti pilną sąnario judumą, ypač po operacijos.

  • Peties stūmimas į sieną: Atsistokite tiesiai prie sienos, ranką ištieskite ir lėtai stumkite ją į sieną, stengiantis pasiekti kuo didesnį peties judėjimą.
    Sienos slankiojimas: Atsistokite prie sienos, ranką prigludus prie jos, ir lėtai judinkite ją aukštyn ir žemyn, kad pagerintumėte peties mobilumą.

Visi pratimai turi būti atliekami palaipsniui, atidžiai sekant gydytojo, ar kineziterapeuto nurodymus, kad būtų užtikrintas saugus ir efektyvus atsigavimas.

Grįžti į tinklaraštį

Kamuoja peties sausgyslės uždegimas? Esate po operacijos?

Nustokit kankintis - kreipkitės į mūsų kineziterapeutus, su kuriais dirbami pasieksite puikų rezultatų!







Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: