Laporoskopija

Laparoskopija - pro mažus įpjovimus į pilvo ertmę

Kas Yra Laparoskopija?

Laparoskopija – tai moderni ir pažangi, minimaliai invazinė chirurginė procedūra, atliekama per kelis mažus (5-10 mm) pjūvius pilvo sienoje. Naudojant laparoskopą - optinį instrumentą su kamera ir šviesos šaltiniu, chirurgas gali labai detaliai ir išsamiai ištirti bei įvertinti visas pilvo ertmės ir dubens organų struktūras. Laparoskopija leidžia operuoti ir gydyti įvairias ginekologines ligas bei būkles, išvengiant didelių pjūvių ir randų.

Tarp dažniausių laparoskopijos indikacijų ginekologijoje yra endometriozė, kiaušidžių cistos, miomos, ligos įtariant kiaušidžių, kiaušintakių ar gimdos piktybinius navikus, nevaisingumas, uždegiminiai dubens organų susirgimai. Naudojant šią procedūrą, galima pašalinti kiaušides, kiaušintakio dalis, atlikti histologinį ištyrimą, gimdos, kiaušidžių, kiaušintakių ir kitų audinių biopsiją. Laparoskopija taip pat gali būti naudojama sterilizacijos procedūroms atlikti.

Palyginti su atvira pilvo chirurgija, laparoskopija pasižymi mažesne komplikacijų rizika, trumpesne hospitalizacijos trukme, greitesniu sveikimo laikotarpiu. Tačiau laparoskopines operacijas gali atlikti tik patyrę specialistai, turintys pakankamai žinių ir įgūdžių. Nors laparoskopija ir yra minimaliai invazinė procedūra, bet vis tiek reikalauja kruopštaus pasiruošimo bei tinkamos priežiūros po operacijos.

Laparoskopijos Privalumai

Laparoskopija turi daugybę privalumų, palyginti su atvira pilvo chirurgija. Šie privalumai ypač ryškūs dėl minimaliai invazinio laparoskopinių operacijų pobūdžio.

Infekcijos rizika po laparoskopijos yra žymiai mažesnė, nes atliekami tik keli maži pjūviai, pro kuriuos patenka labai nedidelis oro kiekis. O atviroje chirurgijoje pilvo ertmė plačiai atveriama, todėl žymiai padidėja infekcijos patekimo galimybė.

Sveikimo laikotarpis po laparoskopijos procedūros dažniausiai yra trumpesnis ir sklandesnis. Pacientai gali greičiau grįžti prie įprastos veiklos, vaikščioti, maitintis įprasta dieta. Tai lemia mažesnė trauma audiniams, dėl ko organizmas greičiau atsistato.

Skausmas po laparoskopinių operacijų paprastai būna silpnesnis ir trumpesnės trukmės, nes audiniai būna pažeidžiami minimaliai. Todėl ir skausmą malšinančių vaistų reikia mažiau bei trumpiau.

Menkesni randai ir geresnis kosmetinis ir estetinis rezultatas yra dar vienas akivaizdus laparoskopijos privalumas. Po kelių nedidelių įpjovimų lieka tik maži, nepastebimi randai, o ne ilgi pjūviai, kaip atviros pilvo operacijos atveju.

Laporoskopijos procedura

Laparoskopijos Taikymas

Laparoskopija turi labai plačias taikymo galimybes įvairių pilvo ir dubens organų chirurgijoje, tiek diagnozuojant, tiek gydant ligas. 

Štai pagrindinės laparoskopinės procedūros:

 • Cholecistektomija – tulžies pūslės pašalinimas, dažniausiai atliekamas dėl tulžies pūslės akmenligės. Tai viena iš dažniausių laparoskopinių operacijų.
 • Įvairių tipų pilvo sienos ir diafragmos hernijų taisymas. Laparoskopija leidžia taisyti net sudėtingas išvaržas minimaliai invaziniu būdu.
 • Apendektomija – uždegiminio apendikso pašalinimas. Tai viena iš greičiausių ir paprasčiausių laparoskopinių procedūrų.
 • Įvairios ginekologinės operacijos: kiaušidžių cistų šalinimas, miomų ar endometriozės gydymas, histerektomija. Laparoskopija leidžia išvengti didelių pjūvių dubens srityje.
 • Storosios ir tiesiosios žarnos operacijos: divertikulito, žarnų užsikimšimo gydymas, dalių pašalinimas dėl vėžio ar kitų būklių. Laparoskopija žymiai sumažina komplikacijų riziką tokiose sudėtingose procedūrose.

Kaip tinkamai pasiruošti laparoskopijai?

Kruopštus pasiruošimas yra labai svarbus sėkmingai laparoskopinei operacijai. Štai keletas pagrindinių rekomendacijų, kaip reikėtų pasiruošti:

 • Išsamiai pasitarkite su gydytoju dėl visų nuolat vartojamų vaistų. Jis nurodys, kuriuos vaistus reikia nutraukti prieš operaciją, o kuriuos galima vartoti ir toliau.
 • Griežtai laikykitės nurodyto valgymo ir gėrimo režimo prieš operaciją. Paprastai rekomenduojama nevalgyti ir negerti mažiausiai 12 valandų prieš laparoskopiją, kad skrandis būtų tuščias.
 • Nepamirškite informuoti gydytoją apie visas savo ligas, vartotus vaistus, alergijas vaistams ar maistui, kad būtų galima išvengti galimų komplikacijų.
 • Atlikite visus gydytojo paskirtus laboratorinius ir kitus tyrimus prieš operaciją, kurie leis įvertinti Jūsų sveikatos būklę.
 • Susipažinkite su visa informacija apie laukiančią operaciją ir nebijokite užduoti rūpimų klausimų gydytojui.

Laparoskopijos procedūros eiga

Laparoskopija - tai kelių etapų minimaliai invazinė operacija:

 • Pradžioje pacientui atliekama bendroji anestezija, kad operacijos metu nejaustų skausmo.
 • Pilvo srityje daromi 2-4 maži, 5-10 mm dydžio įpjovimai. Pro vieną įvedamas laparoskopas, pro kitus - chirurginiai instrumentai.
 • Laparoskopas - tai ilgas optinis prietaisas su kamera gale, kuris perduoda pilvo ertmės vaizdą į monitorių. Taip chirurgas gali aiškiai matyti operuojamą sritį.
 • Stebėdamas monitorių, chirurgas atlieka reikalingą operaciją - organų šalinimą, saugų jų atskyrimą, biopsiją ir kitas manipuliacijas.
 • Kai operacija baigta, instrumentai ir laparoskopas ištraukiami. Įpjovimai uždaromi siūlais ar klijais.
 • Pacientas po operacijos kurį laiką stebimas.

Atsigavimas po laporoskopijos

Atsigavimas po laparoskopijos paprastai būna greitas ir sklandus. Dėl mažesnės traumos audiniams, pacientai daug greičiau grįžta į įprastą gyvenimo ritmą nei atviros pilvo operacijos atveju.

Dažniausiai moterys jau po 1-3 dienų gali pradėti vaikščioti, valgyti įprastą maistą, grįžti namo. Per savaitę visiškai atsistato fizinės jėgos, sumažėja skausmas. O per 2-4 savaites pilnai pasveikstama, užgyja žaizdelės.

Svarbu paisyti gydytojo rekomendacijų, kaip elgtis po operacijos:

 • Tinkamai prižiūrėti žaizdeles, stebėti, ar nėra uždegimo požymių.
 • Laikytis fizinio aktyvumo apribojimų, nekelti sunkių daiktų.
 • Kuo daugiau vaikščioti, kad atsistatytų žarnyno funkcija.
 • Laiku vartoti skausmą malšinančius vaistus.
 • Atvykti į kontrolinius patikrinimus pas gydytoją.

Laikantis gydytojo rekomendacijų ir tinkamai prižiūrint save, pacientai sėkmingai ir greitai pasveiksta po laparoskopijos.

Grįžti į tinklaraštį

Norite kuo greičiau atsigauti po laparoskopijos?

Kreipkitės į mūsų kineziterapijos klinikos specialistes, jos padės sustiprinti kūną ir raumenis taip, kad pamiršit šią procedūrą apskritai kada nors įvykusią.

Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: