Epikondilitas dar vadinamas tenisininko alkūne arba golfo žaidėjo alkūne

Epikondilitas – tenisininko/golfo žaidėjo alkūnė

Epikondilitas

Tai dilbio raumenų sausgyslių pažeidimas alkūnės sąnario srityje. Epikondilitai skirstomi į 2 rūšis: lateralinis epikondilitas ir medialinis epikondilitas.

Lateralinis epikondilitas

Tai riešo tiesiamųjų raumenų sausgyslių pažeidimas. Dar kitaip vadinamas „tenisininko alkūne“. Net 50% tenisininkų per savo karjerą turi tikimybę patirti šią traumą. Tačiau tenisininkai sudaro tik 5 % visų diagnozuojamų epikondilito atvejų.

Tenisininko alkūnės priežastys

Pagrindinė priežastis – riešo tiesiamųjų raumenų ir sausgyslių nuolatinis perkrovimas, nuolat besikartojantys tie patys rankos judesiai. Dažnai atsiranda neseniai pradėjusiems sportuoti (žaisti tenisą) asmenims, kai jų žaidimo technika yra netaisyklinga, o krūvis neadekvatus fiziniam pasiruošimui.

Simptomai

• Skausmas išorinėje alkūnės pusėje;
• Patinimas išorinėje alkūnės pusėje;
• Skausmas tiesiant riešą su pasipriešinimu, atgręžiant (supinuojant) dilbį ir tiesiant vidurinį pirštą su pasipriešinimu;
• Dilbio raumenų jėgos sumažėjimas.

Medialinis epikondilitas

Tai riešo lenkiamųjų raumenų sausgyslių pažeidimas. Dar kitaip vadinamas „golfo žaidėjo alkūne“. Pagrindinė priežastis medialiniam epikondilitui atsirasti yra riešo lenkiamųjų raumenų ir sausgyslių nuolatinis perkrovimas.

Simptomai

• Skausmas vidinėje alkūnės pusėje;
• Patinimas vidinėje alkūnės pusėje;
• Skausmas lenkiant ranką su pasipriešinimu, nugręžiant (pronuojant) dilbį ir sugniaužiant kumštį;
• Dilbio raumenų jėgos sumažėjimas.

Tiek esant lateraliniam epikondilitui, tiek medialiniam ankstyvose stadijose skausmas atsiranda po provokuojančios veiklos. Vėlyvose stadijose skausmas vargina net neintensyvios veiklos metu.

Epikondilito diagnozavimas

Diagnozuojant epikondilitą (lateralinį ar medialinį) svarbi išsami paciento apklausa bei klinikinis ištyrimas, kurio metu atliekami specifiniai testai šiam susirgimui diagnozuoti. Taip pat magnetinio rezonanso tyrimo metu galima patvirtinti arba paneigti diagnozę.

Epikondilito gydymo būdų yra labai daug. Vis dar nenuspręsta, kuris gydymo būdas yra efektyviausias, tačiau chirurginis gydymo būdas tinkamas tik tais atvejais, kai konservatyvus gydymas neefektyvus po 6-12sav. 

Profilaktika

Jeigu pradedate sportuoti labai svarbu, kad kineziterapeutas įvertintų Jūsų fizines galimybes ir tinkamai parinktų fizinį krūvį, nes svarbu, kad fizinis krūvis būtų didinamas palaipsniui. Treniruotės metu svarbu laikytis taisyklingos pratimų atlikimo/žaidimo technikos. Aktyvios fizinės ir darbinės veiklos metu reikia vengti judesių sukeliančių skausmą.

Grįžti į tinklaraštį