Pleurito diagnoze ir plauciu rentgeno nuotrauka

Ką Daryti, Kai Pleuritas Sukelia Nugaros Skausmą?

Pleuritas yra būklė, kuriai būdingas pleuros – dviejų plonų audinių sluoksnių, skiriančių plaučius nuo krūtinės sienelės – uždegimas. Ši būklė sukelia aštrų krūtinės skausmą, vadinamą pleuritiniu skausmu, kuris stiprėja kvėpuojant.

Pleurito Poveikis ir Simptomai

Pleura, esanti tarp plaučių ir krūtinės sienelės, atlieka svarbų vaidmenį kvėpavimo procese. Ji yra sudaryta iš dviejų sluoksnių: vienas sluoksnis apgaubia plaučius (vadinamas visceraline pleura), o kitas priglunda prie krūtinės sienelės (parietalinė pleura). Tarp šių sluoksnių yra pleuros ertmė, kurioje yra nedidelis kiekis skysčio. Šis skystis sumažina trintį tarp pleuros sluoksnių ir leidžia plaučiams laisvai išsiplėsti ir susitraukti kvėpuojant.

Pleurito metu šiuos audinius ištinka uždegimas, o tai sukelia didesnę trintį tarp sluoksnių. Dėl uždegimo pleuros ertmėje gali kauptis papildomas skystis (pleuros efuzija), kuris dar labiau trukdo normaliam plaučių judėjimui ir gali sukelti spaudimą plaučiams. Tai gali sukelti kvėpavimo sunkumus ir kelti skausmą plaučių skausmą nugaroje.

Pleurito simptomai

Pleurito simptomai yra įvairūs, tačiau dažniausiai pasireiškia:

 • Aštrus krūtinės skausmas: Dažniausiai jaučiamas kvėpuojant, kosint ar čiaudint. Skausmas gali būti labai stiprus ir paprastai yra lokalizuotas vienoje krūtinės pusėje.
 • Kvėpavimo sunkumai: Uždegimas ir skystis pleuros ertmėje gali trukdyti normaliam kvėpavimui, sukelti dusulį.
 • Kosulys: Pleuritas gali sukelti sausą ar skausmingą kosulį.
 • Karščiavimas: Kartais pleuritas gali būti susijęs su infekcija, todėl gali pasireikšti karščiavimas.

Pleurito komplikacijos

Pleuritas gali sukelti skirtingas komplikacijas, tokias kaip pleuros efuzija, atelektazė arba empiema:

 • Pleuros efuzija. Pleurito atveju gali kauptis skysčio tarp dviejų audinių sluoksnių, vadinamo pleuros efuzija. Skysčio kiekiui mažėjant, pleuritinis skausmas mažėja arba išnyksta, nes pleuros sluoksniai nebesiliečia.
 • Atelektazė. Didelis skysčio kiekis pleuros ertmėje gali sukelti spaudimą, dėl kurio plaučiai gali iš dalies arba visiškai susmukti (atelektazė) ir apsunkinti kvėpavimą.
 • Empiema. Pleuros ertmėje susikaupęs papildomas skystis gali užskrėsti ir sukelti pūlių kaupimąsi (empiema).

Plauciai

Gydymo metodai

Pleurito gydymas apima skausmo kontrolę ir pagrindinės priežasties gydymą. Efektyvus gydymas dažniausiai susideda iš:

 • Vaistų nuo uždegimo ir skausmo vartojimo.
 • Antibiotikų, jei pleuritas yra bakterinės infekcijos pasekmė, skyrimo.
 • Skysčio iš pleuros ertmės šalinimo ar drenažo esant diagnozuotai pleuros efuzijai.

Pleurito įtaka plaučių skausmui nugaroje 

Pleuritas, kilus uždegimui pleuros audiniuose, gali sukelti skausmą ne tik krūtinės, bet ir nugaros srityje. Tai įvyksta dėl kelių priežasčių:

 • Nervų dirginimas: Pleuros sluoksniai yra inervuoti daugybės nervų, kurie gali perduoti skausmo signalus įvairiose kūno dalyse, įskaitant nugarą. Uždegimas gali dirginti šiuos nervus ir sukelti plaučių skausmą nugaroje.
 • Refleksinis skausmas: Skausmas gali "atsispindėti" arba "persiduoti" į kitas kūno dalis. Tai reiškia, kad nors uždegimas yra pleuroje, skausmas gali būti jaučiamas nugaroje.
 • Raumenų įtampa: Reaguodamas į krūtinės skausmą, organizmas gali nejučia įtempti nugaros raumenis, bandydamas sumažinti judėjimą ir skausmą, o tai savo ruožtu gali sukelti papildomą skausmą nugaroje.

Pleurito sukelto plaučių skausmo nugaroje simptomai

Nugaros skausmas, susijęs su pleuritu, paprastai yra:

 • Aštrus ir smeigiantis: Skausmas gali būti labai stiprus ir dažniausiai sustiprėja giliai įkvėpus, kosint ar judant.
 • Lokalizuotas tam tikroje nugaros dalyje: Dažniausiai skausmas būna vienoje nugaros pusėje, tiesiai po krūtine.
 • Kintantis priklausomai nuo kūno padėties: Skausmas gali kisti priklausomai nuo kūno padėties ar judėjimo.

Gydymas

Pleurito sukeltas nugaros skausmas gali būti gydomas naudojant įvairius metodus, tarp kurių svarbų vaidmenį atlieka kineziterapija, kartu su kitomis holistinėmis gydymo praktikomis.

Pleurito sukelto nugaros skausmo gydymas kineziterapijos pagalba

Kineziterapijos nauda gydant pleurito sukeltą skausmą

Kineziterapija yra fizioterapijos dalis, orientuota į judesį ir fizinę veiklą kaip pagrindinę gydymo priemonę. Ši terapija gali būti ypač efektyvi gydant pleurito sukeltą nugaros skausmą ir apimti šias metodikas:

 • Raumenų stiprinimas ir lankstumo didinimas: Specialiai parinkti pratimai padeda stiprinti nugaros raumenis, didinti lankstumą ir taip mažinti skausmą.
 • Kvėpavimo pratimai: Kvėpavimo pratimai yra svarbūs, siekiant pagerinti plaučių funkciją ir mažinti skausmą, susijusį su kvėpavimu.
 • Pozos koregavimas: Teisinga laikysena gali sumažinti nugaros raumenų įtampą ir skausmą.

Pratimai pleurito sukeltam nugaros skausmui gydyti

 • Atpalaiduojantys pratimai: Lėti, kontroliuojami judesiai, kurie padeda atpalaiduoti įsitempusius raumenis ir skatina gilesnį kvėpavimą.
 • Stiprinimo pratimai: Pratimai, skirti stiprinti vidurinius ir apatinius nugaros raumenis, kurie padeda palaikyti teisingą laikyseną.
 • Tempimo pratimai: Tempimo pratimai, skirti padidinti lankstumą ir mažinti raumenų įsitempimą.
 • Kvėpavimo pratimai: Kvėpavimo pratimai, kurie padeda kontroliuoti kvėpavimą ir mažina krūtinės bei nugaros skausmą.

Pleurito sukelto plauciu skausmo nugaroje gydymas kineziterapijos pagalba

Kiti gydymo būdai

 • Akupunktūra: Gali būti naudojama kaip papildomas gydymo metodas, mažinantis skausmą ir atpalaiduojantis raumenis.
 • Kognityvinė elgesio terapija: Padeda tvarkytis su lėtiniu skausmu, keičiant paciento požiūrį į skausmą ir mokant susidoroti su psichologiniais skausmo aspektais.
  Pleurito sukelto plaučių skausmo nugaroje atvejais, labai svarbu turėti individualų požiūrį į kiekvieną pacientą, atsižvelgiant į jų specifinius simptomus ir būklę. Technologiniai pasiekimai leidžia tiksliau diagnozuoti ir suprasti pleurito poveikį nugaros skausmui, leidžiant taikyti efektyvesnius gydymo metodus. Reguliarus paciento stebėjimas ir gydymo plano koregavimas, atsižvelgiant į paciento būklės pokyčius, yra būtina veiksmingo gydymo proceso dalis. Per visą gydymo procesą, svarbu palaikyti glaudų bendradarbiavimą tarp gydytojo, kineziterapeuto ir paciento, siekiant užtikrinti geriausią įmanomą rezultatą.
  Grįžti į tinklaraštį

  Sirgote pleuritu ar plaučių uždegimu?

  O dabar skauda nugarą? Registruokitės konsultacijai mūsų kineziterapijos klinikoje, kurioje kvalifikuoti specialistai padės palengvinti nugaros skausmus ir išgyti po pleurito diagnozės.  Atsiliepimai apie mūsų kineziterapijos kliniką:

  Susisiekite kineziterapeuto konsultacijai: