Kaklo skolioze

Kaklo skoliozė: priežastys, simptomai ir gydymo būdai

Kaklo skoliozė yra būklė, kai kaklo stuburas išlinksta į šoną, sudarydamas C arba S formos kreivę. Ši būklė gali sukelti nemažai diskomforto ir skausmo, o kartais net ir rimtų sveikatos problemų. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime, kas yra kaklo skoliozė, kokie yra jos simptomai, priežastys, tipai ir gydymo būdai.

Kas yra kaklo skoliozė?

Kaklo skoliozė - tai kaklo stuburo iškrypimas į šoną, sudarantis nenormalią kreivę. Sveiko žmogaus kaklo stuburas yra tiesus, tačiau esant skoliozei, jis išlinksta C arba S forma. Kaklo skoliozė gali būti įvairaus laipsnio - nuo lengvos, beveik nepastebimos kreivės, iki žymaus iškrypimo, sukeliančio ryškius simptomus.

Kaklo skoliozės simptomai

Kaklo skoliozės simptomai gali būti labai įvairūs ir skirtis priklausomai nuo skoliozės sunkumo laipsnio bei individualių paciento ypatumų.

Kaklo skausmas

Esant kaklo skoliozei, stuburas yra išlinkęs nenatūralia padėtimi, dėl ko kaklo raumenys ir sausgyslės yra nuolat pertempiamos. Tai sukelia nuolatinį kaklo skausmą, sustingimą ir diskomfortą. Skausmas gali būti bukas, plintantis arba aštrus ir geliantis, priklausomai nuo pažeidimo laipsnio. Kai kuriais atvejais skausmas gali plisti į pečius, mentės sritį ar net viršutinę nugaros dalį.

Galvos skausmas

Dėl kaklo raumenų įtampos ir nenatūralios kaklo padėties gali išsivystyti lėtinis įtampos tipo galvos skausmas. Šis skausmas dažniausiai jaučiamas kaktos, smilkinių ar pakaušio srityje, gali būti spaudžiančio ar veržiančio pobūdžio. Galvos skausmas gali būti epizodinis arba nuolatinis, priklausomai nuo skoliozės sunkumo.

Ribotus kaklo judesius

Skoliozė gali reikšmingai apriboti kaklo judesius. Pacientams gali būti sunku ar net skausminga pasukti galvą į šonus, palenkti smakrą prie krūtinės ar atlošti galvą atgal. Riboti judesiai atsiranda dėl raumenų įtampos, sąnarių sukaustymo ir stuburo struktūrų deformacijos. Kai kuriais atvejais gali jaustis kaklo sąnarių traškesys ar girgždesys judesių metu.

Pečių asimetrija

Dėl kaklo stuburo iškrypimo, vienas petys gali atrodyti aukštesnis nei kitas. Ši asimetrija gali būti gana subtili ir pastebima tik atlikus nuodugnų fizinį ištyrimą, tačiau kartais ji gali būti akivaizdi ir matoma plika akimi. Pečių asimetrija gali sukelti papildomą diskomfortą, raumenų įtampą ir pečių juostos skausmus.

Neurologiniai simptomai

Sunkesniais kaklo skoliozės atvejais, kai stuburas yra jau ženkliai deformuotas, gali būti suspaudžiamos nervų šaknelės ar net pačios nugaros smegenys. Dėl to gali atsirasti įvairūs, sunkūs neurologiniai simptomai, tokie kaip rankų tirpimas, dilgčiojimas, silpnumas ar net jėgos praradimas. Šie simptomai gali būti vienpusiai arba abipusiai, priklausomai nuo pažeidimo vietos ir laipsnio. Retesniais atvejais gali sutrikti netgi šlapinimosi, ar tuštinimosi funkcijos.

Be šių pagrindinių simptomų, pacientai su kaklo skolioze taip pat gali patirti bendrus nusiskundimus, tokius kaip nuovargį, miego sutrikimus, sumažėjusį darbingumą ir pablogėjusią bendrą gyvenimo kokybę. Lėtinis skausmas ir diskomfortas gali sukelti emocinių sunkumų, tokių kaip nerimas, irzlumas ar net depresija.

Svarbu paminėti, kad kaklo skoliozės simptomai gali progresuoti laikui bėgant, ypač jei būklė nėra tinkamai gydoma. Todėl esant bet kokiems persistuojantiems kaklo ar galvos skausmams, ribotiems judesiams ar neurologiniams simptomams, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas gali padėti sumažinti simptomų sunkumą ir išvengti tolesnių komplikacijų.

Kaklo skoliozės priežastys

Kaklo skoliozė gali išsivystyti dėl įvairių priežasčių ir gali būti:

  • Įgimta: Kai kurie žmonės jau gimsta su kaklo skolioze dėl stuburo vystymosi anomalijų dar ankstyvoje vaisiaus vystymosi stadijoje.
  • Idiopatinė: Daugeliu atvejų tikslios kaklo skoliozės priežastys nėra žinomos, tokiais atvejais ji vadinama idiopatine.
  • Netaisyklinga laikysena: Ilgalaikis netaisyklingos laikysenos buvimas, pvz., sėdint prie kompiuterio ar naudojant išmanųjį telefoną, gali prisidėti prie kaklo skoliozės vystymosi.
  • Trauma: Kaklo traumos, tokios kaip sumušimai ar išnirimai, gali pažeisti raiščius ir sukelti kaklo skoliozę.
  • Degeneracinės stuburo ligos: Senstant, stuburą paveikia degeneraciniai procesai, tokie kaip osteoartritas ar tarpslankstelinių diskų degeneracija, kurie gali sukelti kaklo skoliozę.

Kaklo skoliozės tipai

Pagal iškrypimo formą ir priežastis, kaklo skoliozė skirstoma į kelis tipus:

  • C formos skoliozė: Kaklo stuburas išlinksta C forma, sudarydamas vieną kreivę.
  • S formos skoliozė: Kaklo stuburas išlinksta S forma, sudarydamas dvi priešingas kreives.
  • Struktūrinė skoliozė: Šio tipo skoliozė atsiranda dėl stuburo struktūros pokyčių, tokių kaip slankstelių deformacija ar tarpslankstelinių diskų pažeidimai.
  • Nestruktūrinė skoliozė: Ši skoliozė atsiranda dėl raumenų disbalanso ar netaisyklingos laikysenos, tačiau stuburo struktūra išlieka nepažeista.

Kaklo skoliozes tipai

Kaklo skoliozės gydymas 

Kaklo skoliozės gydymas yra kompleksinis ir priklauso nuo būklės sunkumo bei simptomų išraiškos. Gydymo tikslas - sumažinti skausmą, pagerinti kaklo judesius, pakoreguoti laikyseną ir sustabdyti skoliozės progresavimą. Vienas iš svarbiausių kaklo skoliozės gydymo metodų yra kineziterapija.

Kineziterapijos sesijų metu būna sudaroma specializuotų pratimų programa, skirta sustiprinti kaklo ir nugaros raumenis, padidinti sąnarių paslankumą ir pakoreguoti laikyseną. Kvalifikuotas kineziterapeutas, atsižvelgdamas į paciento būklę ir poreikius, parenka individualią pratimų programą kiekvienam pacientui su diagnozuota kaklo skolioze. Reguliariai atliekami, tokie pratimai padeda atpalaiduoti įsitempusius kaklo ir nugaros raumenis, sumažina skausmą ir gerina kaklo judesių amplitudę. Be to, stipresni raumenys geriau palaiko stuburą taisyklingoje padėtyje, taip mažindami skoliozės progresavimo riziką.

Kineziterapijos pratimai apima įvairius kaklo ir pečių juostos raumenų tempimo, stiprinimo ir ištvermės lavinimo pratimus. Tempimo pratimai padeda atpalaiduoti sutrauktas raumenų grupes ir pagerina sąnarių paslankumą. Stiprinimo pratimai padidina raumenų jėgą ir ištvermę, leidžia geriau palaikyti taisyklingą laikyseną. Izometriniai pratimai, kai raumenys įtempiami nekeičiant jų ilgio, ypač naudingi esant ūmiam skausmui. Postizometrinė relaksacija - tai specialus tempimo metodas, kai raumuo įtempiamas, palaikomas įtemptas ir atpalaiduojamas, taip mažinant raumenų įtampą ir skausmą.

Kaklo skoliozės kineziterapijoje taip pat labai svarbus laikysenos koregavimas. Pacientai yra mokomi palaikyti taisyklingą kūno padėtį sėdint, stovint ir judant. Taisyklinga laikysena mažina stuburo apkrovą, gerina raumenų balansą ir kvėpavimo funkciją. Ergonomiškos darbo vietos pritaikymas, tinkamas kėdės ir stalo aukštis, reguliarios pertraukos nuo sėdimo darbo - visa tai padeda išlaikyti sveiką laikyseną ir mažina kaklo skoliozės simptomų išraišką.

Be raumenų stiprinimo ir tempimo, kineziterapijoje naudojami ir kiti metodai, tokie kaip masažas, minkštųjų audinių mobilizacija, sąnarių mobilizacija ir manipuliacija. Šie metodai gerina kraujotaką, mažina raumenų įtampą, skausmą ir pagerina audinių elastingumą. Kartais kineziterapeutas gali rekomenduoti devėti specialų kaklo įtvarą ar apykaklę, kad laikinai sumažintų kaklo apkrovą ir leistų raumenims atsipalaiduoti.

Kineziterapijos nauda kaklo skoliozės gydyme yra daugialypė. Visų pirma, reguliarūs pratimai ir taisyklinga laikysena padeda sumažinti skausmą ir diskomfortą, pagerinti gyvenimo kokybę. Antra, stipresni ir lankstesni raumenys geriau palaiko kaklo stuburą, mažina skoliozės progresavimo riziką. Trečia, kineziterapija skatina paciento aktyvumą ir įsitraukimą į gydymo procesą, didina motyvaciją rūpintis savo sveikata. Galiausiai, kineziterapija yra neinvazinė, saugi ir ekonomiška gydymo priemonė, kurią galima derinti su kitais gydymo metodais.

Kaklo skoliozės gydymas yra ilgalaikis procesas, reikalaujantis paciento kantrybės ir pastangų. Tačiau reguliarūs kineziterapijos užsiėmimai, derinami su kitomis gydymo priemonėmis, gali ženkliai pagerinti pacientų būklę ir padėti išvengti skoliozės komplikacijų. Svarbu atminti, kad ankstyva diagnostika ir savalaikis gydymas yra raktas į sėkmingą kaklo skoliozės valdymą.

Grįžti į tinklaraštį

Ar jums diagnozuota kaklo skoliozė?

Mes galime jums padėti. Funkcinės Terapijos Centre dirba kvalifikuoti kineziterapeutai kurie specializuojasi kaklo skoliozių būklių gydyme ir priežiūroje.
Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: