Vaistai nuo sprando skausmo

Vaistai nuo sprando skausmo | Išsamus Gidas

Sprando skausmas ir diskomfortas yra labai paplitę negalavimai, kuriuos patiria tiek jaunesni, tiek vyresni žmonės. Skausmas gali kilti dėl įvairių priežasčių - fizinio krūvio metu, dėl netinkamos laikysenos arba sėdimo darbo, taip pat gali signalizuoti apie rimtesnius susirgimus. 

Egzistuoja įvairūs būdai, kaip galima spręsti sprando skausmą. Šiame straipsnyje apžvelgsime skirtingas vaistų grupes, dažniausiai vartojamas nuo sprando skausmo, jų veikimo mechanizmus, indikacijas ir galimus šalutinius poveikius.

Vaistai nuo sprando skausmo

Receptiniai vaistai

Receptiniai vaistai nuo sprando skausmo skiriami įvairioms skausmo priežastims gydyti ir priklauso nuo individualaus paciento poreikių bei skausmo intensyvumo. Šių vaistų paskirtis – sumažinti ar pašalinti skausmą, uždegimą ir kitus su skausmu susijusius simptomus.

Nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai

Tokie vaistai, kaip, pavyzdžiui, ibuprofenas arba naproksenas, yra plačiai naudojami sprando skausmui malšinti. Jie veikia sumažindami organizme uždegimo sukeltą skausmą ir patinimą. Šie vaistai veiksmingi tiek ūminio, tiek lėtinio skausmo atveju ir dažniausiai būna naudojami neilgalaikiam skausmo malšinimui. Reikėtų atsiminti, kad ilgalaikis šių vartojimas gali sukelti šalutinių poveikių, tokių kaip virškinimo trakto ar širdies ir kraujagyslių sistemos problemos.

COX-2 inhibitoriai

Tai yra speciali vaistų grupė, kurią sudaro tokie vaistai kaip celekoksibas (Celebrex). Šie vaistai veikia selektyviai, mažindami uždegimą ir skausmą, bet mažiau veikdami virškinimo traktą, todėl jie gali būti saugesni ilgalaikiam vartojimui. Tačiau, kaip ir visi receptiniai vaistai, jie turėtų būti vartojami tik pagal gydytojo nurodymus.

Skausmą malšinantys preparatai (analgetikai)

Kai nesteroidiniai uždegimą mažinantys vaistai yra neefektyvūs arba negalimi paskirti dėl sveikatos problemų, gali būti skiriami stipresni skausmą malšinantys vaistai. Tramadolis ir kodeinas yra opioidų klasės skausmo malšintojai, naudojami vidutinio, ar stipraus skausmo šalinimui. Nors jie yra veiksmingi skausmo kontrolei, jie taip pat yra priklausomybę sukeliantys ir gali sukelti stiprų šalutinį poveikį, todėl turėtų būti naudojami labai atsargiai ir griežtai tik pagal gydytojo paskyrimą.

Raumenis atpalaiduojantys vaistai

Jei sprando skausmą sukelia raumenų įtampa, gali būti skiriami raumenis atpalaiduojantys vaistai, tokie kaip metokarbamolis arba ciklobenzaprinas. Šie vaistai padeda atpalaiduoti įtemptus raumenis ir tokiu būdu sumažinti skausmą. Tačiau jie taip pat gali sukelti tokį šalutinį poveikį kaip mieguistumas arba galvos svaigimas, todėl jų vartojimas turėtų būti derinamas su labai atsakingu elgesiu (pvz., vengiant vairuoti).

Antidepresantai ir antikonvulsantai

Kai kuriais atvejais, kai skausmas yra susijęs su įvykusiu nervų pažeidimu arba yra labai stiprus, gali būti skiriami antidepresantai, tokie kaip amitriptilinas, ar antikonvulsantai, pavyzdžiui, gabapentinas ar pregabalinas. Šie vaistai padeda kontroliuoti neuropatinį skausmą ir gali būti naudojami kartu su kitais skausmo malšinimo metodais.

Svarbu prisiminti, kad visi receptiniai vaistai nuo sprando skausmo turėtų būti vartojami tik pagal gydytojo rekomendacijas, atsižvelgiant į jūsų individualias sveikatos būkles ir kitų vartojamų vaistų sąveikas. Prieš pradedant bet kokį gydymą, būtina aptarti galimus šalutinius poveikius su savo gydytoju.

Vaistai nuo sprando skausmo

Nereceptiniai vaistai

Nereceptiniai vaistai yra plačiai naudojami sprando skausmo gydymui dėl jų prieinamumo ir efektyvumo, lengvo ar vidutinio intensyvumo skausmui malšinti. Pagrindiniai šios grupės atstovai yra ibuprofenas ir paracetamolis, kurie skiriasi savo veikimo mechanizmais ir poveikiu.

Ibuprofenas

Ibuprofenas priklauso nesteroidinių uždegimą mažinančių vaistų klasei. Prekės ženklai, pavyzdžiui, Nurofen, Advil, ar Motrin, yra tarp labiausiai paplitusių ibuprofeno formų. Ibuprofenas veikia blokuodamas fermentus, vadinamus ciklooksigenazėmis (COX), kurie yra atsakingi už uždegimo ir skausmo mediatorių – prostaglandinų – gamybą. Mažindamas prostaglandinų kiekį organizme, ibuprofenas efektyviai mažina uždegimą ir skausmą.

Nors ibuprofenas yra veiksmingas sprando skausmo ir uždegimo šalinimui, jis gali sukelti šalutinius poveikius, tokius kaip skrandžio ar žarnyno dirginimas, kraujavimas, o ilgalaikis vartojimas gali padidinti širdies priepuolių ir insultų riziką. Todėl labai svarbu laikytis rekomenduojamos dozės ir vartojimo trukmės.

Paracetamolis

Paracetamolis (taip pat žinomas kaip acetaminofenas) yra kitas populiarus nereceptinis vaistas, naudojamas sprando skausmui gydyti. Skirtingai nei ibuprofenas, paracetamolis neveikia kaip uždegimą mažinantis agentas, tačiau jis veiksmingai mažina skausmą blokuodamas nervų signalus, kurie perduoda skausmo pojūtį į smegenis.

Paracetamolis yra laikomas saugesniu pasirinkimu žmonėms, kuriems draudžiama vartoti tokio tipo vaistus dėl virškinimo trakto problemų ar širdies ligų, nes jis paprastai nesukelia skrandžio ar žarnyno dirginimo. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad didelės paracetamolio dozės ar ilgalaikis vartojimas gali sukelti įvairius kepenų pažeidimus, todėl būtina laikytis saugaus vartojimo nurodymų.

Vartojimo rekomendacijos

Tiek ibuprofeno, tiek paracetamolio vartojimas turėtų būti ribotas ir kontroliuojamas, ypač jei juos reikia vartoti ilgesnį laiką. Rekomenduojama:

 • Nenaudoti šių vaistų ilgiau nei 7-10 dienų be gydytojo patarimo.
 • Vengti didesnių nei rekomenduojamos dozių.
 • Vartoti mažiausią veiksmingą dozę trumpiausią įmanomą laikotarpį.
 • Atsižvelgti į kitus vartojamus vaistus ir galimas sąveikas.
 • Vengti alkoholio vartojimo kartu su šiais vaistais, nes tai gali padidinti šalutinių poveikių riziką.

Prieš pradedant vartoti bet kokius nereceptinius vaistus, ypač jei sergate lėtinėmis ligomis ar vartojate kitus medikamentus, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Natūralūs ir alternatyvūs sprando skausmo gydymo metodai

Be tradicinių vaistų nuo sprando skausmo, egzistuoja įvairūs natūralūs ir alternatyvūs gydymo metodai, kurie gali padėti sumažinti sprando skausmą ir pagerinti bendrą savijautą. Šie metodai apima žoleles, eterinius aliejus, kineziterapiją, akupunktūrą bei kitas terapijas. 

Žolelės

Natūralios žolelės ir augaliniai ekstraktai gali padėti mažinti uždegimą ir skausmą. Pavyzdžiui:

 • Arnika (Arnica montana) – šis augalas žinomas dėl savo uždegimą mažinančių ir skausmą malšinančių savybių. Arnikos tepalai ar geliai gali būti naudojami išorėje, tepant ant skausmingos sprando srities.
 • Valerijonas (Valeriana officinalis) – šis šakniastiebis tradiciškai naudojamas kaip raminamasis ir atpalaiduojantis preparatas. Nors dažniausiai vartojamas geriamosiomis formomis, valerijonas gali padėti sumažinti raumenų įtampą ir pagerinti miegą, kuris yra svarbus skausmo valdymo aspektas.
 • Ženšenis (Panax ginseng) – ši žolelė gali padėti sustiprinti imuninę sistemą ir sumažinti uždegimą, kuris dažnai yra susijęs su sprando skausmu.

Eteriniai aliejai

Eteriniai aliejai yra koncentruoti augalų ekstraktai, turintys įvairių gydomųjų savybių:

 • Levandų aliejus (Lavandula angustifolia) – žinomas dėl savo raminamųjų ir atpalaiduojančių savybių. Masažuojant sprando sritį su levandų aliejumi, galima sumažinti raumenų įtampą ir skausmą.
 • Eukalipto aliejus (Eucalyptus globulus) – šis aliejus turi stiprių uždegimą mažinančių ir skausmą malšinančių savybių. Jis gali būti naudojamas inhaliacijoms ar kaip komponentas masažo aliejuje.
 • Pipirmėčių aliejus (Mentha piperita) – padeda atpalaiduoti raumenis ir malšina skausmą dėl savo vėsinamo efekto.

Akupunktūra

Akupunktūra – tai tradicinės kinų medicinos praktika, kurios metu specialiomis plonomis adatėlėmis stimuliuojami tam tikri kūno taškai. Tai gali padėti atblokuoti įstrigusią energiją (qi) ir sumažinti skausmą. Daugelis tyrimų rodo, kad akupunktūra gali būti efektyvi gydant įvairius skausmo tipus, įskaitant sprando skausmą.

Kineziterapija sprando skausmo gydymui

Kineziterapija – tai moksliškai pagrįstas metodas, kuris naudojamas siekiant atkurti normalią kūno funkciją per individualiai pritaikytą fizinę veiklą ir pratimus. Tai yra puiki alternatyva medikamentiniam gydymui, ypač ilgalaikėje perspektyvoje, nes ji nesukelia šalutinių poveikių, kurie dažnai lydi farmakologinį gydymą.

Moksliniai tyrimai ir klinikinė praktika rodo, kad reguliarus ir teisingai atliekamas fizinis aktyvumas gali ženkliai sumažinti sprando skausmo simptomus ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę. Pratimai, atliekami pagal kineziterapeuto nurodymus, gali ne tik padėti atsikratyti esamo skausmo, bet ir užkirsti kelią jo atsiradimui ateityje.

Svarbu paminėti, kad prieš pradedant bet kokią mankštos programą, ypač turint sveikatos problemų, reikėtų pasitarti su kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu. Teisingai parinkti pratimai ir jų atlikimo technika yra būtini norint užtikrinti gydymo sėkmę ir išvengti galimų traumų.

Mankštos terapija

Mankštos terapija susideda iš įvairių pratimų, kurie yra specialiai sukurti siekiant sustiprinti sprando raumenis ir didinti jų lankstumą. Pratimai gali būti atliekami tiek namuose, tiek profesionalo priežiūroje. Jie apima statinius ir dinaminius pratimus, tempimus bei įvairius stiprinimo pratimus. 

Joga ir Pilatesas

Joga ir pilatesas yra dar du naturalūs metodai, kurie gali būti itin naudingi sprando skausmo šalinimui ir prevencijai. Abi praktikos skatina kūno ir proto harmoniją, gerina laikyseną ir stiprina kūno vidurinę dalį, įskaitant kaklo ir nugaros raumenis.

Masažas

Masažas gali padėti atpalaiduoti įsitempusius sprando raumenis ir pagerinti kraujotaką skaudamoje srityje. Profesionalus masažistas gali pritaikyti įvairias technikas, padedančias mažinti skausmą ir raumenų įtampą.

Grįžti į tinklaraštį

Skauda sprandą? Nedelskite, pasirūpinkite savimi!

Registruokitės konsultacijai mūsų kineziterapijos klinikoje naudodamiesi forma žemiau ir pradėkite sprando skausmo gydymą be jokių vaistų.Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: